Nedostupnost GPU kvůli kryptotěžbě směřuje ke konci, ceny klesají. Kolik byl podíl krypta? (update)

38
Těžba kryptoměn na grafických kartách Zotac 1600
Těžba kryptoměn na grafických kartách Zotac
-
Zdroj: Zotac

Dobrá zpráva: předražení a nedostupnost grafických karet kvůli kryptoměnám už se začala zmírňovat, ceny už klesají. Podle analýzy JPR šlo přitom v prvním kvartálu  na těžbu kolem čtvrtiny všech karet.

Loni na podzim vyšla nová generace grafik GeForce RTX 3000, pak také Radeony RX 6000, na které se čekalo dva roky. A chvíli to vypadalo, že to stálo za to, neboť oboje přineslo vysoké generační nárůsty výkonu. Ale prakticky současně se rozpoutala krize na hardwarovém trhu, kde od té doby panuje nedostatek všech možných komponent včetně GPU, dílem způsobený nestíhajícím průmyslem, dílem oživením spekulativní bubliny kryptoměn a jejich těžbou na GPU, jejíž provozovatelé vyhnaly ceny všech GPU do závratných výšek a zároveň způsobili jejich beznadějné vyprodání.

Naštěstí to vypadá, že po dlouhé jízdě (ne-li dokonce stání) v temném tunelu se teď na konci začíná objevovat světlo a vypadá to, že se nepříznivý vývoj zlomil, takže už směřujeme k návratu do normálního stavu, kdy budou grafiky zase za obyčejné ceny a dostupné na skladech.

Vývoj předraženosti grafik: už jsme za vrcholem?

Vývoj cen grafik sledoval například 3DCenter.org a nyní hlásí, že se vývoj cen obrátil a začínají klesat. Na následujícím grafu můžete vidět vývoj cen v německých obchodech od začátku roku. Až do května/mája šly podle těchto dat průměrné ceny různých modelů nahoru – v grafu jsou ceny uváděné jako procenta oficiální doporučené ceny – 100 % tedy znamená, že cena je taková, jakou AMD/Nvidia původně stanovily, 200 % znamená dvakrát dražší.

Do května podle těchto informací ceny Radeonů vystoupily na v průměru 2,14násobnou hodnotu doporučených cen (214 %) a ceny karet GeForce až na 2,38× doporučených, poté se dokonce uprostřed měsíce zaznamenalo na krátko extrémní trojnásobné předražení (3,04×). Ovšem to zdá se byl vrchol, po němž už ceny začínají padat. Nyní k 20. červnu 3D Center uvádí, že GeForce už jsou předražené „jen“ 1,91násobně (191 %) a Radeony 1,81×.

Graf ukazující úroveň reálných cen grafik GeForce a Radeon oproti oficiálním cenám v německých obchodech dle 3DCenter.org
Graf ukazující úroveň reálných cen grafik GeForce a Radeon oproti oficiálním cenám v německých obchodech dle 3DCenter.org (Zdroj: 3DCenter.org)

Jak si můžete všimnout, během jara byly podle těchto dat (tedy v Německu) ceny GeForce předražené znatelně víc než u Radeonů (které ale byly pořád vysoce napálené) a teď v posledním bodě grafu jsou si blíž. Může to být proto, že GeForce RTX 3000 měly díky vyšším propustnostem pamětí vyšší hashrate při těžbě, zatímco Radeony RX 6000 používající Infinity Cache uvnitř GPU místo hrubé propustnosti, pročež mají výkon v těžbě relativně horší. Vedle tohoto faktoru se také může na míře předražení podílet také to, kolik karet se firmám daří do obchodů dodávat. Minulou kryptohorečku se Nvidii dařilo zásobovat pulty větším množstvím karet, takže měly její karty nižší přirážky, než modely od AMD, kterých se vyrábělo relativně méně. Jak se předraženost a případný rozdíl v její míře bude dál vyvíjet, uvidíme v následujících měsících.

