6 tipů na čištění úložiště v počítači. Jak udělat pořádek bez CCleaneru?

Jakými nástroji nahradit funkce CCleaneru, jehož vývoj se pod novým vlastníkem neubírá takovým směrem, jaký by si mnozí přáli? Na výběr je dost alternativ. Je také na místě se pozastavit, jestli některé funkce stojí za to, abychom je nahradili jiným řešením.

5
Ilustrační foto
Ilustrační foto

V čem spočívá síla čistících nástrojů, jejichž je CCleaner zřejmě nejznámějším zástupcem? Pomáhají nám uvolnit místo automatizovaně. Bez nich bychom mohli dosáhnout podobných výsledků, ale něco bychom se najezdili myší a namačkali kláves, než bychom všechny krizové adresáře projeli. Bohužel CCleaner v poslední verzi 5.45, která už byla z oběhu stažena, podlehl nepříjemnému a zbrklému vývoji.

Zejména v takovou chvíli je na místě, podívat se na alternativy k tomuto nástroji. Někteří už možná o změně přemýšleli delší dobu, ale dosud jim chyběl impuls, díky němuž by vyjeli z Piriformem donedávna jinak dobře promazaných kolejí. Jaké jiné nástroje můžete používat k čištění? Pojďte s námi najít alternativy k funkcím CCleaneru.

Předchozí

1. Nástroje integrované ve Windows

Místo na disku

Proč chodit daleko, když Windows sám nabízí nástroj, který na běžné čištění stačí? Ve Windows 10 je čištění nabízeno ve zvláštní sekci Nastavení. Nástroj dovede vyprázdnit adresář s dočasnými soubory nebo dočasné soubory vytvořené službou Windows Update a mnohá další místa.

Za zmínku stojí mj. proto, že se s každou novou verzí Desítek zlepšuje. Dnes jej považuji za dostatečně vyspělý. Podporuje už i automatizované čištění, které dovede dle nastavených parametrů samo čas od času vymést nepořádek i z Koše a složky Stažené soubory. S nástrojem smažete též starší instalace Windows po upgradu, byť ty systém sám tak jako tak odstraní po 10 dnech, pokud tak sami neučiníte dříve.

Předchozí vydání Windows, tj. Sedmičky a Osmičky, nabízí pouze starší nástroj Vyčištění disku (zatím ho však najedete i v Desítkách). Ten je zabalen do zastarale působícího uživatelského prostředí, ale jeho účel je stejný a solidní službu udělá. Jen ho nelze snadno donutit k automatizovanému čištění.

Odinstalace programů

Operační systém od Microsoftu samozřejmě nabízí i vlastní nástroj pro odinstalaci programů (ve Windows 10 jděte do Nastavení | Aplikace a funkce, ve Windows 7 a 8.1 otevřete Ovládací panely | Programy | Programy a funkce).

Správa položek po spuštění

Podobně můžete pro změnu ve Správci úloh (Ctrl+Shift+Escape) ve Windows 10 spravovat aplikace a procesy, které se spouští spolu se systémem – hledejte kartu Po spuštění. Ve Windows 7 samozřejmě správa nechybí, je ale ještě poněkud zastrčená a nenabízí užitečné indikátory jako Desítky, kde se např. dozvíte, jak moc spouštění systému aplikace brzdí.

Předchozí

5 KOMENTÁŘE

  1. Na čištění úložiště používám Total Commander a klávesu DELETE, obvykle se SHIFTem bez odhazování do koše. U nás doma se tomu říká smazat soubor, ale holt nejsem ten správnej feminista a nepoužívám vzletné jistě intelektuální nazvosloví.

    • Proto by měl být seznam adresářů součástí článku. Sice je tam psáno „Nástroj dovede vyprázdnit adresář s dočasnými soubory nebo dočasné soubory vytvořené službou Windows Update a mnohá další místa.“, ale to nejzajímavější, co jsou to ta „mnohá další místa“ tam není. Ve výsledku by stačil opravdu je malý skriptík, který promázne konkrétní adresáře.

  2. To je take dost že se autor osmělil psát o tom že Windowsy umějí čistit celkem úspěšně samy. Zrovna u Win10 jako jedna zmála věcí která je prospěšná bohužel o ní téměř nikdo neví. Zajímalo by mě jesti Win10 umějí čistit I složku TEMP. Nějak sem si nevšiml.
    Občas tak jednou za rok taky neuškodí vymazat položky ze složky Prefetch. Ale to Windows ani žádný jiný program asi z principu neumožní.