Na GeForce RTX 3060 se navzdory Nvidii dá těžit, zámek na Ethereum nechytí jiné algoritmy

13

Krátce po vydání GeForce RTX 3060 to vypadá, že umělé omezení výkonu v těžbě kryptoměn nebude příliš úspěšné. Těžaři si našli cesty, jak ho obejít.

Než Nvidia vydala mainstreamovou GeForce RTX 3060, oznámila, že se pokusí zajistit, aby ji neskupovali těžaři kryptoměn, a „byla pro hráče“. Je to realizováno kombinací ovladače a zřejmě i podepsaného firmwaru, které zajišťují, že při detekci těžby kryptoměn se sníží výkon GPU.

Podobně jako ohledně účinnosti ochran proti kopírování se rychle objevily názory, že půjde o předem prohraný zápas, kdy se rychle povede omezení v ovladači buď „hacknout“, nebo obejít detekci těžby, aby GPU nepoznalo, že na něm běží těžící software. Vypadá to, že ať už první nebo druhou cestou se momentálně na těchto kartách vyplácí těžit, jako by zámek neměly.

Ohlasy, podle kterých se omezení dá obejít, se objevily celkem záhy, například od stejného kryptu fandícího youtubera či možná kryptobarona, který publikoval první pozorování toho, jak GeForce RTX 3060 těžbu zpomaluje. (GPU měl v rukou ještě před vydáním karet, takže možná jde o ilustraci toho, že výrobci jdou těžařům na ruku).krypto

Od té doby se objevily také tvrzení čínskýchvietnamských kryptokopů, že se jim podařilo omezení probourat a těžit s výkonem až 45, respektive 50 MH/s. Pro uměle nezpomalenou GeForce RTX 3060 se uvádí hashrate při těžbě Etherea okolo 46 MH/s, zatímco omezovač to sníží na 26 MH/s. Což je mimochodem dnes pořád výdělečné, takže Nvidia mohla nejspíš řezat s větší brutalitou). Tyto údajné hashrate by tedy skutečně znamenaly, že těžba jede na plný výkon, pokud jsou tvrzení pravdivá.

nští vývojáři tvrdí že se jim u GeForce RTX 3060 podařilo dosáhnout plného neomezeného vyýkonu při těžbě kryptoměn
Čínští vývojáři tvrdí, že se jim u GeForce RTX 3060 podařilo dosáhnout plného neomezeného výkonu při těžbě kryptoměn (Zdroj: iLeakVN, via Guru3D)

Není úplně jisté, jestli se těmto dotyčným podařilo opravdu vyřadit z provozu detekci ovladače nebo samotný zpomalovací kód přímo při regulérní těžbě Etherea – což je hlavní a nejpopulárnější „kryptoměna“ těžená na grafikách.

Ono totiž zdá se úplně stačí netěžit Ethereum, ale jinou alternativní kryptoměnu. V dnešní bublině jsou totiž i ty podobně profitabilní pro těžaře a spekulanti je zřejmě skupují úplně stejně jako Etherum. Onen youtuber Cryptoleo se tak chlubil, že dokázal těžit s výdělkem 6,8 $ denně. Kryptoměny Conflux a Octopus s odlišným algoritmem a zdá se, že i nějaké forky Etherea jsou údajně na GeForce RTX 3060 těžitelné s plným výkonem, aniž by je ovladač detekoval a vzbouřil se jako u Etherea.

Je otázka, zda by Nvidia vůbec byla úspěšná, i pokud by se pokusila aktivně hledat „signatury“ nebo heuristicky detekovat i tyto další kryptotěžařské algoritmy. Pro vývojáře těžebního softwaru by asi nebylo těžké metodou pokus-omyl najít takové změny či obfuskace svého kódu, aby to GeForce RTX 3060 oblblo a přestala snižovat výkon. Nvidia na rozdíl od nich takto pružně reagovat nemůže, protože nemůže uživatele přinutit aktualizovat firmware a ovladače – když se programátorům jednou podaří detekci ošidit, mohou s takto upraveným programem těžit dokud se jim bude chtít.

