Rusko vyhrožuje útokem na Starlink, zatím ale nedokázalo ani rušit signál. Blíží se hvězdné války?

68
Starlink
Starlink
-
Zdroj: Starlink

Elon Musk spustil Starlink pro Ukrajinu hned v prvních dnech války a urychleně zaslal i několik terminálů. Ty pomohly zemi udržet potřebnou konektivitu. Na rozdíl od mnohé jiné infrastruktury je totiž Starlink poměrně bezpečný. Signál totiž směřuje směrem nahoru a nejde snadno narušit. Navíc je potřebný hardware kompaktní a snadno přemístitelný.

Rusku se samozřejmě využití Starlinku na Ukrajině nelíbí. Již dříve se pokusilo komunikaci elektronicky narušit, ale Starlink si s tím poradil. Nyní na půdě OSN dokonce pohrozilo útokem na infrastrukturu Starlinku, byť více diplomatickou řečí, kdy nezmiňuje přímo Starlink. Upozornil na to Ondřej Páleš.

Elon Musk v květnu napsal na Twitter: „Starlink zatím odolal ruským pokusům o kybernetické rušení a hackerské útoky, ale oni své úsilí stupňují.“

Starlink nad Kyjevem
Satelity Starlink nad Kyjevem (zdroj: Depositphotos)

Níže je část prohlášení vedoucího ruské delegace při OSN.

Rádi bychom zdůraznili mimořádně nebezpečný trend, který přesahuje rámec neškodného využívání kosmických technologií a který se projevil během událostí na Ukrajině. Konkrétně se jedná o využívání prvků civilní, včetně komerční, infrastruktury ve vesmíru Spojenými státy a jejich spojenci pro vojenské účely. Zdá se, jako by si naši kolegové neuvědomovali, že takové akce ve skutečnosti představují nepřímé zapojení do vojenských konfliktů.

Kvazicivilní infrastruktura se může stát legitimním cílem odvetných opatření. Jednání západních zemí zbytečně ohrožuje udržitelnost mírových vesmírných aktivit, stejně jako četné sociální a ekonomické procesy na Zemi, které ovlivňují blahobyt lidí, zejména v rozvojových zemích. Toto provokativní využívání civilních družic je přinejmenším sporné z hlediska Smlouvy o využívání kosmického prostoru, která stanoví výhradně mírové využívání kosmického prostoru, a mezinárodní společenství je musí důrazně odsoudit.

Celou zprávu si můžete stáhnout zde.

Starlink se podle Ruska může stát legitimním vojenským cílem

Jak by Rusko mohlo zaútočit na Starlink? Na nízké oběžné dráze ve výšce kolem 500 km je nyní asi dva a půl tisíce malých družic poskytujících internet uživatelům v mnoha zemích. Útok může být fyzický, nebo elektronický. V případě elektronického mohou Rusové opět zkusit rušit signál, což se jim ale již minimálně jednou nepovedlo. Mohou se také nějakým způsobem pokusit o hackerský útok přímo na družice či další infrastrukturu. Na to je ovšem Starlink pravděpodobně připraven.

Starlink satellite tracker
Aktuální rozmístění satelitů (bílé tečky). Vlevo je vidět typický vláček nově vypuštěné várky dalších družic. (zdroj: Starlink)

Fyzický útok či přímo sestřelení by znamenal bezprecedentní událost. Rusko by také muselo vyřadit více než jednu družici. Že to jde, si otestovali loni na vlastní starší družici Ikar 39L, kterou sundali prostřednictvím zbraňového systému ASAT (obecné označení anti-satellite weapon). V tomto případě šlo zřejmě o raketu vypuštěnou z letounu. Jenže tím také vytvořili větší množství vesmírného smetí, které poté ohrožovalo další družice.

ASAT missile launch
Takto nějak v roce 1985 zlikvidovali Američané svou družici P78-1. Pomocí rakety ASM-135 vystřelené ze stíhačky F15 (zdroj: Wiki Commons)

Družice Starlinku obsahují autonomní systém pro zabránění kolize s vesmírným odpadem či jinými tělesy a dokáží v jistém rozsahu manévrovat. Proti přímému zásahu by ale byly bezbranné. Nejpravděpodobnější však je, že jde pouze o silná slova slabého vůdce.

Rusko vyhrožuje útokem na Starlink, zatím ale nedokázalo ani rušit signál. Blíží se hvězdné války?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.65%) 34 hlasů

68 KOMENTÁŘE

 1. Když se může stát starlink cílem tak to to by byl přímý útok na NATO. To si Putinistán když dostává na zadek od čtvrtinové Ukrajiny nemůže dovolit. Suma sumárum je to jenom další planá výhružka.

  • Keby putinista bojoval len proti Ukrajine tak by ju dobil za tyždeň 🙂 Cele NATO stoji za Ukrajinou len USA poslali zbrane na Ukrajinu za viac ako je 5 ročny rozpočet Ruska na armadu, EU plati už 8 rokov všetke vydavky Ukrajiny, Turci a ich drony, Anglicko a ich delostrelectvo. Na ukrajinu NATO poslalo 25 000 protilietadlových striel, preto tam nič nelieta a čo zlietlo tak sa domov nevratilo. Čo mysliš prečo všetko chodi na autach a vlakoch na navštevu do Kyeva. Ruske stihačky sa neopovažia lietať viac ako 100m nad zemou.
   Ked vojna začala tak Ukrajinska armada mala 6 taknov s toho 3 pojazdne, teraz vidiš sam, maju najsilnejšiu a najmodernejšiu armadu v europe.
   Situacia je taka že ukrajinska armada vie teraz dobiť celý Donbas bez problemov, s novými USA a Anglickymi zbranami vie zrovnať zo zemou cely Krym a od tial vyhnať Rusov, problem je v tom že už Ukrajina vyhlasila, že chce robiť poriadok aj v Moskve, tak že otazka neznie či, ale kedy Rusko vyhlasi otvorenu vojnu a mobilizaciu proti Ukrajine a tym čo im pomahaju (NATO)
   A vieš ako sa hovorí, každa zbraň čo bola vyrobena bude raz použitá 🙁

    • Těch zdrojů je víc a nejde ani tak o čísla, EU to přímo oficiálně říká, že válku na Ukrajině také financuje. Konkrétně poslední dodávky USA jsem dnes četl na oficiálním zveřejněném dokumentu. Už dlouho se mluví, že jde o novou zástupnou válku, jako byla Korea, Vietnam a další.

   • Jako kdyby se Putin vymlouval jak v roli ruského obroditele hrozně selhal. Ukrajina byla na začátku sama a ta pomoc postupně gradovala a bude gradovat. Dokud Putinistán nepochopí. Díky tomu že je ta pomoc takto pomalá a omezená je tam tolik mrtvých.

   • Ale nepovídej.
    Prvotní ..úder,, Ruska ustála Ukrajina sama.Teprve později dostala nejprve lehkou výzbroj a Javeliny.Ukrajina léta válčí proti Rusku na jihu.Armáda Ukrajiny prošla radikální přestavbou.Její morálka a taktické schopnosti jsou mnohem lepší než u toho podřadného stepního zvěrstva zvané ruská armáda.
    Pokud válka na Ukrajině něco ukázala,tak to jak je Rusko vojensky slabé.Prý vojenská ..mocnost,, 🙂 Kdyby se opravdu do bojů zapojilo NATO,tak jsou sice do týdne tanky v hlavním městě ale americké a v Moskvě.:)

    • nesmysl, na ten útok američtí prognostici čekali a připravovali se dlouho. Pak jakože překvapení že UA odolali. Ta práce se musí uznat že ruští ani proruští ukrajinci nevěděli jak hluboko jsou ukrajinské nové struktury napojené na USA. Bez neustálé konektivity jak zde přiznané tak i neoficiální by bylo po pár dnech hotovo. Z hlediska USA to byla mistrovská práce a evidentně využili každý den po převratu na přípravy – tak dokonale provedená a zužitkována barevná revoluce nebyla nikdy předtím ani potom. A utajili to i před „spojenci“ z EU kteří posloužili jen jako stafáž která ztratila své dobré slovo a ani je neodměnili tím je víc zasvětit. Proto třeba ty německé odhady – nevěděli od „spojence“ vůbec nic podstatného.

     • Kdo vůbec připravil Oranžovou revoluci? George Soros nedávno někde v TV přiznal, že v Rusku a speciálně na Ukrajině působí dlouhodobě a investuje tam velké peníze. Kdo investuje (kdo ví do čeho?) čeká taky zisk.

