Samsung ukázal kombinaci panelů OLED a QLED. Televizory budoucnosti s QD-OLED ale koupíte nejdřív u Sony

1
Sony A95K s panelem QD OLED
Sony A95K s panelem QD OLED
-
Zdroj: Sony

Již dlouho se mluví o panelech QD-OLED, které by kombinovaly výhody OLEDu a kvantových teček. Na letošním CESu byly poprvé k vidění u Samsung Display. Prodávat je však bude Sony, Samsung raději vyždímá QLED na maximum.

Televizory Samsung vyrábí firma Samsung Electronics, a ta mnoho let preferuje panely LCD vylepšené o kvantové tečky. Používá pro ně marketingový název QLED. Naopak technologii OLED dlouhodobě spíše odmítá. Panely OLED pro televizory vyrábí výhradně LG a dodává je i pro ostatní značky. U Samsungu má panely na starosti firma Samsung Display, a byť jde o se Samsung Electronics o jeden konglomerát, evidentně se na spolupráci nedohodli.

Panel QD-OLED z CESU ještě není hotový televizor, Samsung jej prezentoval bez Smart TV či tuneru. Ale osazení do televizního šasi je už to nejjednodušší. První televizory s panelem QD-OLED však překvapivě nebudou ty od Samsungu.

Důvodů může být více, ale nejpravděpodobněji si Samsung Electronics nechce kanibalizovat své současné špičkové technologie a Samsung Display by jim stejně neuměl dodat dostatek panelů. Vyrobit QD-OLED je zatím stále velmi těžké a cena panelu tak bude poměrně vysoká. Za rok to už může být jiné.

Samsung QD OLED
Samsung QD OLED

Samsung Display se tak domluvil se Sony, které vyrábí řádově méně televizorů (Samsung je největší výrobce na světě). Navíc Sony rádo experimentuje s novými a drahými technologiemi.

Kvantové tečky Samsung
Jak fungují kvantové tečky

QLED vs. OLED

QLED je klasický panel typu LCD doplněný o vrstvu kvantových teček. To jsou nanočástice z krystalického materiálu schopné pohlcovat a zase vyzařovat fotony. Mají různou velikost (2 až 10 nm), která určuje vyzářenou vlnovou délku a tím i barvu světla. Z fyzikálních důvodů se používá modré světlo, které se mění podle potřeby na zelené nebo červené. Ten stejný princip funguje například u LCD panelů LG označených jako NanoCell.

Více: OLED vs. QLED: jak jsou hlavní rozdíly mezi nejlepšími displeji televizorů?

OLED je jiný typ panelu a tvoří jej elektroluminiscenční diody využívající organický materiál (uhlovodíky). Používá subpixely WRGB včetně bílého (ten slouží hlavně pro zvýšení maximálního jasu) a každý pixel svítí sám o sobě. Není třeba žádné podsvícení. To znamená prakticky dokonalý kontrast, který se LCD snaží dohánět pomocí většího počtu zón podsvícení (například technologie MiniLED). OLED bude mít proti QLEDu nižší jas či sytost barev, ale zase mnohem lepší latenci.

Sony to zkusí jako první

Zřejmě naprosto špičkovým televizorem, který na nějakou dobu zastíní všechny ostatní (i cenou), tak bude Sony Bravia A95K Master Series s panelem QD-OLED. V nejvyšší řadě televizorů Sony pro tento rok bude více OLED modelů, ale jen ten nejvyšší nebude mít OLED od LG, ale QD-OLED od Samsungu. Sony tento televizor označuje jako OLED a jen v závorce zatím nenápadně uvádí, že jde o QD-OLED. Prodávat jej bude ve velikostech 55 a 65″ a v obou případech půjde o 4K.

Sony své televizory z nejvyšší řady dále vylepší vlastním obrazovým procesorem Cognitive Processor XR, samozřejmostí bude podpora HDR či portů HDMI 2.1. Pro Smart TV však zřejmě zůstane pomalejší MediaTek. Sony také zůstává i u vlastní technologie Acoustic Surface, kdy zvuk z reproduktorů prochází skrz obrazovku.

Bude zajímavé sledovat, kolik panelů se Samsungu podaří vyrobit (zřejmě relativně málo) a kolik těchto drahých televizorů Sony prodat (také jich nebude mnoho). A možná ještě zajímavější bude, až začne televizory s QD-OLED prodávat samotný Samsung Electronics, který si na ně musí připravit marketingovou půdu. Například by se u něj mohly jmenovat zcela jinak, s důrazem na slovo „kvantový“ a s upozaděným slovem „OLED“.

OLEDy pro tento rok vylepší i LG, nic jiného mu ani nezbývá. Novinka se jmenuje OLED EX a místo vodíku používá v diodách deuterium. To má zajistit o třetinu vyšší jas.

QD-OLED v monitorech

QD-OLED se objeví i ve světě počítačových monitorů. Na CESu jej ukázal Alienware v těle 34″ zakřiveného herního monitoru jako model AW3423DW. Ten bude mít rozlišení 3440 × 1440 px a obnovovací frekvenci 175 Hz přes DisplayPort (nebo 100 Hz přes HDMI).

Alienware AW3423DW s QD OLED
Alienware AW3423DW s QD OLED

zdroj: Samsung, Sony

Samsung ukázal kombinaci panelů OLED a QLED. Televizory budoucnosti s QD-OLED ale koupíte nejdřív u Sony
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 12 hlasů

1 komentář