Quo vadis big.LITTLE? Intel u 4nm procesorů Meteor Lake sníží počet velkých jader

46
Procesor Intel Meteor Lake čiplety 1600
Procesor Intel Meteor Lake s čiplety, ilustrace
-
Zdroj: Intel, koláž Cnews

Vypadá to, že vývoj budoucích desktopových procesorů Intelu nebude spočívat jenom v přidávání dalších a dalších malých jader. V příští generaci Meteor Lake zredukuje počet těch velkých.

Poslední dvě generace procesorů Intel pro notebooky i pro desktop zavedly hybridní architekturu s výkonnými („velkými“) jádry P-Core a efektivními („malými“) jádry E-Core. Po první generaci Alder Lake přišla teď druhá Raptor Lake, která zvyšuje mnohovláknový výkon přidáváním E-Core, zatímco P-Core nerozmnožila. Zdá se, že v příští 14. generaci procesorů Core zajde Intel ještě dál, a dokonce počet velkých jader sníží. A to i v desktopu.

S touto informací přišel web WCCFtech, který vychází z údajných uniklých slajdů Intelu. Tyto dokumenty mají ukazovat konfigurace desktopových procesorů Core 14. generace „Meteor Lake-S“, ale i následujících Core 15. generace „Arrow Lake-S“. Tyto dvě generace procesorů by v desktopu měly používat společnou platformu s novým socketem LGA 1851, který nahradí dnešní LGA 1700.

Meteor Lake jen s šesti P-Core

Velké překvapení na tom je ono již v úvodu zmíněné omezení velkých jader P-Core. Meteor Lake pro desktop kupodivu bude mít celkově méně jader než už vydané 7nm Raptor Lake. A to přesto, že Meteor Lake budou procesory vyráběné 4nm procesem (technologie Intel 4) a budou čipletové, což by teoreticky měla být příležitost pro navýšení počtu jader.

WCCFtech uvádí, že podle uniklých slajdů bude nejvýkonnější konfigurace procesorů Meteor Lake pro desktop mít 6+16 jader, tedy jen šest velkých P-Core, zatímco Raptor Lake i Alder Lake měly v desktopové formě jader P-Core osm. Počet E-Core zůstal ale na 16 jako u Raptor Lake.

Intel tedy možná nesnížil počet velkých jader kvůli tomu, aby místo nich přidal další E-Core navíc oproti Raptor Lake, ale zřejmě čistě kvůli zmenšení plochy čipu. Je také možné, že se firma rozhodla kvůli úspoře nákladů použít stejný 4nm čiplet, jaký bude osazovat do notebookových procesorů řady H a P – ty mají totiž v generaci Alder Lake jen šest velkých jader.

Konfigurace desktopových procesorů Intel Meteor Lake S
Konfigurace desktopových procesorů Intel Meteor Lake-S (zdroj: WCCFtech)

Tento 6+16 jádrový procesor s celkem 28 vlákny (pokud budeme předpokládat, že P-Core má stále dvě vlákna a E-Core jen jedno) má existovat stejně jako Raptor Lake ve třech třídách spotřeby – 35W (řada T), 65W (běžné mainstreamové procesory se zamčeným násobičem) a 125W třídě, což budou asi zase nadšenecké procesory řady K odemčené pro přetaktování. V 65W a 35W třídě budou ještě existovat procesory s konfigurací 6+8, tedy šest P-Core a osm E-Core (20 vláken). Není jasné, zda budou založené na odlišném CPU čipletu, nebo půjde jen o ořezanou verzi stejného křemíku.

