Takový internet doma nemáte. Někteří Korejci již surfují rychlostí 52,5 Gb/s

18

Korejský poskytovatel SK Broadband ve vybraných domácnostech v Soulu nabízí agregovanou rychlost připojení až 52,5 Gb/s. Toho dosáhl díky spolupráci s Nokií, která chtěla v praxi ověřit novou generaci technologie PON (Passive Optical Network). V jednom vlákně kombinuje přenosy TWDM-PON (40/40 Gb/s), XGS-PON (10/10 Gb/s) a GPON (1,5/1,25 Gb/s).

V Jižní Koreji jsou některé domácnosti připojeny k internetu rychlostí 52,5 Gb/s
V Jižní Koreji jsou některé domácnosti připojeny k internetu rychlostí 52,5 Gb/s

Dosud byla nejvyšší rychlost v korejské síti 2,5 Gb/s. Nový rychlostní rekord byl dosažen na stávajícím vedení, takže SK Telecomu může „levně“ upgradovat i další přípojky. Firma chce brzy nabídnout 10Gb/s linku pro všechny své klienty.

Jižní Korea má podle Akamaie nejrychlejší připojení na světě. Průměrná rychlost tam ve druhém čtvrtletí 2016 byla 27 Mb/s, druhé Norsko se pyšní 20 Mb/s. Ve špičkách (tedy maximech na daných adresách) Korejci surfují v průměru 110 Mb/s.

EU a Česká republika má stanoven digitální plán, podle něhož by každá domácnost měla mít do roku 2020 možnost připojit se k internetu rychlostí alespoň 30 Mb/s, polovina domácností pak až 100 Mb/s. Korea má vyšší ambice. Do roku 2020 chce gigabit pro všechny.

 

Zdroj: Nokia

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. Takový plán je čirá utopie. Jsou lokality hned vedle velkých měst kde je rychlost daná místním wifi troubou. Navíc ještě zarušena a omezena při kontinuálním downloadu. Jiní velcí poskytovatelé internetu do takových lokalit nepůjdou, protože se to nevyplatí.
  O2 sice internet nabízí na svých zastaralých linkách, ale účastník dostane maximálně předražené VDSL, které má své limity, vyšší odezvu apod. Pokud by O2 začalo systematicky měnit ty svoje trapné dvojlinky za optiku a s cenou by nehýbali nahoru, tak to má význam. Ale o tom silně pochybuju. To by jim EU musela nadělit velkou sumu peněz.

  • Však právě proto dostane ČR od unie 14 miliard, aby to částečně pokrylo náklady na vybudování pořádného internetu tam, kde by se to jinak providerům nevyplatilo. Proto ČTÚ zjišťuje, kde je jak mizerné připojení.

   • To bych rád věděl za jakých podmínek a komu tyhle peníze připadnou. Aby to nebylo tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá. Navíc by ta částka musela být podstatně vyšší.
    Pokud třeba vemu mou lokalitu, tak zhruba pár set metrů od okraje vede optická páteřní síť a přesto máme internet jak z doby kamenné. V době plynofikace se dělal průzkum právě kvůli rozvodu optické sítě kde by kromě internetu se šířil i signál televize. Bohužel díky malému zájmu tohle celé padlo, protože mnohým stačí nespolehlivé wifi či hodně nevýhodné připojení přes mobil. Spousta lidí ani netuší jaké jsou možnosti rychlého a spolehlivého připojení.

   • Jo no, uvidíme, která společnost tuto dotaci shrábne a prd udělá. Tipuji O2, která ždímá měď kam až to jde. Nebýt vesnických wifinkářů, tak lidé platí naprosto nehorázné prachy za AŽ 20 Mbit down a AŽ (ROFL) 4 Mbit up, v reálu je i 3G mnohdy rychlejší (ale tam zase máme FUP na data).

 2. Mě by prosím zajímalo jak je v předposledním odstavci uvedeno kolik je průměr a že špička je nějaká. Jde o průměrnou dostupnou rychlost nebo o průměrnou využívanou rychlost za den? Tedy modelově 8h práce internet se moc nepotí, 8h spánek, internet taky spí, 8 h volného času a z toho tak 1-6 h na PC kde se hrají hry a kouká na YT. Tedy přenosy nic moc, hra nevytěžuje, bitrate videa je v jednotkách Mb/s. Takže udělat průměr 27 Mb/s vlastně vyžaduje dost intenzivní využívání nějakým 4k VOD, backup, apod.

  Tedy, že gigabitový, nebo padesátigigabitový spoj s průměrem moc neudělá, „jen“ zkrátí dobu down/up. Ale průměr bude pořád plus minus stejný. Takže vyvozovat z toho, že korejci mají nejrychlejší internet je hloupost, korejci ho jen nejvíce využívají, protéká přes ně nejvíce dat. To, že budu mít 10x rychlejší internet, přece neznamená, že toho 10x tolik přenesu, nebo teoreticky ano za předpokladu, že ho využívám na 100 %.

  • Přesnou metodiku Akamaie neznáme, ale jistě to dělá tak jako jsem včera psal o Seznamu. Tj. měří nějaké souvislé úseky (u Seznamu pětiminutové). Nedělá průměr za celý den a zároveň se do toho úseku nebude plést stažení pěti obrázků z FB, protože to linku nevytíží na tak dlouho.

