Aktualizace ovladačů sníží vysokou spotřebu Radeonů RX 7900 v klidu a při přehrávání videa

45
AMD Radeon RX 7900 XT ilustrace 1600
AMD Radeon RX 7900 XT
-
Zdroj: AMD

Vyšší spotřeby nových Radeonů v situacích mimo zátěž s více monitory nebo při dekódování videa nebudou nastálo, zlepší to aktualizace ovladačů. První už vyšla, ale mají následovat další.

Když se tento měsíc začaly prodávat první z nové generace grafických karet AMD Radeon s architekturou RDNA 3, objevila se u nich v testech nectnost v podobě vyšší spotřeby během přehrávání videa a při nečinnosti (tedy ve Windows mimo hry a náročné aplikace vytěžující GPU). Dobrá zpráva je, že to není napořád. Nové ovladače spotřebu snížily a další zlepšení má ještě přijít. Nemusí to ale znamenat, že se horší spotřeba eliminuje úplně.

Spotřeba v nečinnosti nebo při přehrávání je něco, co závisí na konfiguraci a testovaném scénáři, takže nelze mluvit úplně obecně. Ale pro ilustraci ComputerBase ve své recenzi u Radeonů RX 7900 XT a XTX naměřil až 70–80 W při přehrávání 4K videa s 60 snímky za sekundu na YouTube (použitý formát není uveden). Klidová spotřeba s 4K monitorem byla jen 17–19 W, což odpovídá GeForce RTX 4080 a 4090, ale výrazně se zvedne tehdy, pokud máte dva monitory s vysokým rozlišením a vysokou frekvencí (scénář „dva monitory“ není jen jeden, závisí u něj na počtu pixelů za sekundu, které je třeba obsloužit, a dva 4K monitory s 60Hz frekvencí jsou, zdá se, v pořádku).

Naštěstí vyšší spotřeby nemají být definitivní věc a AMD je má snížit v budoucích vydáních ovladačů. Ty zřejmě budou ladit řízení frekvencí paměti a GPU. Ještě před Vánoci vyšla první z těchto oprav v rámci ovladače AMD Software Adrenalin Edition 22.12.2, což je zvláštní vydání určené zatím jen pro nové grafiky.

AMD v poznámkách k vydání zmiňuje, že byla zlepšena spotřeba při přehrávání videa s hardwarovou akcelerací (tedy při použití hardwarových dekodérů v GPU). Je u toho ovšem také napsáno, že v této oblasti jsou také plánovaná další zlepšení efektivity v budoucích aktualizacích ovladačů. Práce na snížení spotřeby je tedy zatím hotová jen z části.

Fixed Issues: Improvements to power usage during hardware accelerated video playback. Further power efficiency improvements are planned for future releases.

Known Issues: High idle power has situationally been observed when using select high resolution and high refresh rate displays.

Vedle spotřeby při přehrávání videa se asi zlepší i spotřeba při onom scénáři dvou monitorů s kombinací vysokého rozlišení a obnovovací frekvence. To totiž AMD také v poznámkách k vydání uvádí, ne už ale mezi opravenými věcmi, ale mezi chybami, které firma má hlášené a potvrzené. To ale nejspíš znamená, že se i zde provede nějaká oprava.

Německý web Hardwareluxx hlásí, že s novým ovladačem zaregistroval zlepšení spotřeby i v klidu s jedním 4K monitorem při 60 Hz. Hardwareluxx původně naměřil v klidu něco okolo 36,5 W (více než ComputerBase). Po instalaci ovladače 22.12.2 se spotřeba ale přece jen snížila na v průměru 28,8 W. Před aktualizací údajně GPU skákalo mezi dvěma stavy zátěže o spotřebách okolo 28 a 40 W, což aktualizace víceméně odstranila.

Nový ovladač už tedy asi udělal nějaké změny v řízení spotřeby a frekvencí nejen v přehrávání videa, ale i zde. Uvidíme ještě, co přinesou ta slíbená další kola optimalizace, doufejme, že se podaří příkon snížit o nějaký významný díl.

Jsou čiplety nevýhoda?

Jak moc se eventuálně podaří zredukovat spotřebu těchto GPU v klidu, běžné desktopové práci a při přehrávání videa, je ale otázka. Je možné, že se AMD nikdy nepodaří dostat příkon tak nízko jako na grafikách generace RX 6000 z technických důvodů. Předchozí generace totiž byly monolitické čipy, kdežto karty Radeon RX 7900 XT a RX 7900 XTX jsou čipletová GPU. A to, že mezi sebou musí komunikovat více čipletů, by mohlo mít svoji cenu ve vyšší statické spotřebě, i když GPU neprovádí téměř žádné výpočty či práci, která by normálně stála nízké jednotky wattů.

