Optane SSD končí v PC, další disky s pamětí 3D XPoint pro spotřebitele už Intel nevydá

4

Pokud se vám líbí úložiště s next-gen pamětí 3D XPoint od Intelu – v mnohém nejvýkonnější SSD, jaká dnes existují – tak si je budete muset koupit rychle, brzo už žádné neseženete.

Intel spolu s Micronem v roce 2015 oznámil nevolatilní paměti 3D XPoint, které na rozdíl od DRAM (tedy operační paměti jako je DDR4) udrží data i po odpojení napájení a nepotřebují kontinuální obnovování pro udržení dat, ale jsou výrazně výkonnější než NAND Flash v SSD a problém s omezenou přepisovací výdrží je zdá se výrazně potlačen (minimálně o několik řádů).

A technologie 3D XPoint byla první (a zatím vlastně jediná) next-gen náhrada pamětí NAND Flash, která se dostala do standardních disků (či lépe řečeno úložišť) pro PC. Úložiště Optane SSD od Intelu byla v latencích a při vysokém zatížení vůbec nejrychlejší a nejlepší úložiště, snad jedinou slabinou bylo, že dosud nepřešla na rychlejší rozhraní PCI Express 4.0 a měla limitovanou sekvenční rychlost. Bohužel to ale vypadá, že už ani nikdy nepřejdou. Intel totiž zastavil plány na prodej těchto SSD nám běžným uživatelům. Supervýkonné disky jako Optane SSD 905p končí, takže hráči či jiní nadšenci zase budou odkázáni jen na disky založené na NAND Flash.

Další Optane SSD pro PC už nebudou

Jde zdá se už o oficiálně potvrzenou věc. Intel oznámil ukončení prodeje nyní existujících Optane SSD (jde o Optane Memory M10, Optane SSD 800p, 900p a zmíněnou nejnovější řadu 905p). Intel u nich ohlásil konec výroby do 13. až 15. l1. tohoto roku a ke stejnému dni také vypršel čas pro poslední objednávky. Intel netypicky nenechal žádný čas na to, aby po tomto varování zájemci nakoupili větší zásobu.

Pokud jste tedy Optane SSD chtěli a ještě ho nemáte koupené, asi je čas spěchat, dokud nějaké zásoby v prodeji ještě jsou. Až se kusy nyní se nacházející na skladech distributorů vyprodají, bude konec.

Intel will not provide a new large capacity Optane Memory SSD as a transition product for the client market segment. Intel will focus on the new Optane Memory H20 with Solid State Storage for the client market segment.

Intel totiž zároveň oznámil, že tyto ukončené produkty nic nového nenahradí a firma už nebude „pro klientský trh“ vyvíjet žádné další úložiště Optane SSD s vysokou kapacitou. Místo toho se bude soustředit jen na hybridní produkty, které používají paměť 3D XPoint jenom jako cache pro konvenční SSD. Jde o Optane Memory H10, což je QLC SSD s přidaným cachovacím úložištěm na bázi Optane Memory (té je jenom 16–32 GB), a nyní také jeho nového následníka Optane Memory H20. Tyto produkty ale pro nadšence nebudou.

Tip: Intel Optane Memory H10 jde na trh: hybridní SSD s 3D XPointem a QLC NAND

Čisté Optane SSD se bude dát koupit dál už jen v podobě serverových SSD. Ta ale budou dražší, nemusí být dostupná ve formě modulu M.2 (ale spíše 2,5″ disku s NVMe rozhraním U.2) a také budou mít firmware vyladěný odlišně, takže výkon se nemusí tak dobře hodit pro desktopové nadšenecké PC. Také spotřeba může být vyšší.

Intel nedávno prodal svou výrobu pamětí NAND a s ní i výrobu konvenčních SSD pod svou značkou firmě Hynix. Tehdy to mohlo vypadat, že se Intel zbavuje „legacy technologie“ možná i proto, že se chce soustředit na její nahrazení dokonalejší technologií 3D XPoint. Rezignace na její použití ve spotřebitelském segmentu ale tuto teorii eliminuje. Intel teď zdá se hodlá zanevřít i na tuto oblast úložišť pro PC a má zájem jen o „enterprise“ trhy.

