Přehledový test šesti reproduktorů k notebooku i tabletu

0

Úvod, testovací metodika

Asi každý, kdo vlastní notebook si na něm alespoň občas pustí hudbu nebo film. A asi každý, kdo notebook nemůže připojit k reproduktorům, někdy zatoužil po kvalitnějším zvuku. Miniaturní repráčky s dvoucentimetrovými měniči zkrátka nemohou vytvořit dobrý zvuk. V případě, že nejste náctiletou uživatelkou, kterou kvalita zvuků netrápí, máte v zásadě dvě možnosti – pořídit si sluchátka nebo mobilní reproduktory. Třetí možnost se týká především majitelů notebooku DTR, který nahrazuje stolní sestavu a přenáší se jen zřídka. U toho není problém s připojením k velkým reproduktorům.

Za poslední dva roky se portfolio přenosných reproduktorů (boomboxů) několikanásobně zvětšilo. Pravděpodobně za to může i masivní rozšíření tabletů a smartphonů. Mnohem důležitější jsou však jejich zvukové kvality, které se zlepšily ještě více, než jejich prodeje.

I proto jsme se rozhodli otestovat jejich kvality. Vybrali jsme celkem šest produktů, které by se daly rozdělit do dvou podkategorií. Tři z nich jsou opravdovými přenosnými reproduktory, které přibalíte do malého zavazadla k tabletu nebo smartphonu. V případě druhé poloviny se jedná o větší modely, které určitě nebude převážet každý den. Není však problém je přibalit do větší brašny, kterou vozí každý student na kolej. Jejich rozměry umožňují použití větších měničů a tudíž mnohem větší výkon.

Hi-Fi nečekejte

Když jsme letos v lednu poprvé v naší redakci rozbalili Logitech Mini Boombox, zažili jsme menší šok z toho, co dokáže takto malá krabička vyloudit za zvuky. Především jejich hlasitost a schopnost zvládnout i nižší frekvence je obdivuhodná. Pokud najdete rezonanční frekvenci, která se u těchto krabiček pohybuje kolem 60 Hz, můžete si být jisti, že vám odtancují ze stolu. O těchto frekvencích si miniaturní repráky v tabletech, smartphonech a noteboocích mohou nechat jen zdát. Výkon však není vše, mnohem důležitější je kvalita zvuku. A je jasné, že právě zde bude největší zádrhel u miniaturních reproduktorů. Většina z nich bude mít problémy s plochými středy, které pramení z možná až přehnané honby za výraznými basy.

Bluetooth nechme telefonistům

Pro bezdrátový přenos zvuku se v současné době nejlépe hodí AirPlay. Tedy technologie, kterou vytvořil Apple pro svá zařízení s iOS a OS X. Protože většina výrobců chce pokrýt i uživatelskou základnu s Androidem, Windows Phone a běžnými notebooky s Windows nemůže si dovolit podporovat pouze AirPlay. Proto řeší bezdrátový přenos zvuku stále ještě populárním Bluetooth. Ten však na rozdíl od AirPlay stále ubírá na kvalitě zvuku a i na těchto repráčcích za pár tisíc to poznáte. Pokud je to tedy jen trochu možné, doporučujeme připojit přenosný reproduktor kabelem jack-jack. U většiny repráků jej najdete jako naprostý základ v balení.

 

Na druhou stranu však přijdete o možnost vzdáleně ovládat přehrávač v tabletu nebo smartphonu. To je možné díky standardizaci Bluetooth, který pracuje s profilem AVRCP. Ten umí v posledních verzích nejen přenášet příkazy pro ovládání hudby, ale i informace o albech. Nejeden reproduktor je také vybaven dalším profilem HFP pro vzdálené ovládání telefonu – typicky z handsfree.

Jak jsme testovali

I když se jedná o jednu kategorii produktů, rozhodli jsme se po nějaké době pro přehledový test, který nebude jednotlivé modely porovnávat výsledným hodnocením. Do testu jsme totiž zařadili šest produktů, které pokrývají široké cenové spektrum od tisícovky až po čtyři tisíce. Je tedy jasné, že mezi nejlevnějším a nejdražším modelem budou propastné rozdíly. Chtěli jsme vám však přinést porovnání toho, co si můžete za kolik pořídit. Navíc není možné na reproduktorech provést žádná exaktní měření, která by přesně určila pořadí bez zapojení subjektivních názorů.

