Ryzeny 7000 s 3D V-Cache vyjdou na Valentýna. Datum prokeclo přímo AMD (update: Ne)

24
AMD Ryzen 9 7950X3D bez rozvaděče tepla ilustrace 2 1600
AMD Ryzen 9 7950X3D bez rozvaděče tepla, ilustrace
-
Zdroj: AMD

Ryzeny 7000 X3D by mohly AMD posadit na trůn nejrychlejšího CPU pro hry. Už zřejmě víme, kdy vyjdou.

Minulý týden bylo odhaleno očekávané rozšíření rodiny procesorů AMD Ryzen 7000 o modely „X3D“, tedy vybavené 3D V-Cache. Ta zvyšuje výkon ve hrách, takže by mohlo jít o hodně dobré (možná i nejlepší?) procesory pro herní PC. AMD sdělilo parametry, ale ještě nebylo přesně řečeno, kdy tyto modely začne prodávat. Tuto informaci už teď ale máme, možná nedopatřením si ji vyzradila přímo firma na svém webu.

Modely Ryzen 7 7800X3D, Ryzen 9 7900X3D a 7950X3D jsou již na webu AMD, byť stále není doplněno úplně všechno (firma ještě nesdělila, jakou bude mít model 7800X3D základní frekvenci, ačkoliv zbytek už prozrazen byl). Web Overclock3D.net si ale všiml, že mezi těmito specifikacemi už bylo v jednu chvíli vyplněné i datum, kdy se procesory začnou prodávat: 14. 2. 2023.

Bylo to zřejmě nedopatření a toto datum ještě nemá být veřejně známé, protože nyní už to ve specifikacích chybí. Níže můžete vidět už smazanou indiskrétní verzi specifikací na snímku webu Overclock3D.net. Toto datum vydání vychází na Valentýna (dárek pro hráče?) a zřejmě by už mohlo být definitivní, ale přece jen počítejte s tím, že se může posunout. AMD zřejmě ještě den začátku prodejů nechce říct oficiálně i proto, aby mu zůstala možnost ho ještě v případě potřeby posunout.

Datum vydání Ryzenu 7 7800X3D uvedené na webu AMD
Datum vydání Ryzenu 7 7800X3D uvedené na webu AMD (zdroj: Overclock3D.net)

Podle Overclocku3D by snad v tento den měly vyjít všechny tři modely. AMD chystá osmijádro, 12jádro a 16jádro. První model bude poměrně přímočarý – jako u Ryzenu 7 5800X3D půjde o osmijádro s 96MB L3 cache a nižšími takty, protože kvůli 3D V-Cache musí být použita nižší napětí a asi je také obtížnější chlazení.

Procesory AMD Ryzen 7000 s 3D V Cache modely a parametry
Procesory AMD Ryzen 7000 s 3D V-Cache: modely a parametry (zdroj: AMD)

Dvanáctijádro (7900X3D) a šestnáctijádro (7950X3D) ale bude mít tu komplikaci, že 3D V-Cache bude osazená jen na jednom z jejich CPU čipletů, který tím bude mít navýšený herní výkon (byť frekvence na dotyčných jádrech zase budou snížené). Druhý čiplet bude jen se standardní 32MB L3 cache, ale výměnou za to budou mít stejné maximální turbo (5,6–5,7 GHz) pro aplikace jako běžné procesory 7900X a 7950X. AMD uvádí, že ovladače platformy a čipsetů AM5 budou nějak pomáhat s tím, aby hry a aplikace byly správně umístěné na jádra toho čipletu, na kterém budou mít lepší výkon, ale až čas ukáže, jak dobře to bude fungovat. Více jsme to rozebírali v tomto článku:

Více: Ryzeny 7000 s 3D V-Cache odhalené, mají 8, 12 i 16 jader. Ideál pro hráče, nebo nečekaný háček?

Zatímco datum tímto zřejmě bylo zjištěno, pořád ještě neznáme ceny, které AMD bude za tyto speciální herní procesory účtovat. Protože standardní modely Ryzen 7000X jsou teď zlevněné, pragmaticky by se nabízelo nasadit modelům X3D jejich původní ceny (399 $, 549 $, 699 $), ale AMD může asi chtít i víc (i když trh a zákony poptávky a nabídky by to pak zase mohly časem zredukovat, jak se to stalo u normálních modelů).

Aktualizováno (12. 1. 2023):

Vypadá to, že ohledně toho Valentýnského data bude třeba zařadit zpátečku. AMD k věci vydalo oficiální vyjádření a sdělilo, že datum uvedené ve specifikacích bylo chybné. Oficiálně firma nemá žádný termín stanovený (což nové není), ale dost netypicky i přímo říká, že 14. února vydání rozhodně nebude.