Tip: Intel dělá jen malou část z Meteor Lake, většina 4nm procesoru se vyrábí na 6 nm a 5 nm u TSMC

Hybridní procesory by měly fungovat na tom principu, že jejich velká jádra jsou kritická zejména pro jednovláknové a málovláknové úlohy, proto jich teoreticky nemusí být tolik. U mnohovláknových úloh se pak očekává, že jejich výkon bude škálovat s velký počtem E-Core. Proto na jednu stranu dává smysl ubrat na velkou plochu zabírajících a na energii náročných P-Core. Určitou výjimkou mohou být hry, kterým by jen jedno nebo dvě velká jádra patrně nestačila. Ale možná Intelu vyšlo, že víc jak šest velkých jader hry obvykle nepotřebují. Podivné na tom pořád zůstává to, že Intel na oplátku nepřidal E-Core. U procesorů Meteor Lake má ale přijít nová architektura velkých jader („Redwood Cove“) a také malých jader („Crestmont“), takže se dá spekulovat, že snad Intel chce nižší celkový mnohovláknový výkon dohnat tím, že výkon na jedno vlákno bude u Meteor Lake významně vyšší.

Tip: Ani procesory Intel Meteor Lake nepodporují AVX-512. Kvůli big.LITTLE zase jenom AVX2

Arrow Lake ale otočí zpátky

Tento krok zpět v počtu P-Core ale Intel nebude opakovat v další generaci procesorů, což je dost na zamyšlení. Arrow Lake se totiž má vrátit ke konfiguraci nyní použité u Raptor Lake. Tyto procesory budou mít v desktopu 8+16 jader, tedy osm velkých, 16 malých a celkem asi 32 vláken. Opět tedy nedošlo ke zvýšení počtu malých jader a počet velkých jader půjde zpět na osm.

Konfigurace desktopových procesorů Intel Arrow Lake S
Konfigurace desktopových procesorů Intel Arrow Lake-S (zdroj: WCCFtech)

Z tohoto návratu to tedy také vypadá spíš tak, že u Meteor Lake nešlo ani tak o koncepční krok, ale možná o něco vynuceného stavem 4nm procesu nebo nutností za každou cenu křemík zmenšit kvůli výrobním nákladům. Arrow Lake by snad mělo být vyráběno 2nm procesem Intelu („Intel 20A“), což možná dovolilo opět pár velkých jader přidat.

Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake pro socket LGA 1851
Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake, podle nějž budou používat čipletovou stavbu a socket LGA 1851 (zdroj: BenchLife)

Vypadá to každopádně, že 4nm procesory Meteor Lake budou ještě dobrodružný příběh, který bude mít díky výrobnímu procesu vedle přímočaře atraktivních kapitol (jako je lepší energetická efektivita) také nějaké kontroverznější – třeba ten snížený počet jader.

Zdroj: WCCFtech

Quo vadis big.LITTLE? Intel u 4nm procesorů Meteor Lake sníží počet velkých jader
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.85%) 13 hlasů

46 KOMENTÁŘE

 1. Psal jsem to už minule: big.Little není žádná cílená změna „paradigmatu,“ (jak tady tvrdí jeden fanatik), ale změna sprostě vynucená stavem vývoje u Intelu a jeho neschopností dodat na trh efektivní a zároveň výkonné jádro, které je zároveň dostatečně malé na to, aby se dalo vyrobit v konfiguraci odpovídající konkurenci.
  A tento stav je tu už několik let, ještě před současnými P- a E-core tu je případ 10th a 11th gen Core i9, kde také došlo, z úplně stejných důvodů, k ořezání z 10C na 8C.

 2. Poslední ekonomické výsledky Intelu říkají jedno. Intel musí být efektivnější. Lepit dva typy procesorů do jednoho slepence je klasický příklad takové neefektivity. Spěje to k jednomu typu procesoru který je snadno modifikovatelný do různých verzí. Intel si bude muset vybrat jedno jádro, lhostejno které.

  U jádra to neskoční ale bude muset něco udělat s těmi svými neefektivními divizemi které ho táhnou ke dnu. Čas hojnosti období sklizně mají výrobci za sebou a po podzimu už nastala zima a hlad. To jsme teprve na začátku zimy.