Samozřejmě však existuje několik parametrů, na které jsme se při testu zaměřili. Zkoumali jsme jejich zpracování, které je v této kategorii důležitější, než kdy jindy. Pokud výrobce pro reproduktor zvolí levné plasty, kvalitní zvuk z něj nikdy nedostane. Nejvíc času jsme samozřejmě strávili při testování zvuku. Pomocí několika nahrávek různých žánrů jsme testovali, jak si jednotlivé modely poradí s celým zvukovým spektrem.

Nakonec jsme se zaměřili i na ostatní funkce jako je zmiňované Bluetooth a jeho možnosti, snadno párování či pohodlnost ovládání. Na následujících třech stránkách najdete testované modely seřazené abecedně ve zmíněných dvou podkategoriích.

Větší boomboxy k notebookům

Creative D200

Jako první na řadu přichází nejlevnější model v podkategorii větších reproduktorů. Nejnižší cena však automaticky neznamená nejhorší produkt, což se právě zde do písmene potvrdilo. I přesto, že za tento reproduktor zaplatíte nějakých 1700 Kč, po stránce zvukových kvalit nás přesvědčil nejlépe ze všech modelů v testu.

Svým vzhledem nijak nevynikne, zároveň však nikoho neurazí. Creative se nepustil do žádné větší kreativity a vyrobil pro někoho nudný, uhlově černý ovál z matného plastu. Na zadní straně najdete kromě konektorů pro připojení zdroje zvuku, externího napájení a tlačítko pro zapnutí i jeden bassreflex. Celkově nás reproduktory svým zpracováním mile překvapili. Snad jedinou menší vadou, která se nám zrovna nezdála, jsou spojená tlačítka pro regulaci hlasitosti. Protože jsou vyrobena z jednoho kusu plastu, při zmáčknutí jednoho z nich na středu může dojít ke zmáčknutí i druhého tlačítka. Překážkou může být pouze jediná možnost napájení pomocí externího adaptéru. Není možné reproduktor napájet pouze pomocí miniUSB, jako následující model a v těle neukrývá ani akumulátor, který by několik hodin živil D200 bez napájení.

Jak už bylo zmíněno na začátku – ani po stránce zvuku Creative D200 nezůstává pozadu. V rámci možností je zvuk vyvážený, s výraznými středy, které úspěšně maskují plochost, jež se často u menších repráčků objevuje.

Creative D200
Creative D200
Parametry
Cena 1 700 Kč včetně DPH
Zapůjčil Alza.cz
konektivita 3,5 mm audio
napájení externí adaptér
vestavěný akumulátor ne
frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz
rozměry 406 × 101 × 93 mm

Creative Sound BlasterAxx SBX 20

Celou řadu BlasterAxx výrobce odhaloval letos v květnu, přičemž se kolem ní snažil vytvořit dojem něčeho převratného. Nakonec přišel se třemi reproduktory, které se liší především velikostí. Kromě největšího modelu SBX 20 jsou to ještě SBX 10 a 8. I když se žádná zásadní revoluce nekonala, přeci jen se Creativu podařilo vytvořit reproduktory, které mohou mnoho uživatelů nadchnout. Nebude to však jejich hudebního kvalitami, ale skvěle zvládnutým zpracováním okolního zvuku – především tedy hlasu. V reproduktorech se totiž ukrývá čtyřjádrový zvukový procesor, který se stará o analýzu a následné zpracování hlasu. Díky mikrofonu tedy můžete reproduktor použít pro handsfree telefonování – ať už pomocí telefonu nebo třeba Skypu. Pokročilou práci s hlasem oceníte především v rušném prostředí, kdy dokáže BlasterAxx slvěle odhlušit okolní ruch a na druhou stranu poslat pouze čistý hlas.

Ani zde jsme neměli nejmenší pochybnosti o kvalitě reproduktoru. Ostatně i kvůli ceně blížící se ke čtyřem tisícům jsme nic takového nečekali. Netradiční vysoké tělo s šestiúhelníkovým půdorysem je možné doplnit o kulatý podstavec, který se přišroubuje do spodní části. Veškeré ovládací prvky jsou na horní dotykové straně a kromě regulace hlasitosti zde najdete i funkce pro mikrofon jako je zmíněné odrušení hluku.

Zvukové vlastnosti jsou horší, než u předchozího modelu i kvůli orientaci na výšku. Reproduktory, které jsou umístěné nad sebou, zkrátka nemohou vyloudit tak dobrý stereo zvuk, jako když jsou vedle sebe.

