Obrázek AMD AM5. Procesory Raphael mají víc PCIe, ale vyšší TDP (Update: rendery CPU)

40

Máme další informace o nové platformě desktopových procesorů AM5 od AMD a už i první obrázek. Přinese víc linek PCI Express 4.0, ale také vyšší 120W TDP.

Aktualizováno: leaker publikoval i obrázky ukazující horní stranu procesoru s rozvaděčem tepla. Nové informace jsou na konci textu. Původní článek z 26.5.:

O víkendu jsme tu měli zřejmě vůbec první informace o tom, jaká bude nová desktopová platforma AMD, socket AM5 pro procesory Ryzen 6000 (nebo 7000, to uvidíme), již založený na pamětech DDR5. Zdroj této zprávy nyní přidal další podrobnosti o parametrech konektivity a také obrázek, ukazující, jak by mohly procesory pro socket AM5 vypadat.

Leaker ExecutableFix na Twitteru uvádí, že první procesor s jádrem Zen 4 pro spotřebitelský trh bude Ryzen s kódovým označením Raphael, který by měl používat 5nm čiplety. Nemusí nutně jít o první procesor pro socket AM5, to řečeno není (je totiž možné, že ještě před ním vyjde desktopová verze 6nm APU Rembrandt s jádrem Zen 3).

ExecutableFix také ukázal obrázek ukazující, jak bude procesor Raphael vypadat ze spodní strany s kontaktními ploškami. Nejde o fotku ani oficiální vyobrazení od AMD, zřejmě jde o manuálně vyrobenou ilustraci, kterou ExecutableFix vytvořil nejspíš z renderu ukazujícího Epyc nebo Threadripper. Podobu pouzdra a kontaktních ploch zřejmě ale převzal z nějakých interních dokumentů obsahujících schéma, které má k dispozici. Podobně to totiž udělal u obrázku 5nm Epycu Genoa, který ukázal před třemi měsíci.

Tip: První informace o platformě AM5: AMD končí s piny, socket bude LGA 1718, bez PCIe 5.0

Procesor, jež má mít velikost 40 × 40 mm (pro srovnání, procesor Alder Lake do LGA 1700 bude obdélníkový s 37,5 × 45,0 mm), zdá se bude mít plošky po celé spodní straně, uprostřed tedy nebude okénko se SMD součástkami charakteristické pro procesory Intelu. Ty budou tedy muset být osazené kolem čipu na horní straně (což bude velká komplikace pro delidování). Rovnoměrné rozprostření by mohlo pomoci rozložit tlak, který bude vytvářet chladič. Jak bylo sděleno minule, plošek má být 1718.

Náčrt podoby procesoru Raphael pro socket AMD AM5 Zdroj ExecutableFIx
Takto má vypadat procesor Raphael pro socket AMD AM5 zespodu. Jde o náčrt, ne o reálné foto nebo render (Zdroj: ExecutableFix)

AM5: nebude kompatibilita s DDR4, víc linek PCIe

Vedle této zajímavosti (uvidíme, jak moc se podoba tohoto „náčrtu“ trefila do skutečného provedení) má ale ExecutableFix zejména nové detaily k technickým specifikacím procesoru Raphael a socketu AM5.

První je, že procesory Ryzen „Raphael“ budou mít podporu jen a pouze pro paměti DDR5, nebudou obsahovat kompatibilitu s DDR4. Tu má mít Alder Lake od Intelu, díky čemuž bude možné vyrábět LGA 1700 desky pro paměti DDR5 i pro paměti DDR4 (jako to šlo se Skylake s DDR4/DDR3). Na platformě AM5 s Ryzeny toto nebude možné, kompatibilitu s DDR4 vůbec nemají.

Pozitivní informace je, že z procesoru bude vyvedeno více linek PCIe 4.0 (PCIe 5.0 minimálně první generace CPU a desek nedostanou, což bylo stěžejní zjištění předchozího úniku), a to o čtyři více. Ryzeny 3000 a 5000 poskytují celkem 24 linek: ×16 pro GPU, ×4 pro SSD a další ×4 pro připojení čipsetu (ty se proto nepočítají mezi uživatelsky využitelnou konektivitu). Procesor Raphael má mít linek 28.