Ceny grafiky dolů může tlačit zavedení omezovače těžby u grafik GeForce, který snižuje hodnotu těchto grafik v očích těžařů. Zároveň také ale asi těžaři značně znejistěli ohledně své budoucnosti. Od května totiž dramaticky klesly ceny kryptoměn a tím výdělky z těžby na grafikách.

Tip: GeForce LHR s polovičním výkonem těžby oficiálně tady. Karet FE od Nvidie se to ale netýká

Splaskávání kryptoměn vede k splaskávání cen GPU

Během posledního týdne docházelo k negativnímu (pro zastánce) nebo vítanému (pro ekology a hardwarový trh) vývoji, kdy kryptoměny pokračovaly v splaskávání bubliny a během včerejška se Bitcoin v jednu chvíli propadl i pod psychologickou hranici 30 000 dolarů, přičemž v závěsu jeho sestup následují i ostatní „tokeny“ včetně Etherea (kleslo dočasně až k 1700 $ z chvilkového květnového maxima 4382 $), které pohání mánii těžby na GPU. Pokud sestupný trend kryptoměn vydrží, také by to mělo pomoci k řešení problému.

K této problematice teď přispěla zajímavými informacemi také analytická firma Jon Peddie Research, která odhaduje, jaký měla kryptotěžba dopad na trh s grafikami. JPR vychází například z poměru prodaných GPU k počtu prodaných PC, který sleduje dlouhodobě a lze z něj trošku odhadnout, kolik prodejů grafik je najednou „navíc“ a zřejmě určených na těžbu.

Podle odhadu JPR v prvním čtvrtletí (lednu až březnu) tohoto roku jen asi 75 % samostatných desktopových karet bylo prodáno pro standardní použití v osobních počítačích (hraní, práce). Zbylá čtvrtina kvartální produkce šla podle JPR do rukou těžařům nebo souvisejícím spekulantům a překupníkům. Podle JPR to odpovídá asi 700 000 kusů grafik mainstreamového a highendového výkonu, s tržní hodnotou asi půl miliardy dolarů. Otázka je, jestli to třeba není konzervativně podhodnocené (vychází z toho průměrná cena asi 714 $ za kartu, což teď zní skoro jako málo, ale také se bavíme o prvním kvartálu a ne nynějším druhém, kdy se ceny dál zhoršily).

Dopad kryptotěžby na prodeje grafik podle JPR
Dopad kryptotěžby na prodeje grafik podle JPR. Tmavá line ukazuje vývoj poměru mezi prodanými PC a prodanými samostatnými GPU (Zdroj: Jon Peddie Research)

Oněch 700 tisíc karet a nějaká čtvrtina kvartální výroby tohoto artiklu je ale každopádně dost velké číslo. Pokud poptávka po GPU je o čtvrtinu vyšší, než jaká by zhruba byla přirozeně (a s jakou plány firem počítaly), pak se nelze divit, že výroba karet nestíhá a cena se vyšroubovala nahoru.

Aktualizováno (28. 6. 2021): procento GPU na těžbu je spíš nižší

Byli jsme upozornění, že JPR má v těchto číslech poměrně podezřelý guláš. Report stejné firmy uvádí, že za stejnou dobu (první kvartál) se prodalo 11,8 milionu samostatných desktopových grafických karet, z čehož by 700 tisíc kusů bylo necelých 6 % a nikoliv čtvrtina. Těžko říct, jak k závěru o 25 % JPR přichází. Snad pokud mluví jen o části oněch 11,8milionových prodejů, které se prodají na volném trhu/v retailu (tedy v obchodech jako samostatný komponent) a ignoruje prodeje karet osazených v rámci hotových počítačů, tedy OEM trh. Pak by onen údaj o 25 % samozřejmě nebyl taková událost, protože OEM prodeje jsou mnohem vyšší než ty v retailu.

