GeForce LHR s polovičním výkonem těžby oficiálně tady. Karet FE od Nvidie se to ale netýká

39

Nvidia oficiálně oznámila „LHR“ revizi grafik GeForce. Ta má výkon v těžbě kryptoměn snížený na polovinu, aby byly levnější a normálně dostupné pro hráče. Překvapení ale je, že se to nemá týkat karet Founders Edition od Nvidie a také ne GeForce RTX 3090.

Už jsme tu měli zprávu o tom, jak se v nabídce výrobců karet začaly objevovat nové revize grafik GeForce RTX 3000 s přídomkem „Lite Hash Rate“ (LHR), což není nic jiného než plánované karty, u kterých je omezený výkon v těžbě kryptoměn. Toto omezení je aplikováno na celý sortiment karet Ampere a během následujících týdnů by měly takovéto karty vydat nejspíš všichni výrobci.

Nvidia nyní tento refresh grafik GeForce RTX 3000 oficiálně oznámila a potvrdila. Zajímavé ale je, že sama tyto karty zdá se nebude vyrábět, modely LHR budou dostupné jen v nereferenční formě od partnerů, zatímco karty Founders Edition s tímto omezovačem se nechystají.

Poloviční výkon v těžbě Etherea

V úterý Nvidia oficiálně oznámila, že od teď nově vyrobené karty GeForce budou mít omezenou „hashrate“, aby byly méně atraktivní pro těžaře. Tyto karty by se podle Nvidie měly začít prodávat už koncem tohoto měsíce, takže v souladu s tím, jak už první výrobci začali karty odhalovat.

Omezení výkonu v kryptotěžbě by mělo být zhruba o 50 %, Nvidia výslovně mluví o tom, že kartám snižuje hashrate na polovinu (pro RTX 3080 by snad měla být po úpravě okolo 43 MH/s, u RTX 3070 a 3060 Ti 25 MH/s, u RTX 3060 pak 20 MH/s). Oznámení Nvidie výslovně mluví o tom, že se toto omezení výkonu týká kryptoměny Ethereum, která je primární cíl kryptotěžařů. Je proto možné, že v nějakých alternativních výkon omezený nemusí být.

Tip: Nvidia u karet GeForce RTX 3060 zarazí těžbu kryptoměn, ovladač bude snižovat výkon

Tip: Nvidia chystá druhý pokus o omezovač kryptotěžby, refreshne všechna GPU, včetně RTX 3060

GeForce RTX 3090 zůstává neomezená

Nvidia teď víceméně potvrdila, že toto omezení výkonu v kryptoměnách se netýká GeForce RTX 3090. Vydání verzí „LHR“ je totiž výslovně uvedeno pro karty GeForce RTX 3060 Ti, GeForce RTX 3070 a GeForce RTX 3080 (plus model RTX 3060, kde byla tato politika od začátku). Nejvyšší model RTX 3090 tedy bude zřejmě mít plnou hashrate nadále. Asi to bude teď jedna ze specialit, jimiž ospravedlňuje vyšší cenu.

Nvidia GeForce RTX 3090 karta
Nvidia GeForce RTX 3090 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Netěžní modely LHR budou nakonec označené

Původně to vypadalo, že modely se sníženou hashrate by mohly vyjít potichu a prostě nahradit předchozí verze v existujících grafikách, aniž by to bylo na krabicích a názvech nějak poznat. To by ovšem byla trošku past na kupujícího (možná dokonce žalovatelná), který by s tímto omezením nepočítal a nesouhlasil. Nyní Nvidia potvrdila, že takto pozměněné karty budou vždy označené, ať už onou zkratkou LHR, nebo nějak jinak. Výrobci karet asi také omezení hashrate budou uvádět v podrobnějších specifikacích.

Nvidia doufá, že toto opatření přispěje ke snížení nyní vysoko nadhodnocených prodejních cen grafik GeForce a také ke zlepšení jejich špatné dostupnosti v obchodech, což jsou oboje projevy právě poptávky těžařů kryptoměn po GPU. Účinnost samozřejmě asi nemůžeme čekat stoprocentní ani okamžitou, ale nějaké zlepšení by mělo nastat.