  • Pokud máš spotřebu atakující výkon menšího jaderného reaktoru, tak lepíš a lepíš a lepíš a jseš rád, že můžeš lepit různá monogamní jádra dohromady a má to o trochu menší spotřebu.

 3. Jen par dodatku k clanku: (1) Meteor Lake je primarne notebookovy cip. To jestli bude i v desktopu je jeste ve hvezdach. To je i duvod proc autor vidi konfigurace odvozene od notebookovych cipu. (2) architektura P-core je stejna jako u ADL. (3) architektura E-core je jina, spekuluje se o zvyseni IPC. (4) dalsi seriozni tah na desktop branku bude mit Intel az v roce 2024 s ArrowLake.

  • Napadlo mne neco podobneho. Ono ale na notebookovy refresh, mit 16 malych Ecekje docela dost. Zatim nejvyssi kombinace ADL byla 6+8. Ale Inte potrbuje postavit neco proti Zen4 16C mobilnim chipum. Snad to nebude uplny prusvih.
   Ono je mozne, ze v desktopu bude mit Meteor (pokud je tohle opravdu S rada) jepici zivot a bude vicemene jen jako vypln nez prijde Arrow Lake. Neco ve stylu RocketLake. Nicmene pokud by to stralo proti Zen5, tak teda nevim..

   • “Ono ale na notebookovy refresh, mit 16 malych Ecekje docela dost”
    Ale zase nezapomínej, že E nemají vlákna. Navíc těch 16 by spíše bylo “až 16”. Ale těžko říct. Každopádně Intel se pleská jak to jde.

  • já bohužel vidím ty sliby, že ADL,… vlastně RPL… teď už ML a možná ARL už konečně bude to pravé pro pohled do zpětného zrcátka. Zatím je z toho polofunkční Quasimodo co sežere 300W.

   • Tak z pohledu „mind share“ (jak rikaji v anglictine) se RTL povedl urcite lip, nez ADL. I prodejne je na tom zatim nejspis lip nez Zen4, coz ale mozna jde na vrub i drahym deskam + DDR5 pametem u Zen4.
    Na druhou stranu, Zen3 se prodava (s jeho cenama) vic nez dobre a ma vyssi prodeje nez Zen4+AL+RTL dohromady a je mozne, ze s touhle taktikou AMD jeste vydrzi do doby, nez uvede X3D refresh a pak se ceny Zen4 platformy napric spektrem usadi jinak.

    • „To že AMD okopírovalo Intelácké 3/5/7/9 značení ja lame a je to jejich volba co je teď kopla do zadku protože lidi pak srovnávaj nesrovnatelné. A upřímně řečeno, AMD je prostě předražený. Poprvé tohle udělali s 5000 řadou, tehdy ale fakt neměli konkurenci a když později přišel Alder najednou to šlo udělat cheaper a najedou jsme měl i 65W 8 jádro a podobně. Ale teď? Konkurenci maji ale žádné slevy. Sorry ale pokud Intel dokáže produklovat se ziskem I5tky a I7mičky za cenu co maj tak AMD s o tolik menší die se u Ryzenů 5/7 fakt zbláznila. Jaksi jim unikdo že maj nevýhodnej deal. Můžou se vést diskuze nad šílenou a žravou I9 versus 7950X, ale v mainstreamu je to kde Intel vede a tam se toho nejvíce prodá. 7600X a 7700X jsou předražený, a ještě větší problém jsou ty desky. Ty Intely si strčim do B660 desky za 3500kč ale AM5 B650 se prodávaj za 7-9 táců, B650E stojí více jak X670 bez E je to naprosté šílenství a AMD se chystá místo slev omezit výrobu co jsem tak slyšel. No, pokud chtěj sami sebe z trhu vyhánět tak budiž jejich volba.

     Asi jsou si příliš jistí tim že když jsou konzumáci tak drží že nekupujou ty jejich předražený mainstream CPU tak ty chiplety můžou dát do Epyců který stále konkurenci nemaj, což je sice pravda, ale je to kopání do komunity zákazníků co je vynesla nahoru v dobách kdy to potřebovali“

     https://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?p=9846309#p9846309

     • Vidím to podobně. Celá Zen4 platforma má prémiové ceny (zcela objektivně to je špička) a nedává to v poměru cena/výkon moc smysl. Ale to se bohužel dalo čekat, proto jsem psal už před uvedením, že Zen4 zatím přeskakuju.

      Pro lidi co řeší price/perf je tu Zen3 nebo Intel (pokud neřeší spotřebu a funguje jim procesorový Quasimodo)

      • jako jedna vec je kvalita produktu nebo reseni, jako takova, druha je ale opravdu cena desek..ta je uplne ustrelena a pomerove vicemene nedava vubec smysl, aby clovek kupoval neco jako 7600x nebo 7700x.
       Ale pokud bude drzet AMD v retailu nad vodou prodeje Zen3, tak se asi moc kratkodobe moc nezmeni.

      • Nicmene by mne zajimalo, co za tou cenou desek stoji.. jestli si chteji vyrobci komoenzovat za spadle prodeje grafik..

      • tombo: já se bojím, že to je cena za dvě věci: PCIe5 a prémiový produkt. Je taky možné, že tím AMD vybírá „výpalné,“ ale to by už nejspíše informačně prosáklo.

     • del42sa, plus vyšší teploty CPU, což žene i nároky na chlazení, a tedy i cenu, nahoru.
      Ale chce to počkat na 65W modely a další MB.
      Možná už se některým fandům došlo, že ani to “levné” AMD není jejich kámoš, a že jde zase jen o peníze 😉

   • Nikdo nepochybuje o tom, ze je Intel zase ve srackach zpusobenych svym(i) procesy. Sapphire Rapids tu mel byt v breznu a vypada to na odklad do pulky ’23. Desktop kvuli prechodu na big.Little (coz je spravny pristup) zarizl AVX512 (coz je naprosto spatne). Situace dospela tak daleko, ze AMD s AVX512 totalne valcuje Intel a to dokonce i se svoji velmi skromnou AVX512 implementaci. O serverech nema smysl mluvit, tam je to plichta s IceLake protoze Sapphire je v nedohlednu. Takze nikdo neomlouva Intel, vsichni vedi, ze je to fakt jeden velky pruser. Uvidime co v budoucnu. Treba Pat neco predvede, myslim, ze vysledky uvidime za par let (pocitam s 4-5 roku s cyklem vyvoje).

    • Cece, ja ti fakt nevim. Kdyby B-L bylo tak super, tak uz je to davno nasazene v serverech, kde by to davalo vzhledem k MT, nejvetsi smysl. Jenomze tam by se naplno prave projevili zapory B-L, ktere jdou v desktopu zamaskovat tim, ze vetsina applikaci staci prave jen ty P jadra…
     Kdyby to aspon bylo usporne, chapal bych to v notases, ale ani tam to neni usporne. Ale tak treba Meteor Lake prekvapi…

     • Cece, ja ti fakt nevim. Kdyby B-L bylo tak super, tak uz je to davno nasazene v serverech, kde by to davalo vzhledem k MT, nejvetsi smysl..

      No, hybrid v serverech asi nebude, ale jako trošku servery ten koncept ospravedlňují nepřímo. Tím, že existují server procesory s velkými, ale paralelně i s malými jádry (Atomy Intelu, ARM Neoverse řady N, AMD Bergamo). Akorát v serverech je jiný charakter zátěže a většinou ani není taková šílená honba za maximálním jednovláknovým výkonem (viz maximální takty Epyců 7003 versus 4,9-5,05GHz Ryzen 5950X), proto ty procesory založené na malých jádrech nemají přidaná nějaká velká.

