Znovu a lépe. Seznam už nebude sám pořizovat snímky pro Panoramu, svěří je firmě Cyclomedia

10
Mapy.cz cyclomedia
Auto Cyclomedia
-
Zdroj: Mapy.cz

Seznam po osmi letech zjistil, že s vlastní technologií neumí získat dostatečně kvalitní snímky silnic a konkurovat StreeView od Googlu. Domluvil se s firmou Cyclomedia, která pro něj Česko nafotí znovu a lépe.

Seznam začal se snímkováním někdy v roce 2013 a protože se mu nedařilo najít kvalitní technologii, pustil se do vývoje snímkovacího zařízení sám. Oktávky s logem Mapy.cz brázdily silnice a na střeše měly kupoli s patnácti kamerami Prosilica GT, které umožňovaly rozlišení 72 Mpx. Kupoli pro kamery vytiskli ve spolupráci s brněnským VUT na 3D tiskárně.

Mapy.cz Panorama auto
Původní snímkovací vůz s technologií Seznamu (foto: Cnews.cz)

Jenže ani po tomto zlepšení není kvalita ve srovnání se StreetView dostatečná (i když Mapy.cz mají zase lepší pokrytí), navíc jde na mnoha místech už o snímky staršího data. Seznam nyní začal spolupracoval s firmou Cyclomedia, která pro něj bude snímky ulic tvořit. Snímkování novým vozem má začít příští měsíc.

Cyclomedia je hrdá, že si ji společnost Seznam.cz vybrala jako dodavatele snímání s vysokým rozlišením a poskytovatele přesných geoprostorových údajů České republiky pro 3D pozemní zobrazení. Těšíme se na dlouhodobou spolupráci, která uživatelům různých platforem Seznamu zprostředkuje vysoce kvalitní zobrazení,“ doplňuje Wessel van Hoek, Obchodní ředitel společnosti Cyclomedia pro Severní Evropu a rozvíjející se trhy.

Flotila vozidel Cyclomedia vybavená kamerovým systémem a dalšími senzory bude snímat území celé České republiky. „Už letos získáme fotografie a data třetiny silniční sítě našeho území a více než dvaceti největších měst,“ dodává Jan Kunz, produktový manažer Mapy.cz.

zdroj: Seznam.cz

Znovu a lépe. Seznam už nebude sám pořizovat snímky pro Panoramu, svěří je firmě Cyclomedia
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. „Jenže ani po tomto zlepšení není kvalita ve srovnání se StreetView dostatečná“

  To rika kdo?

  Jako urcite je dobre to proste jednou za par let prefotit, protoze se mista meni a clovek, kdyz neco hleda, tak potrebuje videt, jak to tam vypada aktualne.
  Nicmene teda chodim mnohem vic na Seznam Mapy, protoze mi ty snimky prijdou lepsi nez co ma Google na svem StreetView.

 2. Autor to poněkud přehnal se (sebe)kritikou seznamu, která v uvedeném zdroji vůbec není. Seznam v první verzi měl velké problémy, obyčejné zrcadlovky nedokázaly dostatečně kvalitní hdr snímky. V další verzi si vyrobili custom řešení, kde šlo o neskutečný posun, bez problému konkurující googlu, takže dost nesouhlasím s tvrzením autora „Jenže ani po tomto zlepšení není kvalita ve srovnání se StreetView dostatečná“. Mnohdy má seznam lepší snímky, ale také má mnohdy horší. Jde hodně o počasí, ale ve srovnání se streetview je to v průměru, při nejhorším, stejné.
  Je to asi subjektivní, ale za mě jsou mapy.cz celkem výrazně lepší a to nejen ve fotomapách. Mají o řád lepší ovládání i barvy základní mapy. Tady jsem vážně vděčný googlu, že do ČR streetview přinesl, protože jinak bychom asi panoramu neměli. Donutili seznam, aby se snažil a je to vidět.

  Mimo ty nepodložené domněnky, doporučil bych si to po sobě alespoň přečíst „… a na střeše měly patnácti kamerami Prosilica GT na střeše, které umožňovali … “ jednak to nedává smysl a jednak kamera je rod ženský.

  • Jsem rád za Panoramu i StreetView. Panorama proti své první verzi je určitě o dost lepší a hlavně má lepší pokrytí. Ale asi mám štěstí jen na lokality, kde je obrazová kvalita pořád slabší než u StreetView.
   (jeden ženský rod ve větě byl, podruhé už vnitřní korektor nezafungoval 🙂

  • Google mapy jsem přestal používat kvůli jejich minimálnímu barevnému kontrastu a malým detailům. Nechápu, co to v Googlu sedí za lidi v rozhodovacích pozicích, že vyprodukují takový bazmek. Vždyť je čitelnost jejich map horší než před 10 lety…

 3. rád bych používal Seznam mapy nebo OSM jako primární nástroj (snažím se od Googlu postupně odejít), bohužel mám pomalej internet, a ty vektorové mapy od Google jsou rychlejší, než bitmapy. Jinak ta Panorama seznamu, kdysi to mělo hroznou kvalitu fotek, přišlo mi to hrozně zašuměný, s divnýma barvama. Nedalo se na to dívat, snad je to už lepší.