Creative Sound BlasterAxx SBX 20
Creative Sound BlasterAxx SBX 20
Parametry
Cena 3 700 Kč včetně DPH
Zapůjčil Alza.cz
konektivita 3,5 mm audio, Bluetooth
napájení microUSB
vestavěný akumulátor ne
frekvenční rozsah neuvedeno
rozměry 109,8 × 97 × 400,2 mm

Logitech Wireless Boombox

Tělo Wireless Boomboxu rozhodně nepatří ve své kategorii k nejmenším ani nejlehčím. K pohodlnému cestování a zabalení do brašny však pomůže ploché tělo. Hmotnost je však opodstatněná překvapením, které se skrývá pod zadním krytem. Pokud vysunete stojánek, o který se boombox může opřít, zjistíte, že je pod ním utajen ještě jeden kryt, jež se dá odsunout. Pod ním najdete akumulátor, který dokáže živit celé zařízení až po dobu šesti hodin. My jsme tohoto času téměř dosáhli při neustálém přehrávání na nijak vysokou hlasitost. Pod klasickým perforovaným plechem, který pokrývá celou přední stranu (kromě panelu s tlačítky) můžete napočítat dva výškové repráčky, dva třípalcové středové reproduktory a dva bass reflexy (ve specifikacích označené jako pasivní basové reproduktory). Nad nimi jsou pak v panelu z lesklého plastu čtyři tlačítka a dvě LED diody. Výrobce nesmíme zapomenout pokárat za lesklý plast kolem tlačítek, který je po několika zapnutí nepěkně upatlaný.

Logitech malé repráčky umí a přesvědčil nás o tom i zde. Pokud se nerozhodnete zvát sousedy na návštěvu a používat nejvyšší hlasitosti, zvuk je ve středech velice čistý a zřetelný, díky čemuž si užijete i náročnější akustické žánry jako je jazz. Pokud máte raději tvrdší žánry, ani zde vás boombox nenechá na holičkách. Umí totiž vyloudit i líbivé hutné basy. Problémem tak zůstává bluetooth přenos – pokud totiž víte, na které frekvence se zaměřit, snadno si všimnete nepatrného šumu, který se ve zvuku objevuje. Stejné to bylo u všech testovaných zařízení. A pokud si něčeho takového jednou všimnete, bude vás to trýznit při každém vážnějším poslechu.

Logitech Mini Boombox
Logitech Wireless Boombox
Parametry
Cena 1 900 Kč včetně DPH
Zapůjčil Logitech
konektivita 3,5 mm audio, Bluetooth
napájení externí adaptér
vestavěný akumulátor ano
frekvenční rozsah neuvedeno
rozměry 425 × 110 × 90 mm

Miniaturní reproduktory

Bestcool Geoblock

Rozměry základny bílé pyramidy činí 109 × 109 mm a do větší brašny ji k notebooku tedy bez problému sbalíte. Tělo je z větší části vyrobeno z plastu, pouze mřížka chránící reproduktory je kovová. Na horní straně se nachází dotykový ovládací panel, na němž najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti, spuštění/stopnutí sklady a přechod na další/předchozí píseň. Geoblock působí velice bytelným dojmem a ke kvalitnímu zpracování nemáme žádné výhrady. Pod horní dotykovou plochu umístil výrobce tenký proužek vybavený LED diodami, který indikuje stav připojení ke zdroji zvuku. Zbylé konektory pak najdete na zadní straně – nechybí 3,5mm audio konektor, miniUSB sloužící k dobíjení vestavěného akumulátoru, posuvné tlačítko pro zapnutí a vypnutí a dioda indikující nabíjení. Hodit se může také stojánek na tablet nebo smartphone, který je možné vyklopit ze spodní strany. I když se jedná pouze o kus drátu, právě touto jednoduchostí je univerzální pro většinu placek.

O středy a výšky se stará dvojice měničů s průměrem 4 cm a výkonem 2× 3W. Nízké frekvence má na starosti samostatný reproduktor na spodní straně. U toho se nám jeho výkon zjistit nepodařilo. Rozhodně však není takový, jako u reproduktoru následujícího Mini Boomboxu. Nečekejte tedy žádné dunění, které by reproduktor donutilo odtancovat ze stolu. Překvapení však přijde při přehrávání složitějších žánrů, především vyšší středy jsou až nečekaně čisté. Díky umístění reproduktorů, jež se nachází nikoliv na přední straně, ale na obou bocích navíc působí zvuk prostorovějším dojmem.

