Kolik se prodá samostatných grafik? Teď téměř 13 milionů za kvartál, skoro 80 % GeForce

73
Zdroj: ExtraHardware

Co myslíte, kolik se za šílené ceny v dnešní kryptořečené době prodá za jeden kvartál grafických karet GeForce a kolik Radeonů?

Už jsme tu před nedávnem probírali tržní podíly výrobců GPU, tedy Nvidie, AMD a Intelu. Zdá se, že v původní verzi článku jsme měli chybu. Psali jsme tehdy o tržních podílech samostatných grafik pro desktop, kde měly být podíly 83 % pro Nvidii a 17 % pro AMD. Toto ale nakonec není pravda. Tehdy zveřejněná a námi převzatá tabulka o samostatných GPU neplatila jen pro desktopové karty, ale celkově pro samostatná GPU, tedy v součtu pro desktopové a notebookové přídavné grafiky.

Teď máme opravená čísla, podle kterých je to pro Radeony o trošku lepší (i když jejich podíl zůstává nízký). Možná ještě zajímavější je ale to, že JPR teď uvádí i čísla přímo o počtech prodaných karet. Co myslíte, kolik se prodalo v posledním kvartálu karet GeForce a kolik Radeonů?

Prodeje desktopových samostatných grafik

Jon Peddie Research teď totiž zveřejnila další čísla pro „AIB“, tedy přídavné karty do PC, což už jsou jen desktopové samostatné grafiky. Asi ne úplně překvapivě se ukazuje, že v desktopu má AMD o něco vyšší tržní podíl, byť stále výrazně minoritní a naopak na druhou stranu v noteboocích má zřejmě ještě méně než těch 17 % (tuto oblast má Nvidia zdá se ovládnutou téměř monopolně).

Podle Jon Peddie Research ve třetím čtvrtletí podíl grafických karet GeForce v desktopu byl 79 % a podíl grafik (samostatných) Radeon pro desktop 21 %. Jinde JPR uvádí nezaokrouhlenou hodnotu pro Nividii 78,2 % (možná by AMD mohlo mít někde okolo 21,0–21,4 % zaokrouhlených dolů a zbylé půlprocento by mohl být Intel?). Pro AMD jde o mírné zlepšení, protože v druhém kvartále byl podíl prý 80 % ku 20 %. Proti loňsku je to naopak horší, v Q2 2020 bylo AMD na o něco vyšším podílu 22 %.

Tržní podíly Nvidia a AMD v desktopových samostatnách grafickýh kartách Q3 2021
Tržní podíly Nvidia a AMD v desktopových samostatných grafických kartách Q3 2021 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Zatímco Nvidii stoupl prodej v Q3 proti Q2 o 9,3 %, Radeonů se prý v Q3 prodalo o 17,7 % více. Meziroční nárůsty byly o 27,1 % pro Nvidii a o 20,8 % pro AMD, což odpovídá tomu, že AMD má teď v Q3 2021 pořád nižší podíl než před rokem, byť si mezičtvrtletně trochu polepšilo.

Nvidia si teď nicméně už docela dlouho drží podíl okolo 80 %, zatímco v uplynulých letech se Radeonům místy podařilo stlačit ji „jen“ na 70 %. Těžko říct, zda se to AMD zase někdy povede, nemluvě o tom, že by se podívalo na nějaký vyšší podíl. AMD se možná spíš musí bát, aby vstup Intelu na tento trh, kdy začne soutěžit o prodeje nyní jdoucí Nvidii a AMD, neubral hlavně z jeho tržního podílu, zatímco Nvidia si své podrží.

Nvidia Ampere GeForce RTX 3070 RTX 3080 RTX 3090 Founders Edition 1600
Karty Nvidia Ampere GeForce RTX 3070, RTX 3080 s RTX 3090 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Počty prodaných grafik jsou hodně vysoké

Jon Peddie Research uvádí ale také další zajímavý údaj, totiž počty prodaných samostatných grafik. Ty jsou jak asi tušíte na velkém vzestupu mimo jiné díky kryptobublině. pro desktop v posledním čtvrtletí. Prodeje samostatných grafických karet/GPU pro desktop byly v třetím kvartále údajně o 25,7 % vyšší, než ve stejném období před rokem.

Prodává se jich také relativně víc než dříve ve vztahu k počítačům. Na jedno PC připadá teď více samostatných GPU než před rokem, protože prodeje procesorů narostly meziročně jen o 16,6.%. Mohlo by to znamenat, že se zvyšuje „promořenost“ desktopových počítačů samostatnými (zejména herními?) grafikami, ale část z tohoto nárůstu asi dělá právě ta kryptotěžba a prodeje karet kryptotěžařům. Možná je to dokonce i větší část tohoto nárůstu.

Počty prodaných samostatných desktopových GPU a desktopových PC podle Jon Peddie Research
Počty prodaných samostatných desktopových GPU (tměvě modrá) a desktopových PC (světle modrá) podle Jon Peddie Research (Zdroj: Jon Peddie Research)

V absolutním počtu se údajně grafických karet pro desktop prodalo ve třetím čtvrtletí 12,7 milionu, z čehož by těch 79 % pro Nvidii mělo dělat prakticky přesně 10 milionů kusů (a pár drobných) – Nvidia tedy prodala 10 milionů karet GeForce (případně Quadro a Titan). A desktopových Radeonů a Radeonů Pro se prodalo 2,7 milionu kusů.

V druhém kvartálu byly prodeje údajně 11,47 milionu grafik (9,176 milionu pro Nvidii, 2,294 milionu pro AMD). Před rokem byly podle grafů JPR prodeje samostatných grafik jen asi 10 milionu kusů za kvartál a podle procentních podílů by to mělo být cca 7,8 milionu GeForce, 2,2 milionu Radeonů.

Grafiky AMD Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2 1600
Grafiky AMD Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2 (zdroj: AMD)

Za grafické karty se během tří měsíců utratilo 13,7 miliardy dolarů…

Celkové tržby, které prodej těchto grafik v třetím kvartálu vytvořil, byly prý 13,7 miliardy dolarů. Toto samozřejmě nejsou jen příjmy výrobců GPU, ale tržby výrobců grafik, takže je v tom i cena PCB, pamětí a dalších komponent. A jejich marže plus asi marže distributorů a prodejců.

…průměrně za víc jak 1000 dolarů

Bohužel z toho také triviální matematickou vychází, není-li někde chyba, že průměrná koncová cena grafické karty pro desktop byla teď třetím kvartálu přes 1000 $ (vycházelo by to na ~1079 $), což je stěží uvěřitelná věc, viděno normálníma očima. Ale teď v době kryptoměnové bubliny a výrobní krize v polovodičovém průmyslu asi bohužel dost normál…

Zdroj: Jon Peddie Research

Kolik se prodá samostatných grafik? Teď téměř 13 milionů za kvartál, skoro 80 % GeForce
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.14%) 14 hlasů

73 KOMENTÁŘE

 1. Jiné to tak hned nebude, AMD věnuje stále větší část výrobních kapacit TSMC na serverové EPYCy, trh se o ně rve a prodali by jich i třikrát tolik, a zde je zisk největší. Do retailu jde jen tolik čipů, aby lidi na AMD nezapomněli. Vyčítat to té firmičce sice můžeme, ale nemá to smysl, v podnikání jde o peníze a větší výrobní kapacity prostě nejsou.

  Až Intel skoupí výrobní kapacity TSMC, bude hůř.

  • nevykoupí Intel, vykoupí jiní, je tam mnohem víc silných hráčů, malé, na výrobu nenáročné čipy, dobrá výtěžnost … qualcomm, broadcom, mediatek … tsmc po nich jen skočí/skočila … AMD to dělá dobře v rámci těch svých možností … čiplety pro své věrné, pár grafik, zbytek servery a hedt … a hlavně konzole … nesmí zaspat vývoj dalších grafických čipů a zdá se, že nespí …

  • …nikto s trochou logiky a pochopenia to AMD vyčítať nemôže. Proste nie.

   Ako píšeš ty aj gogo, AMD musí v prvom rade dodať čo musí – APU pre konzole, dodať to kde má mega marže – server/hedt a potom segmenty kde má veľmi dobré marže – desktopové CPU a až až až potom môže vytrepať kremík na „obyčajné“ grafiky pre mainstream.

   Ale tak čo, AMD má vypredané a zarába, nVidia ma vypredané a zarába – obaja sú spokojný až na zákazníkov čakajúcich na 200-400€ grafiky 😀

   • V AMD moc spokojenosti není. Tam moc dobře vědí, že kdyby měli větší objednávky výrobní kapacity tak budou mít větší podíly na trhu. A přesně tohle je důvod spokojenosti Nvidie a ještě větší spokojenosti u Intelu.

     • No však taky bylo na čase se stavbou fabrik. Jenom doufám, že ty nové fabriky bude schopen Intel osadit také technologií srovnatelnou s konkurencí a ne prehistorickými výrobními procesy.

      Snad pak výrobní procesy TSMC připadnou mnohem lepší výrobě než grafikám Intelu které se jenom dívají na záda konkurenci.

     • „Tohle je problém ne designu ale výroby. Tam si směřujte svoje stížnosti. AMD nevyrábí ale jenom si objednává.“ … na koho jsi reagoval? Kdo psal něco podobné? Kdo kam směroval jaké stížnosti?

      • Aha protože se kupodivu shodneme na tom že Pety si nestěžuje pak ani věta „Tam si směřujte svoje stížnosti. AMD nevyrábí ale jenom si objednává.“ není určena Petimu. jestli vůbec do někoho kopu tak do individuí která si stěžují na AMD.

       Tím jsme u Vašeho oblíbeného kopání. Už jste si do mne kopnul a jste spokojen?

      • pak tedy jaký význam má tvůj blivajz? To byla reakce na Petyho, pokud se dobře dívám … klikl jsi na „odpověď“ u Petyho postu … pořád nic?

      • Jaký význam? Když dva lidé napíší to samé jinými slovy tak asi spolu souhlasí. Co jiného pod tím hledat?

       Na rozdíl od Vás nemám potřebu jenom do okolí kopat (třeba jako nyní slovy blivajz) ale i souhlasit s okolím.

      • na rozdíl ode mě? Ano, rozdíl tady je, ty kopeš pravidelně a bez důvodu, tak se to alespoň jeví mentálně vyspělým jedincům … u vás v sanatoriu si tím možná něco kompenzuješ … dva lidi napsali to samé … tím byla myšlena první věta … trvalo ti půl dne, než jsi dal dohromady opět nic neříkající blábol … když neumíš reagovat, nereaguj, piš si ty svoje memoáry do vlastního vlákna … ty jsi s nikým nesouhlasil, měl jsi nutkání do někoho zajebat a povedlo se … nevím, kolik vás tam při stole sedí (tvoje slova), ale nenajde se tam ani jeden, co by v tom tvém připitomělém rýpnutí neviděl problém?
       Ty přímo Petyho vyzýváš, aby směroval svoje stížnosti někam…

      • Ano člověka Vašeho ražení o tom nepřesvědčím. Petiho jsem nevyzýval věta je „Tam si směřujte svoje stížnosti.“. Protože tam není koho vyzývám tak je jasné, že jsem to myslel obecně na stěžovatele a to jsem s tím stěžování jsem se se Vám snažil už dávno vysvětlit.

       tady DedekHrib 6.12.2021 at 13:42

      • ty ale reaguješ přímo na Petyho … co na tom ti není jasné? Můžeš teď mlít dokola třeba týden, na svém zmatkování nic nezměníš … kdybys to napsal jako samostatný post, dá se to považovat za obecné … o „mém ražení“ nevíš ani hovno, chudáku …

      • na to už jsem Vám taky tady odpověděl DedekHrib 6.12.2021 at 19:20. A zase kopete. Když už si hrarejte na slušňáka tak zkuste vynechat slova jako „nevíš ani hovno, chudáku …“

      • proč bych si měl na něco hrát, troiubo? Opět soudíš podle sebe? Neodpověděls na nic, jen lžeš a překrucuješ …

      • gogo1963 8.12.2021 at 9:02

       To jsou přece Vaše slova „on píše to samé co ty a nevidím, že by si stěžoval“ kterými jsem zdůvodnil to že nekopu do Petiho ale souhlasím s ním? Nebo mi tím říkáte, že jste lhal?

       Jo a někoho nazývat troubo to slušní lidé nedělají.

