Cetin připojil do své sítě milion domácností. Průměrná rychlost je 115 Mb/s

11
Připojení k internetu Depositphotos
Připojení k internetu
-
Zdroj: Depositphotos

Cetin dnes oznámil, že do své sítě připojil již milion domácností. Jeho síť je v Česku nejrozsáhlejší a připojení k internetu nabízí přes své partnery (těch je asi 22). Nejčastějí rychlostí je 50 a 100 Mb/s.

Cetin spravuje síť pro 4,2 milionu bytů, takže služby jeho sítě využívá zhruba čtvrtina domácností v dosahu. Gigabitovou rychlost na optice si podle aktuálních čísel může dopřát 76 tisíc bytů a nejvyšší rychlost na metalickém vedení 250 Mb/s je dosažitelná pro 773 tisíc bytů. Nejrozšířenější je rychlost 100 Mb/s, která je v dosahu 1 860 000 bytů, tedy 44 % přípojek z celé sítě.

Tip: Cetin zveřejnil mapu umístění DSLAMů. Podívejte se, kde je vaše nejbližší ústředna

Na 8 % přípojek stále zůstává pomalé ADSL. Cetin (po předchozí stagnaci) již nekolik let investuje miliardy do vylepšování sítě a průměrná rychlost v celé jeho síti (ale mezi aktivními přípojkami může se může lišit) nyní dosahuje 115 Mb/s. Cetin má za cíl dostat optiku do milionu domácností do roku 2027.

CETIN připojil milion domácností do své pevné sítě
Dostupné rychlosti v síti Cetinu

Petr Kellner ještě před svou smrtí zvažoval odprodej části Cetinu a v té době činila odhadovaná cena celé společnosti až 176 miliard korun.

zdroj: Cetin

Cetin připojil do své sítě milion domácností. Průměrná rychlost je 115 Mb/s
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

11 KOMENTÁŘE

  • Co je to za blbost? Pokud máš packetloss, je to chyba na tvé straně. Mám přes 700 m dlouhou přípojku s Terminátorem, tarif 100/10, bonding dvou linek. Reálně to jede 120/10, packet loss čistá nula. Ale chce to nemít za Terminátorem teplej link za pětikilo, ale něco trošku slušnějšího.

   • tak to asi těžko, mám vše proměřené, 3x u mě byli technici, u mě chyba není, dokud mi nesnížili SNR na downstreamu z 15 na 5 db(což btw přišlo s random změnou IP adresy po 7 letechz jejich strany) tak nebyl jedinej problém, zajímavé že s uploadem takovýto problém není, ten můžu zatížit na max a žádnej packet loss není, jelikož na upstreamu mám těch 15db SNR

     • dřív jsem měl ten základní comtrend vr3026e co dávali k prvním VDSL, dokud mi nezměnili ip a nesnížili snr tak mi stačil, až na malej počet možných přesměrovaných portů, potom co jsem začal s něma řešit ty problémy tak z nich samozřejmě vypadl modem, já jim řekl že to tím není protože to by nezačlo z ničeho nic po změně ip a snížení snr na downstreamu, ale stejně jsem vzal novej ( https://www.czc.cz/zyxel-sbg3300-n/177656/produkt ), tenhle dokonce v DSL statech měří víc a přesněji než ty přístroje co s sebou ti technici nosí na měření, sami mi to řekli když jsem jim to ukazoval(nevím jak se jim teď říká), tady jsou screeny ( https://imgur.com/a/dZb57KY ), první je bez využití stahování, druhý je s rychlostí 3MB/s, třetí 5MB/s a poslední je bez omezení(10MB/s), používám na to stránku https://packetlosstest.com/ ,ano, je v usa, ale to na situaci nic nemění, stahuju z úplně jiného serveru než měřím ten packet loss(steam download s nastaveným serverem v česku)

      • naštěstí příští měsíc by už u mě měla být dokončená optika(měla být už loni, ale kvůli rekonstrukci ulice se to prodloužilo, od listopadu mi ze zdi trčí vývod optického kabelu), takže už to s O2/cetinem odmítám řešit, ale postarám se o to aby každý koho potkám věděl jak neschopní idioti to jsou(a dokonce uvažuji nad právními kroky, protože tohle opravdu není „použitelné“ na 98% nebo jak to musí být dle čtú)