Začíná se prodávat BenQ BL3201PT. 32″ IPS s rozlišením 4K za 25 tisíc

0

Včera jsme tu psali o monitorech AOC, chlubících se neblikajícím podsvícením a také technologii omezující z ergonomických důvodů množství vyzařovaného modrého světla. Z obou těchto funkcí se zřejmě stávají oblíbená vnadidla výrobců monitorů, neboť přesně stejně propaguje pro změnu firma BenQ monitor BL3201PT. I ten má mít technologie „Low Blue Light“ a „Benq Flicker-free“. Jde ale o monitor úplně jiné třídy: 32″ obrazovku s rozlišením 3840 × 2160 bodů (alias UHD či 4K), založenou na technologii IPS.

BenQ BL3201PT je podle výrobce určen zejména pro designéry, práci s grafikou, animací a CAD/CAM. Použitý 4K panel s technologií IPS má rozměry aktivní zobrazovací plochy 708,5 × 398,5 mm a rozteč pixelů 0,185 mm. Jedná se o obrazovku se standardním gamutem sRGB, nicméně podporuje na vstupu 10bitové barvy (celkem tedy miliardu odstínů). Udávaný kontrast (1000:1) a pozorovací úhly 178°/178° jsou pro panely IPS naprosto standardní specifikací, takže zde se překvapení nekonají. Co se pak týče odezvy, slibuje BenQ hodnotu 4 ms při přechodu šedá-šedá.

BenQ BL3201PT

Podsvětlení pomocí LED má maximální jas až 350 cd/m². Regulace by měl být jak již bylo řečeno prosta viditelného blikání a monitor má i senzor okolního světla, takže intenzitu umí měnit automaticky. Jak jsme již nadhodili, BL3201PT má coby volitelnou funkci omezení vyzařovaného modrého světla, což má šetřit váš zrak. Pochopitelně se tím ale kazí vyváženost barev, takže použít ji lze jen pro činnosti, kde není třeba mít přesné odstíny. Pro tyto úlohy má BenQ několik profilů s odstupňovanou mírou redukce modré.

Redukce modrého světla má chránit váš zrak
Redukce modrého světla má chránit váš zrak

Monitor také podporuje stejné „vylepšovací“ módy určené pro práci s animací či CAD/CAM a podobně, jako jeho menší nedávno uvedený kolega, model BL2711U. S tím sdílí také funkce zobrazení picture-in-picture a picture-by-picture, kdy na jednom monitoru mohou být naráz zobrazeny signály z více zdrojů.

 

Čtečka karet, senzor otočení…

Stojan má všechny podstatné ergonomické funkce: umožňuje nastavit náklon, výšku (v rozsahu 15 cm) a díky pivotu lze obrazovku otočit do vertikální orientace. Zabudován je dokonce detektor, který dá po otočení vědět operačnímu systému, že má zobrazení přepnout. Jako vstupy jsou přítomny DisplayPort 1.2, MiniDisplayPort, DVI a dvě HDMI, ale jen verze 1.4, což by vám omezilo obnovovací frekvenci na 30 snímků za vteřinu. Monitor má také párek 5W reproduktorů a pětiportový rozbočovač USB 3.0, na boku je dokonce i čtečka karet SD.

 

Kombinace rozlišení a velikosti obrazovky asi u BenQ BL3201PT leckoho oslovila. Monitor přitom nebude až tak drahý (pokud máme na paměti, o jakou úhlopříčku a rozlišení jde): u nás je oficiální cena stanovena na 24 990 Korun a na Slovensku vás přijde na 899 EUR. V nabídce už ho má celá řada prodejců včetně těch nejvýznamnějších eshopů a cena vesměs sedí. Pokud takovýto monitor chcete, tak dnes asi nic levnějšího nenajdete – podobný Acer B326H stojí zhruba stejně.

Zdroj: BenQ

Začíná se prodávat BenQ BL3201PT. 32″ IPS s rozlišením 4K za 25 tisíc

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte