Stane se Chrome nezávislým prohlížečem? Americké ministerstvo tlačí na radikální oddělení od Googlu

26. 11. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pokud Google nepředstaví vlastní podnětné návrhy, hrozí, že se prohlížeč Chrome zcela osamostatní od své mateřské společnosti.

Americké ministerstvo spravedlnosti v rámci probíhající kauzy o monopolu Googlu navrhlo, aby americký gigant prodal webový prohlížeč Chrome a přestal uzavírat smlouvy s výrobci zařízení, jako jsou Apple a Samsung, kteří jej upřednostňují jako výchozí vyhledávač (zejména na americké půdě). U nás vlivem zákonů Evropské unie musí na nových zařízeních se systémem Android Google poskytnout možnost volby mezi výchozími vyhledávači.

Tento návrh je součástí opatření proti monopolu Googlu v online vyhledávání, podpořených srpnovým rozsudkem soudce Amita Mehty, který uznal Google vinným z nezákonného potlačování konkurence. K žalobě se připojily také americké státy, které chtějí omezit dominanci Googlu a obnovit konkurenční prostředí. Ministerstvo rovněž požaduje soudní dohled nad operačním systémem Android a pětiletý zákaz návratu Googlu na trh prohlížečů, aby se zamezilo zneužívání jeho ekosystému.

„Obnovení konkurence na trzích pro obecné vyhledávání a textovou reklamu ve vyhledávací síti, jak existují dnes, bude vyžadovat reaktivaci konkurenčního procesu, který Google dlouho potlačil,“ napsali podle magazínu BBC vládní právníci.

Google je monopolní vyhledávač. Rozhodl o tom americký soud. Jenže co s tím? Přečtěte si také:

Google je monopolní vyhledávač. Rozhodl o tom americký soud. Jenže co s tím?

Google kritizuje návrhy ministerstva

Google návrhy ministerstva kritizoval jako radikální zásah, který by poškodil uživatele a jeho technologické vedení. Prezident globálních záležitostí Googlu Kent Walker v reakci na to řekl: „Zcela přehnaně široký návrh ministerstva spravedlnosti jde daleko za rozhodnutí soudu. Rozbilo by to řadu služeb Google – dokonce i mimo Vyhledávání, které lidé milují a považují je za užitečné v každodenním životě.“

Do 20. prosince má Google čas zareagovat a přinést vlastní návrhy, které by mohly přispět ke zmírnění dominance jeho prohlížeče a vyhledávače. Konečný verdikt by měl soudce Amit Mehta vydat do léta 2025.

Pro zajímavost, podle Statcounter představuje vyhledávač Google 89,33 % všech vyhledávání na celém světě. Druhé místo drží Bing s 4,15 % a třetí Yandex s 2,8 %.

Podíl vyhledávačů v celosvětovém měřítku mezi říjnem 2023 a říjnem 2024

Podíl vyhledávačů v celosvětovém měřítku mezi říjnem 2023 a říjnem 2024

Autor: Statcounter

Nový prezident, stejná žaloba

Případ Google vs. USA započal v posledních měsících první administrativy Donalda Trumpa ve funkci amerického prezidenta. Jeho opětovné znovuzvolení tak vyvolává otázky, zda Trumpova vláda po usednutí k moci od 20. ledna příštího roku nepřistoupí k případu jinak.

Jaký vyhledávač používáte?

Odborníci se shodují, že žaloba bude pokračovat, i kdyby federální vláda změnila postoj, protože americké státy by v takovém případě vedly žalobu samostatně bez podpory federálních úřadů. Navrhovaná opatření by mohla významně přispět k obnově konkurence na trhu online vyhledávání.

bitcoin_skoleni

Podle expertů dominance Googlu ztížila novým hráčům vstup na trh, protože si společnost zajistila klíčové distribuční kanály a data, která zdokonalují její vyhledávací algoritmy. Pokud soudce Mehta schválí vládní návrhy, mohou mít konkurenti, včetně nových inovátorů, větší šanci uspět a vytvořit rozmanitější prostředí pro uživatele.

Zdroj: BBC, The Verge