      • Já myslel že se bavíme o ruském vpádu na Ukrajinu. Jo jak by byli Rusové rádi kdyby tam někdo investoval i zatracovaný George Soros. Ještě že Orbán kupuje seč mu síly stačí.

      • A USA z války nemají vůbec radost? Kdo na tom ve finále vydělá? Dívejte se na věci v širším spektru a s odstupem.

      • Když se na celé spektrum podíváš se správným odstupem, zjistíš, že vidíš hovno 😉

      • Spíš záleží, kdo se dívat opravdu chce a komu je to jedno spokojí se s tím, co mu kdo řekne, že si má myslet.

      • Tohle Vaše klubko rusofilů je k pousmání. Zatím nikdo nebyl schopen se vyjádřit k tomu nesmyslu o tom jak se američtí analytici připravovali na ruský útok viz „Saruman 17.9.2022 at 13:53
       nesmysl, na ten útok američtí prognostici čekali a připravovali se dlouho. “ napsali jste tu hodně nesmyslů ale nic k tomuto tématu. Je to taková křečovitá snaha utéct od tohohle někam jinam.

      • Aha a nesmysl, že by Rusové sami ostřelovali elektrárnu, kterou sami drželi je OK? Jak někdo vyjádří vlastní názor a ten se neshoduje s oficiální „pravdou“ je hned rusofil. Co si vymyslet něco nového, ty odpovědi jsou jak přes kopírák. A znovu opakuji: Jsem obyvatel České Republiky, nevidím jediný důvod, proč bych mě stát na něčí straně. Každá větší mocnější země, si sleduje vlastní cíle. Skutečně každá.

      • Termín Operace pod cizí vlajkou samozřejmě znám. Ale totéž může udělat opravdu kdokoliv, že? Ta zpráva nedávala smysl hlavně v podání novinářů a lidí, co tomu věřili.

   • „USA poslali zbrane na Ukrajinu za viac ako je 5 ročny rozpočet Ruska na armadu“

    Už dlhšie sledujem že si „parádne“ mimo ale toto je zatiaľ tvoj rekord. Tak sa na tú tvoju múdrosť pozrime, za minulý rok boli odhadované výdavky Ruska na armádu 65,9 mld. USD * 5 = 329,5 miliardy USD.

    To je podľa teba hodnota zbraní koľko USD poslala do UA, 330 miliárd USD !!!
    Ešte raz 330 !!!
    …miliárd. USD.

    A teraz mi napíš že tomu aj veríš 😀

   • Je mi z Vas a Vasich lzi spatne.
    Chapu, ze polovina slovenska stoji podle vyzkumu za Russkem, stejne tak jako za 2 sv valky podporovala Hitlera, ale na tento server prosim ty bludy generovane v petrohradu a hlasane vasi proruskou hlasnou troubou Ficem netahejte.

    • Máte osobní zkušenosti s větším počtem Ukrajinců? Znám se osobně s polskou rodinou už desítky let, bydlí kousek od nás. Mají část rodiny kousek od ukrajinských hranic, takových lidí je spousta. Myslíte že oni věří víc oficiálním zprávám, nebo tomu co sami znají? Stejně jako ty Fialovy kecy o demonstraci, fakt si někdo může opravdu myslet, že by těch lidí bylo tolik, kdyby byli spokojení, co se u nás a v celé Evropě děje? Je ohromně jednoduché, něčí názor shodit, tvrdit, že je vše jinak, a ty lidi někdo ovlivňuje. Přitom oficiální propaganda dělá úplně totéž. Existují lidé placení za to, že rozdmýchávají hádky v diskusích, udávají konkrétní lidi a přitom se tváří jako spojenci. Totéž se děje i v politice. Protože nikdo nechce silnou opozici. Proto se do politiky stále víc zatahuje špína a věci, které se zrovna řešeným problémem vůbec nesouvisí a myslím to obecně.

