Máme specifikace 125W procesorů Intel Alder Lake pro desktop, mají „P-jádra“ a „E-jádra“, 228W PL2

90

Tak už unikly specifikace desktopových procesorů Alder Lake. Takty 125W odemčených modelů budou hodně vysoké, známe už i spotřebu, tedy limit PL2. První 10nm procesory Intelu pro desktopy a herní PC budou hodně zajímavá…

Tento týden se objevily zprávy o překvapivém výkonu, který by prý měly mít hybridní big.LITTLE procesory Intel Alder Lake: přes to, že z 16 jader je jen osm „velkých“, prý v Cinebench R20 překonají 32vláknový Zen 3. Teď máme další detaily: údajné parametry všech tří 125W odemčených modelů pro nadšence. Máme takty a také jejich potřeby během boostu, tzv. PL2. 10nm proces konečně proti 14nm CPU spotřeby sníží – ale ne o moc.

Specifikace desktopových procesorů Alder Lake (alias Core 12. generace) pro socket LGA 1700 se objevily na čínském fóru Zhihu. Jako obvykle platí, že byste je ještě měli brát s jistou rezervou, ovšem data vypadají poměrně věrohodně. Intel údajně už pár týdnů partnerům dodává tzv. kvalifikační vzorky, což jsou předsériová CPU, která mají stejné parametry, jako finální prodejní modely. Specifikace asi pochází z nich.

Intel údajně bude v procesorech Alder Lake označovat „velká“ výkonná jádra (ta mají architekturu Golden Cove, jež údajně má mít až o 20 % lepší IPC než nynější Willow Cove/Cypress Cove v procesorech Tiger Lake a Rocket Lake) jako „P-Core“, kde ono pé asi má znamenat Performance. Naopak malá jádra s architekturou Gracemont (o té se spekuluje, že by mohla mít IPC blízké procesorům Skylake, ale chybí jí HT) se v marketingovštině Intelu budou jmenovat „E-Core“, což patrně znamená Efficiency.

Mimochodem, ačkoliv pořád používáme termín „big.LITTLE“, původně prosazovaný firmou ARM (ta už od něj ale spíš upouští), Intel ho nikde neuvádí, logicky. Firma tuto koncepci procesorů s více druhy jader označuje jako „Intel Hybrid Technology“.

Specifikace Alder Lake pro LGA 1700

Nyní k oněm specifikacím. Nejvýkonnější model má být Core i9-12900K s osmi P a osmi E-jádry a 30MB L3 cache. Jeho frekvence mají být v souladu s předchozím únikem. Maximální boost je 5,3 GHz – tedy na stejné úrovni, kam se po letech ladění vyšplhala 14nm CPU Intelu. To lze považovat za úspěch (navyšování IPC tedy neubralo z dosažených taktů).

Tato frekvence bude dostupná pro jedno nebo dvě P-jádra – je možné, že bude podmíněná Thermal Velocity Boostem, pravděpodobné je také, že platí pro preferovaná jádra. Ale to už dnes není nic nového. Pokud zatížíte všech osm P-jader, může jejich takt být maximálně 5,0 GHz – toto je už nárůst proti all-core boostům dosavadních CPU (tedy až na specifické Core i9-9900KS).

Vzorek procesoru Intel Alder Lake S Zdroj VideoCardz
Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 (Zdroj: VideoCardz)

E-jádra tohoto procesoru mají maximální boost 3,9 GHz. Tentokrát je ale dostupný pro čtyři jádra najednou, ale není úplně jasné, zda se tím míní jeden ze dvou čtyřjádrových klastrů, do kterého budou E-jádra sdružena, nebo zda tento takt bude realizován čtyřmi jádry napříč klastry. Při vytížení všech osmi E-jader bude maximální frekvence 3,7 GHz.

