AMD chystá další Zen 2 CPU vzniklé z konzolového APU. Teď s lepší výbavou, čip z Xboxů?

3

AMD vyrobilo nový procesor z odpadních čipů APU pro konzole. 4800S Desktop Kit má zřejmě opět osm jader Zen 2 a deska by měla zvládat rychlejší grafické karty, možná má i PCIe 4.0.

Obskurnímu hardwaru se v poslední době daří, i díky tomu, že AMD začalo recyklovat x86 APU použitá v konzolích a prodávat je jako procesory pro PC. Po Jaguarech z Xboxu One se letos objevil AMD 4700S Desktop Kit, což byl procesor s osmi jádry Zen 2, který vzniká z defektních kusů APU pro PlayStation 5. AMD nyní zdá se chystá další takovýto procesor, nyní označený 4800S. A deska s ním by měla být lepší pro herní použití.

Web VideoCardz informuje, že se dostal k fotkám nové verze desky s takto recyklovaným konzolovým čipem, který se jmenuje AMD 4800S Desktop Kit. Tyto procesory zřejmě nejsou prodávané samostatně, ale přímo s celou deskou, takže se vždy asi budou objevovat s tím samým PCB. Proto je ostatně jejich název AMD 4700S (nebo teď 4800S) Desktop Kit.

AMD 4800S Desktop Kit Logo VideoCardz
Uniklé logo pro AMD 4800S Desktop Kit (Zdroj: VideoCardz)

Zatímco verze 4700S měla desku typu mini-ITX jen s jedním slotem PCI Express ×16 (který ale reálně má snad konektivitu jen PCIe 2.0 ×4), AMD 4800S Desktop Kit je deska ve formátu mATX, na níž je více slotů: dlouhý PCI Express ×16, jedno krátké PCIe ×1 a pak ještě slot M.2 pro bezdrátový modul, který bude také asi potřebovat jednu linku PCI Express. A napravo od procesoru (takže s výhodou ochlazování ofukem z chladiče CPU) je ještě slot M.2 pro SSD. Zatím není úplně jasné, jakou konektivitu má reálně slot PCI Express ×16 pro grafiku, podle VideoCardz by prý údajně mohl dokonce podporovat PCIe 4.0, ale jisté to asi ještě není.

AMD 4800S Desktop Kit foto VideoCardz
AMD 4800S Desktop Kit (Zdroj: VideoCardz)

Deska má také zřejmě čtyři porty SATA pro disky, SSD a optické mechaniky. Napájení je klasicky zdrojem ATX. Zajímavé je, že na fotografii jsou dva různé pasivní chladiče, skoro jako kdyby deska měla čipovou sadu s odděleným severním a jižním můstkem. Toto u modelu 4700S nebylo, ten měl jen menší z obou pasivů na čipsetu (AMD A77E, jde tedy o derivát čipsetů pro 28nm APU do socketu FM2+). Takže soudíme, že i teď je čipset pod menším. Druhý a větší pasiv by možná mohl být přepínač PCI Express, který z omezeného počtu linek, které procesor poskytuje, dělá větší počet pro čipset a sloty PCIe. Zdá se to jako nejlogičtější, i když neelegantní možnost.

Kompatibilita s chladiči pro AM4?

Podle fotek deska opět asi používá paměti GDDR6, které jsou napevno napájené na spodní straně desky (kde je u 4700S chladí backplate). Deska 4700S měla svůj vlastní speciální chladič, ale v případě desky 4800S Desktop Kit je vidět, že jsou použité montážní otvory odpovídající chladičům pro socket AM4 – použitý je zdá se Wraith Stealth. Toto by možná mohlo umožnit použít širokou škálu chladičů, ale nevíme, jestli je nějak vyřešený rozdíl výšky BGA procesoru a CPU osazeného v socketu AM4. Je možné, že nakonec přes stejné otvory nepůjde řadu chladičů použít, protože by po montáži byly moc vysoko. Také asi bude dobré volit top flow chladič a ne věžový, protože VRM nalevo o procesoru nemají pasivní chladiče a tedy by pro jistotu měly být přímo ofukovány.

Tip: Vznikla desktopová deska s 10nm mobilním osmijádrem Tiger Lake-H, Core i7-11800H

Zatím nevíme, jaké jsou parametry procesoru, ale asi by měl opět mít osm jader Zen 2, možná na trošku vyšší frekvenci než u 4700S, která má takt 3,6–4,0 GHz (pokud tedy vyšší číslo v označení 4800S neindikuje jen lepší konektivitu). Teoreticky by mohlo jít o stejný křemík, jako v desce 4700S, ale je možné i to, že jde místo o recyklát z výroby PS5 nyní o APU pro Xbox Series S nebo Xbox Series X.

AMD 4800S Desktop Kit budnle s grafikou Radeon RX 6600 VideoCardz
AMD 4800S Desktop Kit, prodávat se má jako bundle s grafikou Radeon RX 6600 (Zdroj: VideoCardz)

V prodeji v bundlu s Radeonem RX 6600

Tak jako tak, zřejmě opět není aktivní integrované grafické jádro a čip bude potřebovat samostatnou grafiku. To je škoda, zvlášť pokud má jít o řešení současné krize s nedostatečnou dostupností všeho hardwaru (a že kupovat grafickou kartu teď rozhodně není příjemný zážitek). Lepší by bylo, pokud by jako A9-9820 deska bylo iGPU aktivní alespoň s malým počtem výpočetních jednotek, takže by APU dokázalo pracovat i bez samostatné grafiky. Zvlášť když se kvůli tomu musí osazovat ještě přepínač PCIe.

AMD 4800S Desktop Kit by snad měl být s grafickou kartou bundlován, prý by se s ním mohla prodávat karta Radeon RX 6600 od TUL (tedy PowerColor, ale možná půjde o OEM kartu, která značku PowerColor neponese). Desku samotnou ale údajně vyrábí MSI.

Na prodej by toto kombo údajně mohlo být od první čtvrtiny roku 2022. Není jasné, zda se bude třeba normálně prodávat v obchodech ve formě komponent, nebo zda na trh přijde jen v hotových počítačích i s škatulí, zdrojem a diskem.

Galerie: APU AMD Oberon v konzoli PlayStation 5

Zdroj: VideoCardz

AMD chystá další Zen 2 CPU vzniklé z konzolového APU. Teď s lepší výbavou, čip z Xboxů?
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Nevím nakolik je v new-gen konzolích pamět unifikovaná jak fyzicky tak logicky. Bohužel vzhledem k minimální penetraci těchto řešení se asi nedočkáme změn aplikacích, které by toho byly případně schopny profitovat. Mám na mysli především GPGPU aplikace, kde M1-family SoC patrně datasety předává pouze odkazem na rozdíl od PC architektury kde jsou k tomu třeba IO(PCIe) přenosy mezi CPU(RAM) a GPU(VRAM).