Sony si ve smartphonech drží první místo – dodává pro ně nejvíce obrazových snímačů

0
Sony CMOS IMage Sensor
Sony CMOS IMage Sensor
-
Zdroj: Sony

Sony je ve smartphonech stále největší. Pokud tedy nemáme na mysli prodeje telefonů, ale výrobu senzorů pro jejich kamery. Z pohledu zisku drží 46% podíl. Druhý je s 29 % Samsung.

Vedoucí pozici Sony sice ohrožují problémy jednoho z jeho největších odběratelů, náskok však mají Japonci velký, píše GSMarena. Tím odběratelem je samozřejmě Huawei. V tomto byznysu mají hlavní výrobci senzorů CMOS příjmy okolo 15 miliard dolarů a trend je vzrůstající. Zatímco před lety byla v telefonu většinou jedna kamera, dnes jsou to v průměru tři. A to průzkum nezmiňuje, zda počítá i přední kameru.

K hlavní čočce přibyla kamera na selfie, později širokoúhlý snímač, teleobjektiv (zoom), makro či samostatný snímač pro černobílý snímek. Odhaduje se, že až 70 % vyrobených obrazových senzorů (CMOS) je určených pro smartphony.

Fotoaparáty ve smartphonech prodeje za rok 2020
Fotoaparáty ve smartphonech – prodeje a příjmy za rok 2020

Třetím největším dodavatelem je pak společnost OmniVision a nezanedbatelný podíl má ještě SK Hynix (známý výrobce paměťových modulů). OmniVision je původně tchajwanská firma, kterou v roce 2015 koupili čínští investoři.

Senzory Samsungu používají například značky Xiaomi, Vivo a Oppo. Sony najdete například u iPhonů. Sony má také z prodeje obrazových senzorů CMOS větší příjmy, než z prodeje vlastních celých smartphonů.

Senzory od Sony poznáte podle označení IMX, Samsung je nazývá ISOCELL a OmniVision najdete pod zkratkou OV. Ty od menších výrobců byste občas našli třeba u selfie kamer. Na kvalitu výsledných fotek má vliv nejen použitý senzor, ale také software, který už si každý výrobce telefonu dodává svůj.

Sony si ve smartphonech drží první místo – dodává pro ně nejvíce obrazových snímačů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů