Půjde na vašem počítači Windows 11? Microsoft vydal aplikaci, testující požadavky

19
Windows 11 logo ilustrace 1600
Windows 11 (Zdroj: Microsoft)
-
Zdroj: Microsoft

Windows 11 mají dost komplikované požadavky na to, jaký hardware potřebujete. Zda váš počítač má oficiální podporu, vám teď ukáže aplikace Kontrola stavu osobního počítače neboli PC Health Check App. Původně moc nefungovala, ale teď vyšla opravená verze a už ukazuje podrobně, co chybí nebo potřebujete vyřešit.

Opět je tu „oblíbené“ téma HW požadavků nového operačního systému Windows 11. Nejdřív vypadaly dost hrozivě, mezitím Microsoft trošku zmírnil, ale zůstává nejistota (například se objevily zvěsti, že by oficiálně nepodporovaný hardware třeba nemusel dostat aktualizace). Pokud se na upgrade chystáte, může vám teď pomoci nová aplikace Microsoftu kontrolující požadavky, která už přesně říká, v čem vaše PC vyhovuje a v čem ne.

Microsoft hned při prvním zveřejnění hardwarových požadavků Windows 11 uvedl také program PC Health Check App (česky Kontrola stavu osobního počítače), kterým jste si mohli ověřit, zda v jeho přísném oku váš hardware obstává. Tato aplikace nebyla ale moc užitečná, protože většinou jen sdělila, že PC není vyhovující, aniž by bylo řečeno, v kterém přesně detailu máte problém. Nepomáhala tedy v pokusech o řešení nekompatibility.

Požadavky Windows 11 jsou poměrně složité. Asi nejznámější je notně medializovaný požadavek na TPM 2.0 (probírali jsme ho v tomto článku, kde se také dozvíte, jak se dá na novějších počítačích jednoduše zapnout v BIOSu, takže není třeba nic kupovat). Kromě toho jsou zde běžné a celkem triviální požadavky na dvoujádrové CPU, kapacitu RAM a úložiště, proti kterým není co namítat. Tedy pokud nemáte ještě stále 32bitový systém – Windows 11 je poprvé natvrdo 64bitový systém, 32bitové verze už není.

Microsoft má ale problematičtější nároky: počítač/deska musí používat UEFI firmware a musí být zapnutý Secure Boot. A pak je tu věc, která je asi největší problém, ještě víc než TMP 2.0. Microsoft stanovil seznam podporovaných procesorů, který víceméně znamená, že musíte mít Intel Core 8. generace nebo novější; od AMD je třeba Ryzen generace 2000 (nebo dokonce 3000 v případě procesorů APU s integrovanou grafikou). Počítače se staršími procesory nebudou oficiálně podporované, i když by všemu ostatnímu vyhovovaly.

Více: Jaké jsou hardwarové požadavky Windows 11? Seznam podporovaných CPU je absurdně malý

Původní aplikace neříkala ani příslovečné fň o tom, v čem z toho je na vaší konfiguraci problém. Uživatelé proto často marně bádali, co dělají špatně, typicky to asi bylo kvůli neznalosti onoho vypečeného seznamu vyvolených CPU. Microsoft po kritice tuto aplikaci přestal nabízet ke stažením se slibem, že ji vylepší, aby dodávala podrobnější informace.

Nástroj na kontrolu požadavků konečně dostupný

Trvalo to hodně dlouho, ale teď byla tato nová verze programu PC Health Check App/Kontrola stavu osobního počítače konečně publikována zde na webu Microsoftu k Windows 11. Stáhnout ji lze přímo na tomto odkazu (jde o soubor.msi spusťte a proklikejte se instalátorem jako u každého jiného programu).

PC Health Check App
PC Health Check App (Zdroj: Cnews.cz)

Když Kontrolu stavu osobního počítače po instalaci otevřete, stačí kliknout na tlačítko „Zkontrolovat teď“ a dostanete vysvědčení. Pokud máte všechno splněno, vyskočí na vás jednoduchý dialog říkající „Tento počítač splňuje požadavky na Windows 11“, ale pokud chcete, můžete si rozkliknout i detaily. Takto to vypadá na dostatečně novém PC (s AMD Ryzenem 5000).