Chování Boostu zůstává: PL2 je 228 W

Pokud se v CPU zatíží úplně všechno najednou, což nastane v mnohavláknových aplikacích, pak je samozřejmě možné, že frekvence budou nižší než uvedená maxima. Intel totiž opět bude u procesoru stanovovat maximální spotřebu při boostu, tzv. PL2. Hodnota TDP (které se také říká PL1) je 125 W, což znamená, že při základních taktech (které ještě neznáme) nebude spotřeba vyšší než 125 W. Ovšem v boostu může být překročena a procesoru bude povoleno odebírat až tzv. Hodnotu PL2. Ta je u Alder Lake nastavená na 228 W. Intel tedy i u těchto CPU na 10nm procesu zachová stejné chování boostu se spotřebou značně přesahující TDP, jaké bylo u předchozích generací.

Boostová spotřeba by měla ovšem být nižší než u 14nm procesorů, jako je i9-10900k nebo i9-11900k – ty mají PL2 250 W nebo 251 W. Redukce je to nicméně ani ne o 10 %.

Intel specifikuje, že tato PL2 spotřeba by měla být odebírána jen po omezenou dobu (tzv. Tau) a poté klesnout na úroveň PL1 (TDP). U 125W procesorů Comet Lake a Rocket Lake bylo Tau 56 sekund (28 sekund u 65W modelů), ale zda se bude u Alder Lake měnit, nebo zůstane, nevíme. Ovšem potíž je s tím, že Intel výrobcům desek povoluje, aby jednak ignorovali hodnotu Tau a nastavili trvání PL2 spotřeby na nekonečno, jednak také mohou samotné PL2 i PL1 zvýšit. Zatímco kancelářské OEM sestavy obvykle omezené trvání boostu s vysokou spotřebou dodržují, desktopové desky prodávané samostatně, zejména ty dražší s čipsety řady Z, obvykle spíše limity ignorují a procesor pak může trvale jet pod oním vyšším limitem. Alder Lake by tedy u takových desek odebíralo v závislosti na běžící úloze až 228 W. Ve hrách by byla spotřeba nižší, ale například při enkódování byste se nad 200 W mohli dostat.

Komponenty socketu LGA 1700 pro procesory Alder Lake 02
Komponenty socketu LGA 1700 pro procesory Alder Lake (Zdroj: Taobao)

Core i7 a Core i5: méně jader, osekaná L3 cache

Vedle vlajkové lodě Core i9-12900K bude nabízený levnější model Core i7-12700K. To je 12jádro, které má osm velkých P-jader a čtyři malá E-jádra. Takt P-jader je maximálně 5,0 GHz, přičemž tato frekvence je použitelná pro maximálně dvě jádra. All-core boost, tedy maximum, pokud jsou zatížená všechna P-jádra. je 4,7 GHz. Malá jádra mají také variabilní maximum, ač jsou jen čtyři. Při zatížení maximálně dvou může jejich takt být 3,8 GHz, při zatížení všech čtyř 3,6 GHz.

Opět neznáme základní takty. TDP je 125W, boostová maximální spotřeba PL2 je ale údajně stejná jako u i9 – až 228 W. Zajímavý údaj je L3 cache, která má 25 MB. Jak jsme nedávno psali, L3 cache bude zřejmě fungovat tak, že vždy jeden čtyřjádrový klastr malých jader bude mít jeden blok L3 cache (zatímco u velkých jader má každé vlastní kus L3). U modelu Core i9 má L3 cache 3 MB na jedno jádro/klastr, takže máme 8 × 3 MB + 2 × 3 MB, celkem 30 MB.

Podle toho, že Core i7-12700K má 25 MB, se zdá, že Intel u Core i7 oseká L3 cache ze 3 MB na 2,5 MB na každé jádro nebo klastr. Zajímavé ale je, že čtyři malá jádra u i7 zřejmě pocházejí ze dvou klastrů, protože pořád máme 8 × 2,5 + 2 × 2,5 MB L3 cache. Při vypínání malých jader tedy Intel neodstřelí najednou celý klastr, ale jen v každém ze dvou klastrů vypne část jader – zbylá ale pak mají zachován celý původní blok L3.

Tip: Intel Alder Lake: informace o cache v Golden Cove a Gracemontu a jak funguje big.LITTLE

125W modelů Alder Lake odemčených pro přetaktování bude zdá se trojka – posledním je Core i5-12600K. U tohoto modelu Intel vypne ještě dvě velká jádra, takže zbude šest výkonných P-jader a čtyři E-jádra. Ta jsou asi opět ve dvou klastrech a procesor má opět zdá se 2,5 MB L3 cache na jádro, protože celková kapacita L3 cache je 20 MB (6 × 2,5 + 2 × 2,5 MB = 20 MB).

U tohoto procesoru je maximální takt velkých jader 4,9 GHz, opět to bude dostupné maximálně na dvou jádrech. Maximální boost pro všechna velká jádra aktivní je 4,5 GHz. U malých jader byly takty snížené o 200 MHz proti modelu i7 – takt pro maximálně dvě jádra aktivní je 3,6 GHz, pro všechny čtyři E-jádra aktivní pak je maximum 3,4 GHz. I toto CPU má 125W TDP/PL1, ale také stejné 228W PL2. Intel tedy jednotlivým modelům nenastaví odlišné limity spotřeby v boostu.

Údajné parametry 125W desktopových procesorů Intel Alder Lake Zdroj Zhihu
Údajné parametry 125W desktopových procesorů Intel Alder Lake (Zdroj: Zhihu)

Ceny zatím únik neuvádí (a asi je na ně ještě příliš brzy). Také nemáme informace o specifikacích integrovaného GPU. Dříve uniklé informace ale uvádějí, že iGPU by mělo mít u mobilních Alder Lake 96 EU (768 shaderů) architektury Xe zřejmě podobné té v Tiger Lake a Rocket Lake. Desktopová Alder Lake ale mají mít slabší iGPU s jen 32 EU (256 shadery), tedy dost dostupné Intel UHD Graphics 750 v procesorech Rocket Lake.

Tip: Detaily platformy CPU Intel Alder Lake: PCIe 5.0, DDR5, čipset, konektivita. Výkon až dvojnásobný

DDR5 na Z690, levné desky ale spíš s DDR4?

Dále už dříve uniklo, že procesory budou mít řadič PCI Express 5.0 ×16 pro grafickou kartu, ale asi jen PCI Express 4.0 ×4 pro SSD. Podporované budou paměti DDR5-4800, které budou používané na dražších deskách s čipsetem Z690. Podle leakerů z Twitteru ale údajně levné desky budou obvykle používat paměti DDR4 (oficiálně asi bude podporováno DDR4-3200). Většina nebo snad téměř/úplně všechny desky s čipsety H610 a B650 by prý mohly být postavené pro paměti DDR4 a dokonce i některé levnější desky Z690 mají používat paměti DDR4.

Procesory Alder Lake a jejich platforma LGA 1700 by prý měly vyjít na konci října, údajně 25. 10. V první vlně CPU se začnou prodávat právě 125W desktopové modely pro nadšence a s nimi desky platformy Z690. Je asi možné, že úspornější 65W modely vyjdou až o něco později (i když ono úspornější může být v uvozovkách – PL2 má dnes Intel hodně vysoká i u 65W modelů, takže také mohou konzumovat podobně jako K-modely).

Slajd Intelu k 10nm procesorům Alder Lake Zdroj: VideoCardz

Galerie: Úniky a informace k procesorům Intel Alder Lake

Zdroje: VideoCardz, Zhihu

Máme specifikace 125W procesorů Intel Alder Lake pro desktop, mají „P-jádra“ a „E-jádra“, 228W PL2
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.36%) 11 hlasů

90 KOMENTÁŘE

 1. Fakty dnešných dní heslovite:

  Červené berušky zachvátila pravá, nefalšovaná panika…
  Červené berušky s vypúlenýma očiskama zdesene
  behajú po weboch v snahe zvrátit krutú pravdu
  pod heslom „Milovat a chránit“…
  Prvý krát po 40. rokoch garážový DíDí nevypil
  mamčino kakauko…
  Pri starom pivovare očití svedkovia nahlasujú
  zvýšený pohyb húkajúcich sanitek…
  Hybridná architektúra Intelu 16-jadrového procesora
  je výkonnejšia, ako 16-jadrový procesor AMD
  zložený výlučne z veľkých jadier…
  Rok 2021 sa zapíše do dejín, Intel zahájil
  mohutný útok s cieľom uzurpovať trón
  kremíkového Boha, stavba nových fabrík,
  vývoj a nákup nových technológií, regrutovanie
  ľudských zdrojov budiž toho dôkazom !