   • „Ked vojna začala tak Ukrajinska armada mala 6 taknov s toho 3 pojazdne, teraz vidiš sam, maju najsilnejšiu a najmodernejšiu armadu v europe.“

    Jedna veta a pritom toľko klamstva. Rozhodne nemali 6 tankov. A už vôbec nemajú najsilnejšiu a najmodernejšiu armádu v Európe.
    Hovorilo sa, že Poľsko má viacej tankov ako Nemecko a Francúzsko dokopy (tých skutočne funkčných, nie v skladoch). Pritom sa uvádzalo, že mali 500 nemeckých a 500 ruských T72 (zmodernizovaných). Ono je to dosť logické, keďže Poľsko je jedna rovina. Z toho 250 T72 poslali na Ukrajinu s tým, že od nemcov dostanú rovnaký počet ako náhradu.
    Aj keď Ukrajinci mali nejaké tanky a nejaké podostávali z iných krajín, tak rozhodne nemali viacej ako Poliaci. Pozrite si, aká je veľká grécka armáda (dôsledok ťahaníc s Turecko, ktoré má tiež veľkú armádu).

   • Snajprik snajprik… ty si take miestne odrastene dieťa na tomto webe. Je zcela zrejme, že situácii a vôbec vojenským konfliktom rozumieš za mák. Každému, koho vedomosti sú v tomto smere aspoň trochu nad základom, musí byt tvoj výklad proste smiešny.

    Za prvé, ak vie byt Ruska armáda ha frajerov, iba ak ma prevahu v zbraniach a počte, tak je na tom dosť biedne.
    Akonáhle sú sily vyrovnane, tak sa ukazuje, kde je potenciál.

    Za druhé, Ruska armáda ma oproti Ukrajincom jednu obrovskú a ľudmi, ako ty, často podceňovanú nevýhodu – morálka. Odhodlanie brániť dokáže poháňať úplne inak, ako útočiť, keď vlastne ani nevieš prečo si tam.

    Za tretie, už nejakí Ruskí vysadkari dezertovali a povedali svoje aj o výbave Ruskej armády a o dalších skutočnostiach. Navyše už sa krásne ukazuje, ako sa to klamstvo Putinovi rúca, pretože sa po vyhlásení mobilizácie zo záloh, rozhodlo vo veľkom kupovať letenky a utekať z krajiny.

    Putin skončil a toto jeho správanie bude mat dopad na celé Rusko, ktoré sa postupne zobúdza.

 2. tohle je balancování na hodně tenké hraně, taková „oblečená-neoblečená“. Teoreticky by mohli začít sestřelovat ty co prolétají nad UA – jestliže podporují válečné úsilí tak jsou vojenský cíl jako každý jiný. Na Starlinku se čím dál víc ukazuje jak jsou američtí magnáti napojeni na vládu a celkově na režim. Potom se ale hodně blbě kritizují třeba Wagnerovci když dělají služby pro ruskou vládu.

   • V jednom má ale pravdu, je to zneužití civilní technologie pro válku. Tedy proti mezinárodním pravidlům. Tečka. Už dlouho ve světě platí dvojí pravidla, co, někomu neprojde – jiný může, pokud mu někdo rovnou netleská. Přeberte si kdo, je kdo. A rovnou nevím, proč by Čech musel stát na něčí straně. Každá mocná země sleduje především své zájmy, úplně každá.

    • Putin a pravda? Tak to jste mne rozesmál. I v tomhle lhal. Tyto komunikační technologie a jim podobné používala a byly vyvinuty primárně pro armádu. Po zlevnění je začal používat civil. Abych řekl pravdu tak z tohoto pohledu asi moc technologií co by byli civilní vlastně neexistuje.

     Nikdo po Vás nechce abyste stál na něčí straně ale měl byste si uvědomit, že Rusko tady už jednou vládlo. Jenom hlupák by se po minulých zkušenostech proti Rusku nepostavil. Stejně tak jenom zapomnětlivec co zapomene proč se pražské nádraží jmenuje Wilsonovo se proti Rusku nepostaví.

      • Tohle muže napsat jenom Ruský troll. Jenom takový troll totiž nechápe, že tyto družice jsou nad Ukrajinským územím a tudíž nic neporušují Jediný kdo něco poruše je Ruská armáda.

      • Hrib – jaký troll, prostě nechápeš pluralitu názorů. Je zajímavé jak spousta lidí mele o demokracii a pluralitě, ale jen dokud se shoduje s jejich světonázorem .-)
       Pokud to Musk se Starlinkem myslí vážně tak by se měl od státních potažmo armádních zakázek důrazně distancovat, ale zdá se že ty velké peníze ze státního rozpočtu ho také zmámily.
       Takto bude Starlink brán jako prodloužená ruka americké moci, tudíž si jinde moc neškrtne protože bude nedůvěryhodný.
       Ovšem je otázka jak moc může Musk skutečně svobodně jednat. Nepochybuji že na něj režim vede složku a má na něj páky. Takoví lidé se tajnými nenechávají bez dozoru (viz i Tony Stark).