Bestcool Geoblock
Bestcool Geoblock
Parametry
Cena 1 790 Kč včetně DPH
Zapůjčil Kobe
konektivita 3,5 mm audio, Bluetooth
napájení miniUSB
vestavěný akumulátor ano
frekvenční rozsah 150 Hz – 20 kHz
rozměry 109 × 109 × 73 mm

Logitech Mini Boombox

Nejmenší model mezi boomboxy Logitechu jsme si zamilovali již při prvním testování na počátku roku. Jedná se o příjemný kus plastu, který je však velmi pevný a rozhodně tedy nebude nikde drnčet. Nahoře najdete lesklou černou plochu – pokud Boombox zapnete, objeví se podsvícené dotykové klávesy. U zdroje připojeného přes Bluetooth můžete skladby pauzovat, posunovat, regulovat hlasitost a také přijímat hovory. Příznivci levně řešeného dotykového ovládání, kterému Logitech tolik holduje, v redakci rozhodně nejsme, v tomto případě je však ještě relativně použitelné. Chybou však je, že jednotlivá tlačítka svítí poměrně slabě. Po chvíli navíc – zřejmě kvůli úspoře energie – pohasnou, opětovné probuzení provedete dotykem kdekoli na dotykové ploše. Designově se ale přístroj povedl – jedná se o roztomilý zaoblený špalíček, který se vám snadno vejde do notebookové tašky. Kromě testované černo-červené verze je k dispozici také elegantní černo-bílá.

Ze zvukového podání Boomboxu jsme byli s kolegy v redakci několik chvil opravdu na větvi. Při maximální hlasitosti a vhodně vybrané hudbě se silnými basy začne přístroj doslova tancovat po stole. To je sice chvilku zábavné, nicméně není to příliš praktické. Při předpokládaném použití ale krabičku naplno příliš často šťavit nebudete, navíc toto tancování vypovídá o enormním výkonu a neuvěřitelných basech – v těch Mini Boombox opravdu vyniká. Jsou žánry, které Boomboxu vyloženě nesvědčí. Navíc většina skladeb, ve které je mnoho zvukových vrstev, vyznívá poměrně ploše. Dva malinké měniče prostě tolik zvukových vln nezahrají. Pokud však nebude pořádat audiofilské orgie u vážné hudby, Mini Boombox si vás získá.

Logitech Wireless Boombox
Logitech Wireless Boombox
Parametry
Cena 1 990 Kč včetně DPH
Zapůjčil Logitech
konektivita 3,5 mm audio, Bluetooth
napájení miniUSB
vestavěný akumulátor ano
frekvenční rozsah 150 Hz – 20 kHz
rozměry 116 × 70 × 58 mm

Raikko Dance Vacuum Speaker

Jako poslední se na řadu dostává úplně nejmenší repráček z celého testu. Svými rozměry se vejde nejen do brašny s notebookem, snadno se však dá přenášet i v kapse. K tomu najdete v balení i povedené průdušné pouzdro, které by reproduktor mohlo ochránit i při nechtěném pádu.

Miniaturní plastový obal je zmenšen do co nejmenších rozměrů. Mezi ním a samotným měničem s průměrem 45 mm tedy moc místa nezbývá. Protože je pro lepší vytváření a šíření zvukových vln potřeba alespoň nějaké místo, výrobce vyřešil tento nedostatek poměrně nápaditě. Pokud uchopíte vrchní část reproduktoru a zatáhnete za ni, repráček se díky vnitřnímu složenému tunelu zvýší o nějaké dva centimetry. Na produkovaný zvuk to má zásadní vliv. Při nerozloženém stavu se kvalita blíží k dobrým reproduktorům v DTR noteboocích. Pokud jej však rozložíte, mnohonásobně tyto interní reproduktory přenosných počítačů překoná. Samozřejmě nemůžete čekat žádné výrazné basy, alespoň jejich náznak však v hudbě zůstává. A i to je o mnoho lepší, než kdyby je nezahrál vůbec. A pokud to nepřeženete s hlasitostí, nedochází ani k žádnému zásadnímu zkreslení. Především u vyšších středů to potěší dvojnásob.

V těle najdete i vestavěný akumulátor, který je možné dobít připojením k počítači pomocí miniUSB kabelu. Dokáže reproduktor při nějaké rozumné úrovni hlasitosti živit kolem desíti hodin. Další vychytávkou je zdířka pro 3,5mm audio konektor s popiskem BuddyPlug. Díky tomu můžete spojit několik těchto reproduktorů a získat tím o něco málo vyšší hudební výkon.

Raikko Dance Vacuum Speaker
Raikko Dance Vacuum Speaker
Parametry
Cena 890 Kč včetně DPH
Zapůjčil Alza.cz
konektivita 3,5 mm audio
napájení miniUSB
vestavěný akumulátor ano
frekvenční rozsah 150 Hz – 16 kHz
rozměry 66 × 52 mm

Ohodnoťte tento článek!