Huawei porazil Samsung i Apple ve slepém testu sluchátek. Jak srovnání probíhalo?

8
Huawei FreeBuds 4
Huawei FreeBuds 4
-
Zdroj: Huawei

Huawei se z mobilů výrazně přeorientoval na sluchátka a hodinky. Po uvedení Watch4 s opravdu výraznou cenovkou i ambicemi nyní tlačí bezdrátová sluchátka FreeBuds 4. A dal si kvůli tomu práci i se srovnávacím testem, který si nechal zpracovat nezávislou agenturou Ipsos. Zjistili jsme podrobnosti testu.

Agentura provedla mezi dvěma sty lidmi v Praze a Brně poslechový test. Jejich úkolem bylo porovnat bezdrátová sluchátka FreeBuds 4 s modely Airpods 2 a Galaxy Buds Live. Šlo o tzv. slepý test, kdy uživatelé nevěděli, jaká sluchátka zrovna zkouší. A podle celkových výsledků vyhrála právě sluchátka FreeBuds 4, což je asi od začátku jasné, jinak by se taková tisková zpráva možná vůbec nekonala.

Konkrétní modely měly být vybrány pro podobnou cenu i zaměření na podobnou cílovou skupinu. FreeBuds se prodávají za 3490 Kč, Airpody v době testu asi za 4600 Kč (nyní ale již za 3544 Kč) a stylové Galaxy Buds Live za 3990 Kč (v době testu byly také dražší). Ale samozřejmě i proto, že Apple a Samsung jsou pro Huawei hlavními konkurenty. Je trošku škoda, že do srovnání Ipsos nezahrnul Sony WF-1000XM3 za 3999 Kč.

Žádné pokročilé kodeky, jen Bluetooth 4.0 pro všechny

Uživatelé měli zakryté oči, sami si nasadili nabídnutá sluchátka a měli hodnotit kvalitu zvuku v několika kategoriích. Poslech probíhal s písní Rolling In The Deep od Adele v kvalitě 320 kb/s. Některá sluchátka mají vylepšení zvuku pomocí kodeků SBC (ten je přítomen vždy), aptX, aptX HD, LDAC, či AAC, díky kterým mohou hrát lépe. Potřebujete k nim i odpovídající smartphone, neboť podpora těchto standardů není ani samozřejmá u všech telefonů.

 • Huawei FreeBuds 4: SBC, AAC (Bluetooth 5.2)
 • Apple Airpods 2019: SBC, AAC (Bluetooth 5.0)
 • Galaxy Buds Live: SBC, AAC a Samsung Scalable (Bluetooth 5.0)
Huawei a testování sluchátek zdroj Ipsos2
Huawei a slepé testování sluchátek (zdroj: Ipsos)

V tomto případě nic z toho nepřišlo ke slovu, všechny tři modely sluchátek byly připojené k postaršímu tabletu Lenovo TAB 2 A7-30 přes také poměrtně starý Bluetooth 4.0. Tím měly všechny modely sluchátek zajištěné stejné podmínky, ale zároveň nemohly využít svůj plný potenciál.

Tip: Jak zjistit verzi Bluetooth na vašem počítači a smartphonu

Kodeky:

AptX je kodek vyvinutý firmou Qualcomm. Dokáže přenést 16bitový signál s frekvencí 44,1 kHz s kompresním poměrem 4:1 a datovým tokem 352 kb/s. Tedy téměř v CD kvalitě. Oproti tomu kodek aptX HD dokáže přenést hudbu už v 24bitech při vzorkovací frekvenci 48 kHz a s datovým tokem 576 kb/s. Díky lepšímu algoritmu stále s kompresním poměrem 4:1. AptX HD už prakticky odpovídá kvalitě Audio CD a je označován i jako Hi-Res.

Prvním telefonem s kodekem aptX byl vlastně tablet – Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus v roce 2011. AptX HD nasadilo zase jako první LG do svého smartphonu G5. Samotná technologie ale existuje už 30 let.

