exFAT součástí Linuxu? Microsoft říká „ano“

2

Hodilo by se napsat, že peklo zamrzlo, avšak nový krok Microsoftu není tak překvapivý. Redmondská společnost se loni připojila k Open Invention Network (což překvapivé bylo) a slíbila, že všech svých 60 000 softwarových patentů volně licencuje 2600+ členům aliance. Na základě toho jsme odhadovali, že jím patentované technologie jako exFAT, ClearType nebo DirectX by se již bez obav mohly používat i v Linuxu nebo jiných svobodných systémech. A tak se také stalo.

Microsoft včera oznámil, že vývojáři klidně mohou zahrnout podporu souborového systému exFAT do linuxového kernelu. Není zřejmé, jestli patřičné kódy pošle ke schválení on sám (do Linuxu totiž přispívá), nebo to nechá na ostatních. Prozatím alespoň zveřejnil specifikace formátu exFAT.

TIP: Přicházejí paměťové karty SD Express a SDUC, nabídnout až 128 TB

Pro uživatele je to vítaná zpráva. exFAT je výchozím souborovým systémem na paměťových kartách (micro)SDXC a používá se také u nových flashdisků, případně i externích disků. Na rozdíl od staršího formátu FAT32 již není limitován maximální velikostí souboru 4 GB a svazku 2 TB, ale hranice se posouvají až do řádu petabajtů. Má ale i další výhody, viz přehledný seznam na Wikipedii.

Fakt, že SD Association si exFAT vybrala jako hlavní formát pro nové generace paměťovek, mohlo uživatelům způsobit vrásky na čele. Ve Windows totiž podpora samozřejmě byla, Microsoft technologii licencoval i Applu pro macOS nebo výrobcům mobilů a foťáků, jenže linuxáci to měli složitější. Firmy jako Red Hat, které neignorují softwarové patenty, si nemohly dovolit začlenit exFAT do svých distribucí. Vyřešit to museli až uživatelé pomocí nástrojů třetích stran.

TIP: Microsoft má nový operační systém. Nestojí na Windows, ale Linuxu

Na Linuxu se používá balíček fuse-exfat, jehož ovladač dokáže ze zmíněného filesystem číst i na něj zapisovat. Samsung již v roce 2013 uvolnil vlastní ovladač exFAT jako open source pod licencí GPL, jenže kvůli patentům se do jádra nikdy nedostal. Teď už by mohl.

Zdroj: Microsoft

exFAT součástí Linuxu? Microsoft říká „ano“
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.91%) 11 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Microsoft vybírá za použití FAT, exFAT v mobilech poměrně vysoké poplatky, což je i důvod, proč je některé mobily sveřepě nemají. Licencuje jako bundle, tj. musíte si koupit vše nebo nic, což je další překážka. A také důvod, proč u levných mobilů výrobce tvrdí, že podporuje max 32 GB MicroSD karty (tj. jakože jen FAT32).

    • Nejvýše 32GB karty asi ne… Tedy pokud na tom mobilu neběží nějaký starý DOS. FAT32 podporuje v závislosti na velikosti alokační jednotky (clusteru) až 16TB oddíl. To je stále vysoko nad kapacitami dnešních microSD karet, ač se takových pravděpodobně v dohledné době dočkáme. Co však v případě Androidu nechápu (jako spoustu jiných věcí), proč u microSD karet nepodporuje Linuxu nativní ext2/ext4 souborový systém (respektive je zcela uměle „zakázán“, ostatně jako řada jiných věcí). Pro vnitřní úložiště jej často používá, ale microSD kartu naformátovanou jako EXT prostě nepřipojí, alespoň neznám mobil, který by to dovolil. Samozřejmě neoficiálně upravené Androidy je věc jiná, ale mám tím na mysli, co leze z obchodu.
      Když se mobil připojí kabelem k PC, připojí se stejně už dosti vysokoúrovňovým protokolem MTP, kde už ani moc použitý souborový systém nehraje roli (narážím na nepodporu EXT4 na Windows). Málokdo zachoval podporu MSC (kde by to bylo podstatné). Možná Xperia, možná už ani ta.