Těžba kryptoměn na grafických kartách Zotac 1600
Těžba kryptoměn na grafických kartách Zotac (Zdroj: Zotac)

Další příznivý vítr do plachet nám tu může dodat to, že kryptoměny poslední týden vytrvale klesaly, což poslední dny přešlo do vyloženého pádu. Přístup investorů se možná přeladil z fáze „pumpování“ na „dumpování“. Bitcoin se propadl z 58 000 pod 40 000 $ (chvilkově dokonce zkolaboval těsně nad 30 000 $) a Ethereum z rekordu nad 4400 $ spadlo pod 3000 $ (chvilkově dokonce pod 2000 $). Toto může, i když nemusí být začátek prasknutí celé bubliny, jež by mohlo přinést výrazné omezení těžby i kupování nových grafik ze strany těžařů a tím znormalizování situace na trhu. Ale zde je asi dobré krotit optimismus, protože spekulativní mánii a touhu po rychlém zbohatnutí asi nelze podceňovat.

Mělo AMD také omezit výkon grafik v těžbě kryptoměn?

Founders Edition nebude, Nvidia samotná karty LHR nechystá

Zvláštní je ovšem jeden detail. Nvidia potvrdila, že GPU s omezením výkonu v těžbě bude dodávat partnerským výrobcům, ale sama s nimi kary stavět nebude. Jinými slovy, modely LHR se objeví jen v nereferenčních provedeních, karty Founders Edition na nich stavěné nebudou. Toto sice na první pohled vypadá, jako by Nvidia méně výhodné čipy natlačila partnerům a sama chtěla dál vydělávat na těžařích, ovšem vysvětlení je dost možná jiné.

Toto by totiž nejspíš mohlo znamenat, že Nvidia výrobu modelů Founders Edition hodlá úplně utlumit. Nebylo by to tedy tak, že se budou dál vesele prodávat s neomezenou verzí GPU, ale naopak se přestanou prodávat vůbec (nebo možná s výjimkou oné RTX 3090?). Na revize čipů s omezením hashrate proto tyto karty asi nepřešly jednoduše proto, že to nemá cenu dělat.

Galerie: První karty GeForce RTX 3000 s omezovačem těžby

Zdroje: Nvidia, KitGuru

GeForce LHR s polovičním výkonem těžby oficiálně tady. Karet FE od Nvidie se to ale netýká
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 8 hlasů

39 KOMENTÁŘE

 1. Jsem zvědav jestli někomu budou stát omezovače Nvidie za hackuntí. Když budou padat kryptoměny tak jak nyní padají tak se může brzo stát, že ty omezovače budou jenom mrtvě narození děti a trh zaplaví levné grafiky.

   • Obávám se že to vidíte moc optimisticky viz „Výprodej kryptoměn navíc přichází přesně v okamžiku, kdy narůstají obavy z inflace, což boří veškeré naděje, že by tato třída aktiv mohla fungovat jako pojistka před vysokou inflací. Místo toho se tu vynořují tradičnější aktiva: Zlato je od začátku května vyšší zatím o skoro 6 %.“ https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4678154/bitcoin-se-propada-trzni-hodnota-se-zmensila-uz-o-pul-bilionu-dolaru.html

    Neměl jsem radost z horečného posilování kryptoměn ale jejich propad bude mnohem horší než to jejich posilování.

      • Natuším proč pod článkem o grafikách řešíš Bitcoin, kterej se na grafikách netěží dědo, to už jsem ti snad vysvětlil. Jinak já držel Bitcoin v dobách, kdy tys měl ještě pravý zuby, takže osvětu dělej spíš sám sobě. 😉

       Jinak o pádu kryptoměn bych zatím moc nespekuloval.. ano je možnost, že 65k byl vrchol tohoto bullrunu a dalších pár let budou jen poklesy a to v případě altcoinů jako je ETH dost brutální, ale vzhledem silnému odrazu od 30k to spíš vypadá na klasický 45% výplach jako během všech předešlých bull marketů.
       Odlišné je to tenokrát jen v tom, že těch posledních 10%, tj prodeje pod cca 37k byly z velké části jen kaskádové likvidace přepákovaných trejderů, kterých je v tomto cyklu mnohem víc než dřív.

       Imho pokud BTC udrží konsolidaci nad 40k, tak se dočkáme do konce roku prolomení maxima a top kolem 80-120k.

      • To by ti hypovači moc rádi (aby tomu bagholdeři uvěřili..), ale taky to může být jen dočasné bouncnutí nahoru, které bylo i u těch předchozích bleskových pádů, ale pak převládl ten pozvolný klesací sentiment a vrátilo se to tam znovu, akorát už bez toho joja nazpátek.

      • Letos se BTC pravděpodobně ještě dostane pod 20k, teoreticky i pod 10k, to vesměs ovlivní nováčci zda vydrží ten tlak při poklesech, v maximu naopak může jít až na cca 150k, těch křivek podle kterých se dá spekulovat je mnoho

      • To si nemyslím.. pokud by šel pod 20k nebo nedejbože pod 10k, tak je min. na 5 let vymalováno. 🙂 Osobně pod 20k už nenakupuju..

      • Aznohh : BTC ma cca 4 lete cykly, kazde 4 roky je halving kde se nasobi obtiznost, posledni byl v lonskem kvetnu a BTC udelal vesmes totez coi predchozi 2 haklvingy, sel si pro svoje OTH

       jsou vesme jen 3 scenare ktere BTC muzou cekat, bus soucasny bullrun neskoncil a BTC si dojde na skutecne OTH ktere muze bejt klidne 200 tisic, nebo bude oscilovat az do konce halvingu na nejake cene jakou ma ted, takove to pomale litani o par desitek procent, a nebo bullrun skoncil a jsme v bearmarketu a cena muze jit az nekam k 10k a pak se pomalu bude sunout zase k cca 40k dalsiho halvingu ktery bude tusim v unoru 2024

       ja osobne bych byl nejradsi kdyby jsme ted sli parve do bearmarketu, cena by klesla nekam k tem 10k, kde by se krasne nasatovalo, hraci by pravdepodobne dostali svoje grafiky od mensich tezaru kteri by stratili motivaci palit pro ne drahou elektrinu a na cca 3 roky by byl zase klid 🙂

      • S tím bych měl velký problém, 10k (pokud by nešlo jen o rychlý wick) je narušení struktury celého grafu a zpětné prolomení maxima přechozího bullrunu, což se v předchozích cyklech nedělo..

      • Aznohh 20.5.2021 at 15:59

       Vy toho netušíte opravdu hodně. Mám z Vás pocit, že si myslíte, že když vytěžíte trochu kryptoměny tak o tom, vše víte. Sebevědomí to Vám vskutku nechybí. Bohužel ale nemáte pravdu. Pošklebujete se renomované společnosti která se živí na trhu jenom proto, že jste vytěžil nějakou kyryptoměnu? To co píšete je jenom ono pověstné „přání co je otcem myšlenky“ jednoho těžaře.

       Proč jsem uvedl ten Bitcoin? Protože si myslím, že namísto pošklebování by Vám prospělo si opravit nepravdivé názory které tady zastáváte a ve sví namyšlenosti nejste připustit, že se mýlíte. viz rady https://www.cnews.cz/zacinaji-vychazet-grafiky-geforce-rtx-3000-s-omezovacem-tezby-specialni-oznaceni/ si myslí, že „No plácej, plácej Hříbku, ať nemusíš vysvětlovat tu tvou ‚geniální‘ myšlenku o tom, že se těžba stává neefektivní.“ podívejte se a hlavně pochopte co jsme Vám tady napsal DedekHrib 20.5.2021 at 13:03 Tady můžete pochopit ne jen princip těžby ale i d§vod proč je čím dále neefetivnější.

      • „DedekHrib 22.5.2021 at 7:34
       Pošklebujete se renomované společnosti která se živí na trhu..“

       Hřibe dokud tady budeš takto okatě LHÁT, tak s tebou opravdu diskutovat nebudu. Nikde se tu žádné společnosti nesměju, tak nelži trotlíku.

       Z předchozí diskuse jsi utelk jak malej kluk, páč jsi ty tvoje kraviny nedokázal vysvětlit. 😀
       Minule jsi tu všem tvrdil, že se Bitcoin těží na grafikách… no prostě expert k pohledání… 😀

      • Aznohh 23.5.2021 at 18:41

       No jo u Vás sedí ono okřídlené zloděj křičí chyťte zloděje, Mám pocit, že jste mluvil pravdu jenom jednou a to když jste o sobě prohlásil, že nejste seriózní diskutér.

       Nějak sjet se nevyjádřil k tématu „že těžba kryptoměn je stále více a více neefektivní.“

      • Že jsi sjetej? Mno to by mnohé vysvětlovalo. 😀 Třeba ty tvoje teze o efektivnosti těžby, kterou jsi doteď nedokázal vysvětlit a z vlákna jsi raději utekl. 😀

       Ale nic, nechám tě dědo těžit BTC na grafice… vždyť jsi nám tu přece sliboval, že to rozjedeš. 😀

      • Tady to máte to zdůvodnění že „že těžba kryptoměn je stále více a více neefektivní.“ DedekHrib 20.5.2021 at 13:03 nezavírejte oči.