5nm GPU Navi 31 od AMD
5nm GPU Navi 31 od AMD (foto: AMD, via: ComputerBase)

Tip: Rozbor GPU architektury RDNA 3: Nová CU a Media blok, akcelerace AI, DP 2.1 pro next-gen 8K monitory

Obvykle se předpokládá, že jistou takovou cenu ve zvýšené trvalé spotřebě má čipletová konstrukce i u procesorů od AMD, takže takováto „daň“ by mohla i u grafik RX 7900 XT a XTX způsobit určité navýšení spotřeby, kterému se ani s kompletně optimalizovaným ovladačem nebude dát vyhnout. Cestou ven by mohlo být použití přepínání grafik jako v noteboocích. To by ale monitor musel být připojen k integrovanému GPU, což však pro hráče bude mít nevýhodu v určitém zvýšení latence.

Zdroje: AMD, ComputerBase, Hardwareluxx

Aktualizace ovladačů sníží vysokou spotřebu Radeonů RX 7900 v klidu a při přehrávání videa
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 5 hlasů

45 KOMENTÁŘE

  • Ja som zase počul info, že AMD vydalo referenčnú RX 7900 sériu asi o 2 mesiace skôr ako boli hotové odladené ovládače a zrejme aj napäťové a frekvenčné krivky. Hlavným dôvodom bolo, že v 1Q/2023 by už nedokázali udržať uvádzacie ceny $899/$999. Išli do toho rizika a len čas ukáže či sa im to vyplatilo.

   • To není o riziku nebo nějaké prodejní strategii, to je u AMD standard, který firma stále dokola opakuje až je to únavné.
    Vzpomeňme na Koduriho Vegu, kdy AMD vysoký výpočetní výkon a zároveň tragický herní omlouvala tím, že Koduri vyvinul hardware příliš rychle a softwarové oddělení nestihlo dodělat ovladače. A tohle se opakuje neustále a NEpřekvapivě je to u RX 7000 zase tady. Nejprve se vydal hardware a posléze se budou minimálně půl roku ladit ovladače.

    Mimochodem tento špatný návyk si Raja Koduri odnesl k Intelu a i tam svůj první pokus začal tím, že se nějak podařilo vyvinout hardware, ale s ovladačema si starosti nedělali.

    Podívejte se na NVidii, copak je u NVidia normální, aby se po vydání ladili ovladače půl roku? Pokud tam zůstane nějaký bug, což se pravidelně nestává, tak je do měsíce opraven!

    • Myslíš tu nVidii jejiž ovladače patřily k jedny nejvíce příčin Modré Smrti u W10 a W11 v době uvedení?
     Nebo myslíš tu nVidii u které se půl roku brečelo že značnému počtu uživatelů nefungují přepínání taktů GPU při přehrávání videji na netu ?
     Jeno aby bylo jasno:)
     Ono těch bugu v tom bastlu kterému říká nVidie ovladače je mnohem více.A to nevytahuji tragikomedii kolem jejich propadáku jménem Shield.Tam se majitelé použitelného Androidu zmršeného nVidii asi nikdy nedočkají:)

     • Nebo tu Nvidii, u které se pravidelně rozpůlila obrazovka vertikálně napůl a par pixelů se ze středu přesunulo na kraj (120+Hz monitory). Moc přijemné, muselo se fixovat na úrovni BIOSu. Já mám takto rozbitou grafiku od MSI doteď. Jediné štěstí, že změna frekvence a zpět problém řeší bez restartu. Nvidia produkuje stejný odpad jako AMD. Prachy, prachy, prachy.

 1. Neuvěřitelná drzost prodávat nedodělky, u kterých jsou špatně, nebo vůbec, otestované základní scénáře. Navíc se tu bavíme o kartách za 30k. 28W plocha zní také příšerně. Ne vážně, do jaké řiti se křemíkový průmysl řítí?

  • AMD stále dokola přesvědčuje, že grafiky dělat neumí. Vůbec by tuhle chybu, ikdyž je hodně najivní, když přesně jak píšeš neotestovali základní scénáře, nikdo neřešil, kdyby se stala poprvé. Jenže ne, u AMD se podobné chyby stávají s vydáním každé nové řady grafik a AMD jak vidno, není absolutně schopna s tím dělat cokoli.