      • Ano, umí vyrobit pouze dobrá CPU a GPU 🙂
       Opravdu jen potvrzuješ moji myšlenku 🙂

      • AnamanX, človeče nešťastná, nemáš o tom
       ani páru…
       Takže beruško, ži si v tom sladkom sníčku
       v pohádke o Červených fabrikách…
       Čau, nemá zmysel reagovat na tvoje
       sprostosti…

      • @JO – čo tu pletieš nVidiu…
       Debata začala tým, že z Intelu są stane
       kremíkový Boh, nato jeden nešťastník
       odpovedal, že kremíkový Boh je AMD…
       Pointa znie – žiadny výrobca nemôže
       získať titul kremíkového Boha, pokiaľ
       si ten kremík nedokáže vyrobiť…

      • však on nenapsal „bůh křemíkového výrobce“ … řešíš ptákoviny … vymyslet můžeš i perpetum mobile, pokud ti ho nemá kdo vyrobit, není k ničemu …

      • To je blbý príklad, perpetuum mobile ešte
       niko nevymyslel, na rozdiel od CPU…
       Intel si vie čip navrhnúť i vyrobiť, AMD
       len navrhnúť…to ale spústa berušek nevie…

      • blbý příklad 😀 … výrobce je k tomu, aby vyráběl, nemusí nutně navrhovat … tsmc b tedy nemělo vyrábět čipy, protože je nenavrhuje…? Může se stát, že nějaký proces tsmc bouchne a intelu se zas povede … pak bude intel křemíkovým králem 😀
       třeba tamtung navrhuje i vyrábí, zatím je králem, ale možná za tři měsíce už králem nebude, xiaomi ho skákne, přitom nevyrábí …
       ono je to takové sporné tvrzení … kdo je králem, kdo má lepší, nebo kdo má nejvíc i když horších … jak pro koho …

   • No Coffee Lake bylo napřed před Ryzenem 1000 (a asi i 2000?), mělo celkem znatelnou výhodou ve výkonu na jedno jádro. Ono tehdy taky asi 14nm Intel × 14nm GlobalFoundries znamenalo, že měl Intel výhodu lepšího procesu, viděno zpětně (přijde mi, že jsem ten rozdíl ve foundry/Intel procesu asi tehdy trošku podceňoval).

    Zrovna ten multi-thread výkon bych jako takovou super výhru pro Alder Lake neviděl, s +14 % výkonu* při až +60 % spotřeby (228W/142W), no…. Alder Lake bude podle mě docela událost, ale kvůli pokroku v jednovláknovém výkonu. Taky přijde na trh o rok později než Zen 3, že jo…

    * Podle toho údajného Cinebench R20.
    Taky jsem teď slyšel, že zrovna Cinebench může být pro Alder Lake dost ideální případ – protože to, jak pracuje po dlaždicích, znamená, že je to v podstatě imunní na problém s tím, že velké a malé jádro má jiné charakteristiky výkonu. V úlohách, kde se vlákna musí nějak víc synchronizovat a je to citlivější na asymetričnost, by to mohlo dopadat hůř. Ale snad ne o moc, těch komplikovanějších MT programů snad tolik nebude.

 2. Vím že si tu kluci pořád poměřujete bambéra, ale čistě můj názor člověka, co jde náhodou kolem a je pořád na Kafíčku: TDP moderních CPU jak rudý tak modrý strany je naprosto tristní a doufal jsem, že desítka Intelu s tím něco udělá. Zatím to vypadá hůř a hůř. Zen 4 bude taky žravej jako prase, takhle ten ekoterorismus nepotěšíme.