PC Health Check App na hardwaru podporujícím Windows 11
Výstup PC Health Check App na hardwaru podporujícím Windows 11 (Zdroj: Cnews.cz)

Pokud vaše PC nějaký z požadavků nesplňuje, otevře tentokrát aplikace rovnou detailní zobrazení (které je při 100% vyhovujícím nálezu schované za tlačítkem „Zobrazit všechny výsledky“). V tomto přehledu byste již teď měli vidět všechny komplikace podrobně. První volba „Zabezpečené spouštění“ v české lokalizaci znamená podporu Secure Bootu a je pod ní asi zahrnuto také samotné použití UEFI firmwaru, jež je také povinné (legacy BIOS totiž Secure Boot neumí), ale aplikace tuto položku samostatně neuvádí.

PC Health Check App na hardwaru podporujícím Windows 11 detaily
PC Health Check App na hardwaru podporujícím Windows 11, detaily (Zdroj: Cnews.cz)

Po podpoře TPM 2.0 je pak na třetím místě právě údaj, zda je váš procesor na onom seznamu podporovaných procesorů, nebo ne. Na snímku z počítače, jenž můžete znát z tohoto článku, vidíte, jak to vypadá se starším PC, kde CPU není dost dobré (z pohledu vývojářů W11). Tato informace bude tedy asi pro většinu z vás nejdůležitější.

PC Health Check App na hardwaru nepodporujícím Windows 11
PC Health Check App na hardwaru nepodporujícím Windows 11. Procesor je starý, TPM 2.0 chybí a firmware desky ho neumí emulovat (fTPM). Secure Boot by zřejmě ale šel v UEFi zapnout, kdyby šlo jen o něj (Zdroj: Cnews.cz)

Pokud váš procesor není na seznamu podporovaných, nelze s tím toho moc dělat, jen v některých případech lze ve stolních počítačích procesor vyměnit za nějaký, který je na seznamu. U Ryzenů 1000 a Ryzenů 2000 s iGPU (Ryzen 3 2200G, Ryzen 5 2400G) lze poskočit na o jedno číslo novější generaci, která už je kompatibilní. U Core 6. a 7. generace deska se socketem LGA 1151 a čipsetem generace 100 a 200 obvykle novější procesory nepodporuje, i když existují různě obtížné a riskantní „hacky“, jak je rozběhnout. Starší procesory od AMD a Intelu než uvedené upgradovatelné na vyhovující model také nejsou. Pokud máte notebook, procesor vyměnit nemůžete vůbec.

Můžete si všimnout, že nepodporovaný procesor je označený červeně jako největší zlo, zatímco absenci TPM 2.0 a Secure Bootu aplikace označuje žlutou ikonkou. Patrně to má upozornit na to, že tyto problémy jsou často řešitelné, protože Secure Boot/Zebezpečené spouštění je často jen deaktivované ve firmwaru a lze ho zapnout a podobně je to s (f)TMP 2.0. Neúspěch v těchto disciplínách je tedy často rychle řešitelný.

Situace pro nepodporované procesory (a počítače) ještě čeká na vyjasnění

Co s vámi/námi bude, pokud máte nevyhovující procesor? To zatím není úplně jisté. Microsoft už sdělil, že pokud si instalaci Windows 11 na takový počítač spustíte, nebude vám v ničem bránit a Windows 11 na něm bude možné používat, jen to nebude oficiálně podporované. Je tedy docela dobře možné, že v praxi vás tento seznam vyvolených CPU a z něj vyplývající „fail“ v aplikaci kontrolující požadavky nezastaví a nejde o žádný problém.

Nicméně objevily se i nejasné hrozby o tom, že takovým počítačům nemusí chodit automatické aktualizace (tedy opravy a bezpečnostní záplaty). Bez těch byste operační systém neměli používat (nebo aspoň ne, pokud s ním chodíte na internet), takže zde musíme počkat, jak se situace vybarví. Pokud ale aktualizace budou, je nejspíš vše v pořádku a Windows 11 na nepodporovaných procesorech a počítačích by neměl být problém používat.