   • Po pravdě, když vidíš kolik produktů má pravidelný aktualizace, aby fungovaly jak mají? Prakticky každej – TV, auta, hodinky, mobily, PC, …prostě všechno, kde je nějaký SW nebo Firmware.
    No a když vydáš novou architekturu, tak by bylo naivní myslet si, že se otestuje úplně vše před vypuštěním – znám to i u naší firmy, prostě bugy se řeší časem.
    A je opravdu jedno, jestli to je AMD nebo Nvidia nebo Microsoft nebo….

    • Podívej, nikdo tady nechce od AMD dokonalé drivery na day 1, ale prostě by si jednou mohli odpustit skandál s nefungujícíma ovladačema a sliby, jak to do měsíce opraví. Vždyť je to trapné.
     Nikdo přeci po AMD nestřílel, aby vydali ty grafiky s nedodělanýma ovladačema. Klidně mohli počkat měsíc a vydat to ve fungujícím stavu. Neříkám v dokonalém stavu, ale tak aby se to obešlo bez skandálních novinek na technologických webech. 😉

   • Mám RX6600XT, příští moje GPU bude zase Radeon.
    Jsi v životě neměl Radeona, proto píšeš že je Radeon na prd.
    Tvojí milovanou Nvidii bojkotuješ jenom kvůli ceně, takže jsi prodejná coura.
    O Nvidii neuvažuji i kdyby byla levnější, nemám rád Nvidii, nepodporuji zelenej mor.
    Přečti si poradnu živě, co uživatelům PC nefunguje na Nvidii, super ovladače.
    Nvidia je jak Lord Voldemort, o problémech se nesmí mluvit ( Nvidia fans je neříkají, ale rádi píšou problémech Radeona ).

    Děláš z komára velblouda.

    • Přesně tak, také mám RX 6600 XT a zatím jsem neměl jediný problém! Výhoda je cena, výkon v rasterizaci, spotřeba a společnost, která sice chvíli dodělává software, ale aspoň povrchně má nějaký etický zásady. NVidia je evil společnost, která nebyla dlouhou dobu schopna ani poskytnout základní kostru ovladačů pro linuxáky, na kterých by mohli stavět. Sám Linus Torvalds (tvůrcel linuxu pro zabedněnce) řekl, že NVidia je nejhorší společnost, se kterou kdy přišel do kontaktu.

     Může mi někdo z NVidia fanboy klubu vysvětlit, co mají na té společnosti tak rádi? Teď nemyslím ty produkty (jo jsou dobré), ale o té společnosti. O lidech, kteří ji představují. Vždyť je to korporátní plebs.

     • “tvůrcel linuxu pro zabedněnce”
      To asi ale není přesně to, co jsi chtěl říci. Linus totiž udělal Linux i pro ty nezabedněné 😉
      Jinak souhlas, Nvidia je morálně odpada to je ten důvod, proč moje další grafika od Nvidie nebude. “Nejlepší” HW totiž není všechno, alespoň pro mě.

      • Musim rict, ze principielne kupuji cena/vykon/potreby, ale politika NV se mi taky zajida. Byt musim uznat, ze NV ma celkove lepsi-vyzralejsi produkt (ve smyslu ‚bonusu‘ RT+DLSS+NVENC), tak jsem stejne chnapl zase AMD, kde i cenove je to o neco lepsi, nez u NV. Zatim ten ‚bonus‘ NV neni dostatecny :))
       Na druhou stranu AMD je podle mne malo ‚akcni‘, coz je skoda. Potazmo zpohodlnela. Vicemene zahodila ‚nahravku na smec‘ od NV nemastnym uvedenim RDNA3, kde si mohla vylepsit podstatene reputaci v podobe ‚zachrance‘, ve stylu prichodu Zenu. Skoda je to dvojnasob, kdyz RDNA2 se dost povedla a RDNA3 mohla navazat a vylepsit renome dal, i presto, ze nema konkurenta 4090, coz muze byt stejne 99,8% lidi ukradeny.

      • V marketingu je AMD jednoznačně horší. Huang je sice sviňák, ale čistě z pohledu obchodu je jednička.
       Mě ale tohle nechává chladným. V blízké budoucnosti grafiku kupovat nebudu, protože 300W nenažranci už se mi příčí a v rozumější spotřebe zase nehodlám platit neadekvátní ceny. AMD APU je v pohodě, na zbytek konzole. A velmi vyjímečně tam kde ani jedno nepostačí, tak “old but not obsolete” Pascal svoji práci udělá bez problému.

