Intel by prý v roce 2025 mohl mít úplně novou architekturu CPU. Lunar Lake na zelené louce?

33
Odhalený křemík procesoru
-
Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain

Vyhlížený moment, kdy Intel opustí staré koleje a přestane vyvíjet procesory na více než dvacet let postupně nastavovaném a vylepšovaném základu architektury P6, možná konečně nastane za nějaké dva nebo tři roky. Přijde ve světě PC procesorů něco úplně nového?

V procesorech je velká událost, když vyjde úplně nová architektura jádra CPU. U Intelu jsme ji dlouho vyhlíželi po generaci Skylake z roku 2015, kdy se vývoj zasekl kvůli 10nm procesu. Od té doby přišly nové architektury v procesorech Ice Lake a Alder Lake, ale vypadá to, že by nás teprve mohla čekat velká architektonická revoluce během pár let. V procesorech následujících po Meteor Lake a Arrow Lake totiž prý bude něco úplně nového.

Zástupci Intelu se teď údajně nechali slyšet, že firma chystá novou architekturu pro procesory s kódovým označením Lunar Lake. Podělil se o to Ian Cutress, někdejší redaktor webu AnandTechu. Ten na Twitteru píše, že tuto informaci sdělila Michelle Johnston Holthaus, výkonná viceprezidentka Intelu (a také vrchní manažerka PC divize). Zřejmě to ještě bude později zveřejněno více přímo, Intel prý má prezentovat víc ze svých plánů u příležitosti vyhlášení finančních výsledků 26. ledna.

Lunar Lake podle této zkazky má mít „zcela novou na zelené louce stavěnou architekturu“. To by bylo velmi zajímavé, protože jde o velmi výjimečnou věc. Téměř všechny architektury, i ty, o kterých mluvíme jako o nových, nějak navazují na předchozí architektury. Například Core 2 navazovalo na linii Pentia Pro až Pentia III a Pentia M. Jádra, která jsou zcela novým začátkem, jsou proto hodně zajímavý moment a zároveň příležitost pro to, aby se odbourala různá dřívější omezení nebo dlouhou dobu držené vlastnosti. Takovýmto novým jádrem byl do jisté míry Zen, ale jen do určité míry – i ten zdědil nějakou DNA po starších jádrech AMD.

Zde je ale možné, že Lunar Lake bude momentem, kdy Intel opustí linii jader vyvíjených od Sandy Bridge přes Haswell a Skylake až k jádru Golden Cove v dnešních procesorech a začne s čerstvým stolem. To by mohlo přinést výrazné změny v podobě architektury. Nové jádro by například mohlo být navrženo tak, že by běželo na výrazně nižší frekvenci, ale s vyšším výkonem na 1 MHz, mohlo by opustit Hyper Threading a jiné tradiční rysy a tak podobně.

Občas se spekuluje, že by Intel mohl z architektury vyhodit různé historické sedimenty a staré funkce jako originální FPU instrukce x87 a instrukce MMX (a jejich registry). Tím by se nicméně porušila dlouhodobá kompatibilita s historickým softwarem.

Ovšem je možné, že ona formulace, kterou zmínil Ian Cutress, není míněná zas tak striktně, mohlo by tím tedy teoreticky být míněno, že Lunar Lake bude spíše jádro podobné Golden Cove, které je také výrazně inovované, přestože pořád staví na základech ze svého předchůdce. Nicméně zajímavější to bude, když se splní interpretace.

Onen úplně zčerstva započatý design architektury Lunar Lake má být zaměřený na energetickou efektivitu a to, aby jádro bylo dobře použitelné v mobilních zařízeních. Možná by tedy mohlo být cíleno na to, aby spotřeba jednoho jádra byla nižší (včetně turbo boostů). Zaměření na energetickou efektivitu je nicméně výhodné i v dalších oblastech, například v serverech. Právě použití nové koncepce a návrhu by mohlo pomoci k lepší efektivitě díky tomu, že se eliminují dlouho se kumulující zátěže a komplikace v architektuře.

Kdy by tyto procesory Lunar Lake měly přijít na trh? Před touto generací by měly vyjít ještě dvě předešlé – Meteor Lake a Arrow Lake. Meteor Lake podle posledních zpráv asi nevyjde v plánovaném termínu koncem roku 2023, ale nejspíš až v první polovině roku 2024. Nicméně Arrow Lake by pak asi mohlo mít premiéru koncem roku 2024 (alespoň v desktopové verzi). Pokud by Intel držel jednoleté odstupy, mohla by ona nová architektura jít na trh na podzim 2025, snad jako Core 15. generace.