LDAC od Sony slibuje datový tok až 990 kb/s při 24bitové kvalitě a 96kHz vzorkovací frekvenci, ovšem bez bližšího popisu algoritmu. Kompresní poměr však bude podobný – ze vstupního signálu 4,5 Mb/s udělá oněch 990 kb/s pro přenos přes Bluetooth. LDAC umí ovšem také bezztrátově přenést CD kvalitu, tedy 16b/44,1 kHz.

V aplikaci je i možnost zvolit nižší kvalitu pro přenos signálu v zarušeném prostředí, což podle materiálů Sony znamená 330 kb/s. V tomto módu je ale lepší zvolit raději aptX či klidně základní SBC. Sony LDAC poskytuje opravdu kvalitní zvuk jen ve vysokém profilu 660 a 990 kb/s, které jsou ale kvůli většímu datovému toku náročnější na kvalitu signálu i na akumulátor. Navíc na různých smartphonech je defaultně nastavený jiný profil.

LDAC najdete i v mnoha jiných smartphonech než v Xperiích, ale podporu ve sluchátkách najdete spíše jen u Sony. Tento kodek má ale do budoucna největší šanci na rozšíření, neboť se stává součástí Androidu.

AAC je takový nástupce formátu MP3 a u bezdrátových sluchátek jej používají hlavně iPhony. Pokud některá sluchátka disponují pouze kodekem AAC (a SBC), tak z nich v případě připojení telefonu s Androidem nedostanete to nejlepší.

Vliv věku posluchače

Posluchači byli ve věku 15 až 45 let. Ženy i muži odpovídali zhruba stejně, ale stáří mělo již větší vliv. Podle agentury zanedbatelný, neboť ve všech případech vyhrály FreeBuds 4, ale z výsledků byl patrný jistý trend. Mladší posluchači pod 25 let častěji zvolili Airpody než ti starší. Mladší posluchači mohou lépe slyšet některé frekvence, zároveň ti starší mohou více ocenit kvalitní podání hudby, ale ani jedno neplatí paušálně.

Výsledky

Huawei gratulujeme, přesto po testu zůstává několik kdyby. Třeba jestli byl správný výběr Galaxy Buds Live s jejich nestandardní provedením (Samsung má v nabídce i vhodnější modely sluchátek), nebo proč nebylo zařazeno Sony, jehož bezdrátový zvuk patří k nejlepším a cenově by se jeho rok stará a stále prodávaná sluchátka WF-1000XM3 do testu vešly.

Huawei a testování sluchátek zdroj Ipsos1
Huawei a testování sluchátek (zdroj: Ipsos)

Nebo proč byl místo moderního smartphonu použit pět let starý tablet s Bluetooth 4.0, když jednotlivá sluchátka umí kodeky pro vylepšení bezdrátového zvuku a kvalita by potom šla nahoru.

Ač šlo o sluchátka, tak testování bylo jen slepé, ne hluché. Každý tester dostal pásku přes oči, ale sluchátka si již nasazoval sám. Airpody od FreeBuds laik po hmatu zřejmě poznat nemusí, ale Galaxy Buds Live však si splete málokdo.

Huawei a testování sluchátek zdroj Ipsos9
Huawei a testování sluchátek (zdroj: Ipsos)

Zajímavé bylo také porovnání z hlediska ochoty uživatelů pořídit si sluchátka při zjištění
jejich ceny (stále naslepo). Zatímco bez ceny by si FreeBuds 4 pořídilo 72 % dotázaných
(konkurence 67 % a 27 %), po odhalení cenovky by se ke koupi sluchátek Huawei přiklánělo
solidních 51 % (konkurence spadla na 29 % a 14 %). „Cena 3 500 Kč je velkou konkurenční
výhodou Huawei Freebuds,“ potvrzuje Jan Staněk z Ipsos.

