Konec těžby kryptoměny Ethereum na GPU opravdu nastal. Bude lavina grafik v bazarech?

28
Zdroj: ExtraHardware

Leckdo asi pochyboval, zda plány na opuštění těžby Etherea na GPU, rozvracející celý hardwarový trh, byly upřímně míněné, když se řešení pořád a pořád posouvalo do budoucnosti. Ale teď vývojáři opravdu těžbu zařízli a mohlo by to hodně zlevnit karty pro hráče. Zřejmě to taky povede k ne úplně malému zmírnění globální spotřeby energie.

Když poslední dva roky zuřila bublina kryptoměn (bohužel začala prakticky hned s nástupem nové generace grafik, takže většinu času byly hráčům více nebo méně nedostupné), čekala se úleva od toho, že nejvýznamnější „těžený“ token Ethereum přejde na jiný systém, kde už GPU nebudou používaná – takže je široké masy těžařů přestanou vykupovat. Tzv. „Proof of Stake“ byl ale pořád odkládán. Teď k němu ale opravdu došlo. Pozdě, ale přece.

Ethereum doteď používalo systém Proof of Work, kdy připojený účastník sítě provádí záměrně náročné kryptografické výpočty, které jsou ale ve skutečnosti zcela balastní (tato výpočetní práce není sama nijak využitelná). Právě neustálé počítání této zátěže je to, kvůli čemu těžaři GPU potřebovali. Zároveň ale tyto balastní výpočty a provoz specializovaných těžních sestav či serverů (ale i GPU provozovaných amatérskými těžaři doma) kvůli vysokému rozptýlenému počtu těžařů vytvářejí významnou elektrickou spotřebu. Mnozí provozovatelé mají celé haly a datacentra plná GPU.

Vývojáři Etherea dlouho slibovali, že tento ekologický a ekonomický problém bude vyřešen přechodem na metodu Proof of Stake, u níž náročné balastní výpočty nahradí jiné kritérium – vlastnictví tokenu Ethereum. Toto řešení ale bylo slibováno prakticky již od předchozí krize v dostupnosti GPU (2017–2018) a nebylo uvedeno v realitu ani během celého trvání té, která probíhala od konce roku 2020 a teď už snad končí.

S křížkem po funuse, ale aspoň něco

Včera po mnoha odkladech přepnutí sítě Ethereum na Proof of Stake opravdu nastalo – definitivně ho nastartoval update s označením Bellatrix a bylo ho dosaženo, když „blockchain“ dosáhl tzv. Terminal Total Difficulty přes 58 750 000 000 T a byl nalezen poslední „vytěžený“ blok, což se mělo stát včera (15. září).

Přichází to pravda v situaci, kdy cena kryptoměn zkolabovala a s ní jdou dolů i ceny GPU, zatímco dostupnost se zase lepší. Takže teď už tato pomoc, přicházející téměř se dá říct s křížkem po funuse v momentě, kdy krypto už stihlo pro mnoho hráčů zabít prakticky celý životní cyklus nynější generace karet, není příliš třeba.

V současné situaci ale tato změna přece jen může mít významný dopad na hardwarový trh. To, že nyní již těžba Etherea na GPU nebude přinášet další kontinuální zisky, může způsobit vlnu prodejů použitých GPU v bazarech a na aukčních serverech. Těžaři mají totiž nyní dvě možnosti. Zatímco hráči těžící na svém hlavním GPU jen příležitostně prostě přestanou, profesionální „kryptokopové“ budou muset buď svoji často početnou sadu GPU přepnout na těžbu nějaké alternativní kryptoměny, nebo se je pokusit rozprodat. To již ostatně řada postupně dělá během celého dosavadního sešupu cen kryptoměn.

