Rok 2019 očima redaktorů Cnews.cz

Co přineslo uplynulých dvanáct měsíců? Které produkty považujeme na nejlepší a nejhorší? Co nás příjemně překvapilo, nebo naopak zklamalo? Jaké marketingové úlety loni firmy spáchaly? A co čekáme od roku 2020?

3

Rok utekl jako voda, takže nesmí chybět naše už tradiční novoroční rekapitulace událostí, které formovaly svět informačních technologií. Co novinky přinesly společnosti a co naopak daly či vzaly nám osobně.

Předchozí rok jsme opět rozebrali v pěti tématech, v každém najdete čtyři pohledy našich redaktorů. Vzhledem ke specializaci jednotlivých autorů jde o pestrý přehled, který ale ani tak nejspíš nedokáže plně vystihnout uplynulých dvanáct měsíců. Nezapomeňte proto do diskuze napsat, které události a produkty byly nejdůležitější pro vás.

Předchozí
Následující

Překvapení roku

Radek Kejduš: Příjemně mě překvapil Cetin. Ne tím, že tu poslední roky buduje optiku (i když zrovna u nás do země teda nekopl). Ale zveřejněním mapy umístění DSLAMů, což pro geeka a člověka milujícího mapy je radost hned dvojnásobná. Kdyby tak ještě ukázal, které domy jsou napojeny na který rozvaděč, bylo by to dokonalé. Jo a ta rychlost, ta je vlastně taky důležitá. U mě teda nic moc, ale ta mapa 🙂

Překvapil i Asus a jeho ZenFone 6 s otočnou kamerou. Za relativně nízkou cenu jde o nabušený telefon. Jeho otočná kamera ale předčí ostatní mechanismy minimálně ve wow efektu. Asus je hardwarová firma, takže tohle umí.

Jan Olšan: Nové architektury CPU, které jsem na začátku chválil, vlastně moc překvapivé nebyly. Ale koncem starého roku jsem si uvědomil, že se v něm nečekaně posunuly herní monitory, a tady se o překvapeních opravdu mluvit dá. Přišly nám IPS monitory s 1ms odezvou a jak jsme před Vánoci kvitovali v článku s dárkovými tipy, dají se koupit třeba také 240Hz monitory s VA panelem, zatímco před rokem měla v tomto exkluzivitu stará nedobrá matrice TN. Navíc jsou třeba i herní prohnuté monitory nebo 120Hz 4K monitory najednou sehnatelné za překvapivě rozumné peníze.

Ale do tohoto stejného oboru loni přistála i jedna možná hodně slibná novinka: Asus uvedl LCD, u nichž se dá současně aktivovat adaptivní obnovování, které bylo průlomové pro plynulost obrazu, i technologie potlačení artefaktů odezvy (rozmazání) pomocí stmívání podsvícení. Obě tyto funkce slibují značné zlepšení kvality vjemu ze hry, ale dosud nebylo možné používat je najednou. Buď jste mohli mít ULMB/ELMB, nebo G-Sync/FreeSync. Technologie, kterou Asus loni uvedl pod označením ELMB-Sync to ale konečně umí dělat oboje najednou. Je možné, že to ještě třeba bude potřebovat další ladění, ale toto by mohl být velký posun v zobrazení her (ale možná nejen jich), přinejmenším do příchodu OLED/MicroLED.

A do stejné oblasti herních monitorů začátkem roku 2019 přišlo ještě jedno velké překvapení: Nvidia ustoupila a přidala novějším GPU GeForce podporu pro adaptivní obnovování na monitorech s FreeSync či chcete-li VESA Adaptive-Sync. Marketuje se to sice pod označením G-Sync Compatible (doufám, že se tu nepracuje na nějaké strategii Embrace-Extend-Extinguish), ale přece. Hráči používající levnější grafiky GeForce byli před tímto momentem velmi znevýhodněni tím, jak relativně drahé byly vždy nativní G-Sync monitory proti těm s FreeSync, kvůli G-Sync jste si museli urvat od huby navíc dva až tři tisíce, které by jinak mohly jít do GPU. Že jim Nvidia vyjde vstříc a přestane tlačit proprietární G-Sync, se už moc nedoufalo, takže toto bylo velmi příjemné překvapení a třeba ten předvánoční výběr herních monitorů se tím myslím pro uživatele grafik GeForce dost zpříjemnil.