      • Přesně. Jeden oficiálně schválený názor je správný. To už tu jednou bylo. Saruman – děkuji krásně popsaná situace v reálné „demokracii“ protože ve skutečnosti je všude spíš reálný kapitalismus. A o peníze jde vždy až v první řadě.

      • Jo to je přesně ta trollská doktrína o pluralitě názorů. Je k smíchu když lidé na ruských pozicích mávají pluralitou kterou Putin svým lidem odpírá a ta kterou je posílá do vězení. Navíc jsou to propagandistické lži a jejich slova jsou o tom aby měli právo lhát. Přímo na lež nikdy žádná demokracie nikomu nedávala.

       Tohle je pěkný článek o Putinových idiotech který jste mi svým chováním připomněli a hodně mne pobavil https://www.seznamzpravy.cz/clanek/porady-stastne-pondeli-jindricha-sidla-7-sezona-je-to-genius-putinovi-uzitecni-idioti-zazivaji-tezke-casy-214496

       Ale je někdo z Vás schopen co bylo porušeno viz kutil0017 17.9.2022 at 20:14 „Ale existují nějaké mezinárodní dohody, které celkem jasně vymezují použití civilních družic.“ Vyhýbání se odpovědi a lhaní už tady zaznělo dost.

      • Cenzuru a jediný správný názor už jsme tu jednou měli. Nejdřív ho určovala Moskva, teď Brusel. Kdo má vlastní názor, musí nutně někomu lézt to prdele, fakt? Vy máte vlastní názor? Kde zůstala ta demokracie? Jediné co vidím je reálný kapitalismus.

      • kutil0017: Někdo si udělá názor z dostupných faktů, jiný hledá fakta, jimiž by svůj názor podepřel. Že je správná první varianta snad nemusím zdůrazňovat.

    • @kutil0017: Pokiaľ sa oháňaš niečim podobným, ako je vzdušný priestor – tak ten sa končí vo výške, kde je oficiálne označovaný ako vesmír – čo v podmienkach Zeme značí cca 80-120km. Nad touto hranicou je už voľný vesmírny priestor. Takže i StarLinky sú vo voľnom vesmíre a Rusi nemôžu zostreliť cudzí satelit – bez ohľadu na to, ako sa využíva.

      • @kutil: pod civilným využitím sa myslí to, že satelity NEBUDÚ vyzbrojené, že nebudú AKTÍVNE likvidovať niečo na obežnej dráhe, alebo na zemskom povrchu – takže i úmyselné navedenie iného satelitu na druhý je aktívne využitie na likvidáciu, posielanie striel zo satelitu do iného satelitu je to isté. Ale sledovanie zemského povrchu, ovzdušia, počasia (teda i rozmiestnenie vojsk) nie je aktívne využitie – pretože medzi zistením a využitím informácie prebehne určitý čas. Veď i RuSSko využíva svoje satelity na sledovanie (v akej miere a ako efektívne – to je ich problém) – a nikto im ich nelikviduje. Ale RuSSi chcú buď elektronicky, alebo FYZICKY tie satelity LIKVIDOVAŤ a to by bolo z ruSSkej strany práve to porušenie civilného využitia. Informácia sa dá použiť rôznymi spôsobmi, ako sa použijú – záleži na tom, kto a ako ich použije – samotné informácie sú viac-menej verejne dostupné (často stačí mať zariadenie, mať prístup a môže to sledovať i nejaký Krovák v Afrike).

      • Sledování povrchu pro civilní užití není totéž jako vojenské využití, stále ten rozdíl nechápete? Je jedno jak, je přesně ten satelit využitý. Jde o to, kdo ho využije.

      • 2 kulil0017: Podle Vaší logiky by mohlo být přípustné bombardovat jakoukoli civilní infrastrukturu jako rozvody vody, el.energie, sklady potravin, protože přece i vojáci musí pít, jíst (bez toho nemohou bojovat). Z toho je vidět, že máte stejnou logiku uvažování jako vedení RF když raketou zaútočili na elektrárnu.

