Sportovní hodinky Garmin Forerunner 620: běžecký sen (minirecenze)

1

Na českém trhu nepůsobí jiná značka, která by v současné době měla ve svém portfoliu takové množství rozmanitých sportovních snímačů a pomůcek. V nedávné minulosti jsme otestovali cyklistické navigace, outdoorovou kameru, triatlonový sporttester nebo wattmetr v cyklistických pedálech. Garmin přišel na trh s novou verzí povedených hodinek Forerunner, tentokrát s označením 620.

Garmin Forerunner 620

Na kolo už ne

Razantní změna proběhla v zaměření hodinek. Garmin ve svém portfoliu udělal pořádek a pro svoje produkty jasně definoval, kam co patří. Univerzálními hodinkami pro běh, plavání, kolo i turistiku je nový Fénix 2. Triatlonovým speciálem zůstává 910 XT a čistě běhacím příslušenstvím je Forerunner 620. Ještě v předchozí generaci FR 610 umožňoval přepnout režim na jízdu na kole a také připojení cyklistických snímačů pro měření výkonu a kadence. Nová generace je ryze běžecká a tomu se podřizují všechny funkce a možnosti.

 

Forerunner také změnil vzhled. Profil hodinek je hranatější a záda už nejsou celá kovová. To je rozhodně dobře – holý kov nebyl při zpocení zrovna příjemným materiálem. Nejvíc se změnil pásek, který je sice gumový, ale díky důsledné perforaci se ruka nepotí. Dokonce je příjemnější než mnohé textilní pásky.

Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 

Hodinky nově dostaly barevný displej, který zůstal dotykový, a přibylo také podsvícení. Pro noční běhy se rozhodně hodí. Čitelnost displeje je i na slunci velmi dobrá a i ve dne může fungovat i podsvícení, které čitelnost může ještě vylepšit. Hodinky je možné koupit ve variantě se snímačem tepu HRM Run nebo bez něj. Ta druhá varianta však nemá smysl – i když k hodinkám připojíte vlastní snímač, FR 620 využijete jen napůl.

Garmin Forerunner 620
cena 9 599 Kč
zapůjčil Garmin
parametry
konektivita ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
výdrž baterie 6 hodin (s GPS), 6 týdnů (jako hodinky)
displej barevný, dotykový, 180 × 180 px
vodotěsnost do 50 metrů
mobilní aplikace iOS, Android
rozměry 45 × 12,5 mm
hmotnost 43,6 g
95 %

 

Úvod, parametry

Funkce, závěr

Novinka od Garminu je ideální pro běžecké datasexuály, výrobce totiž začal prodávat také snímač tepu HRM Run, který se od těch běžných liší novým senzorem. Kromě běžného snímače tepové frekvence přidal i snímač pohybu, který vám o běhu řekne další údaje.

Garmin Forerunner 620

Naprostým základem je GPS – bez té by nebylo možné zobrazit proběhnutou trasu na mapě a i výpočet vzdálenosti by nebyl takřka možný. Pro běžce je nejdůležitějším údajem tempo (čas na jeden kilometr), které si pravděpodobně každý nastaví na úvodní obrazovku na displeji. Hodinky budou každý kilometr hlásit čas právě zdolaného úseku.

Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620

 

Pokud k hodinkám připojíte snímač HRM Run (pomocí ANT+), dostanete se k další škále zajímavých informací. Tepová frekvence je jasná, tu dnes umí i sporttester z Lidlu za 300 Kč. Zde ji samozřejmě hodinky uchovávají v paměti a každou sekundu ukládají společně s dalšími parametry. Díky novým senzorům v HRM Run je možné sledovat i kadenci běhu a vertikální oscilaci – tedy to, jak vysoko se dostane vaše tělo při každém odrazu. Pro běžné smrtelníky je to nepodstatnou informací, pro náruživější běžce otázka zdravých či zničených kloubů. A k efektivnímu běhu pomůže i další měřená položka – čas dotyku se zemí. Hodnota, která se pohybuje v řádu stovek milisekund, je při delších bězích ještě důležitější než vertikální oscilace.

Plusy / mínusy
množství snímaných dat čistě běžecká záležitost
zpracování vyšší cena
design, barevná provedení

Forerunner 620 rozhodně není levnou hračkou, ale není se co divit. Kromě výše popsaných údajů totiž Garmin počítá i parametry, které si vyžádaly dlouhé výzkumy. VO2 max je hodnota, která říká, jak efektivně dokáže vaše tělo využít vdechovaný kyslík. Spotřebovaný kyslík se udává v mililitrech na kilogram hmotnosti za minutu. Čím vyšší, tím lepší. Běžně se měří na ergometrech s měřicím čidlem v ústech. Garmin dokáže poměrně přesně počítat stejnou hodnotu pomocí externích senzorů a zadaných údajů. Z testů zahraničních kolegů víme, že se Garminu daří velmi přesné výpočty – liší se pouze v řádech několika jednotek ml/s.

Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620

Stejně tak Garmin naprosto překvapil odhadovanou dobou regenerace. Po každém běhu totiž vypíše, za kolik hodin bude vhodná další aktivita. V mém případě se hodinky trefily naprosto přesně.

Nejsou pro každého

Pro běžce, kteří vyběhnou jednou týdně, bude stačit smartphone s Runkeeperem nebo Endomondem. Pro představu o srdečním tepu stačí investice do Bluetooth snímače nebo levný sporttester do tisícovky. Pokud však během žijete a běháte za každého počasí, Forerunner 620 vám o běhu řekne prakticky vše.

Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620 Garmin Forerunner 620

Sportovní hodinky Garmin Forerunner 620: běžecký sen (minirecenze)
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář