
Trh s PC zažívá menší peklo (prodeje notebooků klesly nejvíc od roku 2011), ale samostatné grafické karty z toho zřejmě mají výjimku. Pomáhá to Nvidii, u AMD to zatím není moc jasné.
Uběhly tři měsíce a je opět čas na pravidelnou zprávu o tržních podílech výrobců GPU pro osobní počítače, kterou vždy zpracovává analytická firma Jon Peddie Research. Její poslední data teď pokrývají poslední čtvrtinu roku 2022, tedy říjen až prosinec. Počítačový trh je ve značné krizi, protože po předchozí nákupní horečce pro změnu přišel šok, OEM partneři drasticky omezují zásoby i nákupy, a je tak hodně zajímavé sledovat, jak to zasáhlo výrobce CPU a GPU, protože může dojít k různým překvapením.
Prodeje počítačů ve volném pádu, samostatných grafik se to ale tolik netýká
Čtvrté čtvrtletí pokračovalo v pro výrobce neveselém duchu, prodeje počítačů PC byly v meziročním srovnání horší o 35,3 %. Propad ale nastal přes výskyt Vánoc ve sledovaném období dokonce i v sekvenčním srovnání s předchozím třetím kvartálem. A to o dost, dle JPR šly prodeje počítačů v Q4 dolů o 17,4 % proti Q3.
Prodeje GPU (samostatných, ale i těch, které jsou integrovanou součástí CPU) dosáhly 64 milionů, čímž klesly meziročně o 38 % (prodalo se o 38,5 milionu méně kusů!) a mezikvartálně o 15,3 %. Ještě horší je to, když se počítají jen notebooky, u těch šly prodeje dolů o 43 % proti Q4 2021. Toto je asi doklad toho, o kolik je dnes jejich trh slabší proti době, kdy se notebooky masivně nakupovaly kvůli pandemii covidu (pro home office a domácí výuku). Ve srovnání s tím šly desktopové grafické karty dolů méně, meziročně poklesly jejich prodeje jen o 24 %. Jak ukazuje následující graf, podíl desktopů na celém trhu stoupl, protože u nich není takový brutální propad prodeje, jaký zažívají notebooky.

Jenže to jsme se bavili o celkovém počítání zahrnujícím integrované grafiky (těch je mnohem víc než samostatných). U samostatných desktopových grafických karet však podle Jon Peddie Research ve čtvrtém kvartálu dokonce už došlo k nárůstu prodejů proti předchozímu třetímu čtvrtletí, a to o 7,8 % – přestože celkový trh s PC hlavně vlivem notebooků klesal. To se asi dá připsat vydání nové generace GPU (zejména od Nvidie, nové Radeony od AMD vyšly až těsně před koncem kvartálu) a obecně vánočním nákupům.
Všichni dolů, ale Nvidia nejmíň
Tržní podíly se ale kupodivu nemění tolik. Krize možná teď dopadala na všechny výrobce ještě relativně podobně, ale pohyby tu jsou. Jon Peddie Research uvádí, že největší pokles prodejů měl Intel, který proti Q3 2022 prodal o 16,5 % méně grafik a procesorů s iGPU. Jeho zaokrouhlený tržní podíl klesl ze 72 % na 71 % (přesně měl klesnout o 1,1 procentního bodu). O něco méně špatně na tom bylo AMD, kterému prodeje grafik a procesorů s iGPU klesly o 12,7 % proti Q3. S jeho podílem, který JPR uvádí zaokrouhlený na celá procenta, to nepohnulo a je stále na 12 %, ale pod zaokrouhlením firma mírně posílila, protože JPR uvádí, že jí stoupl podíl o 0,4 procentního bodu. O něco ale stoupl tržní podíl Nvidie, která z 16 % v Q3 vylezla na 17 %. (ve skutečnosti získala 0,68 procentního bodu). I ona měla propad prodeje proti předchozímu kvartálu, ale jen o 11,7 %, takže získala nejen proti Intelu, ale i proti AMD.

Pokud si vzpomínáte, čísla JPR před chvílí uváděla, že prodeje samostatných desktopových grafik naopak o 7,8 % stoupla. To, že celkově měla Nvidia (které statistiku nemohou pokazit iGPU) snížení, je asi tím, že se výrazně zhoršily prodeje notebookových GPU, které asi převážily nárůst prodeje desktopových grafik. Teoreticky také Nvidia mohla ztratit nějaký tržní podíl v desktopových kartách ve prospěch AMD, které minulý kvartál mělo velký výkyv dolů snad kvůli oné redukci skladových zásob u odběratelů. Ale nutné to není, protože Nvidia v kvartálu už prodávala očekávanou novou generaci grafik, což by naopak mělo zvýšit její podíl.
Tržní podíly jen v samostatných GPU bez ovlivnění masami iGPU zatím nemáme. JPR je vydává samostatně později a budeme o nich informovat, až vyjdou.
Zdroj: Jon Peddie Research
Kolik se prodalo herních konzolí?
Tyto GPU nikdo nezapočítává?
V téhle statistice nejsou (vzhledem k tomu, že je to trh sám pro sebe, asi to i dává smysl).
Q4/22 je ještě nic, protože tam jsou vánoce a lidi koupí i odkládané věci. Také nám už nějakou dobu běží inflace a lidi ty letošní pochopili jako poslední příležitost si užít. Počkejte na Q1/23, to uvidíte sešup dolů!
Koukám že ty máš to čekání fakt v krvi.
Tak asi by nemelo zapadnout info, ze NV mela propad 46% v hernim segementu.
https://www.svethardware.cz/financni-vysledky-nvidie-slusny-zisk-ale-herni-gpu-padla-o-46-5/59065
Mozna, ze by Kozenakovy stalo se zamyslet nad tim, jestli 4xxx rada neni ‚malinko‘ predrazena 🙂
Vtipne na tom je jeste jedna vec, ze v cca 10 let zpatky (2011) na prdnasce na MIT rikal, ze NV chce privest TOP produkty za co nejnizsi ceny..ha ha..jak se casy meni …
Rovnez treba prodeje na mindfactory ukazuji, ze ten podil AMD bude podstatne vyssi v dedikovanych hracskych desktopovych grafikach (byt stale nizsi ne NV), nez ruzne analyzy napovidaji.
Kožený mužíček také říkal: You buy more, you save more! That’s right! Buy more to save more!
Tak ted uz dava smysl i informace o snizovani cen grafik od AMD. Jsou proste vsichni v p….i, ale nekteri asi vic. 🙂
NV muze chipy presmerovat aspon castecne nekam do „profi“ pouziti. To je mozna i duvod, proc by AMD sla s cenou driv dolu, nez Kozenak, ktery eveidentne nechce pochopit, ze crypto momentalne nefrci 🙂
topka, som spoko, nV to drtí jak v grafikách, tak v konzole.
Tak AMD bude nejspis mit (odhaduji) v konzolich tech grafik dohromady vic, nez NV.
Preci jen Ps4(Pro)+Ps5+XOXy asi celkove toho daji vic, nez Nintendo.
jj, cili hodne vysoko, za poslednich 5 let nikdo neprodal vic: 🙂
https://www.thegamer.com/nintendo-switch-best-selling-console-five-years-running/
Kukol som console sales a prekvapilo ma koľko málo xboxov x+s sa predáva oproti ps5 (staré xboxi vs ps4ky ani nevravím). Ale asi chápem, tiež som k PC vzal Nintendo a jeho exkluzíves, načo by mi pri tom bol xbox.