Položky které aplikace PC Health Check App ověřuje
Položky, které aplikace PC Health Check App ověřuje (Zdroj: Cnews.cz)

Zatím také není jisté, zda je aplikace pro kontrolu požadavků už plně spolehlivá a zda se třeba v některých věcích neplete. Všimli jsme si například, že ve svém výpisu neuvádí minimálně jednu položku, a sice zda máte GPU (a jeho ovladač), který podporuje WDDM 2.0. To je mezi požadavky Microsoftu, ale pokud tuto část aplikace kontroluje, výsledek nezobrazuje. Aa to ani na PC s vyhovující grafikou, ani na PC, které ovladač WDDM 2.0 nesplňuje). Je ale možné, že Microsoft ještě aplikaci v budoucnu znova zaktualizuje a toto doplní.

Vydání W11 bude už za dva týdny

Vydání Windows 11 je naplánováno na 5. 10. a už je tedy docela blízko (pro připomenutí: upgrade z Windows 10 je zadarmo). Po tomto datu postupně začne být upgrade nabízený počítačům, které požadavky splňují, bude to ale rozfázováno na mnoho měsíců, takže vám výzva/nabídka na aktualizaci na W11 může dorazit třeba až v polovině roku 2022.

Pokud váš počítač nevyhovuje, bude jediná volba manuální instalace, kterou spustíte použitím nástroje Media Creation Tool. Ten asi také půjde použít na podporovaném počítači, pokud jste netrpěliví a budete chtít aktualizovat hned a nečekat, až váš stroj Microsoft zařadí do distribuce automaticky nabízených upgradů.

Zdroj: Microsoft

Půjde na vašem počítači Windows 11? Microsoft vydal aplikaci, testující požadavky
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. Lituju dne kdy jsem si v rámci Insider programu nainstaloval windows 11. Taky mne mohli upozornit, že na mém počítači 11 podporovat nebudou. Vždy jsem nadšeně vítal nové Windows jenom v případě 11tek se mi vkrádalo do hlavy, že by bylo asi bylo lepší se vrátit. Díky Microsoftu je moje dilema rozřešeno a zcela jistě se vrátím k windows 10.

  Paradoxně si chci koupit novou garfiku která mi prošla. 11kám se nelíbí procesor a stará verze TPM (tam mne ale bota netlačí). To je fakt absurdní. 7 let starý počítač nebudu kvůli 11kám přestavovat v této na HW chudé době. Snad v roce 1923 začne opravdu ten HW zlevňovat a zase si postavím nový počítač.

  • 7 rokov stary PC je uz celkom dost.
   Moj sekundarny PC ma este len 4 roky (intel 7700K) a tiez nie je podporovany 😀
   Ale tak si myslim, ze vacsina userov prejde na Win11 az ked si kupia novy PC.

   Ja si dam Win11 asi vsade, kde sa da.. aj na stary notebook s intel i5 6300U 😀 ale tak ja som power user, a je to moje hobby, tak to je ine.

   • no, 7 let se sice zda jako moc, ale pred 7 lety vysla GTA V, a nemyslim si, ze by 7 let stare highend masiny nejak vyrazne vykonove zaostavaly 🙂 Muj PC ted bude slavit 9 let, a krom 2x upgradu GPU nebylo potreba na nic sahat.

    • njn, ved ja to chapem. Ale tak co uz, ked sa tak v MS rozhodli. Mali asi svoje dovody a nikto nie je nuteny prejst na novy OS.
     Ale tak dakde som cital, ze jeden z dovodov bol aj to, ze mozno nejaky ich kod bude pouzivat nejake feature, ktore su hlavne v novsich CPU. Aj ked technicky by sa tie veci mozno dali emulovat, tak vykon by bol znatelne znizeny. Ale kto vie, o co presne islo.
     Myslim si ale, ze hlavny dovod je u nich zlepsena podpora, t.j. nemusia riesit kompatibilitu stareho HW. Potom testovanie novy veci a features pojde rychlejsie, ked nemusia testovat na vsetkych kombinaciach stareho HW.

     Sam som zvedavy, ako pojde WIn11 na starych CPU. Hned ked bude official realease, tak to aj vyskusam 🙂 Samozrejme nie cez update, ale cistej instalacii z ich ISO image. Tam by to nemalo byt obmedzene, dufam.

    • zzw30 22.9.2021 at 9:33

     Tak to máme podobný přístup. Koupím si silný procesor a dostatek paměti. Grafiku spíše střed a v polovině životného cyklu tu grafiku upgraduju. Pak se dostávám na zhruba 15 let života sestavy. U stávající sestavy jsem vdechl další život koupí SSD disku. Nyní se rozhlížím po grafice.

 2. Zatial mozem povedat, ze problem pri aktualizaciach nastane v pripade nepritomnosti TPM cipu. Na virtualke, este bez TPM, mi windows zahlasil, ze pokial nebude aktivovany, tak aktualizacie nedostanem. Ale na NTB, kde mam len TPM 1.2 a nepodporovany CPU, aktualizacie funguju.

  • Nový BIOS vám prostě zapne PTT, což je firmwarový TPM v intelovské terminologii. Nemusíte jej tedy zapínat sám. Máte to tam v podstatě napsané: „no settings changes required in the UEFI BIOS.“ Jinými slovy, stačilo by vám přenastavit UEFI BIOS, výrobce to udělá za vás.

   Asi to tak bude dělat více výrobců, já za tím účelem dostal nový BIOS do noťasu od HP, a to dokonce přes Windows update. Takže kdo chcete blokovat upgrade pomocí vypnutí fTPM/PTT, pozor na to, abyste se pak nedivili.

   • Ano máte pravdu ale je tam ještě neco v předešlém biasu byl přidán.
    version 3201 Beta
    ROG STRIX B360-I GAMING BIOS 3201
    „Add Resizable BAR support for Nvidia RTX 30 series cards to potentially deliver more performance to gamers in select titles.
    Please note that this is a beta BIOS version of the motherboard which is still undergoing final testing before its official release. The UEFI, its firmware and all content found on it are provided on an “as is” and “as available” basis. ASUS does not give any warranties, whether express or limited, as to the suitability, compatibility, or usability of the UEFI, its firmware or any of its content. Except as provided in the Product warranty and to the maximum extent permitted by law, ASUS is not responsible for direct, special, incidental or consequential damages resulting from using this beta BIOS.“
    Ale já mám momentalně ještě bios 2811, BIOS 3201 byla (beta) přídá Resizable BAR, proto jsem čekal na nový bios 3202 ktrý přidá Resizable BAR + ten přepinač na W11 ale to jsem se dozvěděl až dnes.

 3. Tak na firemním PC kontrolu neprovedu. Stáhl jsem, nainstaloval a spustil aplikaci. V ní, ve hlavní okně, po stlačení tl. „Zkontrolovat teď“ se otevřelo okno(zpráva), ve kterém byl text „Vaše organizace spravuje aktualizace na tomto PC.“ a tlačítko „Zobrazit všechny výsledky“ nebylo možné stlačit.
  Ano, já vím, že můj PC spravuje někdo z IT, ale proč kvůli tomu nemůžu vědět, zda by na mém pracovním PC mohli být Windows 11 nechápu… Další paskvil (myslím tu aplikaci).

   • No nemyslím, že by to bylo na pochvalu IT. Dle mého názoru je to zablokované jenom proto, že ta aplikace kromě kontroly má provést i aktualizaci na Win11 (až budou v distribuci) v případě, že PC splňuje požadavky na Win11. Což je funkce, kterou nepotřebuji. Jediné co IT spravuje a je nastavení aktualizací Windows a správa antiviru. Chtěl jsem pouze vědět, zda PC požadavky splňuje a na to není potřeba extra oprávnění. Zjistit HW konfiguraci lze i přes AD účet, který mám, zvláště když mám možnost instalovat si co chci a to včetně HW… můžu se třeba v pohodě hrabat v registrech (editovat)…

 4. dost věcí se dá pochopit – UEFI, GPT, TPM ale přísnost ohledně CPU kdy některé deriváty Skylake půjdou a jiné nikoliv je podivná. Ještě přísněji bere MS AMD kdy už UEFI podporovaly AM3+ desky s Vishera.
  A dál bude zajímavé jak budou podporovány grafiky AMD GCN pod Polaris/Vega. Pokud AMD nevydá aktualizované ovladače tak to může být hodně špatný scénář kdy MS nějakou dobu bude přivírat oči nad staršími ovladači z W10 ale zřejmě ne moc dlouho.