Testy ventilátorů podrobně. Jak vzniklo měřící zařízení s větrným tunelem na míru

17
test ventilatoru vetrny tunel hwc
Větrný tunel pro měření ventilátorů
-
Zdroj: Lubomír Samák

Některé hardwarové testy přebíráme z webu HWCooling.net a nyní naši kolegové chystají profesionální měření ventilátorů. To má svoje specifika a lze je amatérsky testovat například i jen v počítačové skříni. Borci z HWCooling si však vyrobili testovací tunel inspirovaný Venturiho trubicí, která se používá i v leteckém průmyslu.

Zařízení využívá Venturiho efekt. Součástí je anemometer (měří rychlost proudění vzduchu) a externí měřidla vibrací či tlaku. Některé testy ventilátorů pomocí tohoto zařízení se později objeví i na Cnews. Jak tohle zařízení a celá metodika vznikala se můžete dočíst v podrobném článku.

pokračujte: Kompletný rozbor finálneho potrubia na testy ventilátorov

Měli byste zájem o test ventilátorů?

Testy ventilátorů podrobně. Jak vzniklo měřící zařízení s větrným tunelem na míru
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

17 KOMENTÁŘE

    • „…Hluk suverénně nejmenší, …“ s týmito vyjadreniami opatrne. Je veľa tichších ventilátrov než je NF-A12x25 pri plnom výkone (2000 ot./min). Samozrejme otázka je, ako bude po zarovnaní na rovnakú hladinu hluku vychádzať statický tlak a prietok, ale že bude niečo suverénne, by som takto dopredu netvrdil. 🙂

     Noctua má fakt dobré ložiská i kvalitu samotného motorčeka, to sa už potvrdilo (tie vetráky fakt vydržia dlho aj v nepriaznivých podmienkach) a tie jednotlivé detaily na lopatkách či rámčeku asi naozaj presúvajú hluk na príjhemnejšie frekvencie pre uši, ale tá vysoká popularita Noctuy je v značnej miere aj o láske. Ale za to aký majú prístup k téjto téme (ventilátorov) si všetku tú slávu zaslúžia.

    • S tým počítam, aerodynamika, termodynamika a veci okolo toho sú pomerne zložité na vstrebanie typickým počítačníkom. Tým sa nechcem nikoho dotknúť a sám mám v mnohých obladiach veľké rezervy vo vzdelaní a preto bolo aj nutné sa pri konštrukcií čiastkových vecí toho tunela obrátiť na viacerých ľudí, ktorí sú fyzikálne podkutejší než priemerný hardvérový redaktor. 🙂

  • Jo tak na to vám odpovím není noctua jako noctua !!! Mám v pc full vodníka žádné pofiderní all in one ale plnotučný okruh. Když sem vybíral ventilátory padla jasná volba na noctua a jak sem byl nemile překvapen když to pořádně nefungovalo a teplota vody mi lezla přes 65 stupňů po diskuzi s prodejcem komponent sme se nakonec dopracovali že problém je právě ve ventilátorech od noctui zvolil sem FLX 140mm a problém byl na světě malí statický tlak. Proběhla výměna za NF-A14 PWM a teploty spadly o 20 stupňů. A další ze zkušenosti Výborný NF F12 PWM zařídil na chladiči cpu o 3 stupně horší teplotu než dosluhující no name větrák. Obrácený důvod ventilátor je konstruován na vysoký statický tlak do hustého žebrový ale na chladiči CPU je odpor velmi malí a tak průtok vzduchu byl nedostatečný a jinak skvělá noctua podala horší výkon než obyčejný větrák za 50kč. Jo Noctuu mám hodně rád ale každá se hodí na něco jiného a dobrý test je fajn lepší než když pak koupíte něco co se pro vaše účely vůbec nehodí i když na papíře je to parametrově skvělé. A třeba cvakající motůrky s tím se výrobce taky moc nechlubí vibracema jak by smet.