Důležité také je, že onen poměr prodaných GPU k počtu prodaných PC („attach rate“), z kterého Jon Peddie Research vychází, neodrážet jenom poptávku způsobenou kryptotěžbou, ale i další faktory. Tento poměr by měl růst, když přicházejí na trh grafické karty nové generace a probíhá vlna upgradů. A přesně to by se nyní mělo dít a vysvětlovat částečně nárůst tohoto čísla. Podle Nvidie je minimálně část z onoho zvýšení prodejů tedy běžná normální věc právě proto, že vyšly nové karty GeForce RTX 3000 (a vedle toho konkurenční Radeony). Grafiky Ampere i přes to, že je jich část odčerpávána těžaři, už mají na Steamu poměrně velké zastoupení, vzhledem k době, po kterou jsou na trhu (což už koneckonců padlo v komentářích pod článkem), což by dokládalo, že jejich prodeje běžným hráčům jsou samy o sobě dost vysoké.

Ale obrat vývoje cen směrem dolů snad dává naději, že z tohoto celého nyní směřujeme ven, tak snad na podzim po prázdninách už bude kontext těchto diskusí veselejší.

Tip: Nová kryptoměna se těží pomocí disků, Číňani je prý skupují

Zdroje: 3DCenter.org, Jon Peddie Research

Nedostupnost GPU kvůli kryptotěžbě směřuje ke konci, ceny klesají. Kolik byl podíl krypta? (update)
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 21 hlasů

38 KOMENTÁŘE

   • Běžte už s tím do háje zelenýho.
    Už jednou jsem vám vypočítával, že HW v takové sestavě je ještě více předražený, než při koupi samotné grafiky. Jak potom chcete ten zbytek prodat, když byste to prodával ještě dráž, než stojí ty komonenty třeba na Alze?
    To je pro snoby, nebo lidi, kteří neřeší, že na sestavě za 70000 prodělají dalších 30000. A je úplně šumák, jestli se jedná PC s nVidia, nebo AMD grafikou.
    To, že vy konkrétně se pohybujete ve sféře, kde je vám 10, 20, 30….?K u zadele a všude to tlačíte jen ukazuje, jak moc jste odstřižen od reality běžných lidí. Vůbec nevíte, jakou mají pro většinovou společnost peníze reálnou hodnotu.

    • bud chcete trzni prostredi nebo komunismus, tak si lidi vyberte, lidi rvaly jak jsou ty grafiky drahe i v dobe kdy stala RTX3070 smesnych 16 tisic, pak rvou ze je draha a jeste nedostatkova kdys stoji 35 tisic, a kdys ted stoji 26 tisic tak porad rvou ze je draha (obdobne jen s jinejma cenama je to u vsech ostatnich modelu)

     je to jednoduche, kdys ti to prijde drahe, tak to jednoduse nekupuj, nikdo te nenuti to za ty penize kupovat

     • Pardon, ale nepřijde mi logické, aby lidé kupovali HW dráž v sestavě, než za kolik se dá sehnat samostatně. A sehnat se dá.
      Nikomu neříkám „neukupj si grafiku za 30000“.
      Já říkám „nekupuj grafiku za 40000, když ji můžeš mít za 30000“.
      To mi přijde v pořádku a popravdě mi připadá, že jste asi reagoval na jiný příspěvek.
      A nakonec si dovolím Occamovu břitvu aplikovanou na výše napsané: Nekupujte celé sestavy kvůli grafickým kartám, dají se sehnat samostatně levněji.

      • byla doba, kdy jinde než v sestavách ty karty nebyly … řeč je pravděpodobně o té době … nebyly ani na mindfactory

      • @gogo1963: Je pravda, že v těch dobách jsem moc mindfactory nesledoval, tudíž v tomto případě možná.
       Nicméně v tuto chvíli je situace (relativně) lepší.
       Ca ?2 měsíce zpět? (teď nevím jestli zde, nebo u konkurence) jsem rozepisoval u konkrétních sestav (tuším od skřeta, nebo CZC) a z kusovníku použitých komponent jasně vyplynulo, že ta karta nakonec vyjde dráž, než za tehdejší ceny samostatně koupená. A to o dost.