Petr Urban: Očekával jsem, že laptopy s Windows a procesory ARM se stanou větším tématem. V tomto ohledu byl rok 2019 chudý. Microsoft na podzim uvedl Surface Pro X, který ale podle recenzí nadějím nedostál. Očekával bych ale třeba nový Surface Go s procesorem architektury ARM. Nepřišel. Tento rok působil tak, že jsme se nikam nepohnuli. Což ovšem není úplně pravda, protože vývoj hardwaru pokračuje.

Lukáš Václavík: O velká data není zájem! Shoří nám sítě! Podobnými připitomělými důvody nám operátoři roky vysvětlovali, proč ještě po vzoru západní a severní Evropy nenabízejí mobilní data účtovaná nikoliv podle objemu, ale rychlosti. Loni se to konečně změnilo a všichni tři uvedli první datově neomezené tarify. Ještě mají háčky, stojí dvakrát až třikrát víc, než by se mi líbilo a nemají k nim přístup virtuálové. Ale někde se začít musí. Tlaky veřejnosti, úřadů, politiků a možný příchod nového operátora zafungovaly před šesti lety, kdy velká trojka konečně nabídla cenově dostupné neomezené volání. Stejný recept zafungoval i nyní.

Článek pokračuje v další kapitole…

Předchozí
Následující

3 KOMENTÁŘE

 1. Nemohli bychom se slozit panu Urbanovi na rocni staz v Severni Koreji? Vyjma toho, ze bychom meli na rok klid, tak by treba po prijezdu prestal chtit narizovat Facebooku co ma a co nema na svem webu zobrazovat.

  Stejne tak by me zajimalo jake vsechny VR zarizeni zkousel. Protoze co ja vim od cloveka, ktery zkousel snad vsechno, tak puvodni system Oculusu Rift nebo ted noveji Valve Index je stale neprekonany a oba tyto dratove VR sety spolu s externima kamerkama jsou porad nejspolehlivejsi.

  1. RyZen 3000
  2. Android
  3. vyvoj technologie ANC ve sluchatkach
  4. stav webovych stranek Cnews.cz
  5. propagace Intelu
  6. aby AMD konecne neco predvedlo v grafikach Navi 20

  • Na tvém místě bych si dával pozor. Copak jsi ještě nepochopil že názory, byť naprosto stupidní či primitivní pánů redaktorů se kritizovat nesmí? Já to zkusil a bylo mi taktně naznačeno že by všichni (jak jinak, pan redaktor ví vždycky bezpečně nejlépe co si druzí myslí) ocenili kdybych už konečně odešel do řiti 😀 … a ještě si panáček postesknul že on nemůže rozdávat BANy, jinak by to už dávno udělal …. bolševická hospodárka tady … a klidně si mě kritizujte (nebo smažte, jak je u vás zvykem) 😀

   • Kritizovat můžete, ale ve vaše případě to nebylo o rozporování názorů, ale o nesmyslném napadání autorů a dlouhodobém trollení v diskuzích. “Co si myslí druzí…” Na to máme redakční radu, kde o banech diskutujeme a vaše jméno tam už dříve několikrát padlo. Ochrannou ruku nad vámi jsme držel já, protože občas s vámi byla řeč. Ale pak už i mně došla trpělivost.

    A opět jsme u toho, že když někdo nesouhlasí s vámi, tak je to vohnout, bolševik a kdovíco ještě. O takovou diskuzi nestojíme, proto jsem vás požádal, abyste tu raději nic nepsal. Uplynuly dva měsíce a jste tu zas a překrucujete. Sbohem.