Takováto chyba se moc často nestává a je zvláštní, že by bylo datum uvedení chybné, když už bylo jednou vyplněné. I když je pravda, že AMD v poslední době poněkud často tropí incidenty, kdy do specifikací nějaké parametry zapíše špatně (prezentace na CES 23 měla dokonce několik dost zásadních chyb, například v kapacitách cache u procesorů).

Bohužel tak zase nevíme, kdy se tyto procesory mají začít prodávat. Nicméně AMD řeklo, že to má nastat v únoru, takže aspoň zhruba to zarámováno je a za tento horizont se snad vydání neopozdí.

Zdroje: VideoCardz, Overclock3D

Ryzeny 7000 s 3D V-Cache vyjdou na Valentýna. Datum prokeclo přímo AMD (update: Ne)
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.33%) 12 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. Docela by mne zajímalo jak to bude s 7900X3D jelikož je to čiplet jak budou rozděleny ? 6+6 znamenalo by to že s 3D pamětí to bude šesti jádro ? nebo je jeden čiplet 8+4 jádro ? pokud je každý čiplet 6+6 nebude to oproti 7800x3D pomalejší ? jen nápad v čipletech se nevyznám.

  • Prakticky určitě to bude 6+6, dosud vždycky procesory měly kvůli rovnováze ty počty jader v CCX sejné. V některých hrách by to asi mohlo trochu suboptimální být, ale bude to menší hendikep, než je jakým je šest jader u 7600X, protože kdyby hra měla snahu využít víc jak šest jader, tak pořád můžou trochu pomoct jádra z druhého čipletu.

  • Dá se očekávat, že hry do 7-8 vláken půjdou asi nejlépe na 7800X3D (potažmo 7950X3D pokud se udrží na V-cache chipletu). Pokud bude hra cache-hit-ratio sensitive obsluha vláken na druhém chipletu bude asi výkon srážet.

   • Ten údajný plánovač, co má rozeznávat hry od ostatních aplikací zní hůře než Intelův b-L. Navíc pokud se bude updatovat jako “driver”, tak tu máme solidní prostor pro různý škodlivý kód. No už se těším na testy.

    • Problém s intelackým big.LITTLE není v plánovači, ale v malých a pomalých jádrech.
     Které navíc mají velké latence. Chyba plánovače srazí výkon o třetinu.
     U AMD to je bigger.FASTER řešení kde rozdíl mezi jádry je 10% výkonu.
     Chyba plánovače srazí výkon o 10%.

     • Já jsem měl pocit, že do toho měla vstupovat i AI. No každopádně ten list se bude muset nějak updatovat a následně položky z něj předávat CPU přes jádro. Tak či tak, dle mého má být CPU univerzální výpočetní jednotka, poskytující registry a instrukce. Né bazmek, který se bude rozhodovat, jestli hru ve verzi X.Y pustí na jádrech ABCD a ve verzi X.Z už zase jen na jádrech MNLO.

      • AMD is said to have confirmed to Paul Alcorn from Tom’s Hardware that the decision as to which of the two CCDs of the Ryzen 9 gets the game threads should be made on the basis of a (manually maintained) whitelist. Whether it defines games that use the cache CCD or, on the contrary, protects titles from it, one can only speculate at the moment.

     • IIRC pro Ryzen 3000 měl ovladač čipsetu AMD (ne že by to s čipsetem souviselo ale bylo to holt integrované tam, protože ovladač CPU není) whitelist a na jeho základě u některých her hýbal s nastavením cache.

      Takže by to asi jenom navázalo na tuhle feature, jen teda pak to ovlivňování bude vypadat jinak – jestli to přes SMU/registry změní, která jádra bude firmware označovat za preferovaná nebo jestli to bude přímo komunikovat se schedulerem WIndows, těžko říct.

    • „solidní prostor pro různý škodlivý kód.“
     Proč by se hackeři párali s nějakým ovladačem když pro to samé můžou použít přímo afinitu CPU. Ovladač bude dělat jen nudnou práci za uřivatele.

 2. This is Spa.. ehm Waiting 😂

  Aj toto je jeden z dôvodov prečo seru na AMD. A keď sa aj niekedy po 100 rokoch podarí kúpiť ich hardware ešte stále na niečo čakáte. Fandovia AMD to nazývajú „zrenie“, Ja tomu vravím vyhnitie 👍