  • Tak napríklad u AMD Zen2 (konkrétne Ryzen 5 3600 – 65W), tak tam nahodíš Ryzen Master a priškrtíš „PPT“ (Total Power Socket CPU) z 88W na 44W, a ešte „TDC“ (Sustained Current Limit) zo 60A na 30A a „EDC“ (Peak Current Limit) z 90A na 45A a hneď máš teploty nie 72 stupňov Celzia, ale 55 stupňov a frekvencia klesne pri All-core záťaži (Handbrake x265) z cca 4Ghz na 3.6Ghz…čo myslíš, aké nastavenie používam po večeroch, alebo keď nepotrebujem maximálny výkon z CPUčka….Zen 3 bude fungovať veľmi podobne a u Zen4 to nebude inak. Uvidíme, či aj Intel nepríde s niečim podobným. Len pripomeniem, že v Ryzen Master to môžeš mať ako profily a v sekunde prepneš z jedného profilu na druhý. Idle teploty sú 36-37 stupňov teraz v lete len pre úplnosť a frekvencie od 300-900mhz pre IDLE.

   • 3600 už není moderní CPU ale fosilie optikou hardwarových změn :).
    U AMD je vtipný, že většinu dobrých softů (neřku-li low level driverů) za ně musí dělat komunita. Což říká o té firmě taky mnohé. Taková Bethesda.

    Hele ty si jako uživatel nemáš co dělat nějaký profily, výrobce čipů si má hlídat nejen výkon, ale i spotřebu. Nesnažme se tvářit, že je ok, když výrobci svou práci přenášejí na tebe coby koncového uživatele, protože to tak prostě není.

    AMD bylo vždycky trochu bastl v minulosti, pamatuju si jak jsem si hrál sám s Phenomama, ale do háje pokud chce bejt dvojka Intel, tak musí začít vyrábět CPU, který nebudou mít spiky na ploše a Intel se může trošku zaklidnit se svými Gears of War, protože za chvíli budeš mít GL82 s Power Draw bambilion W.

    Kam jsme se to dostali, všichni slibovali, že nový procesy budou víc power efficient a je to úplně naopak zase celý.

    • Mam Ryzen 5800X s TDP 105W a priskrtil jsem to na 80W, vykon zanedbatelne nizsi.

     Kdyz se podivas na doby minule a na dosahovana TDP, tak je rada Ryzen 5000 porad dost slusna a je v desitce nejlepsich. Mohlo na tom byt AMD jeste lepe, kdyby to priskrtili uz z vyroby, ale faktem je, ze tahaji za kratsi cast provazu a protoze se Intel utrhnul ze retezu, co se tyka pomeru vykon/spotreba i AMD se zamerilo na vykon s malym vyznamem spotreby, ale stale maji uzivatele moznost si z toho udelat usporna CPU jen za ztratu minima vykonu. U Intelu nic takoveho nelze.

     • Jeden z důvodů, proč šel Intel ARM směrem hybridů. Jestli to bude dobře nebo špatně, se dozvíme za pár měsíců.
      Já osobně doufám, že dobře a minimálně 400/600 non-K party budou co se týče spotřeby normální, protože Kčková řada se totálně utrhla ze řetězu, jak píšeš. Nejsem si jistej, jak si s celou tou architekturou poradí W11 scheduler, ale dejme tomu, nějakej čas na ten vývoj měli.

      Osobně zatím koukám po nějakém ekvivalentu 10700(f), ale nevim, jestli se dočkám. 6jádro už v roce 2021 nechci z hned několika důvodů.

      • 5800X a pohrat si s BIOSem, da se ten procesor hodne umravnit, nebo pockat, jestli preci jen neprijde neco jako 5700X, ale obavam se, ze uz ne. AMD predpoklada, ze lidem, co nechteji maximalizovat vykon na ukor spotreby staci 3700X.

      • Čekám jestli je Intel trochu nakope do zadku, přeci jen trochu se nám na tom Zen 3 rozežrali a to není dobře. Chce to counter.

      • DeWorld.cz čumte na Stachuja, udělal si ikonku, tak to teda čumím. To většina z Vás neumí.

      • Brrr, tak s takovým individuem bych byl spojován opravdu nerad :D. Stejně jako s těmi žabomyšími válkami tady.

       Protože ve finále vás ojebávají jak Intel tak AMD vydáváním předražených produktů, měli byste se tu už probudit, ne všem vám je tu 12 let počítám, abyste nosili slipy s logy vašich oblíbených výrobců jako s Želvami Ninja.