Pro grafiku asi zůstane PCIe 4.0 ×16. Nevíme zatím, jak bude rozdělen zbytek. Buď přímo ze socketu a CPU budou poskytnutá dvě rozhraní PCIe 4.0 ×4 pro SSD (a čtyři linky pro čipset), nebo bude pro SSD pořád jen jedno ×4 a AMD poskytne více linek pro připojení čipsetu, do nějž by pak směřovalo PCIe 4.0 ×8. Takto už je to na platformě TRX40 s Threadrippery a Intel plánuje propojení o kapacitě PCIe 4.0 ×8 také u Alder Lake na platformě LGA 1700. I AMD možná tedy posílí toto propojení do čipsetu, které by tímto získalo teoretickou propustnost 16 GB/s proti 4 GB/s u B550/A520 a 8 GB/s u X570 (vše je udáváno obousměrně).

Bohužel vyšší TDP

ExecutableFix také uvádí, že Ryzen Raphael bude obnášet vyšší TDP, než mají dnešní Ryzeny. U těch má AMD nastaveno buď 65W TDP, nebo 105W u výkonnějších modelů (dlužno říct, že pokud to chlazení dovolí, při boostu je spotřeba vyšší, až 88 W, respektive až 142 W u „105W“ modelů, což je tzv. hodnota PPT). Dále pak existují i úsporné 35W a 45W modely, ale ty se běžně neprodávají, jsou pro OEM trh.

Raphael má mít údajně TDP 120 W. To by snad mohla být hodnota pro ony výkonnější modely, které jsou dnes 105W. Je otázka, zda se zvýší i ono PPT, tedy ono maximum během boostu. Pokud by byl zachován stejný poměr (105/142 = circa 1,35×), pak by reálná maximální spotřeba při boostu mohla být až 162 W. Ovšem 120W TDP by zaručovalo, že pokud byste měli chladič, zvládající jen 120 W tepla, tak by se procesor měl samozregulovat na nižší výkon, aby takový chladič stačil.

Ony nižší hodnoty TDP prý mají zůstat stejné jako u Ryzenů 3000 a 5000, takže nadále snad budou existovat lépe chladitelné 65W modely a také 45W modely „E“ (a u APU 35W snad modely GE).

170W modely?

Je dokonce zmíněno, že vedle 120W hodnoty má být možné dokonce i 170W TDP (to už by PPT při zachování stejného faktoru bylo 230 W). Ale 170W TDP prý nemá být normální, snad by ho mohly mít jen některé speciální nebo highendové modely. Je zajímavé, že úvahy o zvýšení TDP se objevily i u Intelu (kde prý bylo nebo je zvažované 150W TDP pro některé modely na platformě LGA 1700/Alder Lake). Je proto možné, že toto by byla reakce na podobný krok Intelu.

Dlužno říct, že i zvýšení TDP ze 105 W na 120 W může být reakce na politiku Intelu v posledních letech. Jeho CPU sice mají 65W a 125W TDP, ale během boostu Intel specifikuje mnohem vyšší spotřeby (tzv. PL2), až 250 W. Dle původního záměru to mělo být jen na omezenou dobu (28 s, 56 s), jenže dnes je situace taková, že desky často tuto vysokou spotřebu a PL2 povolují permanentně, což Intel ochotně připouští. Takže dnes procesory Intelu často mohou trvale konzumovat až 160–200 i více Wattů (a to dokonce i ty oficiálně 65W, což znamená, že reálná spotřeba je víc než trojnásobná).

Hodnoty limitu spotřeby v boostu PL2 u procesorů Rocket Lake
Hodnoty limitu spotřeby v boostu PL2 u procesorů Rocket Lake (Zdroj: Momomo_us)

Tip: Jaké jsou PL2 spotřeby procesorů Intel Rocket Lake v boostu? Osmijádra 224 až 251 W

Dohnala AMD ke zvýšení PL2 politika Intelu?