 2. Nechtela by redakce udělat průzkum kolik se aktuálně používá GPU pro kryptomining? Podstatných měn, které se těží na GPU je vcelku omezeně, denní přírustek coinů je znám, aktuální pracnost pro každý coin také, takže by neměl být asi problém stanovit velikost „globální farmy“. Myslím, že celkový souhrn s ohledem na předpokládánou životnost GK nebude dosahovat ani 10% průběžné produkce. Údajná nenasytnout kryptobaronů po GK je tak možná pouze vhodou zástěrkou, umožňující skrýt spokojenost výrobců s vyšší hladinou cen zajištěnou převisem poptávky nad nabídkou (uměle udržovanou?).

  • taky si myslím, že to v kryptu nebude takové drama … karty ve světě jsou, u nás bohužel všechno směruje do hotových počítačů … firmy, které se tomu věnují zjistily, že se krásně mohou zbavit ležícího hardwarového odpadu s královskou marží … jen Alza má stovky kompletů s kartami jako 2060, 3060 … další na tom nebudou hůř … docela rád bych viděl prodejní čísla Hal3000 a dalších podobných …

  • No tak tady se dovolím oponovat, pokud jsou kryptobaroni schopni skupovat karty přímo z fabrik a to po celých kamionech, tak těch tvých 10% je značně podhodnoceno. Navíc ty marže nejdou výrobcům, ale prodejcům, kteří šroubují ceny nahoru. A zrovna pro nVidii, která se dělá s luxusními ovladače-mi, je každá karta, která nejde hráčům prodělek. Prodělává na programátorech co dělají ovladače. Takže nesouhlasím s tím, že by se to nvidii zamlouvalo, protože kdyby nebyla krypto horečka tak hráči nemají důvod kupovat AMD a ty by ležely na skladě a prodávaly by se jen nvidiie karty, tak jak tomu bylo před kryptohorečkou. Ani bych se nedivil kdyby bitcoin byl jen vedlejší produkt AMD jak podpořit prodej svých nekonkurence schopných grafik.
   Tak to prostě je, zákon kapitalismu.
   Jinak co se týká ovladačů, o víkendu mi volal rodinný příslušník, že mu nejede druhá obrazovka, tak jsme to začli léčit, no samozřejmě grafika AMD RX470, a druhej monitor černá obrazovka, i když si windows myslel že tam je. Přišli jsme na to, že je nějaký problém mezi aktualizací a ovladači, které se nedali nijak aktualizovat, musel se stáhnout přes internet instalační balíček jehož součástí je už ten prográmek na totální odinstalaci ovladačů. Celé si to sám odinstaloval a jal se restartovat a po restartu totální crash windows 10, nebyly schopné načíst plochu, nabídku start, nedokázali nic spustit, počítač jel na 100% všechny ventilátory hučely jak kráva. Nouzovej režim nic neřešil, tak se nám to povedlo vrátit někam na uroveň před odinstalací ovladačů s tím že to ovladače už tam nebyly a nainstalovat nové ovladače, které stejně druhou obrazovku nerozjeli. Tolik ke KVALITNÍM ovladačům AMD. V životě to nechci v počítači vidět, takovej ransomvir, co ti rozbije celej počítač. Jako pitomý ovladače na grafiku jsou schopny rozjebat win10 do nepoužitelného stavu? WTF?

    • Pro ty více koncové články v řetězu, které odebírají výrobky od předchozích článků, je růst nákladů vždycky reálný, ať už ho předchozí články dělají proto, že můžou, nebo proto, že musí…

     TSMC údajně zdražilo čipy, už před nějakou dobou údajně zdražily surové wafery, zdražila asi logistika/vozba toho všeho po světě. Třeba ta logistika je asi reálně dražší, ale jestli jsou to reálné nějak materiální náklady, nebo se všechno prodražuje kvůli zákonu poptávky a nabídky (málo řidičů, tak se jim musí nabídnout víc peněz, nebo se to musí vézt letadlem) je asi dost těžké rozlišit…

     • Přesně tak. Proto ona věta „Navíc ty marže nejdou výrobcům, ale prodejcům, kteří šroubují ceny nahoru“ není tak úplně pravda. Protože marži na tom může mít každý článek stále stejnou ve finále.

      • Pozor, ty si ale pleteš pojmy s dojmy chlapečku.
       Pokud firmě vzrostou náklady na vstupech, které se promítnou do koncové ceny, tak se NEjedná o šroubování ceny, ale o inflaci, či stagflaci.
       Šroubování ceny, je ono využívání poptávky ke zvednutí ceny výrobku nebo služby o cenu, která nemá s hodnotou výrobku nic společného. A cena se tak zvedá ze zájmu kupců. = způsobují si to kupci sami svým zájmem a ochotou si připlatit.

       Jinak prý k tomu nedostatku… „Výrobci vyexpedovali o 26 % více grafických karet než loni“

      • Chlapeček toto napsal ve svém předchozím příspěvku. Tak se naučte chápat psaný text. Nebo to mám pro vás speciálně tu větu upravit?
       Ceny nahoru šroubují všichni v tom řetězu. Jen nevíme, jestli jde o šroubování marží, protože můžou (vysoká poptávka) nebo jestli jde o reálný nárůst nákladů na výrobu.

   • Jarouš jako vždy zcela mimo.. Nvidia uzavírá dealy bokem mimo pozornost hráčů na stovky tisíc až miliony karet, které jdou přímo do krypta https://blockchain.news/news/crypto-mining-hive-signed-a-66-million-gpu-subscription-agreement-nvidia

    Zdraví tě „Bitcoinový bezdomovec Aznohh“ 😀 BTW toto označení jsi mi dal před 3 rokama když spadla cena BTC na $4000 a podle tebe jsem v tu chvíli přestal být Bitcoinovým milionářem 😀 😀

    • 1) Uvědomuješ si, že píšeš to stejný co já? Tudíž, pokud nVidie prodává karty přímo kryptobaronům, tak je 10% karet u kryptobaronů podhodnocený stav ?

     Jsi bitcoinový bezdomovec, protože to je jen víra. Nic víc. Já prachy vybral a nemíním se toho zůčastnit. Pro mě jsou lepší realné pozemky, které nemění hodnotu podle toho jak se číňan vyspal.

     • Ty tam píšeš o tom, jak chudák NV hrozně trpí, že grafiky kupují těžaři a ne hráči, tak tě vracím do reality. Kdyby NV opravdu tak trpěla, tak nebude podporovat tyhle obří dealy na stovky tisíc ks gpu.

      Jestli ono to náhodou nebude tak, že NV se snaží (logicky a správně) vytěžit z kryptoboomu co se dá s tím, že ví, že obří blockchain firmy jako je Hive nebudou gpu v panice prodávat při snížení ceny krypta, ale pojedou na nich dál, takže jim nerozesere trh zaplavením bazarů. A až se jednou Hive těch karet bude chtít skutečně zbavit, tak NV už dávno bude mít novou generaci či dvě výkonných karet, kterou budou nadržení hráči kupovat hlava nehlava a svými odloženými nákupy tak dají vydělat Nvidii dvakrát. 🙂

     • tam vůbec nemusí jít o žádné stovky tiisíc karet, ale o profesionální serverové (cloud) a ty nestojí 500 dolarů … dej seznam, troubo, jaké karty koupili, pokud vůbec koupili … a přečti si něco o NPN, než zase ze sebe uděláš naprostého imbecila …

 3. Koukam, ze grafika od amd se stava stejnou vzacnosti jako jednorozec. AMD na hrace sere, jsou v hrabacim „modu“. 8 z 10ti masin ma v sobe NV a ta ted navic chce zasobovat trh i novou 2060 12gb.
  Zda se mi, ze NV proste pro prodej svych karet dela vice nez amd. Neni divu, ze to pak vypada, jak to vypada… 80 ku 20…

  Pritom me by gpu od amd nevadila. Ovladace maji posledni dobou dost vylepseny a od doby 5700XT jsou ty karty velice kvalitni a dokonce uz i vykonne.

  Pod stromecek chci 3060ti, nebo ekvivalent od amd. To jsem zvedavej z ktereho tabora nakonec nakoupim. Rozhodne, co se bude dat sehnat.

    • Pokud by z Compute a Networking šla polovina za výpočetními GPU a zbytek za Mellanox & tak to stále znamená, že NVIDIA je one-product company (GPU-based) z převážné části příjmů a to asi nenÍ zcela optimální z hlediska diversifikace přijmů. Pokud neuspěje s akvizicí ARM, asi tomu tak bude i nadále a je otázkou zda se při případném rozvoj směrem k těsné integraci CPU/GPU neocitne zcela mimo hlavní proud.

     • Jojo, to „zcela mimo hlavni proud“ ji bylo prorokovano uz pred 15 lety, nebo mozna driv, kdy vypadli z businessu v chipsety…od te doby je jeji diverzifikace portfolia uplne nekde jinde a hlavne obchodni/financni vysledky jsou na zcela jine urovni…

      Naprosto souhlasim s JO v odkazovanem clanku s financnimi vysledky:
      „3,011 miliardy měla nyní Nvidia za výpočetní a další neherní produkty, opět pozoruhodně vysoké číslo – AMD má zřejmě ze serverů jen asi miliardu. Intel coby naprostý král této oblasti má za kvartál 6,5 miliardy $, což by Nvidia, nezastaví-li se tempo jejího růstu, skoro mohla dohnat v dohledné době.“

      Vsak uvidime, kam se cely CPU/GPU svet posune. Mozna smerem, ktery malokdo dnes ocekava. 🙂

      • Kdyby nekoupili Mellanox tak jsou prakticky stále čistou GPU-only společností.

       Trh s vysokými maržemi láká obecně konkurenci. Intel se nezačal zabývat GPU kvůli hráčům (jeho první pokusy byly jasně orientovány výpočetně). Pokud se situace na poli jeho výrobních procesů zlepší může stát NVIDIA před situací, které zatím nečelila (finančně vybavený konkurent v GPU oblasti se silným výrobním zázemím).

       Hegemonů HW segmentu, kteří neobstáli v prostředí měnícího se trhu známe z minulosti celou řadu.

      • Jak jsem psal vyse, tyhle cerne scenare se pravidelne objevuji na adresu nV z pohledu jeji budoucnosti vice nez 15 let, a zatim je ten trend spis opacny, uvidime.

       Vetsinou je to ale spis projekce prani dotycneho nez strizlive zhodnoceni stavu/moznosti. Osobne bych se o jejich budoucnost nebal. Spis mam obavy o budoucnost platformy x86 jako celku.

  • „Zda se mi, ze NV proste pro prodej svych karet dela vice nez amd.“
   Nvidia má dlouhodobě tu pozici 70:30 až 80:20, takový tržní podíl se asi do značné míry udržuje i vlastní setrvačností a tím, že prostě pak máte víc peněz, víc pozornosti vývojářů a tak. Jako nebude to tak, že by se muselo každý kvartál vyvýjíte nelidské úsilí, aby to na tom 3/4novém tržním podílu zůstalo a jak na chvilku trošku poleví, tak bum a má 3/4 AMD 🙂

   Jinak podle těch čísel Nvidia v Q3 navýšila dodávka grafik o 9,3 % a AMD o 17,7 %., takže bych neřekl, že se vůbec nesnaží ten trh zásobovat.

   • Mate pravdu pane Olsane. Setrvacnost urcite, ale taky produkty a marketing. Za jak dlouho po kryptohorecce NV vyhlasila a uvedla produkty s omezenim tezby? At uz ovladaci, Biosy, nebo LHR edicemi? A co AMD? Jasne, ze ty omezeni se daji v realnem svete prolomit. Flash biosu, upravene ovladace a kdyz ani to ne, flash pres draty primo. Ale verim, ze tezare amatery i tohle odradilo a diky tomu se o par karet vic dostalo mezi hrace. Udelali aspon NECO a byli videt. A AMD nic. Pritom to nestalo nic vic, nez chtit par zmen v kodu ovladacu/biosu po svem SW tymu, ohlasit to do sveta a vydat. A lidi to videli a i kdyz to ma ucinnost treba jen 10% tak me se ten krok libi a od NV ho vitam. Aspon snaha.
    A k tem cislum, to je hezky ze AMD pridala na zasobovani, je to potreba, ale je to porad malo.
    Protoze navysit o 9,3% dodavky ktere byly 1 milion vuci 17,7% ktere byly 200tis to proste zadna bomba neni. Vite jak to myslim. (priklad)
    Pritom AMD ma uzasnou hw vybavu v tech kartach. Mel jsem si koupit tu 5700XT Anniversary Edition, kdyz stala v alze 11tis. Tu bych jen zkusil zda funguje a pak dal na policku. Touto kartou se AMD pro me stala konkurence schopnou NV poprve po dlouhe dobe. (1 Chip samo).