      • samozřejmě souhlas, do těch sestav většinou cpali takový odpad, že to bylo neprodejné tak či tak a ještě bez záruky, která platí jen na komplet … nějací zoufalci se ale našli …

      • Jakmile někde čtu o Occamově břitvě tak se mi otvírá kudla v kapse. Tuhle hlášku používají jen ubozí lidé, kterým dojdou argumenty a musí si tak obhájit svůj omezenej a jednoduchej názor, protože v jejich očích je svět černobílý. Celý tvůj příspěvěk je jen o tom, že závidíš druhým, že na to mají a ty na to nemáš. Takže aplikací Occamovy břitvy: „Nekupujte si celé sestavy, protože já na to nemám a nechci aby vy jste měli něco lepšího než já!“

 1. ten text je bohuzel temer celej nesmyslnej
  splaskavani crypta se nedeje, proste crypto je volatilni a kdykoliv se propadne cenove dolu tak media silej, vcera to treba zpusobyla Cina a jeji zakaz crypta ohldne tezby, takze tezari v Cine a to jak na VGA (vesmes tezba Etherea) tak tezari na ASIC minerech (vesmes Bitcoin) proste vipinali farmy a bude je stehuji do jinych zemi coz asi bude vetsina, a nebo v prapade karet proste rozprodavaji na tamnim trhu (ty karty se do EU nedostanou, a pokud ano budou to jednotky procent diky prekupnikum z Evropy, ale asi to bude spise prodelecnej podnik) , aneb od vcerejsiho odpoledne kdy BTC spadl lehce pod 29k tak je dnes zase na 34k a ciste prakticky ho na denni bazi opet podrzeli spiderlines, a Cinske omezeni tezby vesmes povede jen k tomu, ze az se nasiti tamni trh s VGA tak se postupne zvysi dodavky i do EU, coz se postupne deje jiz cca 2 tydny, v Cine skalperi hodne oslabili a vesmes tam jiz ted nemaj sanci vydelat

  v EU byl diky Cine velky nedostatek karet vseobecne, a vyrobci kteri vyrobne sidli vetsinove v Cine proste radeji prodavali primo v Cine, a v Evrope toho vyuzili proste skalperi a karty skupovali, v CR byla nejvetsim skalperem primo Alza, ktera tech karet mela k dispozici cca 400 kusu mesicne v celem spektru rady RTX3 a cca 600 kusu v podani 6 rady Radeonu, ale nez aby je dala volne do prodeje (davali do prodeje 2-3 kusy mesicne) tak je radsi davali do sestav vetsich zakazniku a do OEM sestav, coz melo za nasledek ze cena sla proste nahoru, ono staci sledovat Alzu v Nemecku kde mela a ma samostatne karty normalne skladem v poctech desitke kusu mesicne a proste kopirovala cenovy trh v Nemecku, ono jim to totiz v Nemecku znemoznuje zakon a ty karty proste pokud chteli nabizet ve svejch skladackach, tak je museli mit i skladem samostatne 😉 proto taky v Nemecku sli grafiky sehnat v prumeru o 10-15% levneji nez v CR, a proto taky nejvetsi skalperi v CR z rad mensich firem a jednotlivcu nenakupovali grafiky v CR, ale prave v Nemecku 😉

  trosku vidle jim do toho hodila Nvidia s LHR kde se proste na vetsi tezbu dane grafiky nevyplatej, i presto na techto grafikach zauradovali zase skalperi a tydny ukazou zda se jim to vyplati nebo na tom prodelaj

