Smart Access Memory (a PCIe Resizable BAR) už bude fungovat i na Ryzenech 3000

38

Původně mělo Smart Access Memory fungovat jen mezi Ryzeny 5000 a grafikami Radeon RX 6000, ale AMD nově rozšiřuje podporu in a Zen 2 a Ryzeny 3000.

Když AMD oznámilo Radeony RX 6000 a Ryzeny 5000 s jádry Zen 3, přišla s nimi funkce Smart Access Memory, která zvyšuje výkon ve hrách díky tomu, že je celý rozsah paměti grafiky přístupný najednou pro procesor počítače. Podle původního plánu mělo asi jít o funkci přinášející „synergistický“ bonus tehdy, když jste měli pohromadě nové GPU a nové CPU od AMD. Exluzivní to ale dlouho nezůstalo, ekvivalent se dostal i na platformu Intel, grafiky Nvidia a AMD také nakonec slevilo z požadavků.

Nejdřív se SAM objevilo i u desek s čipsetem řady 400 (ačkoliv původně mělo být omezené na desky generace 500, tedy s čipsetem A520/B550/X570). Teď už také přestává být exkluzivním tahákem Ryzenů 5000 – AMD oficiálně rozšiřuje podporu i na Ryzeny 3000 s architekturou Zen 2.

Bylo to oficiálně ohlášeno při středečním odhalení Radeonu RX 6700 XT, v němž Scott Herkelman z marketingu firmy oznámil rozšíření funkce i na tuto rodinu procesorů. Protože řada desek s čipsetem řady 400 už teď má podporu (pokud je spárovaná s procesorem Ryzen 5000), mělo by toto umožnit používat SAM na poměrně velkém množství počítačů postavených v posledních dvou letech. Je ale možné, že to bude vyžadovat další aktualizace BIOSu desek.

AMD Smart Access Memory a PCI Express Resizable BAR už i na procesorech Ryzen 3000 s architekturou Zen 2
AMD Smart Access Memory a PCI Express Resizable BAR už i na procesorech Ryzen 3000 s architekturou Zen 2 (Zdroj: AMD)

PCIe Resizable BAR asi také

Ačkoliv AMD logicky oznámilo jen podporu Smart Access Memory na svých vlastních grafikách Radeon, toto by mělo současně znamenat i podporu pro PCI Express Resizable BAR s grafikami GeForce RTX 3000.

Tato alternativní implementace téhož na kartách Nvidia by totiž měla používat stejnou standardizovanou technologii a měla by fungovat všude, kde je podporováno SAM (jak se říká, obě verze by měly být „interoperabilní“). Když tedy výrobci desek a AMD povolí na platformě Ryzen 3000/Zen 2 funkci Smart Access Memory, měl by automaticky fungovat režim PCIe Resizable BAR u grafiky GeForce RTX 3000 – pokud tedy karta sama již má podporu.

Pro připomenutí: u Nvidie má jako první karta podporu PCIe Resizable BAR nová GeForce RTX 3060, ale další modely ji dostanou také pomocí aktualizace grafického BIOSu karty. Ten bude ale nutné nahrát manuálně pomocí nástroje, který poskytnou ke stažení výrobci karet. Tyto aktualizace by údajně mohly být dostupné v dubnu.

Galerie: AMD Radeon RX 6700 XT: odhalení a oficiální benchmarky

Zdroj: AMD

Smart Access Memory (a PCIe Resizable BAR) už bude fungovat i na Ryzenech 3000
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.57%) 14 hlasů

38 KOMENTÁŘE

  1. Sedí Raketa s Kométou v bare na pivku, družne diškurujú aj pesničky popevujú, proste pohodička
    najvyššieho levelu. Pred polnocou vkročí do podniku nejaký špinavý, upotený nešťastník a bez slova
    začne vyskakovat na zeď, proste rozbeh – šup na zeď – drb na podlahu a furt dokolečka – šup na zeď,
    drb na podlahu…..Rakete to už nedá, podíde bližšie a čo nevidí…šak to Ryzen 5800X v starej, deravej
    teplákovej súprave zo sekáče…i rečie mu : „ Ryzenku čo to tu nacvičuješ, dosť ťa pokadili vo výrobe
    a ešte takto sa nivočíš ? „
    „ Ále, šéfka prehlásila, že mi najviac svedčí pohyb pri 90 stupňoch….“

  2. Hoši, hoši, za hypotetického predpokladu, že 5800X čo len tuší što éto AVX512, by ste pri 4.6GHz all core museli pristaviť
    k Ryzenku štartovací vozík a hasičskú Tatru, pneváč po pár sekundách by ste videli Nagasaki v priamom prenose.

    • A k cemu ti to AVX512 vlastne je? I kdybych to vyuzil, tak to zabiji pocet jader, to uz je lepsi vzit 5950X kdy to rozmeta i ten AVX512 vykon o ostatnim ani nemluve. AVX512 Intel primo zabil tim, ze nema HEDT, uvidime za rok jak AMD pripravi AVX3 jestli to bude uz mit vetsi smysl a jestli to vubec do mainstreamu prijde, AVX512 je mimo servery diky Intelu uz definitivne mrtve.