       Ale pokud sem někdo náhodou zabloudí do diskuzí, vypadá to tu jak u blbejch na dvorečku a obdivuju od začátku Honzu, že ty výplody tu čte, nebo dokonce musí číst.

    • to DWCZ: Ryzen Master je priamo software od AMD, takže nechápem o čom točíš. OC utility sú iná vec, na to zase treba už príslušný „skill“ aby si to zvládol. Normálny užívateľ dostane CPU už od výroby „nabrúsený“ na maximálny výkon (resp. s dodatočne zvýšeným výkonom a TDP vyšším o cca 1/3) a ak ho chceš nejak „priškrtiť“, napríklad pre slabší chladič v miniITX skrinke, respektíve naladiť na vyššiu efektivitu, tak máš tú možnosť, alebo si len naimportovať profil od kamaráta a je to. AMD už nieje tá slabá dvojka ako pred desiatimi rokmi, vedia to všetci, len ty si to nechceš priznať a hľadáš zástupné problémy….Pozri sa na Intel a jeho efektivitu…a nemáš ani tú možnosť to poladiť s dobrým GUI nástrojom.

     • To nejsou zástupné problémy a každý kromě fanboys to ví. Ty se nemáš co hrabat v efektivitě procesoru, to má udělat výrobce. A je úplně jedno jestli je to Intel nebo AMD. Pokud stavíš ITX, logicky už předem víš, že ten undervolt dělat asi chceš, ale v zásadě bys NEMĚL muset. 65W part je 65W part, pro mě neexistuje nějakej gear 2 s až 144 W, to je čistá debilita.

      Ohledně Ryzen Master, neumí toho zdaleka tolik co 3rd party řešení (1usmus už doufám pracuje pro AMD) a AMD drivery občas pohřbí i jinak docela dobré karty (všichni kdo scénu sledují pamatují 5700XT).

      Nalij si čistého vína a nežer to tolik. Nepomáhá to nikomu a už vůbec ne trhu.

      • Hrabať v efektivite sa nemusíš…jednoducho od výroby máš možnosť si zapnúť CPU s PBO (88W, alebo 142W) alebo bez neho (65W, 105W), dokonca máš možnosť si zapnúť aj ECO. A pri stavbe PC, aj tak musíš ísť do BIOSu, minimálne pre nastavenie bootovania diskov, prípadne zapnúť RAID namiesto AHCI.

       Ja trhu nijako nepomáham to máš pravdu, až na základové dosky a RAM, kupujem zásadne HW z druhej ruky po entuziastoch a vôbec mi nerobí problém byť 1-2 roky po zadu za nimi…šetrí mi to zdroje na ďalšie hračky do dielni.

      • Nepotřebuje, ale neměla by to být nutnost, jen věc pro enthusiasty. Jenže všichni výrobci teď vydávaj out of the box žravotu a to fakt není hezkej pohled.
       Jinak bez XTU by notebook sféra byla bohužel (a to chci zdůraznit) smutnej pohled, zvlášť u modelů s poddimenzovaným chlazením.

 3. Ano, jsou to hloupé zabo-mysi diskuze, ale jedno je jisté. CK polni marsalek je proste obyčejný vůl a jeho nazory fakt člověk nesmí brat vážně 🤣

  CPU AMD i Intelu jsou dobrá a v podstate se nema cenu dohadovat. Nekdy se to sice moc nepovede, ale jindy zas dovedou prekvapit. Od toho jsou tu testy, aby clovek vybral to, co zrovna potřebuje. A toho blba CK marsalka ignorujte.

 4. AMD a Intel

  Dnešní procesory jsou +- stejně pokud neberete TDP anebo
  intel vs AMD

  Mě spíš stve že dnešní CPU je minimálně 3.generace za výkonem GPU takže i ten nejvykonejsi herní CPU brzdí GPU to už bylo u 2080ti.

  A teď neexistuje ani min 3 generace nebude existovat CPU co utáhne RTX 3090.

  A další generace gpu rtx 4000 má být 2x vykonejsi?

  A ve 4k hraní s 3090 je úplně jedno jestli máte

  I5 11400 f nebo ryzen 5600x nebo i9 11900k ty procesory přestaly tahat.