Příliš chytré traktory pro Rusy? Ukradené stroje si odvezli do Čečenska, ale výrobce jim je na dálku zamknul

11
Ukrajinský traktor
Ukrajinský traktor
-
Zdroj: Depositphotos

Ruští vojáci na Ukrajině ukradli traktory John Deere v ceně 5 milionů dolarů. Moderní zemědělské stroje jsou ale v podstatě počítače na obřích kolech vybavené softwarem a geolokačními systémy. Výrobce je na dálku zablokoval a Rusové je teď prý zkouší hacknout.

Traktory si Rusové přivlastnili v okupovaném Melitopolu, odkud podle zveřejněných záběrů ve velkém kradou i vypěstované obilí. Nešlo jen o traktory, ale také kombajny či secí stroje s celkovou hodnotou kolem 5 milionů dolarů (asi 356 milionů rublů).

CNN na základě svého zdroje přímo z Melitopolu uvedlo, že Rusové až v Čečensku zjistili, že ukradené stroje nemohou zapnout. Holt ne každá válčící strana to umí s traktory.

Celkem mělo být zcizeno 27 kusů zemědělské techniky z obchodního zastoupení společnosti John Deere a Agroteku. Tahle krádež se již vymyká běžnému loupení jednotlivých vojáků, neboť pro odvoz plně využívá armádní techniku.

Stroje se podle GPS mají nyní nacházet v Čečensku poblíž města Grozný v obci Zakan-Yurt, kde se jejich ochranu snaží okupanti snaží obejít. Pokud se jim to nepodaří, stále je mohou prodat na náhradní díly.

John Deere Přijímač StarFire 7000 a signály Technologie precizního zemědělství
Geolokační modul StarFire 7000 s možností uzamknutí (zdroj: John Deere)

Moderní zemědělské stroje mohou pracovat autonomně a je možné je částečně ovládat na dálku. Na poli mohou pracovat i v noci. Využívají také LTE (přes modul RTK) a pro geolokaci mají stroje John Deere integrovaný přijímač StarFire chráněný PINem.

Tyto traktory si ale někdy hackují i zemědělci na západě, neboť John Deere (ani jiní) příliš neumožňuje uživatelské opravy. K tomu před časem natočil zajímavou reportáž magazín Vice, kde farmáři také přirovnávají výrobce traktorů k Applu či Microsoftu a zmiňují zákon LB67, který se týká tzv. práva na opravu.

zdroj: CNN via Techspot

Příliš chytré traktory pro Rusy? Ukradené stroje si odvezli do Čečenska, ale výrobce jim je na dálku zamknul
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.08%) 26 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Krásne celému svetu ukazujú, čo sú za bezcharakterných chudákov. Nabehnú jak zasrané opice na cudzie územie a znásilňujú, ničia a kradnú, čo im príde pod ruku.

  Budem fandiť Ukrajine, keď ich bude hnať a želáť im, aby sa in ich podarilo zabiť čo najviac. To, že žiju v nejakej ilúzii Ruskej propagandy podobne, ako nacisti, už neberiem. Každý človek ma v sebe zakódované, čo je dobre a co už je za hranicou. Ruským pubertiakom s vygumovaných hlavami a zbraňou v ruke, sú tieto zásady evidentne cudzie.

  • Tebe sa ocividne to kodovanie nejako poplietlo 😀 Takze nadavas tu rusom, ze nicia a kradnu, aby si hned na to vykrikoval, ze treba rusov zabijat. Tomu sa hovori pokrytectvo par excellence. A vies kto bol podobny rasista ako ty? Taktiez podaval zarucene informacie o tom aky je to chory, nemoralny narod a podobne blbosti. Schvalne ci ti to dojde.

 2. Rusové ukradli traktor, který se teď nachází v Čečensku.
  Asi bych to potřeboval dovysvětlit, Rusáci ukradli traktory a odvezli je Čečencům jako splátku za nasazení čečenských vojáku na Ukrajině? Že by traktory darovali Čečencům z dobrého srdce to pochybuji. Nebo potom zbývá nepěkná eventualita, že si redaktor zprávu dovymyslel a ve skutečnosti to tam ukradli Čečenci.

 3. Stíhacího ducha Kyjeva jsme si vymysleli, přiznali Ukrajinci
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/stihaciho-ducha-kyjeva-jsme-si-vymysleli-priznali-ukrajinci-40395664
  To byl asi takovýto zdroj..
  Deer nejsou moc dobré traktory /každý ví, že jsou to vyžírkové co omezují opravy těch traktorů softwarově a protestují proti tomu i američtí farmáři/ , Němci vyrábějí lepší stroje. Pokud si Čečenci nějaké traktory odvezou, tak to bude z Německa.