      • mittar, tak to si schytal góla do vlastnej branky – v prvom príspevku sa rehoceš vysokej spotrebe
        v režime AVX512 a v druhom príspevku spochybňuješ existenciu AVX512, že sú tie inštrukcie vlastne zbytočné ….tak si to ujasni, ak ťa AVX512 nezaujíma, proč ťa tak mohutne tankuje spotreba…

        • az na to, ze 5950X ma podobnou spotrebu jako 5800X … takze si tu nikdo goly do vlastni nedava, ty CPU maji peaky o 100W nizsi, takze stale plati, ze mi proste AVX512 nic neprinese, porad ten vykon budu mit vyssi u 5950X AVX2 nez slavna Raketa s AVX512 s 291W peakem a jak jsem napsal, pokud nekdo ty AVX512 pouziva tak na ulohy kde je proste 8 jader vysmech

          • Pravda je někde mezi no, i tomu RKL by to AVX-512 mohlo trochu pomoct – při správném využití by mělo asi přidat víc výkonu, než o kolik zhorší příkon. Ovšem AVX-512 pomáhá někde, jádra se dají využít častějš.

            Ideální stav by byl AVX-512 u AMD R9 5950X na 7nm, max spotřeba=PTT (tj. těch 142) 🙂

            • Tak to rozhodopadne 🙂 proto trosku doufam, ze to AVX3 pujde i do consumer segmentu a stane se standardem.

            • To označení „AVX3“ prakticky určitě znamená současné AVX-512, nebude to nic nového/speciálního. Byl to dřívější pracovní název pro AVX-512, viz: https://www.cnews.cz/intel-skylake-pry-prinese-ddr4-pcie-4-0-a-512bitove-vektorove-instrukce-avx3-2/

              Rozšíření bohužel hodně ublížilo do zdržování 10nm CPU a u Alder Lake tomu zase bude ubližovat to big.little (kvůli kterému nebude v noteboocích, které ho teď mají). Tak to snad implementace u AMD potáhne…

            • Plus to, ze to Intel proste nedal do vsech CPU mimo Atomy kdyz to v tom jadru je, to vypinani instrukcni sady podle toho jestli to je ci neni priplatkovej CPU byla medvedi sluzba, do toho ten Alder Lake … ty instrukce mohly byt stejne uspesny jako SSE ci AVX a skoro v kazdym softu uz davno, ale Intel v tomto byl totalne schizofrenni, snazil se to protlacit a zaroven tomu hazel klacky pod nohy.

            • AVX512 fuj, naprostá zbytočnosť, ale také AVX3, to je pecka….

              Prepáč mittar, nedalo sa odolať…

            • My jsme se bavili o Rakete a AVX512 kde to nutis jako must have featuru, ktera z nej dela jasnyho kandidata na CPU oproti konkurenci, takze jsem ti jasne rekl, ze to ani nahodou, proc, to mas napsane vyse, ze ty nerozumis psanemu textu a tvoje hlava si to musi ohnout podle toho abys mohl napsat svuj zamer, za to ja nemuzu.

            • Pul roku tu od tebe poslouchame jak Raketa zadupe Zen 3 ve hrach, to se nedeje, tak ted budeme pul roku poslouchat jak Raketa zadupe Zen 3 protoze AVX512, to se taky nestane, tak snad se podari Alder Lake abys konecne mohl pul roku psat smysluplnou vec, ze zadupe Zen 3 protoze to bude fakt.

            • mittar, už je po funuse….padla klec, ale držíš sa statočne…

            • marsalek: najdi me jedinyho cloveka co si vybere Raketu kvuli AVX512 vykonu oproti 5950X a nebude mit papiry na hlavu a nebudes to ty a ja ti to uznam 🙂 precti si z te recenze i komenty, vetsinou Intelaci co jim uz fakt doslo, ze to asi ne …

            • Programátor co chce vyvíjet by mohl, ale tam je asi lepší brát X299.

            • mittar o čem točíš ? Si už z toho AVX512 dokrútený jak paragraf…
              Kde som ja favorizoval Rocket Lake skrzeva AVX512 ???
              Ti vyhráva dedku ?

            • No mozna … zalezi jaky AVX512 umi Raketa a jaky jsou na tech CPU X299 … ja se v nich moc neorientuju, protoze to nepouzivam, takze jen vim, ze je v tom chaos, takze se muze stat, ze by tam mohl byt nejaky duvod proc zrovna Raketa. Ale jo vyvojar kdyz to vezmu i s DL co umi tak tam to smysl dava, sice ne kvuli vykonu, ale kvuli tem instrukcnim sadam.

    • AM4 procesory přizpůsobují frekvenci spotřebě a aktivně se snaží nepřekročit (ale dosáhnout, to zase jo) 142 W. Takže kdyby 5800X měl AVX-512, tak stejně pod zátěží žere maximálně 142 W.

      Řekl bych, že ač to omezuje výkon, tak je to asi spolehlivější přístup, než mířit vždycky na nějakou frekvenci a nestarat se o to, jestli to vezme 125 nebo 250 W. Ono pokud deska nemění nastavení PL2 (tahle to asi dělala), tak Intel má taky limit, (asi to bude těch 250 W), ale přijde mi, že ho dávají příliš vysoko proti TDP (PL1) a jsou moc benevolentní k tomu, když ho desky mění.