Sony Bravia pro rok 2023: OLED i Mini LED, ale také japonské Anime

0
Sony Bravia XR 2023
Sony Bravia XR 2023
-
Zdroj: Sony

Sony má na špici své nabídky hned několik obrazových technologií. Řada Bravia XR bude letos obsahovat čtyři nové modely: X95L Mini LED, X90L Full Array LED, A95L QD-OLED, A80L OLED. Za nimi pak následují nižší modely Bravia již bez přídomku XR.

8K zůstává u Sony na špici jako Bravia XR Master Series (Z9K, Z9J), v aktuálně představených novinkách ale televizory s tímto rozlišením nejsou. Zato si můžete vybrat špičkový model s LCD v obří úhlopříčce, LCD s podsvícením pomocí miniaturních diod a velkým množstvím samostatně stmívatelných zón, klasický OLED (od LG) i OLED s kvantovými tečkami (od Samsungu).

Japonci své přednosti prezentují jako čtyři P (což trochu evokuje P5 od Philipsu). Zde to znamená zaměření se na obraz, zvuk, prémiový obsah (Bravia Core) a udržitelnost (recyklovaný plast). Společným jmenovatelem novinek je inovovaný kognitivní procesor XR s novou technologií XR Clear Image pro redukci šumu a čistotu obrazu při pohybu, zejména tedy pro rychlé akční scény. Procesor umožňuje i lepší ovládání podsvícení při vyšším počtu lokálních zón – omezení blooming efektu. Počet těchto zón ale Sony neuvádí.

Co se týče zvuku, novinkou je Acoustic Center Sync. Ten ve spojení s některými soundbary stejné značky umí mírným zpožděním signálu vytvořit prostorovější efekt. Model X95L má malé repráčky v rámu obrazu, které fungují jako tweetery, a vytváření zvuku přímo obrazovkou pomocí technologie Acoustic Surface je doménou modelů A95L a A80L.

Hráči se mohou těšit na samostatný ovládací panel pro přepínání režimů (například VRR) a podporu 4K při 120 snímcích s Dolby Vision. Dále s funkcí Black Equalizer na možnost zvýšení jasu v tmavých oblastech obrazu (čemu se u filmů chceme naopak vyhnout).

Sony Bravia XR pro rok 2023 obr4
Herní menu

Specialitou je pak možnost zmenšení herního okna na menší plochu, což podle Sony může vést k většímu soustředění hráče. Model A95L má multi-view, což umožňuje vedle sebe hrát hru a současně sledovat YouTube.

Nechybí ani vlastní streamovací služba Bravia Core. Ta nabídne filmy zejména ze studia Sony Pictures (Spiderman, Venom, Krotitelé duchů, Šmoulové). Zdarma ji k televizoru nemáte, Sony vám ale dá do začátku nějaký kredit, filmy pak ale dále již dokupujete. Kvalita obrazu (i bitový tok, který dosahuje 12 až 80 Mb/s) je proti konkurenci mnohem vyšší.

Televizory řady Bravia XR podporují Bravia Cam, tedy vlastní kameru využitelnou kromě konferencí (Sony prezentuje Google Meet) i pro úpravu naladění barev obrazu či zjištění polohy sledujících osob a následné uzpůsobení zvuku právě tím směrem. Televizor umí na základě nepřítomnosti diváka i snížit jas. Kamera obsahuje mechanickou krytku.

Na novém dálkovém ovladači se vedle tlačítek pro rychlý přístup k Netflixu, Disney, Prime, YouTube a samozřejmě Bravii Core objevilo nové logo Crynchyroll. Jde o americkou platformu obsahující zejména kategorii Anime. Dostupná je i u nás a vlastně je jen pár zemí (Kuba, Írán, Súdán či překvapivě Japonsko), kde si ji nespustíte.

Bravia XR A95L (QD-OLED od Samsungu): 55″, 65″, 77″

 

Bravia XR A80L (OLED od LG): 55″, 65″, 77″, 83″

Bravia XR X95L (LCD s Mini LED): 65″, 75″, 85″

Bravia XR X90L (LCD s podsvícením Full Array): 55″, 65″, 75″, 85″, 98″

 

Zdroj všech snímků: Sony

Sony Bravia pro rok 2023: OLED i Mini LED, ale také japonské Anime
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů