Desktopové grafiky Intel vyjdou do měsíce, mají konkurovat kartám GeForce RTX 3050 a 3060

21
Grafická karta Intel Arc Limited Edition 1600
Grafická karta Intel Arc Limited Edition
-
Zdroj: Intel

První desktopové herní grafiky Intel Arc by tu mohly být už za nějaké 3–4 týdny. A už máme i předběžné údaje o tom, kolik by mohly stát.

Dlouho už se čeká příchod Intelu do herních grafických GPU, kde teď figurují jen Nvidia a AMD. Intel koncem března udělal první krůček s grafikami Arc, které ale zatím začaly jen jako lowendové mobilní modely. Vypadá to ale, že už zhruba za měsíc by se mohla trojstranná konkurence opravdu rozjet s příchodem regulérních grafických karet Arc do stolních PC. Podle webu WCCFtech vyjdou nejdřív mainstreamové modely a už je i nástřel cen.

Desktopový příchod herních grafik Intelu už se celkem přiblížil. WCCFtech uvádí, že od zdrojů někde v tchaj-wanských firmách zabývajících se výrobou grafik zjistil, kdy by se zhruba desktopové Arcy mohly začít prodávat.

Vydávání karet by mělo probíhat postupně. V prvním sledu údajně Intel chystá trojici grafických karet, což je zajímavé, protože podle různých úniků by v této první generaci jeho desktopových karet pro hráče mohlo být celkem sedm až osm modelů. Toto snad znamená, že další karty budou ještě následovat po prvních třech, o kterých zatím WCCFtech mluví. To mají údajně být modely Arc 750, Arc 580 a Arc 380.

Nejdřív výkonnější Arc 7 a levný Arc 3

Jako první mají vyjít modely Arc A750 a A380. Tyto dvě karty mají být podle WCCFtechu vydané buď někdy na konci aktuálního měsíce, nebo na začátku příštího. Čili přelom května/června, možná by to mohlo být spojeno s veletrhem Computex. Intel zatím partnerům nesdělil konkrétní data vydání, jen to, že nastanou někdy v rozsahu 15. 5. až 30. 6. (informace je však stará několik dní, mezitím tedy mohlo k něčemu dojít). Je také možné, že mezi vydáními karty A750 a A380 by mohl být odstup třeba týden až dva.

Model Arc A750 bude založený na větším z obou GPU, která Intel vyrobil, ACM-G10, ale podle dřívějších úniků by to měla být ořezaná verze, kde bude aktivních jen 75 % jader Xe. GPU tedy bude mít 3072 shaderů a snad by také mohla být zmenšená L2 cache na 12 MB a zúžená paměťová sběrnice na 192 bitů. Karta by tedy měla nést 12 GB paměti GDDR6 s propustností 384 GB/s.

Intel Arc A Series 3
Vizualizace výkonnějšího ze dvou GPU Arc Alchemist, ACM-G10 (Zdroj: Intel)

Výkon by prý mohl být někde okolo GeForce RTX 3060 – toto by prozatím bylo nejvýš, kam se Intel ve výkonnostním žebříčku dostane, dokud nevyjde plně aktivovaná verze GPU. Nicméně firma údajně partnerům říká, že ovladače se poměrně rychle zlepšují, a výkon tedy časem po vydání může být výš. Cena při vydání by prý mohla být okolo 350 $, což je s DPH něco okolo 10 tisíc Kč / 400 eur.

Druhý model Arc 380 by byl lowendový, založený na čipu ACM-G11, tentokrát ale plně aktivovaném. Měl by tedy mít 1024 shaderů (8 Xe Core), 4MB L2 cache a snad 6GB paměť GDDR6 na 96bitové sběrnici (192 GB/s, nebo o něco méně, je-li efektivní frekvence nižší než 16,0 GHz).

Podle WCCFtechu má tato grafika mít výkon zhruba jako GeForce GTX 1650 generace Turing a cena má být okolo 150 $. Pro nás by to momentálně dávalo okolo 4300 Kč / 170 eur. Šlo by tedy o jednu z nejdostupnějších nových karet na trhu. Radeon RX 6400 od AMD je nicméně blízko (159 $).

Intel Arc A Series 2
Vizualizace menšího ze dvou GPU Arc Alchemist, ACM-G11 (Zdroj: Intel)

Prostřední Arc 5 později

Až později má vyjít třetí model v pořadí, který se zařadí mezi dva předchozí. Bude to Arc A580 – tedy segment Arc 5. Zde Intel údajně zatím plánuje vydání někdy během července (júla).

Arc A580 má stejné GPU ACM-G10 jako karta A750, ale bude více osekané, jen na 2048 shaderů / 16 Xe Core. To znamená, že z něj bude aktivní jen polovina, a stejně to asi bude s paměťovou sběrnicí, která asi bude zredukovaná na 128 bitů, takže kapacita bude 8 GB (propustnost snad 256 GB/s při 16,0GHz efektivní frekvenci). Tato karta dle WCCFtechu bude výkonem někde okolo GeForce RTX 3050 od Nvidie. Cena je údajně nyní plánována někde okolo 280 $. V přepočtu na naše lokální chechtáky to teď vychází na asi 8000 Kč / 320 eur.

