Proč jsou desky pro Alder Lake drahé? Má to mnoho důvodů, některé byste opravdu nečekali

39
Základní deska se socketem LGA 1151 (ilustrace)
-
Zdroj: ExtraHardware

Zajímá vás, proč jsou Z690 desky pro Alder Lake dražší než pro jiné procesory? Zdaleka to není jenom PCIe 5.0 a DDR5 nebo PCB s více vrstvami. Kupodivu je prý o dost prodražuje už i samotný socket LGA 1700.

Včera jsme tu měli zprávu o cenách levnějších desek pro procesory Intel Alder Lake, přesněji těch s čipsetem B660. Zatím jsou desky této nové desktopové platformy se socketem LGA 1700 obecně relativně drahé. Proč tomu tak je? Podle informací, které k tomu uvádí techPowerUp, jde o souhru mnoha faktorů a několika vlastností procesorů Alder Lake. Některé důvody jsou ale hodně překvapivé, třeba kolik stojí samotný socket.

PCB?

Nejvíce se u desek pro Alder Lake jako důvod pro vyšší cenové hladiny asi očekává to, že s nimi přichází podpora pro paměti DDR5 a také PCI Express 5.0. Proto se také čeká, že by jedna z těchto funkcí (nebo obě) často mohly být obětovány ve prospěch nižší ceny. Byl to případ například Z690 desky od Gigabyte podporující jen PCI Express 4.0, u níž se uvádí, že toto omezení umožnilo použít levné čtyřvrstvé PCB (a zrovna vícevrstvá PCB mají teď zdražovat kvůli cenám mědi a nedostatku měděných fólií).

TechPowerUp píše, že se na různé zvýšené náklady a prodražující prvky u desek platformy Z690 ptal u svých zdrojů z okruhu výrobců. Podle těch ale překvapivě PCB nejsou zas takový problém – cenu sice zvedají, ale většinou jsou prý náklady vyšší jen o „pár dolarů“. Jde o přímo výrobní náklady, ale desky je také pracnější (složitější) navrhnout.

Gigabyte Z690M DS3H DDR4 04
Gigabyte Z690M DS3H DDR4, levnější Z690 deska pro Alder Lake jen s PCIe 4.0 (Zdroj: Gigabyte)

PCI Express 5.0 vyžaduje odlišné sloty, jejichž cena je vyšší než u těch pro PCIe 4.0 nebo 3.0, ale nárůst je to prý asi o 10–20 %, což by mělo znamenat rozdíl v řádu centů. Trošku se ale liší i montážní postup a tak výrobci údajně někdy budou muset také investovat do nového vybavení.

To je náklad, který by mohl být přechodně v nových deskách započítáván. Pokud deska používá opakovače a podobné komponenty, je u PCI Expressu 5.0 jejich cena také asi vyšší než u pomalejších standardů. Nicméně toto by se mělo týkat hlavně desek rozdělujících rozhraní PCIe ×16 na ×8/×8. Pokud mají jen jeden přímo napojený slot ×16, mělo by se to bez těchto součástek obvykle obejít.

Tip: DDR5 na Alder Lake: velké novinky v XMP 3.0 a Dynamic Memory Boost, ale i omezení dle slotů

Socket samotný je problém

Asi nejzajímavější část je, že podle TPU jsou překvapivě drahé prý samotné sockety LGA 1700 a tvoří teď asi docela velkou část „přirážky“ této platformy. Patice LGA 1700 údajně stojí 2–3× víc než patice LGA 1151/1200, které se dají nakoupit za méně než 5 $ za kus. Nový socket stojí okolo 10–15 $. Není přitom nějak výrazně odlišný, takže možná jde hlavně o to, že se sotva dostal do výroby.

Socket Intel LGA 1700 na desce MSI MEG Z690 Unify 1600
Socket Intel LGA 1700 na desce MSI MEG Z690 Unify (Zdroj: HWCooling.net)

Paradoxně je teď proto socket na velké části desek nejdražší jednotlivá součástka po čipsetu (například čipset Z690 stojí oficiálně 51 $, i když Intel asi dává obvykle značné množstevní slevy) a součástka, která výrazně zvedá cenu desek. Zvlášť u nejlevnějších desek H610 to teď asi bude překážka.

Napájení je odlišné a náročnější než na LGA 1200/1151

Drahé mechanismy a LGA pole socketu jsou ale místo, kde možná můžeme doufat ve zlevnění s postupem času, až výrobci komponent masivně přejdou na novou verzi socketu. Méně to bohužel asi platí o napájení (celá napájecí kaskáda asi často stojí víc než socket, ale skládá z mnoha kusů).