Deska Asus B250 Mining Expert pro těžení kryptoměn (Zdroj: ASus)

Opatření ze strany Nvidie může pořád trošku pomoci – je možné, že někteří těžaři jednoduše nebudou chtít kupovat kartu, která by je tlačila do méně jistých alternativních kryptotokenů, čistě kvůli pohodlí. Ale efekt bude asi jen takový, že si tito lidé místo toho budou kupovat jiné karty jako RTX 3060 Ti a RTX 3070, takže ani pak to vše ve výsledku celkovému nedostatku GPU na trhu nemusí moc pomoct.

V tomto boji bohužel asi není moc možností, jak se kryptoměnovým těžařům dostat na kobylku, účinným lékem by mohly možná být maximálně nějaké regulační zásahy proti kryptoměnám, které by srazily jejich cenu (zájem o ně) a obecně kolaps jejich ceny, tedy prasknutí současné bubliny. Nějak zakročit proti těžbě kryptoměn například kvůli environmentálním dopadům a spotřebě elektřiny se ovšem zdá se většina velkých států nechystá (i když nyní probleskly nějaké náznaky v Číně).

Galerie: Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn

Zdroj: Guru3D

Na GeForce RTX 3060 se navzdory Nvidii dá těžit, zámek na Ethereum nechytí jiné algoritmy
Ohodnoťte tento článek!
2.9 (58.4%) 25 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. Ten screen s těžícími RTX 3060 na ~45MH není těžba Etherea ale nějaké jiné měny, název už jsem zapomněl, ale přiznal to sám „leaker“. A i kdyby se to prolomit podařilo, pořád to bude

  • Rok 2018 bol takým sitom pre malých minerov, kedy pri cene BTC okolo 5000€ sa pokrývala ťažbou zvyčajne len spotreba. Samozrejme, to len za predpokladu, že si ich ihneď previedol na eurá.
   V prípade, že si ich nechal v peňaženke, tak napríklad cez víkend mohol predať 1BTC za 50.000€, čo je 10x viac, ako v roku 2018. To znamená, že nie je podstatné, aký je kurz BTC, keď ťaží, ale podstatný je kurz, kedy sa rozhodne naťažené mince previesť na eurá…

   • To ale odpovídáš na něco jinýho než se on ptal. Grafiky přestanou být pro minery zajímavé, když jsou celkové náklady na těžbu vyšší než je prodejní cena vytěžené kryptoměny. Pak přestanou nakupovat nové grafiky a jen část těch s nízkou cenou elektřiny pokračuje v těžbě na těch stávajících grafikách.
    To je hodně zjednodušeně, samozřejmě je to mnohem komplexnější, např. spousta lidí si těží doma na jedné, dvou grafikách a ti se na to vyprdnou mnohem dřív než velkotěžaři v Čině, protože kvůli pár stovkám měsíčně to nestojí za to.

    • Veď si napísal presne to isté, ako ja. 🙂
     Aby som uviedol ešte presnejšie čísla, tak momentálne pri výkone ťažby napríklad RTX3060ti (60MH/s pri 120W) je čistý denný zárobok približne 5€ a spotreba sa pohybuje 0,70€ za celý počítač. V roku 2018 by sa tento čistý zárobok pohyboval len na úrovni 0,50€ a vtedy by bola ťažba nevýnosná. Na druhú stranu stačí, ak miner vyťažené mince ihneď nepredáva, tak momentálna hodnota digitálnej mince nie je na ťažbu podstatná.
     Príkladom je moja testovacia/občasná ťažba Bytecoinu pomocou CPU, kedy som vyťažil za pár mesiacov 10.000 BCN v hodnote asi 0,50€, čo bolo istotne ABSOLÚTNE mrhanie procesorovým časom, ale predal som ich v 2018 na špičke jeho ceny za BTC v hodnote 0,03 BTC, čo bolo vtedy asi 150€.
     Momentálna hodnota 10.000 BCN je dnes približne 5€, ale pri tej zmene na BTC mám v prepočte približne 1.500€. Za to si už môžem kúpiť istotne aj nové CPU…

     • Nenapsal. Já se vyjadřoval k tvému „nie je podstatné, aký je kurz BTC, keď ťaží, ale podstatný je kurz, kedy sa rozhodne naťažené mince previesť na eurá…“ což tazatele vůbec nezajímá. Jeho jako hráče zajímá, kdy budou grafiky. 😉

      Navíc zapomínáš na dvě podstatné věci:
      1) velkotěžaři musi téměř vždy část těžby prodávat, aby pokryli milionové náklady na elektřinu
      2) ve chvíli kdy výrazně klesne cena coinu a velkotěžaři už těží ve ztrátě (tzn těží „na sklad“) a neprodávají, tak už nejde o regulérní byznis, ale o spekulaci resp. investování. Jednak riskují, že se už cena nikdy nezvedne a zbankrotují a za druhé, pokud jsou náklady na těžbu vyšší než cena coinu, tak už ten coin můžou tak jako tak koupit za cash a vyjde je to levněji než těžba samotná.

      Tak jako tak, v momentě kdy se těžba nevyplatí prudce klesá poptávka po nových grafikách ze strany těžařů.. což je to, na co se ptá tazatel. Dál těží už jen ti s extra levnou elektřinou (automatická změna obtížnosti těžícího algoritmu zaručuje, že vždy bude někdo komu se těžit vyplatí), nebo spekulanti co těži „na sklad“.

      • Jak psal kolega výše, oni těží dál i v případě pokud to je +- na nule či v lehkém mínusu. Milionové účty za elektřinu samozřejmě mohou platit ani by museli prodávat, oni za tím totiž mohou stát investoři kteří to klidně několik let budou platit celé z vlastních peněz. Pro představu Vávrův Kingdom Come, kickstarter přinesl jen několik desítek milionů ale náklady na hru se odhadují na 500-700 milionů korun, Bakala do toho nalil spoustu peněz a fakticky musel počkat několik let než se hra dokončila, vydala a začaly přicházet tržby Následný prodej WH Studia mu teprve přinesl pořádný ranec.

      • Takto, aby sme si to ujasnili, tak si musíme uvedomiť, že ťažiar začína so vstupnou investíciou a má na činnosť svojich rigov nejaké náklady. Je v tomto smere nezmysel, aby rátal s aktuálnou cenou BTC a pokrýval ňou obstarávaciu cenu a aj cenu nákladov.
       Ja som investoval v roku 2018 do rigu 4.500€, kedy si, ako som spomínal, maximálne zarobil na elektrickú energiu, ktorú spálil (cca 180€ mesačne). To znamená, že keby som naťaženými mincami ihneď platil za náklady, tak koncom roka 2018 mám v peňaženke nulu a naviac som stále -4.500€ na účte.
       Ja som si tých 0,3 BTC nechal v peňaženke a energiu za cca 2000€ zaplatil. Tak to pokračovalo aj v roku 2019 (+0,4BTC a -2000€) a tiež aj minulý rok (+0,5BTC a -2000€).
       Tento rok môžem predať naťaženého 1,2BTC za takmer 60.000€ a z nich si konečne odpočítam vstupné náklady a aj náklady za ťažbu, čo je asi -13.000€.
       No a bonusom je, že po troch rokoch môžem ešte predať celý rig alebo ho rozpredať po častiach za cenu približne 6.000 až 7.000€.

      • komplik Ne, takhle to nefunguje. Až přijde konec tohoto bull cyklu a přijde bear market a velké propady cen, většina nynějších minerů stroje vypne a začne rozprodávat. Ostatně je to vidět i na grafu eth hash rate, který se v 2019 propadl na polovinu a to přesto, že přišly nové grafiky s výrazně vyšším výkonem. Srovnání s hrou a Bakalou? Tyve neber drogy…

       cvm Psal jsi, že jsi těžil na CPU, takže předpokládám to byl jen přivýdělek na stávajícím HW, do kterého bys stejně investoval. Já investoval do eth/zec rigů řádově vyšší částku v r. 2017. Coiny jsem na konci bull marketu prodal, na konci roku/zač. 2018 jsem začal rozprodávat grafiky, dokud byla jejich cena ještě přefouklá (post o tom, se dá zde na fóru dohledat). Vydělal jsem velice slušné peníze (HW jsem prodal dráž než jsem na zač. roku nakoupil), které jsem použil na nákup BTC pod 5k a ETH pod $100 (opět ty příspěvky tu jsou k dohledání). Kde jsou ceny dnes víme.. Kdybych dál těžil, takovéhle peníze bych nevydělal, navíc by se asi část těch Pascalů už odporoučela do nebe. Je dobré myslet na to, že ty grafiky stárnou a po jednom, dvou letech je tu nová generace, která tu stávající zabije zvýšenou efektivitou.