Speciální karty Nvidia P106 odvozené od GeForce GTX 1060 určené jen pro těžbu kryptoměn z roku 2017. Tak velký vliv na hardwarový trh těžba měla (zdroj: Expreview)

Alternativní kryptoměny těžené na GPU nemají zdaleka tolik využití jako Ethereum a horníci asi nebudou mít takový zájem o odkup jimi vytěžených tokenů. To znamená, že výdělečnost může být pro masy těžařů dost špatná a už se jich neuživí tolik. Je proto značná pravděpodobnost, že i pokud se kryptoměnovým „influencerům“ podaří přilákat spekulanty (nebo naivní důvěřivce) do nějakého dalšího „coinu“, těžba už pravděpodobně nebude to, co bývala. Tím pádem zřejmě do bazarů skutečně bude přicházet poměrně dost dříve těžících grafik.

Ačkoliv to často asi budou vyloženě stará GPU jako Radeony RX 470, 570 nebo GeForce generace Pascal, na prodej by mělo být i dost moderních grafik z poslední doby, neboť je těžaři houfně nakupovali také. Tyto grafiky budou tlačit cenu dolů, protože jich může být značný přetlak, a odčerpají asi část poptávky po nových GPU. Pokud teď například Nvidia oficiálně přiznává, že vyrobila příliš mnoho GPU Ampere a nyní je pro ni nesnadné je všechny rozprodat, toto může její problém ještě prohloubit. Zákazníci budou nové grafiky RTX 3000 nakupovat ještě méně a částky, které budou ochotní zaplatit, budou menší (je ovšem možné, že tento předvídatelný faktor už Nvidia zahrnula do svých kalkulací ve finančních prognózách).

Deska Asus B250 Mining Expert, speciál pro potřeby kryptohorníků. Mánie s těžením kryptoměn se podepsala i na dalších oblastech hardwaru, nejen a výrobě GPU. Loni odčerpávala drahocenné čipy v těžké době, kdy jich měl celý svět nedostatek (zdroj: Asus)

Dopad by nemusel být jen na starší generaci karet. Hojná nabídka levných bazarových GPU by také mohla přitlačit na AMD a Nvidii, aby od začátku nasadily přívětivější ceny také u úplně nové generace grafik, kterou budou uvádět teď na podzim.

Ethereum prý vyplýtvávalo okolo 0,2 % světové elektřiny

Bude tu ale i druhý efekt, jenž už bude pozitivní pro úplně všechny (tedy až na supy profitující přímo či nepřímo z vysokých cen energií). Konec značné části kryptotěžařů, kteří na GPU provozovali Proof of Work Ethereum, by mohl ušetřit velké množství elektřiny.

Podle tvůrce Etherea přechod kryptoměny na Proof of Stake může snížit celosvětovou spotřebu elektřiny o 0,2 %. Což na druhou stranu znamená, že podle tohoto odhadu doteď celá jedna z každých pěti set kilowatthodin spotřebovaných celou zeměkoulí mizela v této „technologii“… Škoda, že tento přechod Ethereum nezvládlo udělat dřív, když si byli všichni problému vědomi.

Zdroj: VideoCardz

Konec těžby kryptoměny Ethereum na GPU opravdu nastal. Bude lavina grafik v bazarech?
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 55 hlasů

28 KOMENTÁŘE

 1. Diky za velice zajímavý článek. Až by se chtělo říct hurá! Ale jak to znám, komunita už určitě na plné obrátky přemýšlí čím Ethereum nahradit a jakmile půjde Bitcoin zase do ceny, zase se na plno začne těžit i na GPU.

  Mimochodem, mohl by někdo věci znalý nějak laicky vysvětlit jak funguje Proof-of-Stake?

 2. Je evidentní, že těžařům i „otcům a autorům“ jednotlivých kryptoměn na lidech okolo pranic nezáleží. Je jim jedno, jak ohýbají a znetvořují trh. Jde jim jen a pouze o zisk. Klidně by mohli těžbu udělat jinak, ale proč? Nic je k tomu netlačí.