  a ted se neradujte, vidle do toho opet muze hodit tezar a to diky Ethereu, pokud by se letos povedlo neco jako hybridni ETH2 a tezari zacali postupne vypadavat ze hry, tak ti co o te tezbe zaroven neco trosku vedi, tak zacnou postupne migrovat na teznu Etherea Classic a nebo dalsich zastupnych coinu ktere se tezi na Ethash pripadne Etchash, a to druhe by pro hrace melo zasadni problem mnohem vetsi nez v pripade toho co je ted, protoze Etchash se spoleha na bloky do 3GB, takze se tam da tezit dobre i na grafikach ktere maji vice nez 3GB pameti, kdy dnes se to na nich nevyplaci a tezi se prave na grafikach co maji vice nez 4GB pameti, pokud by se tedy hybridni ETH2 povedlo a tezari zacali prechazet na zastupne coiny, tak cena tech coinu poleti razem strmne nahoru, coz spusti dalsi lavinu poptavky po grafikach na tezbu 😉 ostatne vidim jak postupne stoupa hashrate prave na Ethereu Classic ktere jsem ted na 3060 pred 14 dny prepl abych si ho nejake natezil nez prijde mozne cachrovani s ETH a mel tak predem treba 10-20 tech coinu bez prime investice, mimochodem tady soucasne LHR nepomuze, v tom ty grafiky podavaj plnej tezebni vykon, jen tam proste neni ted navratnost 3-4 mesice ale treba 1.5 roku, coz se muze ale zmenit doslova treba behem jedineho tydne

  dalsi dost podstatna vec je, ze velci tezari nejedou na navratnost treba za 4 mesice, velci tezari maji plany treba na 2-4 roky, takze velky tezar treba v EU nema vesmes duvod se zbavovat grafik na tezbu jen proto ze se mu ted navratnost prodlouzila treba o 6 mesicu 😉 naopak kdys si prectete zpravy nebo rozhovory s velkyma tezarema v EU, a ze jeden z nejvetsich sidli v CR, tak zjistite ze chteji dokonce pocty grafik na tezbu zvedat a to radove o stovky procent do konce roku, Cesky Invictus Mining ma objednavku na cca 75 tisic karet 😀 takze rozprodavat nehodlaj a naopak budou jeste extremne rozsirovat farmy, a ted to nejvtipnejsi, jim je celkem fuk co ty karty delaj, hlavne kdys vydelavaj, a posledni dobou se celkem zacina rozjizdet pronajem vypocetniho vykonu ohledne renderingu prave na VGA, muze za to UE4 a 5 a toho jak se ted probojoval do VFX, takze velka poptavka po novych RTX je i v tomto odvetvi, a tam je jim nejaky LHR u zadnice, protoze to je normalni herni rendering 😉 takze ceny na urovni 7-8 tisic za RTX3060 bych asi neocekaval

    • jj to bylo ze začátku keců, jak je BC jedinečný, jak je neovlivnitelný, jak je bezpečný a kde co dalšího … kdyby to jen zčásti byla pravda, nic jako altcoiny neexistuje … to je samé dělení, tmelení, migrování, přepočítávání, přenevímcování … jak jsem psal jinde, veškeré slavné krypto má jen jeden účel, přesun peněz od těch méně chytrých k těm chytřejším … všechno kolem jen klišé, resp. lež … stačí se podívat na grafy coinů … padá BC, zbytek kopíruje první graf … téměř identicky … podvodum koloseum … čím víc bude těch, kterým se těžbou zaplatí hardware, tím víc bude těch, co to financují z vlastního … jen čekám, až praskne nějaký „podvůdeček“ třeba v USA, když se zjistí, že nějaký penzijní fond nacpal miliardy svých klientů do krypta a přišel o ně … to bude válka …

     • precti si to jeste jednou, Ethereum Classic neni ETH ale ETC, a o mesici tam navic nic nepisu, az to natezi 10 nebo 20 ETC, coz muze trvat klidne 4-5 nebo taky 8-10 mesicu, tak to prepnu zase zpet na ETH

     • po cca 14 dnech mam natezeny 1,12 ETC, realne by tedy 10 kousku mohlo padnout do tech cca 4 mesicu, mezitim se uvidi jak se posunou chystane zmeny na ETH a jak moc to pripadne bude problem s dalsi tezbou ETH

      asi jako vsichni kdo si portfolio v cryptu z nejakych nizsich procent deli i na shitcoiny, tak proste sazim na to, ze shickoiny pujdou pri dalsim bullmarketu strasne nahoru, takze z tech mejsch ja nevim 10% v shitcoinech muze ve final ebejt klidne nula, ale taky to muze bejt jackpot kde nektery z tech coinu vyleti raketove nahoru tak jako se to stalo treba s DOGE ktery udelal vic nez 10000% za par mesicu, a ze DOGE drzim taky a i me nejake nizsi stovky dolaru na spekulaci s nim vydelal, u ETC sazim prave na to, ze je to dalsi tezitelny coin na grafikach ktery je ted podhodnocenej, ale pokud by se ETH prestalo tezit nebo se nevyplacelo tezit, tak tezari vetsinove prepnou prave mozna na ETC, co zby ten coin ze soucasnych asi 40 babek mohlo vystrelit v bullmarketu klidne na 4000 babek, pritom ziskovej na tezbu je i s tema 40 babkama co stoji ted, ale nez abych za nej daval 400 dolaru, tak si ho radsi natezim na grafice co by stejne stala ladem a dam na elektrine nejakych 100 dolaru, ted vlastne min, co jsem poridil 5kWh baterii k fotovoltaice, tak me to vesmes tezi da se rict nonstop za nejaky asi 2 kacky za KW pokud budu brat navratnost toho celeho OZE na 5 let

  • Diky za zajímavé čteni, klidně bych si takového přečetl víc, třeba i cely článek, v duchu „z mého pohledu“, aby to nikoho nemohlo rozzlobit nebo urazit.
   Mohu někde najít víc informaci, nebo třeba máš svůj blog ?
   Rad bych si toho od Tebe přečetl víc, je to příjemné shrnutí toho, co se kolem nás děje, střízlivým pohledem.

  • jinak jeste mala vsuvka pro odpurce tezby, at maj radost jeste vetsi

   vcerejsi propad Bitcoinu ktery sebou tak jako vzdy bral drtivou vetsi altcoinu (shitcoinu) , tak byl doslova lahudka pro tezare, on ten propad a nebo i rust v takto strmem spektru jaky se odehraval, tedy pad v radu hodin o treba 10-20% a nasledny rust ceny behem par hodin o podobny procenta, znamena, ze tam je vetsinou vetsi objem transakci, kdy treba retail ve strachu prodava, korporat a hodleri naopak s nadsenim dokupuji, a to znamena ze na blockchainu je naval, a kdys je naval tak e zvedaj poplatky, a tezari jsou prijemci tech poplatku, takze vcerejsi uzasny propad znamenal, ze na krivce vyteznosti mam krasnou piramidku kde tezba vydelavala cca 2 nasobek bezneho prumeru, takze behem tech cca 8 hodin jsem mel na GTX3090 odmenu cca 4,5 eura (precpocet ze satu a po odectu ceny elektriny), takze bejt takovahle rosambo porad, tak si vejskam, to by rocne ta jedna karta davala cca 5 tisic eur, nicmene rekord to neni, zazil jsem zi i denni odmeny v radu cca 25-26 eur, takovych dni bylo od toho OTH v dubnu kdy BTC stal prez 60 tisic asi 9 nebo 10, jak byl ted nedavno pad z 42 na 30k, tak byla odmena za den prez 30 eur na one RTX3090

   da se tedy napsat, ze padajici Bitcoin ktery ovlivnuje zasadne i na grafikach tezene Ethereum, tak zasadne svym padem ovlivnuje i tezbu, ktera v tu chvili zaziva doslova uzasny finacni rust, a da se tedy i naspat, ze pro tezare by nejhorsi scenar byl, kdyby cryptomeny byli klidne a stale tak jako stablecoiny a nic by se nedelo, pak by poplatky spadly na dno a hlavne mensi tezari by to asi na tu dobu stoply, ja osobne bych tezbu zastavil nekde u 1 eura za den, to je jiz hodnota kdy bych jako malickej tezar se 2 kartama vesmes zacinal prodelavat a podobne by to meli vesmes asi vsichni podobni tezari v cele EU, tedy tezari kteri dane grafiky pouzivaji i na praci nebo hrani her a tezi jen kdys ten vykon nepotrebuji