Napájecí kaskáda na desce MSI MEG Z690 Unify. Dražší desky pro Alder Lake mají opravdu hodně fází (Zdroj: HWCooling.net)

Poměrně závažnou roli hraje to, že platforma LGA 1700 má náročnější systém napájení. Nejde jen o samotné požadované proudy, je stanovený nový design napájení označený IMPV9.1 (proti IMPVP8 u LGA 1200). Ten si na deskách zdá se vyžádal osazení jen integrovanými Power Stages místo jednodušších MOSFETů, které dříve mohly být u levnějších desek a pomáhaly snížit jejich ceny. Na platformě Z690 tedy kvalitnější fáze mohou stát více peněz. A navíc jich také může být použito více, než v minulosti. Moc nepomáhá také to, že zrovna těchto součástek je dnes poměrně nedostatek.

Tip: H670, B660, H610. Jak jsou osekané levnější čipsety pro Alder Lake? PCIe 5.0 a DDR5 všude

Vedle těchto věcí se ale na cenách podílejí i drobná zdražení všech různých komponent způsobená obecným nedostatkem a rozrušením řetězců na trhu s komponentami – jak už jste asi slyšeli mnohokrát i v běžných zprávách, nejsou čipy, nejsou suroviny, vázne doprava a tak dále. Zdražily věci jako hliník, kondenzátory, odpory a další elementární součástky, navíc se vyčerpaly skladové zásoby a tak je třeba často zásobení řešit předem (někde jsou objednací lhůty až roční) a místo na spolehnutí na sklady v distribučním řetězci si teď musí výrobci desek dělat zásoby vlastní.

Toto vše způsobuje, že výroba nejede optimálně jako dříve a všude možně se nabírají náklady navíc. Ty se už týkají jak nových desek pro Alder Lake, tak i starých. Rozdíl ale je, že ty jste nakoupili třeba už dřív v době, kdy se vyráběly v mnohem ideálnějších podmínkách a s nižšími náklady. Asi teď není úplně fér srovnávat třeba AM4 desku koupenou před dvěma roky s cenou nové desky vyráběné nyní. Pokud by se vyráběla a prodávala teď nová (tedy nebyla ze starých zásob), tyto obecné vícenáklady nespecifické pro LGA 1700 už by se do ní promítly také.

Zdroj: techPowerUp

Proč jsou desky pro Alder Lake drahé? Má to mnoho důvodů, některé byste opravdu nečekali
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.63%) 19 hlasů

39 KOMENTÁŘE

 1. Vidím, že se tu toho moc nezměnilo… jen tedy CK byl vystřídán jedincem „AnamanX“ .
  Ale jinak stádo jedinců jako je hnizdo , gogo1963, Crha tu je stále…
  O nic nepřicházím, že tu už nechodím… Právě kvůli tomu jaká žumpa tu díky takovým je v chatu…

  Za mě… doufám, že konečně Intel přiměje AMD snížit ceny…

  Nároky na napájení procesorů Intel jsou tak velké, že je jasné, že ta brutální napájecí kaskáda něco stojí… (Jde tu i o stabilitu napájení).
  Nicméně konečně přišel Intel se zajímavými procesory. Bohužel to zase žene za hranu únosnosti… proto ty potřeby na napájení.

  Intel má víc problémů např. viz deformace… Ale tak to je dáno tím, že je to novinka… Stejně jako mělo AMD problémy při příchodu ZEN… A to tu bylo hýkání zdejší tlupy odpůrců AMD 🙂 Je sranda že se nyní ti samí ohánějí jako vždy domnělým bojem s AMD fans 😀

 2. Chtěl bych se zeptat zdejších nadlidí, jak donutit Windows10 aby spouštěl programy po spuštění ?

  když dám shell:startup a dám tam zástupce, tak se nic nespustí.

  Zkoušel jsme to zadat do registru, H_local machine, windows, current version, run a taky se to nespouští.

  Jedná se o aplikace Synology chat, synology drive client a peerblock.

  Když dám msconfig, tam je záložka prázdná s odkazem na správce úloh. Jdu na správce úloh a
  peerblock je tam třikrát, všechny tři odkazují na ten jeden samý program. Smazat to nejde, upravit to nejde, jde to jen zakázat. Synology chat je tu taky dvakrát a taky povoleno. Drive client je tu jen jednou a taky povoleno.

  Já už nevím, ten systém si tak setsakramensky dělá co chce a ignoruje úplně všechno.