Specifikace Radeonů RX 7000 se změnily, Navi 31 a 32 mají méně výpočetních jednotek

18
AMD GPU Radeon ilustrace 1600
AMD GPU Radeon ilustrace
-
Zdroj: AMD

Next-gen GPU od AMD s architekturou RDNA 3 mají ve skutečnosti méně jednotek, než se ještě včera myslelo. Teoretický výkon 90 TFLOPS se konat nebude.

Stala se nepěkná věc. Sotva jsme vydali zprávu o tom, jak se rýsují grafické karty příští generace, přišla zásadní změna – ve specifikacích GPU Navi 31, které bude pohánět nejvýkonnější Radeony příští generace RX 7000. Vypadá to, že počty výpočetních jednotek, které se v únicích objevily už dost dávno, se změnily. AMD se patrně před dokončením čipu rozhodlo vyrobit ho ve výrazně „užší formě“, takže bude mít asi jen 80 % shaderů.

Zatímco včera jste si mohli přečíst, že Navi 31 (složené z čipletů, místo aby šlo o monolitické GPU) bude mít až 15 360 shaderů, toto musíme vzít zpět. Leaker Greymon55 dnes přišel s novou informací, podle níž budou specifikace Navi 31, ale také druhého nejvýkonnějšího GPU Navi 32, o něco slabší, než se doteď tradovalo.

Navi 31: 2,4× víc jednotek než Navi 21

Navi 31 nemá mít šest shader enginů s 10 workgroup processory (20 CU) v každém, ale zřejmě jen 8 WGP / 16 CU v každém z shader enginů. To znamená, že celé GPU bude obsahovat 48 WGP / 96 CU, což dává 12 288 shaderů (mělo by to být 2× 6144 ve dvou výpočetních čipletech). To pak znamená, že GPU bude mít jen 80 % výpočetních jednotek proti tomu, co jsme doteď očekávali.

Pro připomenutí, v architektuře RDNA 3 má jedna CU mít 128 shaderových jednotek proti 64 u RDNA 1 a 2. Navi 31 bude s 96 CU (12 288 shadery), tedy mít o 140 % více shaderů než dnešní highendové Navi 21 s 80 CU (5120 shaderů). Bude to tedy pořád hodně vysoký nárůst. Asi má pořád platit, že by frekvence boostu mohly být okolo těch 3 GHz, ale už to samozřejmě nebude znamenat teoretický výpočetní výkon 90–92 TFLOPS, ale jen dejme tomu 72–73 TFLOPS (Navi 21 v Radeonu RX 6900 XT má oficiálně rating 23 TFLOPS).

Navi 32: patrně odlišný křemík, 8192 shaderů

Druhé nejvýkonnější GPU (které by mělo vyjít až později po Navi 31) má také jiné specifikace, než co se původně uvádělo. Podle Greymona55 má obsahovat 8192 shaderů, což bude tvořeno 32 workgroup processory / 64 CU. Tím pádem má toto GPU mít 8192 shaderů. Snad by to mohlo být ve dvou čipletech po 32 CU / 4096 shaderech. Je otázka, zda to budou separátně navržené odlišné čiplety, nebo ořezané čiplety z Navi 31.

Nevypadá to, že Navi 32 by mohla být verze Navi 31, kde bude aktivní jen jeden ze dvou výpočetních čipletů, jaké má Navi 31. Protože tato levnější verze má více než 50 % jednotek Navi 31, asi to není možné (ledaže by to bylo pro změnu Navi 31, které by bylo tvořené částečně neaktivními čiplety).

Referenční provedení grafiky AMD Radeon RX 6900 XT 06
Referenční provedení grafiky AMD Radeon RX 6900 XT (Zdroj: AMD)

Mainstreamové Navi 33 beze změn

Kde se ale specifikace nezmění, bude mainstreamové Navi 33, což je údajně jako jediné GPU z generace RDNA 3 monolitický čip, a navíc jen 6nm, zatímco předchozí čipletové „kombináty“ budou používat 5nm výpočetní čiplety. Pořád tedy prý platí, že Navi 33 bude mít 4096 shaderů (16 WGP / 32 CU). Tím pádem bude Navi 32 jeho dvojnásobkem a Navi 31 trojnásobkem, i když tato matematika nemusí sedět u počtů shader enginů, počtu ROP, šířky paměťové sběrnice a dalších takových parametrech. Podle starších drbů AMD plánuje, že tento čip bude mít výkon na úrovni Radeonu RX 6900 XT, nebo lepší.

Greymon55 píše, že předchozí velkorysejší parametry možná reflektovaly koncepci z ranější fáze vývoje, než AMD specifikace přehodnotilo. Méně jednotek mohlo být zvoleno kvůli zlevnění výroby nebo proto, že se ukázalo, že čip bude větší, než se čekalo, takže se nevejde do nějakých daných limitů a musí být zredukován. Možná se k tomuto nikdy nedozvíme víc detailů.

Zajímavé je, že podle Greymona55 se prý tímto nemají měnit výkonnostní cíle. Sice bude GPU mít na papíře méně TFLOPS, ale pořád prý platí, že má nastat navýšení výkonu o víc jak dvojnásobek. Plánované výkony, o kterých se šušká (i když asi zatím úplně přesná čísla nejsou) asi AMD mělo už delší dobu stanovené podle těchto zrevidovaných skromnějších počtů výpočetních jednotek, o nichž jsme se my dozvěděli až teď.