   • Grafiky se začnou hromadně rozprodávat v panice mnohem dřív, stejně jako v 2018. Lidi budou chtít ty grafiky prodat ještě za přepálený ceny a ne pak pod cenou, až bude v bazarech převis nabídky. Pokud teda BTC spadne někam ke 20k, což je otázka…

    • bitcoin za dvacet bych bral, a klidne i za deset, aspon bych nasatoval , ostatne muj nejnizsi nakupni order je nastaven na cca 10 tisicich dolarech, presne na 8500 eurech, tedy asi 150 dolaru nad 10k, kdyby to tam cirou nahodou doslo, tak na 10k dolarech bude tolik nakupnich ordru, ze povazuju to mit mirne nad tou hranici aby se ten order stihl uskutecnit, tyhle celociselne sumy jsou totiz vetsinou hodne rychle a burza/smenarna muze mit pri tom naporu nakupu a prodeju pak problem pozadavek odbavit, proste se dany order nemusi dostat do blockchainu pokud clovek sam neprovozuje uzel

     nejake snizeni cen grafik se da ocekavat vseobecne, ale cekat ze budou vyprodeje za ceny za jake ty grafiky byli puvodne zalistovane asi moc ne, treba RTX3060 mela stat puvodne okolo 7 tisic, no a takovou cenu asi fakt necekam ani v bazarech

      • jakykoliv obchod s BTC nebo jinou kryptomenou ktery se odehraje, tak jsde prez blockchain, burza je jen prostrednik ktery ti to sporstredkuje a zapise jako transakci, burza si za to vezme urcity poplatek a tezari si zase vezmou poplatek za to ze to na blockchainu odbavej, resplektive skontroluji a zapisou

       ikdys si reknes ze kamosovi naprimo poslal na jeho adresu daneho coinu dany coin nebo jeho cast, tak v tom rozhrani kde zadavas adresu a zadavas transakci, tak ti to i napise v kolonce fee, kolik te to bude stat a pripadne jak dlouho muze trvat odbavit danou transakci, a burzu k tomu vubec vyuzivat nemusis

      • Nechci ti brát tvůj zápal pro krypto, ale píšeš o nákupu na Binance, o spot orderech, kde kupuješ BTC za USDT nebo jiný stable coins. Vše se odehrává pouze na Binance, na blockchainu nic z toho není, takže tvoje „proste se dany order nemusi dostat do blockchainu“ je nesmysl. Protočím na Binance spotu a futures 100+ mega měsíčně, takže o tom něco vím..

     • „jakykoliv obchod s BTC nebo jinou kryptomenou ktery se odehraje, tak jsde prez blockchain, burza je jen prostrednik ktery ti to sporstredkuje a zapise jako transakci, burza si za to vezme urcity poplatek a tezari si zase vezmou poplatek za to ze to na blockchainu odbavej, resplektive skontroluji a zapisou“

      Tak to se nezlob, ale tohle je naprostý BLABOL. Obchody, které se ději interne na spotovych burzách , se do blokchainu vůbec nezapisují. Jednoduše posles své krypto na penezenku burzy, to se zapise do blokchainu, a dokud to sve krypto zase nevyberes, tak v blokchainu jednoduse a proste nic neni, ackoliv jsi mezitim na burze udelal nakupy krypto-fiat / fiat-krypto třeba i za miliardu a původni vklad mnohonasobme znásobil.

 2. No, na SR Vám už na obyčajnú „nie SUPER“ 1660tku stačí 440€, RTX 2060 od 540€ – teda stále nezmysel.
  Vyššie verzie je zbytočné vôbec písať.