      Ale to, že na některou zátěž vychází líp víc menších jader vedlo k vývoji těch specializovaných „cloud“ procesorů jako je Neoverse N1, Zen 4c od AMD, což je potvrzení toho, že homogenní a co největší jádro není absolutně nejlepší řešení pro všechno.
      Ale zatímco v serverech se dá hrát na to, že se prodává procesor pro konkrétní využití a když chce zákazník používat ty jiné charaktery zátěže, tak si zase koupí další server s jiným specializovaným procesorem, tak v sektoru PC je asi lepší mít ten procesor co nejuniverzálnější aby byl dobrý v co největší skupině scénářů.

      A big.LITTLE by v ideálním případě mělo být o tom, že dovolí specializaci – velké jádro se specializuje na to, aby ve hrách a ST aplikacích mělo ještě vyšší jednovláknový výkon, kdežto malá jádra se specializují na to, aby měla co nejlepší výkon na watt a výkon na jednotku plochy (aby se jich dalo na čip naplácat víc, a tak získat co nejvyšší MT výkon). Pokud ta specializace zafunguje, tak by mělo být možné takto dosáhnout současně vyšší ST i vyšší MT výkon než s řešením používajícím jenom univerzální vybalancované jádro (jako jsou Zeny), které by teoreticky mělo být někde mezi, a mít proto o něco horší ST i o něco horší celkový MT výkon.

      A právě ten vývoj v serverech by IMHO měl dokládat, že ta specializace jader aspoň trochu funguje. A jestli funguje ta specializace, tak se tím ospravedlňuje i big.LITTLE v tom smyslu, že je tu potenciál pro to, aby big.LITTLE fungovalo (s tím, že jeho nevýhody jako problém scheduleru, komplikace při propojení víc typů jader atd musí být menší než jsou výhody z té specializace).

      • Jane, nejen Epyc jsou servery. Někdy je třeba vysoký výkon CPU v kombinaci se serverovou platformou, takže potřebuješ mnoho jader na max frekvenci – např. AMD TR.
       U serverů stávající implementace bL nedává smysl, protože lepší řešení tu už máme dávno s homogenními jádry (vyladěná plarforma s C-stavy u MT) a “render” servery, kde jde o max výkon a spotřeba není na prvním místě (jak tu v diskuzi nedávno správně poznamenali 2 borci).

      • „… velké jádro se specializuje na to, aby ve hrách a ST aplikacích mělo ještě vyšší jednovláknový výkon …“
       Tato část funguje
       Jen ta intelí jádra zabírají hodně křemíku.

       „… kdežto malá jádra se specializují na to, aby měla co nejlepší výkon na watt __A__ výkon na jednotku plochy …“
       Z tohoto funguje intelu jenom ta druhá polovina.
       Realizace těch ….montů není zrovna ukázkou efektivity.

       CPU intelu vyráběné jako monolit měly šanci být opravdu úsporné při malé zátěži.
       Pokud přejdou na čiplety, tak se k tomu přidá řežije na komunikaci mezi čiplety.

      • Ja bych dodal jen k tomu co je tu napsano uz prede mnou…
       „Zen 4c od AMD, což je potvrzení toho, že homogenní a co největší jádro není absolutně nejlepší řešení pro všechno.“
       .. myslim si, ze zrovna Zen4C podle tech spekulaci neni asi uplne nejlepsi priklad pro obhajobu Inteliho B-L hybridu. Coz mne jde v prve rade o Inteli implementaci, nikoliv obecne o nejaky typ heterogenni architektury. Zen4C ma byt v podstate Zen4 s osekanou cache a zjednodusene/osekanym jadrem bez „pridavku“ pro vyssi frekvence. Tudiz IPC tech jader je vyjma nejakych specialnejsich uloh, kde ta cache vyznamnou hraje roli, principielne stejne. Jaky by byl rozdil u hypotetickeho Zen4+Zen4C CPU, ktere by se napr skladalo ze 2 chipletu 8+8 nevime. Ale da se spekulovat, ze na zaklade toho, co jsem psal vyse, to urcite nebude 1E(4C) 0,5 vykonu 1P (4) jako to ma AL. ALe treba to bude 0,7-0,8. Pak se dostavate ale k hybridu, ktery se bude chovat jinak, nez to co ma aktualne Intel. To stejne plati pro instrukcni sady, bude se to celkove tvarit (pokud neco nezvoraj) daleko transparentneji, nez AL, RTL atd.
       https://b2c-contenthub.com/wp-content/uploads/2022/10/21_Threadscale_13th_vs_Ryzen_9_7950X_percent.png?w=1200
       jen pro demonstraci prikladam z testu na PCWorld. Kdyz k tomu jeste pridam, ze jine weby napr namerili rozdil ve finalnim vykon 7950x vs 13900k bud mensi, nebo nekdy i rycheljsi 7950x a vzal bych ze vykon je shodny, tak by se par procen dolu 13900k v tom grafu jeste ubralo o 3-5%. A je pak hezky videt, jak pocinaje 10T ten vykon leti dolu az do „zaporu“ (v grafu -3%, podle jinych webu nejspis -6,7,8%) a v zaporu nebo na nule se bude drzet az do konce.
       Tim chci demonstrovat, ze cim mene P jader se tam da a nazene se to E jadrama (v implementaci Intelu) o to bude ten vykon „nevyrovnanejsi“ napric spektrem, oproti homogenimu reseni AMD se stjnym celkovym vykonem. Celkove je to dano tim velkym rozdilem ve vykonu P vs E jader.

     • cece, a uvedomujete si vybec, ze kdyz v serveru potrebujete big.Little tak to udelate tak ze do racku date X server s big a Y server s Little a mate hotovo? Tedy samozrejme jeste propojeni. Ale tak se to dneska stavi. Proto AMD pojede velka i mala jadra a proto to Intel uz davno dela — vedle IceLake/SR jede jeste separatne xeon D-xxxx pro sitovou infrastrukturu, ktere se daji pouzit podobne — viz. treba multi-nody od smicro.
      Tim povazuji vas dukaz o pouzitelnosti B-L za rozlozeny a kontruju myslenkou. Pokud se nekde B-L prosadi, tak je to tam, kde jste omezen energeticky a nevic i kremikem — tj. nasazujete max jedno SoC. Takze bateriovy provoz bud klientu (mobily/tablety) nebo embedded.
      A kdyz se podivate na dnesni mobily/tablety, tak co, ano co, no je tam 🙂

      • Cece, ja si uvedomuji docela dost veci, ale to, ze by se „problem B-L‘ resil tak, ze vezmu CPU B a k tomu CPU L, dam to do dvou ruznych serveru a nazvu to „B-L“ ve smyslu jednoho CPU s jednim bezicim OS nebo hypervizorem nad tim, tak to je mi opravdu novinkou. 😉
       Mobily, tablety a celkove vse co souvisi s vyvojem ARM je trosku jina kategorie, nemyslite? Meli ARM drive (treba 15 let zpatky) ruzne energeticky sporici stavy podobne, jak se to vyvijelo v ramci ‚x86‘ platformy?

  • Jen par dodatku k clanku: (1) Meteor Lake je primarne notebookovy cip. To jestli bude i v desktopu je jeste ve hvezdach.

   Taky mě to napadlo, ale když se tam píše o 125W modelu, tak by to desktop být měl. A jsou tu ty dokumenty o použití LGA 1851, takže IMHO desktop chystaný je (otázka je, zda ho ještě třeba neuloží do šuplíku bez realizace, třeba kdyby měli problém na Intel 4 dosáhnout vysoké takty).
   Ale říkám si, jestli by to nemohlo být tak, že byl plánovaný větší čiplet s 8 P-Core, který měl původně tvořit nejvýkonnější desktopovou konfiguraci, ale ten zrušili a jako náhradu použili 6x P-Core čiplet z notebookové řady H/P.

