Konec umělých omezení? ASRock jak první přidal oficiální podporu Ryzenů 5000 na X370 desky

39
ASRock X370 Pro4 1600
ASRock X370 Pro4 (Zdroj: ASRock)
-
Zdroj: ASRock

Tak je to možná opravdu tady: oficiální možnost upgradovat na Ryzen 5000 pro majitele desek s čipsety X370 a B350?

Na konci minulého týdne jsme tu měli zprávu, podle které AMD možná chce přehodnotit zákaz provozu Ryzenů 5000 na deskách s čipsety X370 a B350 (ale paradoxně ne levnějších A320). Ten je nebo byl reálně vymáhaný přímo na úrovni kódu AGESA. Možná, že teď je tu první vlaštovka: ASRock právě přidal podporu Ryzenů 5000 „Vermeer“ na X370 desky s novou AGESA. Firma už kdysi vydala alfa BIOSy s podporou, ale tentokrát je to oficiálně.

Podpora pro CPU se Zenem 3, ale u APU jen pro Zen 2

Zatím se nejedná o všechny desky (další asi mohou přibývat postupně), nový BIOS ale dostala například deska ASRock X370 Pro4. Na webu firmy se pro ni objevil nový BIOS (přesněji, UEFI firmware) verze P7.10, který přidává podporu nových procesorů. Naopak je odstraněná podpora 28nm APU Bristol Ridge s předzenovou architekturou Excavator. Pokud budete tento update provádět, dbejte návodu k použití. Zdá se, že je třeba nejdříve nahrát „bridge BIOS“ předchozí verze P7.00, až po něm úplně novou verzi P7.10, kterou chcete.

Nový BIOS pro ASRock X370 Pro4
Nový BIOS pro ASRock X370 Pro4 (Zdroj: ASRock)

Také přímo v seznamu podporovaných CPU teď stojí, že deska oficiálně umí Ryzeny 5000 „Vermeer“, tedy čipletovou CPU verzi Zenu 3, a to včetně nejvyššího modelu Ryzen 9 5950X. Protože ale nemá nejsilnější napájecí kaskádu, asi bude dobré zkontrolovat si teploty VRM v zátěži a případně přizpůsobit chlazení. Dále jsou podporovaná 7nm APU „Renoir“, Ryzeny 4000G na bázi Zenu 2, a to i ve verzi Pro.

Co ale podporované není, jsou APU Ryzeny 5000G „Cezanne“. Zda je to kvůli nedostatku místa v obrazu BIOSu, nebo by byla potřeba novější AGESA, než je v těchto updatech, nebo je jejich zprovoznění obtíženější, není jasné. Nevíme, zda ji ASRock plánuje také ještě přidat, nebo zůstane jen u Vermeeru.

Podpora Ryzenů 5000 na desce ASRock X370 Pro4
Seznam podporovaných procesorů desky ASRock X370 Pro4 s Ryzeny 5000 (Zdroj: ASRock)

Jaká je v těchto BIOSech AGESA, zatím nevíme, podle některých zvěstí v2 1.2.0.3c, tedy o něco starší než v2 1.2.0.5, kterou mají poslední BIOSy od Gigabyte. Ovšem zatímco ty mají aktivní blok, který aktivně znemožňuje spuštění Ryzenu 5000, v těchto BIOSech od ASRock by blok zřejmě už být neměl, když je Ryzen 5000 uveden mezi podporovanými CPU. Asi bychom čekali, že blok bude odstraněn v nějakém novějším patchi AGESA. Zatím teprv čekáme, až funkčnost dříve zakázaných procesorů potvrdí nějaký uživatel. Příslušné binárky pro Vermeer a Renoir v BIOSu jsou, to už bylo ověřeno utilitou Ryzen SMU Checker,

ASRock již koncem roku 2020 vydal sérii alfa BIOSů, které na desky třístovkové řady podporu Ryzenů 5000 „Vermeer“přidávaly, avšak tyto updaty nebyly nabízeny přímo na webu firmy, daly se najít jen přes polooficiální kanály (například hardwarová média). Podle různých skazek šlo o to, že ASRocku přímo AMD nepovolilo/zakázalo tyto BIOSy běžně nabízet.

U tohoto výrobce tedy nynější iniciativa nezačíná od nuly, firma patrně byla ochotná na podpoře pracovat už dříve. To, že jsou nyní BIOSy nabízené přímo na web firmy, by mohlo proto být dokladem o tom, že se postoj AMD mění a zákaz přestává platit (doufejme…).

Každopádně, pokud tento počin ASRocku znamená, že AMD zrušilo onen zákaz v AGESA, který znemožňoval běh Ryzenů 5000 na čipsetech B350 a X370 (pro A320 byl zrušen už dřív, což dodalo víc argumentů pro kompletní odstranění), tak bychom se mohli stejné podpory dočkat i od dalších výrobců. Gigabyte by například mohlo přidá podporu u desek, které nedávno dostaly aktualizaci na AGESA v2 1.2.0.5, a už se objevily zatím neoficiální drby, že by snad v řádu dní něco mohlo mít MSI. A snad by se mohl rozhoupat i Asus, který zatím byl na této frontě aktivní méně než ASRock, Gigabyte a MSI, nicméně BIOSy pro desky A320 vydal, takže i od něj by něco mohlo přijít.

Zdroje: ASRock, Reddit

Konec umělých omezení? ASRock jak první přidal oficiální podporu Ryzenů 5000 na X370 desky
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 4 hlasů

39 KOMENTÁŘE

  • Jak jste na to přišel? Sice i5 stojí cca o 2k méně, ale má 2x větší spotřebu při +- stejném výkonu. Nehledě na cenu celé platformy, která i tak vyjde pro Ryzen levněji. Co je tedy lepší?