Specifikace Intel Optane Memory H20
Specifikace Intel Optane Memory H20 (Zdroj: Intel, via ServeTheHome)

Galerie: Intel Optane Memory H20

Běžná SSD nebyla dostatečně špatná na to, aby Optane SSD uspělo?

Možná, že problém Optane SSD byl v tom, že ačkoliv byla technologie 3D XPoint jasně lepší ve všech parametrech, konkurenční SSD odkázaná jen na běžnou paměť NAND (zvlášť pokud jde o lepší čipy TLC) není zas tak špatná, aby to v praxi nějak nebetyčně vadilo – i díky tomu, že léta vývoje a ostrá konkurence mnoha firem vedly k tomu, že řadiče a firmware SSD byly vyladěny k velmi dobrým výkonům a také k slušné schopnosti slabé stránky paměti NAND Flash nějak schovat.

V takovém momentě rozhodne cena – a paměti 3D XPoint jednoduše stojí výrazně více peněz. Pokud chcete větší úložný prostor než 1 TB, je škálování ceny s kapacitou pořád v elektronických úložištích docela drsné proti mechanickým diskům, ale ceny paměti NAND na jeden terabajt pořád klesají. U 3D XPoint jsou ceny dost vysoké a to nakonec asi způsobuje, že většina uživatelů si raději pořídí větší konvenční SSD než rychlejší Optane SSD. Byli a jsou samozřejmě i takoví, kteří preferují co nejlepší výkon a výrazný příplatek jim nevadí. Celý problém je asi v tom, že jich není tolik (podobně jako uživatelů vyžadujících MLC nebo ještě předtím SLC NAND), aby kvůli nim Intel dál Optane SSD pro PC a herní počítače dál vyvíjel a prodával.

Ještě je možná nějaká drobná šance, že by produkci nadšeneckých disků Optane SSD možná mohl obnovit nový šéf Intelu Pat Gelsinger, v kterého se vkládají značné naděje na obrodu společnosti k lepšímu. Že by toto rozhodnutí zpětně přehodnotil, ale asi není zas tak pravděpodobné.

Tip: Intel mění šéfa. Vrací se veterán Pat Gelsinger, možná ideální CEO s inženýrskou krví

Zdroj: Tom’s Hardware

Optane SSD končí v PC, další disky s pamětí 3D XPoint pro spotřebitele už Intel nevydá
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 7 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. Při té ceně to nedávalo žádný smysl ani do úplně hi-endových PC. Jedině snad do WS pro použití, které potřebuje co nejlepší rychlost náhodného čtení, ale to asi nebyl dostatenčně velký trh.

 2. Technologie byla dobrá v roce 2016 kdy vyšla…

  Intel má dost jiných problémů a celou modelovou řadu Optane složenou ze dvou modelů 900 a dvou modelů 905p nechal totálně vyhnít bez jakýchkoliv nových produktů.

  1.5 TB za 75 000 Kč, co to jako je?

  Například Samsung nabízí Samsung PCIE SSD 1.6TB HHHL PM1725b za 15 000 Kč!

  Tyhle technologie jsou super, ale přijde mi to že Intel poslední 4 roky jen těží z toho co udělal předtím a vývoj šel totálně do háje.

  V serverových řešeních se přechází ve velkém na All-Flash NVMe a tam má Intel neotřesitelnou pozici těžkého losera co nemá kvalitní produkty a ani dobré ceny…

  Už rok naše firma bere serverové SSD jen od Samsungu protože drahé serverové SSD od Intelu začaly vykazovat v posledním roce zhoršení hlavně ve spolehlivosti, letos už přejdeme i na AMD Epyc a po upgradu na Melanox 100 Gbit síťové prvky odlepím Intel Inside loga 😉

  • jj, v kostce shrnuto velmi dobře. Ona je už velká indikace, že Dell začal ua zase dělat servery s AMD…
   Ale hlavně to, že Intel úplně rezignoval na jakýkoli smysluplný vývoj, jen nakupoval startupy a dělal akvizice konkurence.