    • Ale já nikde neříkám, že je RX 6600XT karta na prdlačku. Naopak. Ta karta vyšla 9 měsíců po příchodu jiných grafik série RX 6000 a teda ve vhodné době, kdy už ovladače byly jakž takž odladěné.
     Tady není kritika, že AMD nemá programátory, kteří by uměli naprogramovat k jejich grafikám ovladače. Kritika je v tom, že jich má AMD málo a vydává produkty s nedodělanýma polofunkčníma ovladačema a dodělává to až časem.

     To je mimochodem zásadní rozdíl oproti NVidii, které ovladače vždy fungovaly už při vydání. A zase neříkám, že fungovaly dokonale, ale fungovaly. Bugy tam kolikrát byly taky, ale aspoň to v základu fungovalo.

      • Úplně ne, malinko rozdíl, pokud se občas něco nepovede a musí se to opravit a pokud se něco nepovede pokaždé a je toho pokaždé fůra na opravu.

    • for Louda: Si uplne mimo, „skoro az tragikomed“ a este k tomu true AMD fan, porovnavas tu odladene modely Radeonu z rady 6000, po nvm akom case a prirovnavas to, k problemom driverov z Nvidie 😀
     Ak by som ti tu spustil vsetky problemy s drivermi, ktore som mal od Radeonu 9600, HD 7970, HD 7790, R9 Fury, RX Vega 64, RX 5700 XT, RX 550 (posledna instalacia Win 10 22H2 + posledny WHQL driver 22.11.2) atd. nebude mi na to stacit ani 10 riadkov, ale ze si to ty, musel som si to znova pripomenut :))
     Snad by som este niekde dohladal aj printcreeny tych bugov a nie, nebolo to iba v rukach 😀
     Zhodnotenie: kazda z firiem ma svoje problemy s ovladacmi, ako takymi a hold vydanie tejto HEDT referencie, sa AMD opät raz nepodarilo…

      • V pohode a pre mna ziadna urazka (a bolo ich este omnoho viac :D), kedze ja som roky fungoval na kombinacii Intel cpu/AMD gpu, Nvidie sa mi zdali drahe a mal som ju snad len raz :))

  • Jakoupak máte doma konfiguraci monitorů, když jsou podle vás dva 120Hz 4K monitory základní scénář?

   Podle ComputerBase.de https://www.computerbase.de/2022-12/amd-radeon-rx-7900-xtx-xt-review-test/5 při měření klidové spotřeby s jedním 60Hz 4k monitorem (stejná metodika pro všechny karty) reference AMD 7900 xt/xxt berou 17w/19w a FE reference nVidia 4080/4090 berou 19w/20w. Tak to bys možná měl nadávat na neodladěnost v základních režimech i nVidii ;-).

   Jinak, jestli se vám klidová spotřeba těchhle opravdu náročných karet zdá velká, měl bys volit nějakou úspornější. Nebo mohu doporučit APU od AMD. Můj počítač s 5600G po trošce poladění bere v klidu 16W a z toho 8,5W je spotřeba nepříliš efektivního zdroje naprázdno.

   • No, vzhledem k tomu, že mám jen 1080 Ti, tak mám jen 1 4K monitor (144Hz). Se silnější kartou bych měl 2. Proč ale nechci PCMR? Protože hraji na konzoli. Ona i ta 1080 Ti papá při vytížení přes 300W a z toho už jsem vyrostl.
    Ad APU, děkuji za rady, mám AMD APU 2k, 5k a 6k. Ty “iGPU” mám celkem otestované.

 2. u RX se mě občas stalo že po instalaci ovladačů grafiky to vůbec nefungovalo, musel jsem to odinstalit a zkusit znovu, nevím jestli to bylo u 4870×2 nebo 4890 či 6990 to už nevím, pak jsem měl gtx1080 to jsem jednou nainstalil a byl klid teď mám 2080ti a taky bez problému, RX jsem už ale nebral hlavně z důvodu že ty dvoujádrové karty vždy po nějakém roce odešly. Teď celé pc v klidu žere 50-70w a to je trochu lepší než před lety.

 3. AMD má zdá se VELKÝ problém s chladiči karet, jejich vapor chamber je nějak blbě navržený a nedochází tam ke správnému oběhu, kvůli čemuž se v určitých polohách výrazně zhoršuje chlazení a tím i hlučnost karty. Jsem zvědav, jestli AMD (a výrobci co převzali chladič) bude svolávat karty na opravu.