 4. Tak to je veľmi zaujímavé poklačovanie zmeny paradigmy v mojom prípade vítané, že sa zníži počet P-corisiek Redwood Cove na 6C a zostane 16c malých atómovích E-coríkov Crestmont. 🤗

  Pokiaľ Redwood Cove zvýší zvýší IPC o ~15 %
  a
  Crestmont zvýší IPC o ~30%

  tak

  big.LITTLE je predsa výkonovo „úplne niekde inde“ ako jeho predchodca.

  Stále je toľko neznámych či intel nezredukoval počet P-cores práve skrz nový 7nm výrobný proces (Intel 4) s novým socketem LGA 1851, aby zostali zachované frekvencie a Meteor Lake ťažil z navýšeného IPC Redwood Cove & Crestmont. Potom tu je ďalšia premenná keďže Nám neukázali počet Threadov ako načrtol Jan a to „(pokud budeme předpokládat, že P-Core má stále dvě vlákna a E-Core jen jedno)“ 😉

  Arrow Cove, ktorý bude stáť proti Zen 5 bude musieť na platforme LGA 1851 ponúknuť opäť o čosi viac takže okrem zvýšenia IPC Lion Cove (s + 2C P-corisiek) ponúkne zvýšenie IPC skrz malé atómové E-coríky Skymont.

  Zmena paradigmy x86 hybridných procesorov big.LITTLE pokračuje pričom uvidíme čo predvedú architektonicky nudné stojaté vody…

  • „Pokiaľ Redwood Cove zvýší zvýší IPC o ~15 %“
   .. to by ale musela byt nova architektura a ne jen ‚modifikovany‘ Golden Cove. Aspon podle tech fam.
   „Crestmont zvýší IPC o ~30%“
   .. tak to by bylo fajn, pokud by RC nemel o tech +15% vyssi IPC. Pak by ta architektura zacala byt trosku vic „smooth“. No..uvidime. Pokud Zen5 prijde bez B-L s navysenim P core a IPC (tteba tech =15%) a nebo s B-L typu Zne5+“Zen4C“, kde nebude propastny rozdil mezi vykonem P-E jadra, tak tu jejich 6+16 moc optimisticky nevidim.

 5. tombomino: Je zbytočne riešiť resp. sa trápiť čo bude až bude pri Arrow Cove a Zen 5 otázka stojí čo bude so Zen 4 resp. Ryzenmi 7000 lebo zaplať pánboh nateraz ich ťahá v tomto segmente AM4 platforma s Ryzen 5000.

  Ja viem, že sa čaká na „zázračné ľudové zbrane“ s X3D po Novom roku, ale bude to stačiť ? Aj tam to vidíte tak (ne)optimisticky?

  • X3D pokud prinese podobny efekt ve hrach, jako uz Zen3, tak to bude jasna jednicka min do TOP hernich sestav, na ktery RTL nebude mit odpoved. Kolik modelu s ni vydaji a jestli vydaji i neco jako 10C, (ktere AMD citelne chybi v nabidce) a jak to zahyba s cenama..nevim.
   Tady se podle mne moc neda nic vestit, nejsou ani uniky, krome toho, ze ma snad prijit i 7950X3D a nejen 7700X3D. Na MLID jsem videl docela zajimavou uvahu, ze pokud by AMD vydalo 10C a, tak muze treba ceny poskladat tak ze 8C+XCD se rovna cenove 10C. Kazdopadne 7600x je jak financne, tak MT a 7700x finacne oproti 13600k nezajimavy pro vetsinu uzivatelu.
   Meteor Lake pokud vim, tak ma nejprve prijit do notebooku nekdy v prvni pulce roku, mozna koncem prvniho ctvrtleti. Kdy je planovany desktop, netusim, ale tipnul bych si spis na podzim, takze AMD by melo min 6-9 mesicu trh pro sebe (samozrejme zalezi na cenach)