      • Je to běžná vojenská strategie, podívejte na bombardování Jugoslávie, nebo druhou světovou. Těch příkladů jsou mraky.

    • Trepeš totálne hovadiny a ešte sa tým chváliš🙄

     Čo sa stane, keď sa do toho iné krajiny nemontujú už ukázala druha svetová. Vtedy sa tiež stále ustupovalo Hitlerovi, aby ho nedraždili až nakoniec bolo neskoro.

     Uvedomte si niektorí idioti už konečne, že toto neni regulárna vojna, za ktorou stojí konkrétny problém, ale Putinov výmysel a držanie krajín pri svojej hranici vo svojom vplyve, o ktorý ale nikto nestojí.

     Väčšina cieľov na Ukrajine sú obytné štvrte. V masových hroboch stovky mŕtvych civilov, ale niektorí blbci ešte stále budú niečo ospravedlňovať.

   • to je to co lidi už nevidí, vnímají se víceméně jen prvoplánové akce. Nebýt té konektivity tak je po válce, dávno příměří a zbytek UA s novou ústavou neutrální. Takže Starlink je fakticky klíčová komponenta co pomohla prodloužit boj který bude podle všeho trvat roky.
    A k zabíjení dětí – co třeba si projít ukrajinskou stránku s příznačným názvem „Mirotvorec“ k čemu tam vyzývají z toho je každému normálnímu člověku blivno.
    Ono se hezky řekne jak může být vrah někdo kdo se pohybuje jen ve vyšší společnosti a ikdyž se s podsvětím nestýká tak jím může být i přes čisté bílé rukavičky. A může napáchat víc zla než sériový vrah když nějakou „chytrou“ spekulací pošle ceny dolů a tím pádem dojde k masivnímu propouštění a vyhazovům na ulici bez zdravotního pojištění. Tím pádem je byť nepřímo ale vrahem.
    To jsou ty jemné nuance které většině společnosti unikají. Tudíž je ke každé sortě společnosti nutné mluvit řečí kterou rozumí – jednoduše spousta lidí si nedovede představit celý řetězec rozhodnutí a následků jednoho mocného spekulanta v mrakodrapu.
    Mimochodem Musk v tom není sám i třeba OneWeb měl problém s tím když Rusové chtěli garanci že vynášené družice nebudou použity vojensky proti nim, takže jsou tedy také napojeni na vládu i armádu – a tváří se jako komerční civilní společnost.

    • Vždy se měřilo dvojím metrem, stačí někoho označit za agresora, druhá strana je najednou čistá jak lilie. To pokrytectví, které to umožňuje, pochází ze západu. Bylo tu už dávno, stačí si toho všímat.

     • Pánové to se Vám to krásně trollí když na rozdíl od Ruské populace můžete psát nesouhlasní názory a nic Vám za to nehrozí. V tom je úžasná síla demokracie kterou ten Váš milovaný Putinistán nikdy nemůže porazit.

      Děkuji Vám že mi svojí činností neustále dokazujete, že nežiju v totalitním systému.

      • co jsem četl tak v Rusku řekli že kritika je možná, ale česky řečeno „odsud-podsud“ – a to vlastně platí i na druhé straně kdy se ti co nesouhlasí šmahem označí za trolly nebo proputinovce atd.
       Pokud chci někoho kritizovat, ať jako jedinec nebo organizace tak musím mít čistý vlastní práh, jinak je to obyčejné pokrytectví.

      • A vy si myslíte, že můžete opravdu veřejně říkat, co chcete. Sice vás nezavřou, ale cenzura funguje. Jediný, kdo opravdu může říkat veřejně co che, jsou poslanci a vláda, protože jsou kryti imunitou. Pamatujete na doktorku Pekovou, jak ji chtěli odstavit? A nebyla jediná. Když se názor nehodí, tak jdou proti němu. Je dobré si položit otázku, proč si někdo dává tolik práce, když jde přece jen o názor. A buďte si jistý, že lidi, které se systém opravdu snaží utlumit, skutečně ví, o čem mluví.

