Unikly takty a benchmarky Epycu „Milan“. Threadripper s jádry Zen 3 se jmenuje „Chagall“

4

Na web se dostaly snad první benchmarky dvou 64jádrových Epyců s architekturou Zen 3. Vypadá to na jednovláknový výkon o hodně vyšší proti Epycům 7002.

Vypadá to, že po vydání desktopových procesorů AMD s novou architekturou Zen 3 (Ryzen 5000) tu už máme i něco k serverové verzi, který by měla vyjít možná také ještě letos jako Epyc 7003, ovšem dosud se o ní hovořilo zejména jak o procesorech „Milan“, což je jejich kódové jméno.

Milan zdá se přinese podobné zisky v IPC (tedy výkonu na 1 MHz) jako Ryzeny 5000, ale také má hodně zvýšit jednojádrový výkon vyššími boostovými frekvencemi. AMD by tak mohlo Intelu výkonnostně hodně zatopit, i když těžko říct, zda to tentokrát pohne s nebývalou setrvačností zákazníků, pokud jde o přechod z technologicky zastarávajících procesorů Intel.

Leaker na Twitteru s přezdívkou ExecutableFix přišel minulý týden s parametry pro dva modely Milanu – oba mají 64 jader, takže by mohlo jít o nejvýkonnější modely v sestavě. Milan by stále měl mít čipletovou konstrukci s osmi CPU čiplety a devátým centrálním IO čipletem jako Epyc 7002 Rome. Jsou použité stejné 7nm CPU čiplety obsahující osm jader jako v Ryzenech 5000, takže více než 64 jader se nečekalo. A podle všech dosavadních informací ani čekat nemůže, další navýšení přinese až 5nm Zen 4.

Vyšší frekvence, ale také TDP

Tím možná nejvýkonnějším modelem bude Epyc 7763 s 64 jádry, který má údajně základní frekvenci 2,45 GHz a maximální boost 3,5 GHz. Pro srovnání, v generaci Rome měl nejvyšší výkon model Epyc 7742 s frekvencemi 2,25 GHz v základu a 3,4 GHz v maximálním (málovláknovém) boostu.

Ovšem Epyc 7763 má vyšší 280 W TDP, zatímco zmíněný model Rome jen 225 W. Proto je možná lepší srovnání se speciálním HPC modelem Epyc 7H12, jenž také měl 280 W. Ten dokázal běžet na 2,6 GHz v základu (zde je vidět, že Zen 3 může vyžadovat na stejný takt více energie), ale maximální boost měl jen 3,3 GHz.

Druhý model Epyc 7713, o kterém teď takto máme informace, se o dost liší. Tentokrát je TDP 225 W, čili stejné jako u generace 7002. Základní frekvence se ale proti modelu 7002 také snížila a je jen 2,0 GHz. Ale tento model má výrazně vyšší maximální málojádrový boost, který je 3,7 GHz. Jde o takt skoro jako u speciálních verzí Epyců Rome s označením „F“, které byly optimalizované na vysoké frekvence (ty mají boost 3,7–3,9 GHz). Pokud AMD takové „efkové“ modely vyrobí i v generaci Milan, možná by mohly mít frekvence ještě vyšší, třeba 4,0–4,3 GHz.

Epycy Milan prý mají také o trošku novější revizi křemíku B1, zatímco Ryzeny 5000 prý obsahují ještě stepping B0 – nebo alespoň zatím. Je možné, že B1 opravuje nějaká menší errata. Snad ale nejde o nic vážného (mohlo by jít i o funkce specifické jen pro serverovou roli), zatím se alespoň v souvislosti s Ryzeny 5000 neobjevily zprávy o nějakém problému.

První benchmarky výkonu

Stejný leaker poté publikoval testy procesoru Milan s 64 jádry. Grafy můžete vidět v galerii. První je test IPC v jednovláknové úloze s procesory na frekvenci 2,4 GHz, kde serverový Zen 3 v nových Epycích ukazuje o 11 % vyšší IPC v Cinebench R20 ST, o 18 % vyšší v Cinebench R15 ST a o 13 % vyšší v CPU-Z.