    • Včerejší případ měl dve příčiny, kdys započten i Muska tak tři, první co odpálilo propad byla Čína která zakázala obchod s cryptem institucím, takže instituce v Číně začali prodávat přez boty aby jim cena neklesala moc rychle, je to vesměs řízený prodej kdy každou vteřinu bot prodá nastavenou částku, cca hodinu poté Tweet Musk a propad se urychlil, a nakonec na 3 burzách se objevila paka na BTC za cca 100 miliard a tak jiné velryby nelenili a postupně tu páku sestřelili a bylo potřeba dostat BTC pod 30k, tam se BTC dostal, paka se sestřelila a zároveň tam bylo nastaneno asi spousta limitních nákupu, takže BTC zase hned vystřelil nahoru, já měl nákupní limit na 30,1 😀

     • No to sou náhodný „vnější“ příčiny, ale zase není fér předstírat, že tam není fundamentální potenciál pro vybouchnutí. Je to cyklicky se nafukující a praskající spekulace, to se ví, i když bullová se snaží tvářit, že je jen „volatilita“ a žádný poklesy – takže logicky když si lidi uvědomí/začnou si myslet, že je to na vrcholu, tak začnou prodávat.

      A u BTC je evidentní, že růst zpomalil, nová maxima byla nejdřív sotva vyšší než stará, pak další maximum už bylo nižší než předchozí, minimum taky kleslo níž – takže logicky se sentiment překlopil do „bearish“ očekávání poklesu.
      Podle dat prý teď výrazně stouplo množství krypta nahrnutého do směnáren, takže lidi evidentně chystají prodej. Velryby (největší vlastníci) taky zdá se prodávají.

      Takže i když to někteří komentátoři vždycky svalujou na ty jednorázový náhodný vlivy, tak to je z jejich strany nejspíš nečestné/jednostranévysvětlení (motivované tím, že u na krypto zaměřených „analytiků“ to většinou není čistá analýza, ale v podstatě marketing lákající nový kupce s cílem vyhnat cenu nahoru/zastavit pád/najít někoho, kdo to ode mě koupí, než to krachne a bude místo mě ten nešťastnej bagholder na konci řetězu).

      Jako můj názor je, že to určitě není nic, co se dá odmávat, prostě to klesá. Možná teď je/bude nějakej pullback, ale IMHO bych se minimálně bál toho, že pak se obnoví ten kolaps.

      • ja trosku doufal i na propad k 20k, mel jsem limit jeste na 25k 😀 ted mam spodni limity na 19 a 11k

      • Jiank na 4chan se před pádem objevil údajný insider, který to celý předpověděl a tvrdil, že cílem koordinovaného selloffu je vylikvidovat konkrétní velrybu (dle indicií Justin Sun, který se ale dle blockchainu zachránil na poslední chvíli před likvidací splacením $300mil) To jen tak pro konspirátory… 😀
       https://boards.4channel.org/biz/thread/35710754

      • ja ja o tom psal nekde tady v diskuzi, byla to likvidace paky a seslo se k tomu jeste Cina a Musk, oni ty transakce a prevody z penezenek jsou videt verejne

  • Včerejší pád byli doslova žně pro těžaře, na rtx3090 jsem měl odměny cca 3-4x větší než normálně, jednoduše proto že bylo strašně moc transakcí na blockchainu a tak zadavatele transakcí pak preplacej, odměnou těžaři je právě to že „verifikuji“ transakce, běžné ta karta dává cca 2 eura za 4 hodiny, včera mezi 2 až šestou dala přez 7 eur v satech ač cena BTC byla dole

 2. AMD nic uměle omezovat nemusí, její nové karty prostě stojí výkonem v hashrate za prd i bez něj. Přesto všechno jsou podstatně hůře dostupné, než nVidie. Asi se jich prostě vyrobí znatelně méně.

 3. Autor by s měl nastudovat jak to s tou těžbou je, protože těžba se vesměs vyplácí od ceny ETH cca $300, a alternativních měn k těžbě je spousta, pak to s tím AMD je taky trošku jinak, na současných AMD řady 6000 vesměs ve velkém těží málokdo, neb mají hashrate dost bídnej a k tomu i větší spotrebu, a jejich cena je velká vesměs jen proto že nvidii je prostě na maloobchodním trhu malo a hráči nemajíc moc na výběr tak sahají po AMD a tím jsou také min dostupné , u AMD to také dosti ovlivňuje nenasycený trh konzolí

 4. Proč se vlastně těží na grafických kartách a neudělají kartu sloužící výhradně na kryptomněny třeba také do PCI-E slotů ? Něco třeba osazené koprocesory namísto 20gb texture memory co těžba určitě nevyužije.

  • Záleží na ceně karty , 3060 za cca 5 měsíců udělá cca 20 tisíc, já za svoji dal 19, a 3090 za kterou jsem dal 50 ty peníze vydělá za cca 4 mesice, což není vůbec špatné kdys na té 3090 normálně pracuju a 3060 mám v záložním kompu jako zalohu