    • Nelze přeci soudit obě společnosti rozdílně za to, že dělají dtto samé tj. „vydělávají peníze“ pokud NVIDIA nedodá na trh GPU (jakékoli) tak nic nevydělá, pokud AMD dodá na trh GPU(300-500 mm2@7nm) vydělá méně než když GPU nedodá tj. prodá křemík v jiném produktu Ryzen/Epyc/Thr/mAPU/….

     • to jsou blafy 😀 takových článků můžu napsat za den třeba deset … tedy … nejsou to ani miliony, ani stovky tisíc v tomhle případě, že takových případů moc není je asi jasné, jinak by se rádi pochlubili, za další, není vůbec jasné, o jaké karty jde … a ještě to tady postuješ opakovaně … nedokazuje to ani to hovno …
      kdybys psal raději o tom, jak se množí podvody, krádeže a ojebávání lidí o peníze v tomhle odvětví … jasně, napíšeš, že se krade všude, to ale není relevantní odpověď

      • Dej si led za krk blafe a přečti znovu a tentokrát u toho zkus zapojit mozkovnu. $66 mega při $500 za kartu je 130tis. karet. A toto není jediný deal tohoto typu, takže přesně jak jsem psal. A to tu cenu za kus řeším konzervativně, protože u takovýchdle obřích orderů, kde se vynechává celej dodavatelskej řetězec a výrobce vzhledem k použití nebude muset držet záruku věřím, že ta cena mohla být ještě mnohem nižší.
       Jako halóoo, ta firma má blockchain přímo v názvu a tady si naivní hráči myslí, že Nvidia proti kryptu bojuje jak to jde. 😀 Komedie..
       Obě firmy jdou po penězích, AMD dgpu obětovala ve prospěch výnosnějších produktů a NV na těžařích taky rýžuje jak se dá.

       https://www.hiveblockchain.com/news/hive-joins-nvidia-partner-network-and-grows-professional-gpu-footprint-with-us66-million-purchase/

       To že tu píšeš o podvodech a ojebávání lidí, když řeč není o kryptu, ale výrobcích grafických karet, to je už chápu jen jako tvůj klasický zoufalý spinoff.

      • @Aznoh
       pokud u toho ‚dealuji‘ naprimo s NV, tak je to jasnacka. To musi byt zakazky jako ‚cune‘. Neni divu, ze pak na herni trh zbyvaji ‚drobne‘, ktere pri existujici poptavce zenou ceny nahoru.

     • jenže jsou schopni obsloužit jak těžaře tak dávat podstatně víc hráčům jak konkurence, dovedou si zjednat linku na 12nm Turing. Od AMD ani náznak snahy, bez komentáře. LHR není zas tak malý problém, to by karty non-LHR nebyly tak drahé a žádané.

      • LHR 50% hashrate po uvedení, po dvou týdnech 70%, po dalších dvou 80% a dnes se na tom dělá dualmining dvou coinů zároveň, takže karta těží téměř na plno. 😉 Marketing dobrej, ten Huang zvládá na jedničku.

       Zbytek viz koment Hnízda, kterej kupodivu popsal situaci tak jak je. Proč by AMD mělo preferovat dgpu nad servery, to by museli být naprosto padlí na hlavu.

      • Jasně huang píše programy na to aby karta těžila co se dá…. proč tedy dělal DLSS a hairworks, RT.. apod když to k těžbě není potřeba?

      • Crho, že na toho kripla vůbec reaguješ … žebrák si doposud neuvědomil, že voda se vaří i na takové arogantní svině jako je on, je jen na nás … pak si ty „miliardy“ může nechat nacpat akorát do rakve … to v tom lepším případě … v tom horším na žádnou nebude mít …

      • @Crha, nic takovýho jsem nepsal.. Pouze si myslím, že LHR varianty karet jsou spíš marketingovým nástrojem pro uchlácholení hlavní dlouhodobé cílové skupiny Nvidie (který evidentně funguje) než nějakým skutečným zásahem proti minerům.

    • Pravda, na tu oblast ochrany před těžbou jsem nepomyslel. Myslel jsem v tu chvíli na ty procentuální přírůstky produkce GPU, nic moc dalšího.