Roadmapa procesorů Intel ukázaná na Investor Meeting 2022 2
Roadmapa procesorů Intel ukázaná na Investor Meeting 2022 (zdroj: Intel, via TechPowerUp)

Podle dřívějších informací by asi procesory Lunar Lake mohly být vyráběné 1,8nm procesem (Intel 18A, i když v tomto se asi ještě může plán změnit, je zde také možnost, že se výroba přenese k TSMC). Procesor ovšem asi také může být čipletový, protože nyní se tuto technologii Intel chystá začít používat. Ve skutečnosti tedy mohou používat jak proces Intel 18A, tak něco od TSMC.

Zdroj: Ian Cutress

Intel by prý v roce 2025 mohl mít úplně novou architekturu CPU. Lunar Lake na zelené louce?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.5%) 16 hlasů

33 KOMENTÁŘE

 1. Ono to s Intelem nebude tak přímočaré. Místo 2025 to spíš bude 2030 a místo „na zelené louce“ to bude „takové vylepšení staré architektury, jako bychom na té zelené louce skutečně skoro začali“. Bylo by zajímavé, kdyby Intel dokázal vytvořit vysoce úsporný a přitom dostatečně výkonný x86 čip, který by umožnil Windows 11 s podporou androidích aplikací znovu vstoupit na mobilní trh.

  • Intel se uz jednou spalil, kdyz se snazil konkurovat ARM a z toho trhu odesel. Musela by to byt opravdu pecka, kter by mela podstatne lepsi pomer vykon/watt nez maji ARMka.
   Nedelal bych si moc velke nadeje. Bylo by fajn, pokud by Intel aspon dohnal nebo predehnal efektivitu AMD.

  • Ja by som uvítal niake nabuchanē reálne 12/16/20/24/xx… jadro, bez atom jadierok na pokročilom výrobnom procese max. do 200w.

   Problém však bude, že Intel tam natlačil toľko jadierok, že napr. ozajstné 16 jadro by už vyzeralo biedne oproti 32 jadru big.little predchádzajúcej generácie. Niečo ako 8j Raketa oproti 10j Comete.

   • Na 95% věcí, které s tím dělá „Běžný Franta Uživatel“, by přitom stačil Intel processor N200 8C/8T atom se spotřebou v turbu 9W (up to 3.4 GHz).

    Spoustě lidí stačí dokonce i nějaký 4 jádrový ARM ve Smartfounu.

  • Kdyby ta zmena spocivala znovu v durazu na velka (normalni) jadra a Eprdky by tam byli jen na doplneni (pokud vubec), nezralo to jako ‚usetrelene‘, aby to melo stejny vykon jako Ryzeny, tak bych takovou zmenu uvital 😉
   Mozna bych pak zacal uvazovat zase i o notebooku s Intelem 🙂

  • „Nové jádro by například mohlo být navrženo tak, že by běželo na výrazně nižší frekvenci, ale s vyšším výkonem na 1 MHz, mohlo by opustit Hyper Threading a jiné tradiční rysy a tak podobně“

   takže nová generace Atom jader ? 😀

  • Já bych se nevzrušoval, uvidíme, zda to vydají podle plánu, kde tou dobou bude konkurence a jak se jim to reálně podaří. Možná chce jen Intel strhnout víc pozornosti na sebe, když má AMD výkonnější a efektivnější procesory.

  • Ty Lake jsou kódová jména procesorů, CPU jádra mají ještě jiné kódové jméno. Ale tam taky možná taky nebude změna, podle starších drbů má jádro být „Lion Cove“ nebo „Panther Cove“. Je ovšem otázka, jek reálné ty úniky tehdy byly.

    • Tím „tam nebude změna“ jsem myslel žádná změna ve značení. Není důvod, proč by nemohli připravovat čerstvý architektonický předěl, všemožně to avizovali v pracovních nabídkách a neoficiálních zmínkách už několik let (a taky se o tom tehdy myslím mluvilo jako o „XY Cove“, ale nevím, jestli lidi tehdy používali správný jméno). Jestli to vyjde v roce 2024-2025, tak už se to koncipovalo pár let zpátky, celkově na tom můžou dělat třeba už od roku 2018.

     Co je otázka je spíš, jak radikálně na zelené louce to bude. Jestli se to jmenuje Lake Cove nebo Neo Big Chungus Cyclon Canon, to nejspíš vůbec nic neznamená.