      • Pokud je vlastní názor trolení, jen proto že s ním někdo nesouhlasí, potom jsem klidně troll. Ale asi jste nepochopil podstatu volné diskuse. To jako pokaždé, když s někým nesouhlasíte, jedno v čemkoliv, je automaticky troll? Chápete vůbec základní podstatu práva na vlastní názor. A nebo je prostě tak, že oficiální názor je vždy automaticky správný a kdokoliv si dovolí říct něco jiného, je automaticky mimo. Dovolil by jste jako politik vůbec opozici? Kdo je tu vlastně víc demokratický?

      • No jedna věc jsou názory, druhá věc je kolaborovat s někým, kdo je s vaší zemí ve válce a pomáhat mu šířit dezinformace, kterýma se zemi cíleně snaží ublížit…
       Možná by se o tom nemělo mluvit pořád jenom v kontextu „béé berou mi můj vlastní názor“, ale spíš přemýšlet, jestli některé řeči, kterým říkáme názor, taky třeba nemají i jiné efekty než jen vyjádření názoru.

       Právo shromažďovat se mi taky nedává právo svolat 100 lidí před banku a použít je jako štít před policií, za kterým tam vyberu trezor.

      • Bohužel trend kontrariánství. Cokoliv říkají oficiální místa, je určitě lež a je to nějak jinak. Tihle lidé si připadají chytřejší než ostatní, nebudou se přece chovat jako stádo a budou mít vlastní názor za každou cenu, i když nebude pravidvý a bude založený na dezinformacích.

      • Olšan: to myslíte vážně? ČR je s někým ve válce? To je asi nějaká žhavá novinka že? Ikdyž teoreticky by posílání zbraní válčící straně by byl důvod k vyhlášení války – ale z druhé strany.
       A to jsem myslel že v IT magazínech jsou lidi přecijen víc nad věcí a víc čtou a spojují informace. Pro začátek si navštivte zmíněnou stránku s absurdním názvem „Mirotvorec“. I automatické překladače toho přeloží dost na vytvoření názoru na „ubohé napadené“.

      • Úplně vážně. Jsme v hybridní válce (respektive, oni ji proti nám vedou, u nás o tu jejich paranoickou potřeby vyvolat konflikt nikdo nestál…).
       Rozrušujou nám dezinformacema společnost, šířením hoaxů o COVIDu a anti-vax teorií (pravděpodobně, šířily to stejné kanály jako ruskou propagandu, takže to asi bylo podle not) nám poškozujou ekonomiku (vedle toho, že na to pak umírají lidi) a manipulacema s cenami plynu nám poškozují ekonomiku i sociální úroveň a blahobyt naprosté většiny obyvatelstva.

       Jestli jste si to nevšimli, tak nám už několikrát vyhrožovali jadernýma zbraněma, tím, že jsme další na řadě. Kyberútoky jedou už mnoho let a dokonce jeden regulérní teroristický útok před pár lety (taky s miliardovými škodami).
       Nikdo je k tomu nenutil a kdykoliv s těma svýma s******* mohli přestat, ale evidentně to proti nám vést chtějí. Je to prostě nepřítel (vedle toho že svině) a nejen latentní.

      • Pro sympatizanty Ruska. Přijde vám správně unášet děti k převýchově, když jste jim předtím zabili rodiče?

       https://twitter.com/adnashmyash/status/1570791376769658882

       Větší odpad si těžko dokážu představit, snad jen ty mučírny k trýznění, civilisty střílené do zátylku v masových hrobech, provizorní ženská vězení pro dlouhodobé znásilňování, uřezávání genitálií a další ohavnosti k zblití. Jak může někdo mít na Rusko „neutrální“ názor? Možná jen ti, kteří jsou ze stejného těsta jako oni.

     • Aktuálně je to tak, že nevěřím zcela bez výhrad ani jedné straně. Ale chci se normálně bavit, bez toho, aby někdo mluvil o trollovi, nebo rovnou kolaboraci. A to možné není. Tím bych to uzavřel.

      • Kolko dôkazov ešte potrebuješ? Nepríde ti napr. zvláštne, že cely normálny svet je proti Putinovi? A naopak, Putin sa objíma s takými krajinami, ako je Severná Kórea, Irán, Asadova Sýria a pod?

       Je veľa dôkazov a veľa napísaného. Dokonca aj samotní Rusi ti povedia, čo je Putinov režim zač. Dmitri Glukovski o tom krásne písal. Mne sa zastavuje rozum nad tým, ako dnes potom všetkom ešte vôbec môže pochybovať…