     Nevím teda, jestli jim třeba nezabránilo v implementaci to, že mají na Linuxu otevřené ovladače, možná že nebylo snadné něco takového udělat jen uvnitř BIOSu (u Nvidie na tom spolupracuje BIOS+ovladač, což kvůli té linuxové situaci u Radeonu asi nejde). Ale holt nějaké DRM proti těžbě nemají, ať už jsou důvody jaké chcou.

 4. Zase pekné čísielka, wuf
  Inak kedy sa podobne objektívny článok objaví u ddebilka sa pýtam snajprika a ďalšie amddeti? 😂
  Lebo podľa dedeho insider zdrojov sa predá násobne viac amd grafík ako nvidie 😁

  • Nejenom tam. Na diit jsem linkoval newsku (asi pred 3 tydny) o AMD cpu a objevenych vic nez 50 novych bezpecnostnich der. Dotazoval jsem se, kdy uvidime ceskou newsku na toto tema XD Nic vic.
   No nedockali a tentokrat mi ani nesmazali prispevek. Strazce medialni AMD dokonalosti asi odjel na dovolenou. 🙂

   To tady na CNEWS by me prispevek s odkazem na nejaky problem s AMD nesmazali.
   Ze ne. ZE NE! XD

  • Jahaha víš jak, AMD nepotřebuje marže, dělá to pro blaho svých oveček a žije z almužny. Oni vydají nejlepčejší grafické karty na světě a ty rozdrtí nvidii a intel na prach. Teda hned jakmile se vyrobí a dostanou k hráčům…. teda až se vyrobí a nasytí kryptobarony…..teda až se vyrobí dostatek APU pro konzole a nasytí se konzolový trh…… tedy až se vyrobí servrové CPU a nasytí se servrový trh….. teda až…. prostě klasika AMD, mohi využít kryptohorčeku a dodat na trh cokoliv v jakémkoliv množství a udávit kryptobarony a vydělat na tom, ale oni řekli: „NE, jen si počkejte ! “
   No tak čekám na RTX4080, protože na nic jiného asi nemá cenu nyní čekati.

   • Hoši, trošku zapněte mozek.
    Pokud RTX3080 má tolik výkonu kterej neužiju a RTX3090 ho má ještě víc, tak mi věřte že RTX4080 bude takový dělo, který mi výkonem vydrží tak 10-15 let, to už 4090 nemá cenu, protože bych rád karty obměňoval po nějakých kratších úsecích než třeba po dvaceti letech.
    Teď jsem v půlce jurského parku a bohužel GTX1080 stále na ultra detaily bez trhnutí. Já vím že jste frustrování že na RX470 se sekají aji windows miny, ale to bylo vaše rozhodnutí, ne moje.
    Jinak thiefa 4 a kingdome come a ani fallout4 jsem stále ještě nedohrál.

    • To me zlobis. Ty jeste nemas f4 dohrany? HD textury, AK-47 mod a jedu ne? Bozi hra. To proste musis dohrat.
     Ted budou svatky, tak doufam ze to zaparis. Me se to libilo tak moc, ze jsem se do sveta F4 vratil snad uz 5x. S mody na NEXUS si z toho muzes udelat mooc peknou hru.
     Akorat to pak chce aspon gtx 1080 (pamet a vykon).
     Zkousel jsem i RX 480 8gb@1450mhz core 8800mhz pameti. Nestaci.

     • jj HD textury a asi 8 módů tam mám, ale zjistil jsem že je to pojebaná hra v tom stylu, že jsem si klasicky prošel všechno, všude jsem byl, všechno jsem vystřílel a teď když hraju úkoly tak mě posílají dokola na ty už jednou vystřílený místa a ty nepřátele jsou groteskně jednodušší. Už je všechny mlatím katanou a mám 1000+nabojů a 150 fúzních jader do energoobleku. A prakticky moje dvouhodinové hraní je od loadingu k loadingu jak skáču z lokace do lokace, tam si s někým promluvím, ok úkol splněn a zpět… a tak pořád dokola. Spíš mě poraď nějaký mód, kterej vypne nebo omezí útoky na osady, protože sotva splním dva tři úkoly a hned musím řešit napadnutí osady, to je tááák otravný. Ještě že mám ten robotickej mod a mám sebou robota co unese 500liber. Vždycky mu nahážu všechny věci co chci aby tahal sebou a pak příjdu do osady a tam ho vysypávám do dílny na rozložení. A pak zas skysnu ve stavbě osady.