VIA uvedla novou generaci procesorů. Čtyřjádra na 28nm procesu s AVX/AVX2

0

Minulý měsíc jsme zde psali o tom, že firma VIA zřejmě konečně přišla s novým procesorem architektury x86. O chystané další generaci architektury používané v čipech Nano se sice mluvilo už před drahnou dobou, na trh jí to ale trvalo o dost déle, než jsme tehdy čekali. Nyní je už potvrzeno, že inovovaná CPU vyráběná 28nm procesem a vybavená přepracovanou architekturou jdou skutečně trh, ačkoliv se tím firma kupodivu vůbec nechlubí. Dokonce ani to, že po letech přišla se zbrusu novými procesory, neroztroubila například nějakou tiskovou zprávou.

Tyto čipy se místo toho objevily pokoutně v aktualizované revizi desky Epia-M920, kterou VIA oznámila tento měsíc. Momentálně VIA nabízí tuto desku s třemi CPU. První (EPIA-M920-10E) má dvoujádrový Eden X2, který by patrně měl být 40nm procesorem staršího typu. Kromě toho ale existují dvě čtyřjádrové verze, které by měly být vybavené novým 28nm procesorem z letoška. Výkonnější model (EPIA-M920-20Q) má napájen čtyřjádrový procesor s taktem 2,0 GHz, druhá slabší verze (EPIA-M920-16QE) má také čtyřjádro na taktu 1,6 GHz. Podstatný rozdíl je v tom, že na 2,0 GHz deska vyžaduje aktivní chladič, zatímco 1,6GHz verze má zřejmě dostatečně nižší TDP na to, aby jí stačil pasiv. Kromě toho by snad měl existovat ještě třetí 28nm model taktovaný na 1,2 GHz, jenž je v průmyslovém pasivním barebonu Amos-3005.

VIA Epia-M920
VIA Epia-M920

Díky tomu, že se VIA svými novinkami nějak moc nechlubí, je hledání nějakých bližších parametrů docela detektivka (naštěstí ale máme detektiva Tralaláka, kterému za tyto a následující informace vděčíte). Z manuálů lze vyčíst, že 2,0 GHz verze se zřejmě bude prodávat pod označením VIA Quadcore (modelové číslo je zdá se C4650) zatímco modely na 1,6 a 1,2 GHz, které jsou určené pro pasivní desky, jako Eden X4. Je v nich též potvrzeno, že tyto čipy jsou vyráběné na 28nm procesu (zřejmě nedopatřením se zde ale mluví o tom, že jsou složené ze dvou čipů jako 40nm čtyřjádro, což by neměla být pravda a patrně jde o přehlédnutí při editaci).

TDP procesoru by pravděpodobně mělo být 18 W. To je alespoň hodnota, kterou lze nalézt na webu Zhaoxin.com – což je společný podnik, který VIA založila s čínským kapitálem v zádech. Bohužel nevím, zda jde o číslo pro 2,0 GHz procesor, nebo pro pasivně chlazenou 1,6 GHz verzi. Na 40 nm měla VIA procesory také s TDP 27,5 W, například 1,2GHz VIA Quadcore L4700E, které se do Epie-M920 také osazovalo. Nicméně při přesunu na 28nm proces by 18W TDP i u výše taktovaného čipu mělo být reálné. U TDP je jinak nutno také přihlédnout k externímu čipsetu (Epia-M920 má VX11H), neboť procesory VIA jsou jen čisté CPU. Paměťový řadič, jižní můstek a také integrovanou grafiku (Chrome 640) jim zajišťuje právě čipová sada.

VIA Quadcore C4650 2,0 GHz (Zdroj: Löschzwerg)
28nm VIA Quadcore C4650 na 2,0 GHz (Zdroj: Löschzwerg). Čip je velmi malý, celé poudro měří jen 21 × 21 mm

Naštěstí se k desce s novým CPU už dostali i některé osoby mimo mateřskou firmu, například tento uživatel fóra 3DCenter.org. Kromě fotografií čipu už jsou tak k dispozici i výstupy z diagnostických utilit, i když ty zřejmě zatím řadu parametrů nedetekují správně. Zdá se, že 2,0GHz VIA Quadcore C4650 má sběrnici FSB na efektivní frekvenci 1066 MHz. Při taktu 2,0 GHz je napětí 1,15 V; v nečinnosti ale procesor přepíná na 1066 MHz a napětí 0,90 V. Procesor má 64KB L1 cache (32 KB data, 32 KB instrukce) a 2MB L2 cache, která by snad měla být sdílená pro všechny jádra.

 

 

AVX2 a další nové instrukce

Povšimněte si instrukčních rozšíření, detekovaných programem CPU-Z. Nová architektura má dvě významné novinky. Za prvé podporuje 256bitové SIMD instrukce AVX a AVX2; proti 40nm architektuře přibylo také SSE4.2, které Intel zavedl s architekturou Nehalem. Nová architektura je tedy z hlediska instrukční kompatibility mnohem modernější (škoda, že VIA nestihla uvedení v první půlce roku, mohla s AVX2 předběhnout AMD). Kromě toho má procesor nyní instrukční rozšíření AES (někdy označované též „AES-NI“). I starší CPU VIA sice měly akceleraci šifrování, ovšem formou vlastního rozšíření Padlock. Instrukce AES jsou však kompatibilní s Intelem a AMD, a 28nm procesory VIA díky nim tak nebudou potřebovat speciální podporu v softwaru.

VIA Quadcore C4650, CPU-Z (Zdroj: Löschzwerg)
VIA Quadcore C4650, CPU-Z (Zdroj: Löschzwerg). Ne vše je však detekováno správně

Pokud se o nových čipech od VIA chcete dozvědět více, uděláte asi nejlépe, pokud si dáte do záložek toto vlákno na našem fóru. Tralalák do něj vkládá všechny novinky, které se k procesorům VIA objevují, takže až se objeví nové poznatky, budete v obraze. V příštích dnech či týdnech by měly být k dispozici i testy výkonu, takže bude možné zhodnotit, kam architektura jader pokročila.

Pokud byste měli o některý z těchto čipů skutečný zájem, můžete si desku Epia-M920 už objednat. Vyjde ale hodně draho, neboť jde spíše o průmyslový hardware. Pasivní 1,6GHz verze stojí 355 USD, 2,0GHz model dokonce 375 USD (u nás s daní 11 000 CZK). Dostupnější by se tato CPU snad mohla stát, pokud by je začali používat čínští výrobci skrze podnik Zhaoxin, zda k tomu ale dojde a zda se pak takové počítače či desky budou dostávat i k nám na západ, zatím těžko říct.

Zdroje: VIA (1, 2, 3, 4, 5), Rise.tw (1, 2), 3DCenter.org (fórum)

Ohodnoťte tento článek!