  Som veľmi opatrný a skeptický čo sa týka vývoja cien…

  • pokud vezmes i hrace a pracovni kteri kdys nehraji nebo nepracuji tak tezi, tak urcite, tam to pak muze bejt jeste mnohem vic, ostatne ja jsem taky takovy tezar, kdys potrebuju vykon grafiky na praci tak tezba jde stranou a bud ji snizuju na low a nebo vypinam uplne

 3. Pry clanek podle analyzy JPR. NE, TAK TO OPRAVDU NENI!!!
  Tohle je podle zbleptu tak od JPP!

  Tezari se na nakupu grafik podileji asi tak 5% maximalne. Naprosto nevyznamne odvetvi. Cely problem je v neschopnosti Samsungu vyrabet tak velky cipy ve vetsim mnozstvi, ale postupne se to zlepsuje. Dokonce se proslycha, ze AMD uz nema prvotni velkou poptavku po vymazlenych Zen 3 procesorech, logicky uz si je hodne zajemcu koupilo, tak mohlo dat TSMC vic prostoru pro vyrabeni svych grafickych cipu. Tak uvidime, jak dlouho to bude jeste trvat nez zacne byt poptavka po grafikach nizsi nez zajem a prodejci budou muset jit s cenou dolu!

  • Samsung nevyrábí pro AMD, tudíž podle tvé teorie by se snížená produkce Samsungu projevila tím, že by firmě nVidia klesl podíl pod 80% a naopak AMD by stoupl nad 20%. Ale jek vidíme to se nestalo. Takže ty svoje chabé útoky na nVidii, že nedokáže dodávat procesory na trh si strč pod klobouk a nebo tam kam slunce nesvítí.

   • Samsung mel problem s vyrobou velkych cipu pro NVidii, to neni zadny utok, to je fakt. Pro Samsung totiz slo o neco neobvykleho, co bezne nedelaji. Postupne se vyteznost vyroby zlepsuje, akorat to trva.
    Podil AMD presto nestoupl, protoze AMD pro jistotu grafiky nevyrabela vubec a TSMC jim misto grafik vyrabelo cipy pro procesory a konzole, postupne jak se siti trh procesoru presouva AMD cast vyroby u TSMC zpet na graficke cipy.
    Ze mam pravdu si muzes overit tim, ze podil AMD a NVidie na trhu se hnul jen minimalne.

    • když tak píšeš o „JPP“, co jsou ty tvoje hlášky? Dej nějaké linky, kde samsung nebo nvidia píše, že neumí velké čipy, že nestíhají atp … ne rumory od Stacha, kde sis určitě hezky povykládal …. jak vysvětlíš ta prodejní čísla Nvidie? Že si je vymysleli? A že AMD nevyrábělo vůbec … další z tvých perel hodna jen tebe, vocasu … po celou dobu, co se nové RX prodávají, je měli na Mindfactory skladem, sice za patřičně Německy osolenou cenu, pořád ale nižší, než u nás, když náhodou byly pár vteřin skladem … spousty lidí jsme posílali na nákup přímo tam a lidi nakoupili a hrají … nic nemáš podložené, hlavně že píčuješ na článek … řekl bych, že se k těžařům dostalo mnohem více, než 15%, když ne přímo, pak přes přeprodeje, kdy spousta lidí na tom vydělala nějakou korunu … reálná čísla by byla tak kolem 50% …to všechno možná půjde na bazary …

  • Ty jo vždyť i Steam ty RTX 3000 registruje v docela slušným počtu a ty karty co shlamstli kryprokopové se do Steam Survey nedostanou. Těch RX 6000 se taky nevyrobilo zas tak málo.

   Jsem přesvědčenej že to o tom, že to Samsung nějak tragicky nezvládl je nesmysl. Výrobu karet nejspíš taky brzdí nedostatek substrátů a dalších menších komponent, ale tipuju, že nebýt těžby, tak to Samsung zvládá a ty karty by bývaly byly tak v prosinci-lednu už normálně dostupné.