  • PoW sice žral 0,2 globální elektřiny, ale byl zárukou bezpečnosti a decentralizace.
   Těch metod těžby je několik, osobně bych spočítal minimálně 10 druhů, včetně PoS a PoW.
   Ale PoW je prostě nejbezpečnější

 3. „Škoda, že tento přechod Ethereum nezvládlo udělat dřív, když si byli všichni problému vědomi.“
  Škoda, že zavést katalyzátor výfukových plynů trvalo 80 let, když si byli všichni problému vědomi.

  Článek o tom jak miliarda gamerů ničí životní prostředí a všichni by se měli vrátit k deskovkám, pexesu a člověče nezlob se bude kdy? 😉

  • Narozdíl od jiných komodit kryptoměny nemají samy o sobě absolutně žádnou hodnotu. Nic nevytváří, nelze je uchopit. Jedinou cenu kterou mají je ta kterou jim dal svobodný trh a spekulace s nimi. Proto mají tak obrovské cenové výkyvy.

   Hraní her je pro zábavu. Pokud někdo tězí doma na svém PC pro zábavu z lehce vydělaných pár kaček tak budiž, ať těží, ale ty obrovské farmy které to dělají jen pro zisk a spotřebovávájí kvanta energie jsou zvěrstvo.

   • To že pro tebe nemají žádnou hodnotu, což je celkem logické, protože dle tvého popisu jim nerozumíš, neznamená, že nemají hodnotu pro někoho jiného.
    „Hraní her je pro zábavu“ pro jiného může být hraní her nesmyslné plýtvání časem a cennými zdroji energie a naopak pro něj může být zábavou stavění rigů a těžení kryptoměn.

     • Řekl bych, že pojem hodnota nechápete vy. Aznohh ho používá správně. Co je cena, je jasné. Hodnota je takové číslo, které je člověk ochoten zaplatit. A tohle číslo může být pro každého z nás různé. Když se oprostíte od spekulací (tedy, že něco kupujete proto, abyste to následně za více prodal), tak třeba zlato má pro většinu z nás prakticky nulovou hodnotu. Nevíme, co bychom s ním dělali. Na nic ho nepotřebujeme. Vážíme si ho jen proto, že víme, že má vysokou cenu.
      Nebo třeba jízdenka na vlak. Má nějakou cenu, ale hodnotu pro mě má nulovou (nejel bych tím vlakem, ani kdybych mohl cestovat zdarma). Naopak pro mou dceru má jízdenka hodnotu větší než je její cena a tak si ji koupila, aby se na víkend mohla vrátit domů.

      • Jak vyjádřite hodnotu kryptoměny, aniž byste použil slovo cena(kurz k fiat)? Litr vody na poušti má pro žíznícího zcela zřejmou hodnotu, bez ohledu na to jakou má tato voda cenu. Můžete dtto samé říci o Vašem portfóliu kryptoměn, tj. jakou pro Vás mají hodnotu bez ohledu na jejich kurz(cenu)?

     • Pěkně jste to napsal. Bohužel jsou lidé ochotní za něco co nemá žádnou hodnotu vyplatit nehoráznou cenu. Po kryptoměnách tady zbude spousta zplodin a bambulů co budou brečet jak prodělali.

      • Vsadil bych se že historicky většina participantů na Ponziho schématech byli spokojenými investory minimálně do doby než bublina splaskla. V případe zákazníků Bernarda Maddofa šlo dokonce o řadu desetiletí.

       Srovnávání kryptoměn se zlatem naznačuje jak jsou mimo. Zlato je po celou dobu jeho známosti lidstvu vzácným kovem s omezenou dostupností a řadou využití. Není jednoduše možné vymyslet a zajistit v dostatečném množství jiný prvek, který by měl stejné vlastnosti. Což lze učinit v případě většiny kryptoměn.

