BenQ W770ST: tady svítím já! (minirecenze)

0

Ruku na srdce, je milé zajít do kina. Zírat nekřesťansky dlouho na reklamní pásmo, prokousat se popcornem, vyslechnout nějaký ten nevhodný komentář či emoce při filmu. A ke všemu film ani nestál za to a venku se rozprší. Nádhera… Anebo jinak – cvak, blik… ještě si uvařit kávu, pohodlně si sednout, volume up a už na vás ty obrázky a zvuky skáčou ze zdi jak čerti z krabičky. Je v tom něco silnějšího, má to atmosféru, když na vás při dialogu doma kouká hlava větší než sousedovic automobil.

BenQ W770ST
BenQ W770ST

ST, HD, 3D

Specialitou některých projektorů značky BenQ je funkce schovaná v názvu (ST – Short Throw), krátká projekční vzdálenost. Ta u tohoto modelu dovoluje vytvořit z metrové projekční vzdálenosti obraz o úhlopříčce více než jeden a půl metru. O půl metru dál od plátna či zdi však může být obraz až 2,5 m velký. Z konstrukčního hlediska toto řešení klade na konstrukci optiky vyšší nároky, ale v těsnějších interiérech je obrovskou výhodou.

BenQ W770ST BenQ W770ST BenQ W770ST BenQ W770ST

HD rozlišení – 720p, údaj, který sice dnes přílišnou závist nevyvolá, avšak pro většinu uživatelů je naprosto dostačující. Ať už pro filmy, či pro připojení herní konzole je 1 280 × 720 px ideální, rastr jednotlivých bodů obrazu je vidět pouze zblízka nebo při opravdu extrémní úhlopříčce.

BenQ W770ST
cena 14 990 Kč
zapůjčil BenQ
parametry
technologie  DLP
rozlišení nativní/max. podporované 1280 × 720 px/1600 × 1200 px
podpora 3D ano
svítivost 2500 ANSI lumenů
kontrastní poměr 1300:1
úhlopříčka 90–750 cm
vstupy a výstupy 2× HDMI 1.4a, VGA, S-Video,        komponentní video, kompozitní video, audio in, audio out, USB
výdrž lampy (normální/úsporný/eco režim) 4 000/5 000/6 500 hodin
hlučnost (normal/eco režim) 34/30 dBA
reproduktor 10 W
spotřeba (typická/pohotovostní) 275 W/>0,5 W
rozměry 325 × 114  × 253 mm
hmotnost 2,7 kg
85%

Úvod, parametry

Kvalita obrazu, závěr

Výrobce implementoval i technologii Triple Flash pro zobrazení 3D při frekvenci 144 Hz, čímž zvyšuje plynulost vnímání obrazu. Komfort sledování prostorových videí je nesporně vyšší. Je třeba podotknout, že pro sledování 3D režimu je nutné pořízení kompatibilních brýlí v ceně kolem 1300 Kč za kus.

BenQ W770ST

Obraz překvapí

Kdybychom měli obrazově W770ST soudit podle ceny, byla by to chyba. Zásadní vlastností je na domácí podmínky silná svítivost 2 500 lumenů a výborný kontrast. Obraz je i v ne úplně tmavé místnosti při úhlopříčce kolem tří metrů dynamický a kontrastní. Nebojím se říci, že vám při denním provozu postačí před „parazitním“ světlem zatáhnout závěsy. Barevné podání je v základním cinema režimu velmi dobré, možná má trochu teplejší nádech. Avšak vše, včetně jasu, kontrastu, nasycení ostrosti a barevné teploty, lze nastavit. Anebo jednoduše přepnout přednastavený mód. Podání černé je zcela přirozené.

Dominantou modelu je silná svítivost 2 500 lumenů a výborný kontrast

Potenciální negativní vlastností jednočipové DLP konstrukce bývá zpravidla tzv. duhový efekt – barevný nádech na hranách či plochách světlých částí obrazu. V případě tohoto projektoru si jej ale všimne pouze velmi trénované oko.

BenQ W770ST BenQ W770ST BenQ W770ST BenQ W770ST

Nezbytnou součástí výbavy optiky je lichoběžníková korekce obrazu. Zde funguje ve velmi vysokém rozsahu. I z výrazného podhledu projekce lze vykouzlit rovný obraz. Ostrost se upravuje manuálně, otočným členem objektivu. Na něm je zároveň člen pro zoom obrazu až pro cca 120% zvětšení.

 

Provoz a hluk

Konstrukce W770ST je pevná a poměrně robustní. Možnosti připojení jsou vzhledem k ceně široké, oceňujeme zvlášťě dva HDMI 1.4a vstupy. Ty přivedou do projektoru jak obraz, tak zvuk, který lze následně buď nechat zahrát vestavěný 10W reproduktor, nebo lépe poslat dál směrem k jinému audio zařízení. Oceňujeme, i byť malé, velmi široce použitelné dálkové ovládání.

Plusy / mínusy
kvalita obrazu vyšší hlučnost
možnosti připojení
obsáhlé možnosti dálkového ovládání
intuitivní ovládání  

Drobným záporem výkonných lamp DLP konstrukce je nutnost výkonného chlazení. Při režimu lampy Normal je hladina hluku spíše nadprůměrná, pro Eco a Smart Eco mód je výrazně nižší a po chvíli si na tento hluboký a ne příliš rušivý zvuk lidské ucho zvykne. Celkově je ale projektor rozhodně doporučeníhodný.

Ohodnoťte tento článek!