Asus vydává řadič Thunderboltu 4 a USB4 do slotu PCIe – kartu ThunderboltEX 4

4

Asus ThunderboltEX 4 je zřejmě první možnost, jak do PC přidat konektivitu Thunderbolt 4 a také USB4. Vyžaduje to ale hodně kabelových propojek.

Rozhraní Thunderbolt není ve stolních počítačích úplně standardem, ale část uživatelů o něj má docela čilý zájem. Desky s přímou podporou Thunderboltu jsou relativně dražší a většinou pro ně musíte lovit v poměrně drahých vodách.

Pro zájemce o tuto konektivitu do desktopového PC by tudíž mohlo být hodně zajímavé, že Asus teď vypouští samostatný řadič Thunderboltu 4 – tedy už nejnovější verze – na rozšiřující kartě do slotu PCI Express, kterou budete moci použít s různými deskami tohoto výrobce. Devizou není jen Thunderbolt 4 sám o sobě, význam tu má i to, že by zároveň asi mělo jít i o první řadič, kterým se dá přidat konektivita USB4 do desktopového PC, protože řadič Intelu podporuje obojí.

Asus ThunderboltEX 4

Asus měl karty přidávající Thunderbolt už dříve, tato není první. Nový model ThunderboltEX 4 je založený na řadiči Intel Maple Ridge, implementujícím Thunderbolt 4 a současně také USB4. Jako v minulosti jde o kartu do slotu PCI Express 3.0 ×4, která poskytuje dva porty USB-C fungující jako Thunderbolt s propustností 40 Gb/s.

Ke každému má být možné připojit až pět zařízení v řetězu. Zároveň by mělo být možné z nich provozovat připojený monitor s rozlišením až 8K, ovšem je třeba, aby vám to také podporovala grafická karta (musí mít výstup DisplayPort 1.4). Karta ThunderboltEX 4 je schopná připojená zařízení i napájet elektřinou, umí dodat až 100 W.

Asus ThunderboltEX 4 Zdroj: Asus

Ovšem jako v minulosti platí, že pro funkcionalitu Thunderboltu není jen pouhé rozhraní PCI Express dostatečné, takže karta není kompatibilní s jen tak jakoukoli deskou. Potřebujete model od Asusu, který má osazený speciální vývod určený pro tyto řadiče Thunderboltu (bývá na spodním okraji desky a má označení TB_Header – zda má vaše deska tuto přípravu, by mělo být typicky uvedeno v jejích specifikacích). Tento vývod se propojí s portem na kartě a měl by přenášet řídící signály a provádět synchronizaci. Bez něj řadič bohužel nefunguje.

Karta obecně zájemcům o Thunderbolt udělá v počítači trošku kabelážovou skrumáž. Vedle tohoto propojení je třeba ještě zároveň připojit kartu na vývod portů USB 2.0 dalším kabelem a řadič také potřebuje podobně jako grafiky přídavné napájení, a to šestipinem. To je kvůli potřebám onoho 100W nabíjení připojených zařízení.

Asus ThunderboltEX 4: kabelové propojky, které karty potřebuje (plus je navíc třeba napájení šestipinem ze zdroje) Zdroj: Asus

Bohužel je třeba ještě další kabelové propojení pro rozběhání obrazového výstupu z Thunderboltu. Multiplexování obrazu totiž také nelze provádět přes PCIe, takže musíte přivést obrazový signál z výstupu DisplayPort na grafické kartě (nebo na záslepce desky, pokud používáte integrovanou) a venkem ho propojit se vstupem na záslepce karty ThunderboltEX 4.

Osazený Asus ThunderboltEX 4. Ještě zbývá připojit napájení ze zdroje (v rohu karty) a externí kabely do grafické karty Zdroj: Asus

Pro toto slouží dva mini DisplayPorty na záslepce. Ty na Thunderboltových adaptérech nejsou poskytnuté jako konektivita navíc, jak se občas lidé pletou, ale slouží právě pro externí propojení s grafickou kartou, přičemž zde každé USB-C potřebuje svůj vlastní.

Propojení grafiky a řadiče Thunderbolt venkem
Propojení grafiky a řadiče Thunderbolt venkem
(Zdroj: Asus)

Toto bohužel nevypadá moc vzhledně (zatímco kabely uvnitř nějak moc nevadí) a také to ztěžuje snadný přístup k samotným portům Thunderbolt, protože kabely vedoucí do vstupů se budou plést do cesty. Bohužel to ale dnes jinak udělat nejde, pokud nemá být řadič Thunderboltu integrovaný přímo na desce a napevno zadrátovaný k výstupu integrované grafiky.

Zatím Asus ještě neoznámil přesné datum, kdy začne tyto karty prodávat, ani cenu. Předchozí generace karty ThunderboltEX 3 stojí u nás v obchodech 1500–1600 Kč, je ale jednoportová (druhý port je jen USB 3.1 typu A). Snad ale ThunderboltEX 4 nebude s dvěma porty o moc dražší.

Galerie Asus ThunderboltEX 4

Zdroje: ComputerBase, Asus

Asus vydává řadič Thunderboltu 4 a USB4 do slotu PCIe – kartu ThunderboltEX 4
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.14%) 7 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. K čemu je to dobré? A když to potřebuje speciální konektor na desce, proč to na tu desku nedat rovnou? Rozumím použití u laptopů, kde TB/USB4 mohou umožnit připojení externí grafiky s dostatečnou propustností, ale u desktopu? (Ono i u toho laptopu je to možná overkill, svého času jsem měl k Fujitsu AH531 připojenou přes expresscard slot, tedy 2.0×1 kartu R9 290 a hrál jsem s tím AC Unity v FHD na vysoké detaily s 40-50 FPS a to to spíš brzdil procesor).

    • Já používám thunderbolt u mixážních pultů v klubech. Konektor na desce musí být, protože lze použít pouze s Intel cpu. Takže potřebujete Intel desku A právě tu přídavnou kartu se samotným rozhrním. A kdyby tam byl thunderbolt rovnou, tak je to zase zbytečně dražší pro ty, co ho nepotřebujou. Kdysi jsem měl i DAC převodník skrz thunderbolt.