Toto má dopady na konkurenci. Pokud Intel dovoluje procesorům konzumovat 200 W nebo víc a procesory AMD jsou pevně limitované na 142 W (ty 105W) nebo jen na 88 W (65W modely), pak nejde ve vícevláknových programech o rovný souboj. Při stejné spotřebě by totiž mnohovláknový výkon Intelu byl o dost nižší, protože by CPU muselo běžet na nižší frekvenci. Tím, že Intel spotřebu nahnal nahoru, nahání i výkon. A není to problém jen tehdy, když deska dovoluje ono dočasné turbo používat neomezeně. Řada benchmarků používaných v recenzích se stihne dokončit za tu minutu či půlminutu, kdy vysoká spotřeba trvá, tedy s výhodou vysoké spotřeby.

AMD má proto bohužel motivaci zvýšit spotřebu také, aby zbytečně nenechávalo potenciál křemíku nevyužitý – protože kdybyste třeba 16jádrový Ryzen 9 3950X nebo 5950X nechali také „žrát“ 200 W, měly by jejich mnohovláknový výkon poskočit o dost výš, jelikož mnohojádrové modely jsou spotřebou poměrně dost limitovány. Bohužel se zdá, že Intelu se vysoké spotřeby (které byly dříve hojně kritizovány u procesorů AMD FX, jež ale paradoxně už Intel v příkonu překonal) povedlo do značné míry ustát a „normalizovat“. Zákazníkům, nebo minimálně těm Intelu nakloněným, dnes zdá se moc vysoká výhřevnost nevadí. Tento stav už chvíli vytváří riziko, že si i AMD řekne, že z držení spotřeby níže nemá užitek a také spotřebu navýší, aby Intelu nenechávalo tuto výhodu. Tyto obavy asi bohužel aktuální zpráva potvrzuje.

Nezbývá než doufat, že počítačový svět přestane vysoké spotřeby tak velkoryse tolerovat, nebo že je aspoň AMD nebude navyšovat tak moc, jako Intel. Mnohem lepší by asi bylo, kdyby byli výrobci CPU tlačeni spíš k postupnému snižování spotřeby a zlepšování efektivity. Spíš než zvyšování spotřeby by nebylo od věci, pokud by ony maximální příkony (PPT u AMD) byly uváděné ve specifikacích pro lepší povědomí kupujících, nebo kdyby ideálně byly stejné jako TDP.

Aktualizace (31. 5. 2021): rendery horní strany CPU s rozvaděčem tepla

O víkendu přidal stejný leaker ExecutableFix také ukázku toho, jak budou procesory pro socket AM5 (snad opět Ryzen 7000 Raphael) vypadat z horní strany, tedy pohled na rozvaděč tepla. Jde opět o manuálně vyrobenou neoficiální vizualizaci vyrobenou přímo jím zřejmě podle schémat, ne o obrázek z materiálů AMD. Obrázky jsou tedy schematické a realita se bude v detailech lišit.

3D render podoby procesoru AMD pro Socket AM5 02 Zdroj: ExecutableFix

Rozvaděč tepla bude mít tedy odlišný tvar proti dnešním CPU. Okraje jsou vždy ve dvou místech vykousnuté, takže rozvaděč jako by měl osm noh vždy v rozích a uprostřed stran. Vybrání mezi nimi by možná mohla mít za cíl udělat místo pro držák procesoru, ale tam je asi pravděpodobnější, že by držák dosedal až na kovové rantlíky IHS. Jak bude mechanismus fixující CPU na místě vypadat, teprve uvidíme.

Galerie: Úniky a roadmapy AMD o APU Cezanne, Van Gogh, Lucienne a Rembrandt a CPU Warhol, Raphael (Ryzen 5000/6000/7000)

Zdroje: ExecutableFix (1, 2, 3)

Obrázek AMD AM5. Procesory Raphael mají víc PCIe, ale vyšší TDP (Update: rendery CPU)
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.76%) 17 hlasů

40 KOMENTÁŘE

 1. Proč bohužel? „AMD má proto bohužel motivaci zvýšit spotřebu také, aby zbytečně nenechávalo potenciál křemíku nevyužitý“ Domnívám se, že tohle by měla být volba kupce procesoru. Sám mám raději přiškrcený výkonný procesor kdy snížím takt i voltáž a užívám si ticha přesto když někdo má potřebu mít z procesoru (i grafické karty) přímotop nechť mu ji výrobce poskytne.