Pokud jde o pohodlí při nošení, tak těsně vyhrály Airpody, ale celkově respondenti jako vítěze vybrali FreeBuds 4. S přihlédnutím k ceně byl pak výsledek ještě o něco výraznější. Mezitím ale cena Airpodů i Galaxy Buds Live klesla na podobnou úroveň, za kolik se prodávají FreeBuds 4.

zdroj: Huawei, Ipsos

Huawei porazil Samsung i Apple ve slepém testu sluchátek. Jak srovnání probíhalo?
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.14%) 7 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Asi stejně trapná akce Huawei jako byla schovávání sluchátek do ptačích budek…Kde mají referenční sluchátka? Kde mají seznam hudby? Kde mají více zdrojů hudby? Kde jsou jiné značky jako Sennheiser?
  Chápu že Huawei je zoufalá,ale prodejem tragických nedodělaných hodinek a průměrných sluchátek to nezachrání….
  Mimochodem,na Huawei foru je zoufalý návod jak dostat android aplikace do jejich předražených nedodělaných hodinek se špatně okopírovaným Androidem kterému říkají Harmony…Není Harmony i toaleťák?:)))

 2. Bez urážky, ale v kapitole „Žádné pokročilé kodeky, jen Bluetooth 4.0 pro všechny“ od začátku až do konce (včetně toho přehledu nejčastějších kodeků) je jeden nesmysl za druhým (a spousta zavádějících tvrzení). A je na ní znát, že nevědí, co vlastně testují.

  „Některá sluchátka mají vylepšení zvuku pomocí kodeků SBC,…“ — SBC je základní kodek, který musejí podporovat všechna Bluetooth audio zařízení. Je potřeba uvážit i to, že každý kodek funguje jinak, nedá se tedy jen tak podle jeho pojmenování automaticky určit, zda je ten či onen kodek za všech okolností lepší než druhý. Navíc, co se bohužel všeobecně vůbec neřeší, je rychlost spojení mezi konkrétní dvojicí mobil — sluchátka, resp. jakého datového toku toho či onoho kodeku se během přehrávání dosahuje.

  „poměrtně starý Bluetooth 4.0. Tím měly všechny modely sluchátek zajištěné stejné podmínky, ale zároveň nemohly využít svůj plný potenciál.“
  „Nebo proč byl místo moderního smartphonu použit pět let starý tablet s Bluetooth 4.0, když jednotlivá sluchátka umí kodeky pro vylepšení bezdrátového zvuku a kvalita by potom šla nahoru.“

  — Když opět pominu ten slovní obrat „kodeky pro vylepšení bezdrátového zvuku“, tak minimálně u dvou ze tří testovaných sluchátek i ten „plný potenciál“ klidně mohl být využit. Kodek AAC je v Androidu podporován už docela dlouho, není to výhradně záležitost iPhonů, jak se občas články na toto téma snaží naznačit. Už „pravěké“ Xperie s NovaThorem a Androidem 4.x podporovaly u BT kodek AAC. Navíc BT 5.0 vůči 4.0 nepřinesl zvýšení propustnosti (rychlosti přenosu) u BT audia.

  „AAC je bezztrátový kodek.“ — bez komentáře…

   • 👍
    Jinak AAC má v oblasti audia (tj. všude mimo bezdrátová sluchátka) docela renomé a je jednoznačně pokročilejší než SBC.
    Proto dost dobře nerozumím tomu, proč v odvětví bezdrátů se o něm zmiňuje spíš okrajově stylem „hmm… OK, nic moc“.
    AAC je z hlediska kvality spíše lepší než třeba aptX, je i vývojově novější. Problémem AAC tak je v tomto segmentu spíše jeho složitost a tudíž větší výpočetní náročnost, což se může více či méně podepsat na výdrži baterie, případně odezvě. V tomto není Apple hloupý a ví, proč ho tak hojně používá. Docela by mě zajímalo, zda Apple v iOS umí dělat pass-through písniček v AAC zakoupených na iTunes, tzn. aby nedocházelo k opakovanému ztrátovému překódování audia, což je jedním z problémů bezdrátového audia.

 3. v kvalitě 320 kb/s

  to je informacia ako vyhodili 5ton potravin.
  Zaujimave by boli 3 veci.
  zdroj nahravky, cim to bolo komprimovane a frekvencna analyza vystupu sluchadiel,
  dalsia vec je vyber skladby.
  na jednej skladbe sa zle hodnoti zvuk, a este k tomu v nejakej kancelarii.