Jak to s výkonem dopadne, bychom měli vědět cca do půl roku. Grafiky Radeon RX 7000 by měly začít vycházet letos na podzim. Jako první má ovšem vyjít Navi 33, až pak highend a jako třetí prostřední Navi 32.

Zdroje: Greymon55, VideoCardz

Specifikace Radeonů RX 7000 se změnily, Navi 31 a 32 mají méně výpočetních jednotek
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.22%) 9 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Ajeje, že by se AMD zachovalo po vzoru nVidie, odřízlo 20% křemíku ale za to o 20% zvýšilo takty na úkor spotřeby?

  Když jsou už dlouho ty úniky jak 4090 má mít 600-900W, vůbec bych se tomuhle kroku nedivil.
  Přece proč si nezvýšit marži když můžeš bez dopadu na prodeje?

  • jj, jednoznacne to tak bude. Jedno rano sa inzinieri v AMD zobudili, pozreli si ranny resers internetu, zistili, ze take nieco spravili v nvidii, prisli do prace, zobrali nozik a odrezali 20% kremiku.
   urobili to cca pred mesiacom a o 7 mesiacov pojdu Navi3 do vyroby

  • Nejspíš měli více engineering samplů a vyhodnocovali, co si můžou dovolit. Možná byla reakce na takty tak dobrá, že se rozhodli jít cestou užšího čipu. Bylo by to logický. A nemusí to nutně znamenat horší spotřebu. Záleží, do jaké části křivky efektivity to poženou.

 2. „Grafiky Radeon RX 7000 by měly začít vycházet letos na podzim. Jako první má ovšem vyjít Navi 33, až pak highend a jako třetí prostřední Navi 32.“

  Pokud je pravda, ze se nekdy ted menily specifikace, tak s uvedenim Navi 31 a 32 letos nepocitejte, vyjde jen Navi 33, kde se nic nemenilo. Ostatni bych spis nez na zacatek 2023 videl az na Q2, takze za rok. Taky je ale mozny, ze se nic nemenilo, jen meli leakeri spatne informace.

  • Pokud opravdu při vývoji změnili parametry (reálně to možná mohlo být spíš, že do určitého času nebyl počet jednotek uzavřený), tak se ty specifikace neměnily letos, ale asi už v dávnější minulosti. V podstatě v době, kdy unikly ty původní vyšší počty jednotek, už asi pomalu ty čipy měly tapeout před sebou ne-li za sebou. A tahle změna musela být už dost dlouho předtím. Prostě to ale do drbosféry uteklo s velkým zpožděním.

     • 1, Nepřekvapil jste mě, ale věřte že i o neověřených informacích lze informovat věcně a nerozšiřovat je teoriemi co by mohlo být, kdyby…
      A tím nemyslím „únik této může znamenat toho“, to je bohužel v dnešní době běžné i když bych ocenil grafické oddělení faktu od spekulací/úvahy.
      Tím myslím „únik této informace ,může znamenat toto a to může vést k tomuto a mohlo by nastat toto nebo tamto“. Právě to domýšlení různých možných verzí a na to navázaných spekulací bez znalostí souvislostí pak vede k nesmyslům.

      2, pozastavoval jsem se nad závěrem, který mi vzhledem k uvedeným zdrojům přijde absurdní. Vyrobit ze dvou neověřených drbů fakt, že se změnily specifikace je na mě prostě moc. Můj druhý příspěvek zase reaguje na snahu autora za každou cenu najít teorii, jak by to mohlo být pravdivé.
      To jste tak závislí(myslím to obecně, vím že je po tomto stylu určitá poptávka) na nových „článcích o informacích“, že vezmete zavděk čímkoli?

     • P.S.
      Zrovna tento článek mi silně připomněl jistého Stacha, který všechno věděl od svých tajných zdrojů a když se pak ukázalo, že to není pravda, tak to vysvětlil změnou na poslední chvíli.

      Ale nevím jestli je to pro Vás argument, vzhledem k tomu, že jste jeho pilným čtenářem.

      • „‚Ale nevím jestli je to pro Vás argument, vzhledem k tomu, že jste jeho pilným čtenářem.“
       .. Asi nema smysl to moc komentovat, nicmene pokud mne neco apriori nezajima, asi je zbytecne to cist nez pak vycitat autorovy, ze neco takoveho pise.
       Jen tak mezi nami.. vetsi nesmyslna „hovna“ o tom, ze jsem pilny ctenar jisteho webu, se myslim ani vyfabulovat ani nedaji 😀 Ale tak od Vas se asi jina „fabulae“ cekat moc nedala 😀

      • @tombomino
       Tak teď jste mě přesvědčil. Důraz na kvalitní argumenty jak je u vás zvykem 😉

      • Asi by jste si mel otevrit naucny slovnik a podivat se na vyznam slova ‚argument‘ :))

   • Tak uvidíme až to vyjde, ale řekl bych že by pro ně byl trochu průšvih zpozdit vydání. Tak si taky zašpekuluju, že kvůli výtěžnosti omezili počet aktivních SP a časem přijde plnohodnotný refresh, nebo limitované edice pro ty šťastlivce co na to mají/chtějí do toho tolik investovat…