Modely A770/A780 s plným výkonem ještě později?

Intel údajně zatím s partnerskými výrobci karet nekonzultoval vydání vyšších modelů (A770 a A780). Tyto karty by měly mít plně aktivní čip ACM-G10, a tudíž by už mohly konkurovat i ve vyšších výkonnostních patrech, proti kartám GeForce RTX 3060 Ti, RTX 3070 (a možná RTX 3070 Ti?). Případně samozřejmě odpovídajícím kartám z nabídky AMD, což by asi byly Radeon RX 6650 XT, RX 6700 XT a RX 6750 XT.

Grafická karta Intel Arc Limited Edition 03
Grafická karta Intel Arc Limited Edition. Kdy tento model vyjde, není zatím jasné (Zdroj: Intel)

Je možné, že tyto modely vyjdou až později proto, že Intel ze začátku bude plně aktivní čipy ACM-G10 rezervovat pro notebookové grafiky. Snad to ale nebude trvat příliš dlouho, protože po konci letních prázdnin už pomalu bude u konkurentů čas na příchod úplně nové generace GPU.

Intel ostatně avizoval, že v létě vydá zřejmě nejvýkonnější kartu generace Alchemist pod označením Limited Edition. To by asi měl být vyšší model než A750 (buď A770, nebo A780).

Tip: Intel ukázal první desktopovou herní grafiku: Intel Arc Limited Edition vyjde v létě

Zdroj: WCCFtech

Desktopové grafiky Intel vyjdou do měsíce, mají konkurovat kartám GeForce RTX 3050 a 3060
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.44%) 9 hlasů

21 KOMENTÁŘE

 1. Čím později ty karty vydají tím horší budou ve srovnání s konkurencí. Tím více mi potvrdí, že to bylo jenom o tom užrat kapacity TSMC aby tyto kapacita jejich konkurence nemohla použít proto Intelu.
  Jenom se ptám kde je ten Intel který mi prodal řešení za které jsme se nestyděl a bylo to opravdu „něco“? Takhle se srdce zákazníkovo nezískává.

  • Jako, pokud to bude opravdu levné, třeba i nejvyšší model pod 10tisíc a výkon na úrovni 3060ti (když Intel říká 3070), tak by to nemuselo být špatné.

   Hlavně ty low-end modely by mohly být třeba i karty pod 5 tisíc, takových je dnes sakra málo, jedině doprodej letitých generací a tam se o nějakém dobrém poměru cena výkon ani nedá mluvit.

  • Je to absolutni nesmysl, ten vyvoj byl drahej a nedava smysl, aby Intel plytval penezma na neco, co vlastne ani nechtel. Mohli vymyslet nejakej super cip do aut nebo nejake vypocetni karty. Proc by se parali s hernima grafikama, kdyz by je ani nechteli.
   Takze je to jinak: Intel by strasne chtel, jenze ono to tak jednoduse nejde. Graficka karta je slozite zarizeni a nakonec vzdyt to Intel dokazal, akorat jaksi ne s ocekavanym hernim potencialem.

   Co se tyka toho, ze Intel nastreli nizke ceny a AMD s NVidii se mohou jit mimo highend klouzat, tak to moc nehrozi. Ona totiz neco stoji vyroba, neco stoji vyvoj a jiste by radi i neco malo zisku, takze pokud se budeme bavit v oficialnich cenach (MSRP), tak ocekavam, ze Intel nepujde niz nez 10% pod konkurenci. Vzhledem k ovladacum, ktere mohou a nemusi byt na urovni konkurence, si myslim, ze Intel grafiky zadne terno nebudou.
   Intel stale muze uspet, ale musel by najit odvahu odepsat prvni generaci, az se mu nebude nikterak dobre prodavat a zkouset to i s tou ztratou dal. Jedine tak se za par let muze konkurenci priblizit.

   • Spíš obětují první generaci v tom smyslu že si tam nechají marži třeba jen 10% místo obvyklých 50ti aby nabrali zákazníky.

    Vydat první generaci s tím že nasadím ceny podobné konkurenci a pak se pomalu nic neprodá a ještě si uříznou špatnou pověst o driverech tak to by si skoro odpískali celý plán na invazi do GPU trhu.

  • Intel grafické karty vyrábí komplet u TSMC. Takže právě na opak Intel nemá továrny, kde by mohl vyrobitgrafick karty.
   Nejedná se o konkurenci. Jediný konkurenční boj je o to kdo urve víc kapacit.

 2. nVidia vypnula LHR. Takže ani težaři nebudou mít zájem o grafiky intelu.
  BTC se navíc propadlo a s ním i Ethereum.
  Očekávám plné bazary karet, které budou mít větší výkon než tyto karty a hlavně budou mít vylazene ovladače pro hry.