Benchmarky procesoru Epyc 7003 Milan - měření IPC v jednojádrových programech Zdroj: ExecutableFix

Leaker možná testoval Epyc 7713 (nebo jemu podobný vzorek), protože vedle toho uvádí i výkon ve stejných jednovláknových programech s aktivním boostem, kdy Zen 3 dosahuje oněch 3,7 GHz (a předchozí generace Rome jen 3,3 GHz, mohl by to asi být Epyc 7702). S tímto přilepšením daným vyšší frekvencí měl Milan o 22 % lepší výkon v Cinebench R20 ST, o 32 % lepší v Cinebench R15 ST a o 27 % lepší v CPU-Z.

Benchmarky procesoru Epyc 7003 Milan v jednovláknových programech Zdroj: ExecutableFix

Benchmarky procesoru se všemi vlákny aktivními pak zdá se potvrzují výše zmíněnou věc, že Zen 3 má při stejné frekvenci o něco vyšší spotřebu než Zen 2. Díky IPC tedy dosáhne lepší výkon, ale část teoretického zlepšení je zase odebrána tím, že Zen 3 při stejném TDP dosáhne o něco nižší frekvenci. V mnohovláknovém Cinebench R20 už je nárůst výkonu jen 9 % proti Rome a Cinebench R15 vychází o 11 % lépe (CPU-Z už uveden není, protože na 64 jádrech nefungoval korektně).

Jsou to bohužel zatím jen benchmarky validní spíš pro PC než pro servery. Cinebench asi zrovna tolik netěží z přechodu z čtyřjádových bloků CCX na osmijádrové a z toho plynoucího lepšího využití cache, ale serverové aplikace by mohly.

Tyto testy také byly pořízeny s omezenou paměťovou propustností – jen s DDR4-2133, navíc osazenou jen na čtyřech kanálech z osmi. Toto by snad nemělo relativní výsledky ovlivnit tolik, ale absolutní výkon Epyců Milan by s plnou osmikanálovou propustností měl být nakonec o trošku lepší.

Benchmarky procesoru Epyc 7003 Milan v mnohovláknových programech Zdroj: ExecutableFix

Galerie: Benchmarky Epycu 7003 Milan s architekturou Zen 3

Ryzen Threadripper 5000 je Chagall

Serverové procesory jsou pro nás zajímavé spíše teoreticky, ale na stejném základě chystá AMD také procesory Ryzen Threadripper 5000 (asi) pro platformu TRX40. Také ta tedy dostane Zen 3, i když ještě nevíme, kdy – zřejmě je potvrzeno, že Threadripper 5000 je v plánu. Jeho kódové označení je Chagall, AMD tedy i zde začalo používat označení podle jmen slavných malířů.

Chagall neboli Threadripper 5000 bude používat opět socket sTRX4 (interně označovaný jako SP3r3), takže by měl fungovat v deskách platformy TRX40. Jen u nich bude potřeba aktualizovat BIOS.

Zdroje: ExecutableFix (1, 2, 3), Patrick Schur

Unikly takty a benchmarky Epycu „Milan“. Threadripper s jádry Zen 3 se jmenuje „Chagall“
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82%) 10 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Dalo se čekat že budou problemy s teplem. U mnohajadrovych CPU tak je skok ve vykonu menší. Ale furt je slušný.
    Stejné problémy bude muset vyřešit i intel s RocketLake. Proto bude mít jen 8 jader.

    • Můžeme jen doufat. Potom co předvedli s 7Fx2 si velké naděje na významný nárust base/boost taktů v katergorii levných Epyců (např. „quad-channel“ 7282) nedělám. Navíc se svou řadou Threadripper Pro, si asi nebudou kanibalizovat svůj WS trh zrychlováním běžných EPYCů.

      • To se neda nic delat, je to nejrychlejsi co se da poridit v dane kategorii, tak si to hold naceni… 3,5 k$ za ZEN 3 16C/32T@ base clock 3.5GHz je bohuzel realna cena. Intel ostatne stale nabizi za podobnou cenu Xeon gold 6246R a ten s tezi rychlejsi, presto je porad nestiha vyrabet.