Radeony mohou mít 3D V-Cache. Příprava pro osazení je viditelně přítomná na čipech Navi 31

1
5nm GPU Navi 31 od AMD 1600
5nm GPU Navi 31 od AMD
-
Zdroj: AMD, via: ComputerBase

AMD chystá 3D V-Cache v grafických kartách Radeon RX 7000, důkazy už byly nalezené přímo na prodávaných GPU.

Vypadá to, že u Radeonů RX 7000 by mohla být použitá stejná technologie jako v procesoru Ryzen 7 5800X3D a jeho následnících s architekturou Zen 4. AMD má podle všeho přichystanou možnost, jak na GPU s architekturou RDNA 3 osadit přídavnou 3D V-Cache navíc. Ta by zvětšila kapacitu tzv. Infinity Cache, je tedy otevřená cesta pro grafiku označenou třeba Radeon RX 7900 XTX3D, která by mohla mít zajímavé výkonnostní charakteristiky.

Informace o tom, že by se 3D V-Cache mohla objevit i na GPU, se objevovaly delší dobu, ale bylo těžké je odlišit od ničím nepodložených spekulací. První závažnější indicií byl únik uvádějící specifikace čipů Navi 31, Navi 32 a Navi 33 na webu Angstronomics, jehož informace se později víceméně potvrdily.

Angstronomics uváděl, že s možností osadit 3D V-Cache v separátním čipletu na základní křemík se počítá u MCD čipletů používaných v GPU Navi 31 a Navi 32. Tedy u čipletů obsahujících paměťové řadiče a bloky Infinity Cache, které by pak V-Cache rozšiřovala o kapacitu navíc. Možnost rozšíření o 3D V-Cache by ale byla technologicky hodně zásadní věc, takže ohledně tohoto tvrzení byla namístě opatrnost.

Ukazuje se ale, že Angstronomics měl tehdy pravdu. Nyní totiž byla existence 3D V-Cache v Radeonech opravdu potvrzena. Či přesněji, bylo potvrzeno, že tuto technologii AMD může použít. Inženýr Tom Wassick se podíval na GPU Navi 31 na grafice Radeon RX 7900 XT mikroskopem a podělil se na Twitteru o svá zjištění, mezi kterými je potvrzení toho, že na MCD se dají osadit čiplety s V-Cache.

Wassick píše, že na MCD osazených v jeho Navi 31 lze vidět linie s tečkami, které vypadají přesně jako zóny, do kterých se osazuje 3D V-Cache na procesorech Ryzen 7 5800X3D a které lze pozorovat i na CCX čipletech s jádry Zen 3 používaných v procesorech bez 3D V-Cache. Přípravu pro osazení čipletu s V-Cache totiž mělo AMD na 7nm CCX čipletech od začátku, jen u většiny CPU Ryzen 5000 a Epyc 7003 není využitá. Byla však pozorovatelná pod mikroskopem a stejné stopy se nyní objevily i a MCD (Memory Cache Die) čipletech v GPU Navi 31.

Tip: Rozbor GPU Navi 31 a architektury RDNA 3. Nová CU a Media blok, akcelerace AI, DP 2.1 pro next-gen 8K monitory

Plošky ukazující pozici kontaktů, na které se čiplet s 3D V-Cache napojí, mají údajně také stejnou rozteč 17–18 µm, což nemusí znamenat, že se na MCD budou osazovat úplně stejné čipy jako na Ryzen 7 5800X3D, ale může jít prostě o to, že se použila stejná technologie napojení, která s těmito parametry kontaktů a jejich roztečemi pracuje. Opět by asi měl být použitý „direct bonding“ přímo samotných měděných vodičů bez použití pájky. Skrz čiplety MCD budou muset být provrtány TSV pro propojení vrstvy měděných spojů na spodku základního čipletu MCD s kontakty na spodku horního čipletu s cache. Ty asi na MCD u běžných GPU provrtané nejsou, ale při mikroskopování jsou vidět volná místa mezi kontakty čipletu, která jsou pro „vrty“ ponechaná.

