LG uvádí 31,5″ 4K OLED monitor s HDR, chystá příchod OLED do 20–30″ PC monitorů

8

Technologie OLED by se už konečně mola prosadit. LG teď představilo velmi pěkný profesionální monitor pro HDr video a fotky s úhlopříčkou 31,5 palce. Ale poté mají následovat další s úhlopříčkami od 20 po 30 palců, mezi kterými by konečně měly být i hráčské OLED monitory.

Na začátek virtuálního veletrhu CES 2021 je tu velmi zajímavá zpráva pro svět monitorů – nejen hráčských, ale i profesionálních a tak nějak monitorů vůbec. Letos bychom se měli dočkat pěkných pokroků v čele s příchodem OLED obrazovek do segmentu 32″ stolních monitorů.

Firma LG představila dvaatřicetipalcový (přesněji 31,5″) monitor Ultrafine 32EP950 OLED Pro, který má rozlišení 4K (3840 × 2160 bodů) a přináší do této kategorie OLED panel se širokým gamutem a podporou HDR.

Ultrafine 32EP950 OLED Pro

Nemáme ještě plné parametry, ale displej bude pokrývat 99 % barevného prostoru AdobeRGB pro potřeby úpravy fotografií a také 99 % prostoru DCI-P3 pro práci s HDR videem. Při té se uplatní povaha panelu OLED, kdy světlo generují samotné body a nikoliv podsvícení. Odpadá tedy starost se stmívatelnými zónami (a jejich příliš hrubou velikostí způsobující, že podsvícení prosvítá v obdélnících okolo jasných objektů). LG označuje použitou technologii marketingovým názvem OLED Pixel Dimming.

LG Ultrafine 32EP950 OLED Pro 03 Zdroj: LG

LG uvádí, že kontrast má dosahovat 1 000 000:1. To by snad přitom mohl být reálný statický kontrast (který u LCD bývá okolo 1000:1 až 1300:1 pro IPS panely a 2500:1 až 3000:1 pro VA panely), nikoliv marketingový „dynamický“ dosažený vypnutím podsvícení.

LG Ultrafine 32EP950 OLED Pro 18 Zdroj: LG

Zatím bohužel nejsou informace o maximálním jasu. Ale i s relativně nižším než 1000cd/m², jenž je dosahován u špičkových LCD, by tato obrazovka mohla mít kvalitnější HDR obraz právě díky kontrastu (kdy černá je skutečně černá).

LG Ultrafine 32EP950 OLED Pro 19 Zdroj: LG

Monitor bude jako vstupy používat DisplayPort (2×), HDMI 2.0b a také USB-C, přes které bude také schopen napájet notebooky příkonem až 90 W. Zabudovaný je i rozbočovač USB 3.0 (tři porty), užitečný právě při dokování notebooku. A zdá se, že by součástí mohl být i KVM přepínač pro klávesnici/myš.

Jde o profesionální monitor, takže pravděpodobně nebudou přítomné funkce užitečné pro hráče – jako podpora G-Sync nebo vyšší frekvence. Panel bude pravděpodobně jen 60Hz. Maximálně by se si mohlo objevit FreeSync v nějaké základní formě.

LG plánuje OLED obrazovky pro běžné PC monitory

Zatímco v noteboocích se OLED panely už trošku rozšířily, v PC jde o naprostou výjimku (až na jednotlivé pokusy jako velkoformátový herní displej Alienware, jenž vychází z televizorové technologie, malý Asus ProArt PQ22UC nebo nakonec pohřbený první pokus Dellu). Už několikrát to vypadalo, že by mohl nastat příchod této technologie do praxe, ale nedopadlo. Takže raději zachovejte určitou skepsi, byť tentokrát to vypadá o něco slibněji.

LG již oznámilo, že chystá „menší“ 42″ obrazovku OLED, která by pořád byla hlavně televizní (doteď byly panely 48″ a 55″ až 65″), ta by měla do výroby přijít letos. Ale poté LG plánuje přijít s ještě menšími panely už nejen pro televize, ale i pro herní aplikace a osobní použití, tedy pro PC monitory. Tyto panely budou mít úhlopříčky v rozsahu 20 až 30 palců, tedy běžné rozmezí desktopových LCD. Respektive, jak ukazuje tento model UltraFine, bude tu i určitý přesah až k 31,5 palcům, což je taková horní hranice nejoblíbenějších velikostí (pokud pomineme 21:9 a superširokoúhlé monitory).

Doufejme, že se podaří a také se sníží ceny, aby panely OLED už skutečně mohly začít konkurovat běžným LCD, která stále trpí na pomalou odezvu pixelů a nízký kontrast vycházející z podstaty technologie. Na druhou stranu ale také bude třeba počkat, jak na tom tyto OLED monitory budou s životností, stárnutím (a případnými barevnými změnami) a vypalováním obrazu, což jsou zase nee zrovna malé nevýhody technologie OLED. Snad se je podařilo jakž takž zvládnout.

LG Ultrafine 32EP950 OLED Pro 11 Zdroj: LG

Galerie: OLED monitor Ultrafine 32EP950 OLED Pro

Zdroj: TFTCentral (1, 2), VideoCardz

LG uvádí 31,5″ 4K OLED monitor s HDR, chystá příchod OLED do 20–30″ PC monitorů
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Záležet bude hodně na ceně. OLED TV dneska stojí kolem 28k v low end verzi. Takže Jak to bude nad 20k, tak lidi asi raději budou kupovat tu 55″ TV, která navíc určitě bude mít i vyšší svítivost. Přeci jenom, co jsem slyšel od OLED displeji, tak jas byl kolem 400 nitů, což je poloviční jas oproti mé LG OLED E9, kterou mám jako monitor teď.

 2. OLED je uzasny, ale kdyz se podivam na svuj vypáleny displej na Note8, tak se trochu podobných monitoru desim. Vzdyt Windows jsou statická a dolni lista + ikony tam budou v podstatě nonstop. OLED TV chápu, ale monitor pro statická Windows? Do toho bych nesel, ale presto OLED je uzasny. Jen mam proste fakt blbou zkusenost.

  • 1. Test starý 4 roky.
   2. Pokuď se k tomu chováš, jak máš, tak ti vypálení nehrozí. Mám OLED E9 už půl roku, jako herní monitor k PC + Netflix, a zatím bez vypálení. Ta technologie pokročila a má několik ochran proti vypálení. Takže si spíš koupíš novou TV nebo zaúřaduje kurví*ko, než uvidíš nějaké vypálení.

 3. „Jde o profesionální monitor, takže pravděpodobně nebudou přítomné funkce užitečné pro hráče – jako podpora G-Sync nebo vyšší frekvence. Panel bude pravděpodobně jen 60Hz. Maximálně by se si mohlo objevit FreeSync v nějaké základní formě.“
  Tohle vyznívá, jako že Freesync není technologie užitečná pro hráče 😀

 4. Po 6 letech jsem přešel z Full HD OLED na 4k OLED. Po těch letech bez jediné známky vypálení. Nyní 48″ CX s HDMI 2.1, 4K120Hz, HDR a G-SYNC… k tomu se štěstím zakoupená 3080. Náročné hry (kromě CP 2077 s RT) všechny nad 60+, „běžné hry“ 100+ ve 4K.

  Je to splněný sen, nulová odezva, VRR, absolutní černá, žádný BLB, glow nebo jiné neduhy. Kdo to myslí s pc a hraním vážně, tak vše ostatní je kompromis.