 2. Negatívne úniky informácií o AMD nemajú konca. Alder Lake si bude
  nerušene užívať voľné pole pôsobnosti takmer rok. AMD zrejme uvedie
  do života nový Ryzen /5nm/ až Q3/Q4 2022, pričom v tej dobe už
  bude mať Intel pripravený Raptor Lake, ktorý má disponovať
  vylepšeným herným výkonom…AMD zareaguje zvýšeným TDP
  aby výkonom nezaostalo na plnej čiare….

   • Pořád nechápu, proč tu v komentářích pořád ještě není funkce ignorovat/schovat. Pomalu u každého článku tu jsou zajímavé diskuze, ale člověk je musí mnohdy najít v balastu trolů a hádkách, které se jim daří vyvolat.

   • jinak to navyšování TDP se mi nelíbí ani u jednoho … vem si třeba nové graf karty, nové výrobní procesy, nové architektury a spotřeba pro malou elektrárnu … prodal jsem i 3060ti kvůli spotřebě, a to je ještě prd proti highendu … procesory jdou podobnou cestou … AMD zatím mělo/má spotřebu u desktopových cpu velice příjemnou, byl bych rád, kdyby to tak zůstalo, vždyť prd záleží na tom, jestli má ve hrách o 5 FPS víc, nebo méně

    • @gogo – pokial sa AMD/Intel budú hrať na vysoké frekvencie, spotreba bude vysoká. Ani jeden si nemôžu
     dovoliť ustúpiť trebárs -0,5GHz, pretože by ho ten druhý
     výkonom preválcoval. Súčasným procesorom by sedelo
     napetie jadra 1V multi a do 1.2V v turbe, tam majú efektívne pásmo…To, že sa v AMD rozhodli navýšiť
     príkon s novým výrobným procesom je ale veľmi
     podozrivé, až mi to zaváńa hoaxom…

     • Maršále, tady se pořád hází slovy „převálcoval“ … převálcovat znamená rozdíl 30-50%, ne 3-5% … měli by se kluci tak nějak domluvit 😀 nehnat to na takovou spotřebu … ještě jim do toho začne kecat Brusel, nebo němečtí Zelení a nekoupíme v EU ani celeróna …

  • Se zvýšením spotřeby AMD nastoupí jako nový vládce pc hardwaru a intel už ho nikdy nedožene. Jen si spočítejte, kolik výkonu získá AMD navíc zvýšením spotřeby. Intel přes 200 W asi těžko bude zvyšovat spotřebu a jestli nenajde nějaký zázračný technologický elixír (nebo nezačne vyrábět u TSMC) tak už si nezahraje.

   Od AMD skvělý tah, už se těším na časy až si i zarytí Inteláci budou muset toho Ryzena koupit 😉

  • Žezlo vládce výkonu prevezme Intel Alder Lake…
   Architekúra AL má +20% IPC a k tomu DDR5…neni o čem…
   Červené rachétle čaká boj o milosrdenstvo 19% popletených
   zákazníkov…ať im pánbožko pomáha v tom boji nerovnom…

      • s těmi trapnostmi o „topidle“ Intel by se už moho přestat, i malé retardované dítě ví, že to není Intel, který topí víc … Intel víc žere, ale jde mnohem lépe chladit … zkus to jinak …

      • V baráku topím vodou o teplotě 35 °C (při tuhých mrazech). Cheš snad říct, že ten intel je v zátěži studenější?

       A mimochodem, už tady někdo vysvětloval rozdíl mezi teplotou a (ztrátovým) teplem na pžíkladu trafopájky. Ovšem, my všichni jsme Gogo, to jaksi nečetl.

      • „Lunar Lake, potom co? Budeme se těšit na Lacus Doloris?“

       Meteor Lake -> Lunar Lake -> Solar Lake, jasné, ne 🙂

       Jinak ale teda když to teď vidím, tak si uvědomuju, že po Raptor Lake dát Meteor Lake je od Intelu cynický!

      • Cynické je dva roky krmit červených nešťastníkov Warholom a potom im
       tresnúť po tekviciach…