   Že má Korea nejrychlejší internet ukazuje třeba i Steam (http://store.steampowered.com/stats/content/). Průměrná rychlost stahování tam je 68,8 Mb/s, u druhého Japonska 42,7 Mb/s. I tady se dá samozřejmě říct, že hráči asi obecně budou mít rychlejší připojení. Lepší statistiky ale nejsou. 🙂

   • Ok, v tom případě tam asi lze nějak korelovat tu dostupnou rychlost připojení. Ten steam by mohl být o něco užitečnější údaj, ale těžko tomu nějak moc věřit, ty jejich statistiky sou taky dost naprd. Tak jako tak jde jen o to co si lidi zaplatí a ne tak úplně o to, co je vlastně k dispozici. I kdyby u nás měl každý k dispozici 50/50 nebo 100/100. Spousta lidí zůstane u 8/0,5 a podobných. Protože to prostě funguje. Podobně jako lidi hromadně nedocházejí od bank s hromadou poplatků, nehledají nejvýhodnější povinné ručení, mají stále kredit s voláním 5 kč/min apod. Buď jsou pro ně pŕípadné úspory (času, peněz, nervů) tak malé, že jim to za to nestojí a nebo jsou prostě jen líní. Inkaso platí internet už roky, tak proč se zajímat, jestli někde za stejnou cenu není 10x vic.

 3. 1) co tady někteří blábolíte o O2 xD CETIN CETIN CETIN!
  2) O2, T-Mobile, Vodafone… VDSL nebude mít v některých lokalitách díky aktuálně budovaným vzdáleným/předsunutým DSLAMům problém ani se 100 mbitem a to především díky vektoringu – mimochodem tyto rDSLAMy se staví především na vesnicicích!

  • Ať žije O2, ale za svoje. Doufám, že ty dotace půjdou do optických tras FFTB a ne do pohádkových 100 Mbit down na kabelech, co byly staré už v minulém století. O uploadu se pak už raději nikdo moc nezmiňuje.

  • 60 Mb upload, jsi klikař. Zkus si vybavit, co se dá dělat na domácí LAN síti, kde je už 1 Gbit málo. A teď to samé udělej přes WAN. S tak rychlým internetem už nebudeš muset řešit, jestli jsi v práci, doma, nebo kdo ví kde. Budeš se chtít např. na dovolené podívat večer na rodinné video? Bum, streaming rovnou z domácího NAS. Editovat video na cestách? Žádný problém. Upload nahrávek z dovolené / práce rovnou na síťový disk? No problem, odkudkoliv rychlostí blesku. Prostě nebudeš muset řešit, kde zrovna jsi, protože všude to bude dostatečně rychlé. To je budoucnost a někteří k ní kráčí rychleji a někteří… no fakt nechápu jejich motivaci držet se zpátky.

   • Napůl máš pravdu, napůl ale ani ne. Nevím kam jezdíš na dovolenou, ale očekávat tam taky gigabitovou linku je docela optimistické, to samé v práci, pro každého gigabit při 100 lidech, to by firma platit nechtěla. Navíc spousta zmiňovaných věcí se dá řesit cloudem než si kvůli třem týdnům v roce platit gigabitový internet (samozřejme pokud by byl za 300,- tak proč ne). Nepopírám výhodu rychlého internetu, ale i 100/100 mbit je fakt rychlý internet na příštích několik let.

    • Máš recht. Když se furt lidi budou ptát „na co to je“ a při odpovědi řeknou, že jinde to taky není a vlastně (i přes argumenty proč jo) nakonec prohlásí, že jim pomalý net stačí (ano, někomu stačí pincek a znamená to, že by neměli vyrábět jiné vozy?), pak bude stát IT za prd pořád. Až tedy doženeme Jižní Koreu, vize se naplní. Cloud je časovaná bomba, tam si nikdo znalý nenechává nešifrované a jediné kopie dat. momentálně s tím pomalým netem je to však nutné zlo. S rychlým netem cloud řešit nebudeš. Dále platby- píšu někde, že to chci teď 1 Gbit full-duplex za 300 CZK? Natahat optiku chvíli trvá, jsem trpělivý. Ale řekni mi, proč investovat do technologie, která byla stará už v minulém století a těžko to bude lepší i přes matematicko-fyzikální žonglování, místo investice do technologie, která je už teď mnohem lepší a do budoucna ji lze o hodně více zlepšovat?

     • Já ti ale nějak výrazně neodporuji, jen mi zatím přijde zbytečné mít pro každého dostupný gigabit až do obýváku, aby si mohl velmi zřidka šáhnout na data odkudkoli a streamovat ve 4k. Samozřejmě xDSL na telegrafních drátech je šílenost a jediný důvod proč to pořád žije, že lidi více netlačí na nižší cenu a vyšší rychlost, ale spokojí se s tím že platí 40/2 a mají 10/1. Natahat nové vedení chvíli potrvá, ale je dost trapné, že se vymlouvají na náklady. Dlouhé roky do toho skoro nic nedali, tak teď je to najednou hodně, jako když se neopravuje dálnice postupně, pak se najednou musí opravit celá a trvá to. Ať je klidně dostupný pouze 20/20 „pro každého“, ale páteř ať je připravena na to, že za 10-20 let bude pro každého klidně ten gigabit. Jen se tuhle vymění switch za nový a tamhle přifoukne vlákno. Teď bych prostě jako palčivý problém viděl to, že už asi není moc kam růst na současných drátech a výměna zelené mědi za optiku je nevyhnutelná. Za další nějak donutit poskytovatele k tomu, že upload není sprosté slovo a poměr down/up 10:1 nebo i horší je k pláči. Za mě osobně je 20/20 mnohem užitečnější internet než 100/10.

      • +1
       Takže až tedy konečně nataháme optiku (zlatý Karneval) a doženeme tak Jižní Koreu, vize se splní.
       Lidem, kterým stačí 10/1 Mbit pak můžeme k >1 Gbit lince prodávat redukční krabičku, která přes sebe víc než těch 10/1 nepustí. 😛