      • Ty kódová jména ale nemají signalizovat charakter produktu, původně to bylo míněno spíš opačně, jsou to různé takové „zeměpisné názvy“ proto, aby nic neznamenaly a při jejich použití navevek se neodhalovaly plány.
       Tady firma nějaký plán explicitně sděluje, takže bychom té informaci měli dát přednost před takovýmahle spekulacema.

 2. Ta formulace a interpretace autora clanku tvrzeni „na zelene louce“ to je tedy sila. Pokud by to clovek bral vazne tak na zelene louce po Pentiu Pro byl akorat Merced a navazujici Itenium linie. Jinak nic. Vsechno co nasleduje po Pentiu Pro proste vyuziva jak jen to jde predchozi vyvoj a vyzkum a integruje to dohromady.
  Takze me ocekavani pro Lunar Lake je ponekud vic agresivnejsi uprava stavajicich architektur s cilem snizit takt a zachovat vykon tak aby se snizila energeticka narocnost. Ostatne o tom, ze ma Intel v zasobe a v supliku nejake vice sirsi designy o tom referoval uz Jim Keller pred lety jak z Intelu odchazel. To co momentalne Intel s*re je vyrobni proces.

  • Těch nových bylo v historii Intelu daleko víc namátkou i960, i860, Atom, P4 (také nenavazovala). XScale (sice ARM, ale jiná architektura). Intel se dřív daleko víc snažil, ale taky se uměl spálit.

   • Autor psal od PPro, takze jsem to vzal jako historicky meznik. i860, i960 byly pred PPro. P4, no, mozna ano. Atom? Dle meho dost blizko k P54C (origo Pentium). XScale. ARM koupeny z DEC.
    Takze ano, priklanim se ke korekci a P4 pridavam do seznamu, jinak nic. 🙂

    • ARM in-order byla IMHO novinka (z P54C vycházel Quark a vypadalo to úplně jinak). Ona i ta out-of-order architektura v Bay Trailu (od které pak jde evoluce po Gracemont) byla do značné míry dost čerstvý start.

     • „ARM“? to je asi preklep. Jinak v clanku mluvite o zelene louce. Ted mluvite o cipech, ktere vyuzily z Intelovske kuchyne co se dalo.
      Abychom si rozumeli: ja kritizuju to tvrzeni o zelene louce. Vubec ne to, ze Intel pouziva vse co ve svych knihovnach ma…
      Kdyz mluvime o nekterem z Atomu jako o cerstvem startu, prisadim si: coz takhle Tremont? Prvni x64, ktery zvladl dekodovat vic nez 4 isns za takt pokud se jeho dekodery sprahly dokupy.
      Nicmene jak rikam, zadna zelena louka kam se podivam…

 3. Vypadá to na změnu paradigmy 😉
  Místo aby se proces jmenoval 14nm, 14+, 14++, 14+++, …
  Nebo v novějším výdaání 10nm, 10+, Superfin, Enhanced Superfin
  Tak se budou vymýšlet nová jména jako Intel 7, 4, 20A, 18A .. při každém drobném vylepšení ….

  Vzhledem k tomu, že 10nm proces Intel 7 se nasazuje už od roku 2015 a jeho následník jen o 2 roky méně (a ječtě jím nebylo nic vyrobeno), tak na nasazení 3 procsů během 3 let nějak neveřím.
  Byl by to hezký příběh, ale prozatím patří do kategorie mýtů a pohádek.

 4. Utopie
  Zcela nová architektura nejdříve v r.2030 ne dříve,
  uvědomte si že Intel už má problém refreshovat už i ty staré architektury, tam kde řekne za rok tak to reálné trvá 1,5-2 roky a podobné kiksy xD xD
  a tady nám chtějí nacpat zcela novou architekturu? Už to nebude Core ?
  Jak dlouho trvalo dostat „na trh“ nastupující Xenony které jsou jako paní Columbova (hodně se o nich mluví , ale nikdy je nikdo neviděl) stejně tak Ponte Vecchio

  Ale bylo by pěkné mít nějaký Core nebo jak se to bude jmenovat (15.gen) s výkonem řekněme v turbu 3GHz a výkon to podá stejný jako 6GHz Core 14.gen.

  Pokud počítám správně, tou dobou na konci r.2025 by měl být běžně dostupný Ryzen 11000 (uvedení léto 2025??),
  pokud si bude chtít Intel udržet prvenství, měl by tento zázračný procesor s přehledem konkurovat i Ryzenu 13000 který by měl nastoupit cca na konci r.2026