    • Nevím jestli jsem normální uživatel. Ale při potřebě desky na delší časový horizont si rozhodně počkám na 2. generaci. Po zkušenostech, kdy si AMD postavilo hlavu, a začla podnikat kroky proti snahám výrobců MB vydávat BIOSy s podporou ZEN3 v x370, je nasnadě něco podobného i v AM5 platformě.

     PS: A rozhodně to nebude ASUS. Chyby BIOSu, které ostatní výrobci odstranili i u svého lowendu, u hiendu ASUS není ochoten opravit dodnes. O implementování novějších technologiích nemluvě.

   • 12700 je pekny, podstatne zajimavejsi nez treba 12700k. ALe porad je ta spotreba vysroubovana v max dost vysoko. Chladit 180W v max zatezi bych osobne uz nechtel. Pokud se potvrdi zvesti o Zen4, tak tam pujde spotreba se soucasnych 145 nahoru na 170W, coz se mi uz taky nelibi. Ale dejme tomu, ze to v ne-stressove MT zatezi nepujde vic jak 150W, coz by mohlo byt pouzitelne chladitelne i v mensich skrinich s lepsim vzduchovym chladicem ala Nh-14s.

    • ono to není s 12700K tak strašné pokud ho neždímete na maximum,ale dá se uchladit pořád dobře vzduchem, byť na to musí být chladič cenové hladiny levného vodníka. Tam je hlavně super kombinace vysokého IPC a boostu 5,2Ghz. Obzvlášť na aplikace na starším základu nemá konkurenci.
     Snad se ukáže že ty zvěsti o kompatibilitě o celkově třech generacích cpu jsou pravdivé, pak by Z690 byl jeden z nejlepších intelovských čipsetů.

  • Počkáme si na prodejní statistiky, ne? Mindfactory zatím žádný obrat neukazuje (což neznamená, že nemůže přijít.)
   Ti, co na Intel nečekali a už mají AMD (i to historické s 3xx čipsetem,) mají možnost levného upgradu. Fandové Intelu si můžou koupit značku sobě nejmilejší.

   edit: na CZC je v topten první Alder na 9. místě (12600K)

   • Na nemeckem srovnavacim webu geizhals je prvni Intel az na 6. miste a AMD ma kompletne prvnich TOP 5 a celkove 6 z 10 tam zalistovanych CPU.
    Je to dost prekvapujici na fakt, ze AL je celkove na stejne cenove hladine rychlejsi a pritom i casto levnejsi. Neco bude delat asi max spotreba a neco spatne jmeno, ktere se s Intelem ted tahlo + nedostatek levnych desek.
    https://geizhals.de/?o=4

    • Já si myslím, že máš pravdu, ale přidal bych k tomu ještě faktor nedostatku grafik. Ten působí ve dvou směrech, oba jsou pro intel nepříznivé: v první řadě, u AMD může jít taky o upgrady z předešlých modelů (to Intel nemá) – a protože je poměrně levný (zbytek PC zůstane), tak s tím zákazníci neváhají. V druhé řadě pak se prostě „rozšoupnou“ protože ty peníze nemůžou utratit za grafiky, na druhou stranu stavět nové PC na intelu, když nemám grafiku, nedává až takový smysl, protože ta grafika bude stát nesmyslné peníze.

     Bylo by zajímavé sledovat prodeje nových desek, aby se ukázalo, kolik z těch prodejů jsou upgrady a kolik zcela nové stroje.

     • Tak nevím, ale právě Intel nabízí v CPU alespoň zobrazovadlo u cca poloviny svých modelů. AMD má slovy dva, i když s trochu větším výkonem. Takže zrovna GPU bych moc jako argument nepoužíval. Upgrade pouze CPU samozřejmě smysl dává – tady souhlas.

      • Přesně tohle jsem chtěl také napsat, protože AMD ma trošku náskok.
       Ale vlastně co na tom záleží, kdo co kupuje. Pro mě je důležiré, co chci já.

     • taky čekám na grafy z mindfactory, ty to dávají po měsíci …
      dále pak ty desky … spousta lidí zatím nekupuje, protože nechtějí s ddr4 pamětmi, ddr5 nejsou … desky některých značek zatím taky ne … o asus bych už nezakopnul, msi má jen z690. Unify, která mě stála kousek pod osm, dneska stojí 16k … b660 (MSI) zatím nikde, asrock taky ani prd … nejsem škodolibý, ale jsem opravdu zvědavý na AM5 … sice už asi bude normální přístup k DDR5, ale ceny nízké nebudou a ceny těch nových desek … hodně amd fans bude zklamáno …

     • už na devátém… Jinak, DIY segment je v menšině tak to nemá výraznou vypovídací hodnotu. Poměrem cena výkon pořád vychází nejlépe 10400F následovaný těsně 11400F, proti tomu má AMD prázdné ruce.

 1. Loni jsem upgradoval CPU na desce s X370 z Ryzenu 7 1700 na Ryzen 9 3950x. Byl z druhé ruky za 10k ještě s krátkou zárukou. Po prodeji toho staršího to byl krásný upgrade. Tak uvidíme, zda se Asus pochlapí. Ale v zásadě už po dalším upgrade na stávající desce netoužím. Jedině, že by to byla výhodná koupě. CPU už si na sebe i částečně vydělalo, takže jsem spokojený.