      • Presne tak, ale ako porovnať zlato s kryptom tak to už chce riadne vedomostné rezervy. Zlato je jedna z mála komodít kde cena sa takmer rovná hodnote. Krypto by sa malo skôr porovnávať k bankovkám, tie majú nejakú cenu ale hodnotu majú len v prípade že ich človek použije na vytvorenie tepla zapálením, alebo si snimi utrie r.., ale čo človek urobí s kryptom ? Ani tú r.. si neutrie.

 4. Jojo, včera jsem těžil do poslední chvíle
  https://media.discordapp.net/attachments/951476191842426960/1019897224467075082/Screenshot_20220915-110456_TeamViewer.jpg

  Takžéé….
  Král je mrtev, ať žije král….
  Jen toho nového krále musím najít xD xD

  Jinak je otázkou času kdy těžba znovu začne ve velkém (další vlna), ceny elektřiny se dříve nebo později stabilizuje u všech dodavatelů a začne konkurenčním bojem kulminovat a později i klesat. Jen doufám že to bude brzy, jinak by se muselo čekat na těžbu o 1-2 generace grafik déle, než se zvedne jejich výkon tak aby to bylo rentabilní i při současných cenách

  Dále co se tyká klasického ETH, tak to jde i na grafikách těžit dál, jen je nejspíš potřeba aktualizovat miner, no spíš určitě je to potřeba….
  A samozřejmě složit kauci 35 ETH

  • zadna kauce, normalne se nastejkuje 32 ETH a dostavas odmenu 4-7% rocne, zadnou grafiku na to jiz neni treba, mam je tam a uvidime kolik to nakonec hodi procent

   ja to vypnul asi pred 2 tydny, a zapinam jen na ksefty v grafice kdy je potreba rendrovat, problem je, ze prace nepokreje to co doda fotovoltaika, takze se me casto vypina kdys je baterka plna a neni zadny odber diky tezbe, ….. na tezbu to zapnu az se to ustali a vyvrbi se ktery z tech coinu dava smysl aby to slo do zisku, z tech hlavnich jsem si ale natezil na hodl a spekulaci celkem hodne, predpokladam ale ze ted bude par tydnu az mesice trvat nez se to ustali

 5. Článek je to sice z technologického pohledu velmi zajímavý, ale bohužel hodně napsaný tak, aby zelení vypatlaní bezmoci nad ním mohli akorát po nocích blahem masturbovat. Ti co doteď těžil ETH si jen přepíší algoritmus z ethash na etchash, změní server a usera a začnou těžit ETC. Např. Binance (což je jeden z největších serverů pro obchodování s kryptoměnami) má pro to již dávno vytvořený vlastní pool. A jen tak ze srandy jsem zkusil spustit na svém ntb těžbu právě na Binance a po hodině jsem při současném kurzu za ETC získal cca 1.5Kč, po odečtení ceny za elektřinu jsem cca 0.24Kč v plusu, což je dokonce o 0.17Kč více než když jsem to samé kdysi zkoušel s ETH. Jo jasně, beru, že to je hodně zkreslené a pro relevantní výsledky, zda se to vyplatí, nebo ne bych musel těžit nejlépe několik měsíců. Ale to, že teď najednou trh zaplaví levné GPU po těžařích, kteří se jich budou houfně zbavovat je opravdu jen zbožné přání a o zcela zcestných snech o zelenější zeměkouli nemá smysl se ani bavit.

  • ETC teď není profitabilní ani omylem.. https://whattomine.com
   Jestli 95% GPU těžilo ETH, co myslíš, že se stalo a stane s profitabilitou těch ostatních PoW coinů, po zaplavení masivním hashrate z ETH karet? 🙂 Není tak těžké si udělat pár výpočtů a dát dvě a dvě dohromady..
   Funguje tam totiž něco jako difficulty adjustement, která profitabilitu zabije, viz https://2miners.com/etc-network-difficulty
   PoW whales se budou snažit pár shitcoinů vypumpovat a zvednout profitabilitu nahoru (ETC je kandidát), ale těžko bude těžba v brzké době zajímavá.