Jiná věc, kterou Wassick odhalil, je to, zda Radeon RX 7900 XTX používá kompletní konfiguraci GPU s šesti MCD stejnou jako Radeon RX 7900 XT. Tedy zda je šestý čiplet MCD přítomný a jen deaktivovaný, nebo chybí, a GPU je tedy levnější na výrobu. Minimálně u karty, která byla zkoumaná, jde o druhou variantu. Při infračerveném pozorování lze údajně rozlišit, že jeden ze šesti čipů nemá reálné integrované obvody a jde jenom o atrapu vyplňující prázdný prostor. Toto ale nevylučuje, že některé Radeony RX 7900 XT nepoužívají zmetky z výroby plně aktivního čipu pro RX 7900 XTX, u kterých při testování byla na jednom MCD čipletu odhalená závada (a je tedy deaktivovaný a z GPU se stane ořezaná varianta pro RX 7900 XT).

Verze Radeonu RX 7900 XTX se 192MB Infinity Cache?

Angstronomics loni v létě psal, že případné GPU s 3D V-Cache by mohlo používat konfiguraci „1-hi“, což by znamenalo, že na každém MCD by byl jeden další čiplet s cache. Podle Angstronomics se přitom takto měly vrstvit samotné čiplety MCD jeden s druhým, takže by se tímto zdvojnásobila celková kapacita Infinity Cache v GPU Navi 31 z 96 MB na 192 MB (každý z bloků by narostl ze 16 MB na 32 MB). Protože MCD má již jednou nadesignovánu možnost osazení další vrstvy, mohlo by být vrstev dokonce víc. Údajně byla zvažovaná ještě verze 2-hi, kde by byly na základním MCD osazena další dvě patra. Takové Navi 31 by pak mělo 288 MB Infinity Cache (pokud by mělo 384bitovou paměťovou sběrnici s šesti MCD jako Radeon RX 7900 XTX).

AMD Radeon RX 7900 XTX 2
Referenční Radeon RX 7900 XTX (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Konfigurace 2-hi ale prý nepřinášela dost výkonu navíc a AMD se ji už loni v létě rozhodlo nepoužít. Vyjít by tak už mohla jen konfigurace 1-hi se 192MB Infinity Cache. Je ale otázka, kdy se ji AMD rozhodne vypustit na trh, nebo zda se to vůbec stane. Není jisté, že má technologie tak velké přínosy, aby se vyplatila, protože výrobní náklady se zvýší a je otázka, zda bude AMD moci za takový hypotetický Radeon RX 7900 XTX3D účtovat dost na to, aby se mu to vyplatilo.

Sice tak máme potvrzené, že technologie 3D V-Cache na Radeonech existuje a AMD ji testuje a může eventuálně vydat, ale pořád nevíme, zda se toho opravdu dočkáme. Mimochodem – čiplety MCD jsou sdílené i pro menší GPU Navi 32, a možnost osazení 3D V-Cache se tedy týká i jej. U tohoto levnějšího GPU je ale pro technologii asi ještě menší prostor a jediná teoretická šance asi je, že by ji mohla dostat varianta určená pro notebooky, do nichž Navi 31 nepřijde. Naopak pro levnější GPU Navi 33 tato technologie aplikovatelná nebude, je totiž monolitické a MCD nepoužívá.

Zdroje: Tom Wassick, Tom’s Hardware

Radeony mohou mít 3D V-Cache. Příprava pro osazení je viditelně přítomná na čipech Navi 31
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

1 komentář

  1. Inu, možnost 3D cache tady nejspíš využitá nebude, alespoň ne v této generaci. Pro karty s tímhle výkonem by přinesla v podstatě jen nárůst ceny, výkonový zisk by byl minimální. Kdyby Radeony 7xxx jely na dříve předpokládaném kmitočtu nad 3 GHz, pravděpodobně by v XTX 3D cache už byla.