AMD potvrdilo čipletové GPU: Aldebaran s architekturou CDNA 2, možná první 5nm produkt

52

Tak máme potvrzeno, že AMD po procesorech míří cestou čipletů už i v GPU. Výpočetní Aldebaran pro akcelerátory Instinct MI200 je z více kusů, příští rok už i Radeony?

Ve světě procesorů už chvíli máme „čiplety“, čímž se míní, že místo jednoho čipu je třeba procesor tvořený více menšími součástmi, zejména třeba navzájem odlišnými, jako to je se 7nm procesory AMD. V posledních letech se objevují indicie, že by se tato novota mohla dostat i do GPU, ale s výjimkou extrémně komplexního akcelerátoru Intel Ponte Vecchio pro superpočítač Aurora, který se vymyká prakticky všem standardům, zatím není nic potvrzené.

Tedy až do teď. První čipletové GPU teď bylo doloženo u firmy AMD, jehož zaměstnanci se doznali v kódu poslaném do Linuxových ovladačů. Do těch přidávají podporu pro GPU nazvané kódovým označením Aldebaran a v patchi k řízení spotřeby je uvedeno, že GPU bude složené z více kusů křemíku, přičemž „primární“ podporuje čtení telemetrických dat o spotřebě, zatímco „sekundární“ nikoliv a také se přes něj nedá nastavovat limit spotřeby, což je třeba provádět přes primární křemík. Jiné části kódu pak zase mluví o „die0“ a „die1“.

Aldebaran není ovšem GPU pro hráčské karty Radeon. Mělo by jít o nástupce GPU Arcturus z loňského roku (Instinct MI100), tedy výpočetní GPU pro řadu karet AMD Instinct určenou na vědecké výpočty a aplikace umělé inteligence. Aldebaran má zřejmě architekturu CDNA 2, tedy novou generaci po CDNA v čipu Arcturus. Vydán by asi mohl být příští rok.

Patch od AMD prozrazující že GPU Aldebaran je složeno z více kusů křemíku
Patch od AMD prozrazující, že GPU Aldebaran je složeno z více kusů křemíku (Zdroj: FreeDesktop.org)

Údajně 2 × 8192 shaderů, 8192bitová HBM2E

Linuxový kód neprozrazuje specifikace tohoto GPU, ale podle leakera s přezdívkou Kepler_L2 by prý toto GPU mělo mít dva čiplety, každý se 128 CU (8 shader enginů po 16 CU), což by asi mělo dávat 8192 shaderů. Výsledný produkt ale údajně může mít část CU vždy vypnutou kvůli výtěžnosti, takže ve výsledku nemusí prodávané akcelerátory mít tolik jednotek.

Mělo by jít o poměrně základní MCM design, kde prý asi budou použité jen dva výpočetní čiplety posazené dohromady, aniž by je dohromady integroval nějaký scelující IO čiplet. Aldebaran by se tedy podobal jednodušší první generaci Epyců a Threadripperů.

Jako paměti mají sloužit čipy HBM2E. Podle Patricka Schura je jich celých osm. To by znamenalo 8192bitovou sběrnici, teoreticky až nějakých 2,4–3,0 TB/s propustnosti. Ale asi je to proto, že každý čiplet má vlastní čtyři pouzdra HBM2E (takže 4096bitovou šířku sběrnice).

Web VideoCardz k tomuto GPU podotýká, že výpočetní čip Vega 20 (Radeon Instinct MI60) byl před dvěma a půl roky vůbec první produkt AMD, který se začal vyrábět na 7nm procesu, přičemž Vega 20 je předchůdcem GPU Arcturus ve stejné linii produktů. Pokud by se historie opakovala, Aldebaran by možná mohl být první vydaný 5nm čip (respektive 5nm čipletový produkt) AMD.

Roadmapy AMD z Investor Presentation červen 2020 03
Roadmapy AMD z Investor Presentation (červen 2020): architektury výpočetních GPU CDNA (Zdroj: AMD)

Objevily se také zvěsti, že čipletovou konstrukci by dokonce mohlo mít i budoucí GPU pro herní grafiky Radeon, označené Navi 31. U toho stejný zdroj tvrdí, že by mělo mít dva výpočetní čiplety, snad každý s 5120 shadery architektury RDNA 3. V tomto případě už ale možná bude konstrukce nehomogenní, s dalším IO či kontrolním čipletem, který by je vázal dohromady. Kepler_L2 totiž uvádí, že nižší model GPU, Navi 33, bude mít je jeden výpočetní čiplet (zatímco Navi 31 bude tvořeno těmi samými čiplety, ale dvěma), ale to neznamená, že bude monolitické. To by implikovalo, že má kromě výpočetního čipletu ještě další kus křemíku, tedy snad IO čiplet jako u Ryzenů (i když u GPU by asi řadič pamětí mohl být naopak ve výpočetních čipletech).

Tato GPU s architekturou RDNA 3 by snad také měla vyjít koncem příštího roku – v Q4 2022. Uvidíme, zda výpočetní Aldebaran vyjde dřív. Oblast GPU ale evidentně čeká zpestření. Zda to bude AMD ku prospěchu, to zatím těžko říct, protože ne každá inovace musí být úspěšná a jak už bylo řečeno, u GPU by to mělo být poprvé, co se čipletové řešení objeví. Nároky GPU na paměťovou propustnost a paralelismus by mohly způsobit, že čiplety nebudou fungovat tak dobře, jako teď v CPU.

Galerie: Odhalení výpočetní karty AMD Instinct MI100 s architekturou CDNA

Zdroje: VideoCardz, Kepler_L2/Twitter (1, 2, 3, 4), Patrick Schur

AMD potvrdilo čipletové GPU: Aldebaran s architekturou CDNA 2, možná první 5nm produkt
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 11 hlasů

52 KOMENTÁŘE

 1. No kristovo ľavé oko, tu ste sa zišli za sebránku…
  Tak si Vás troška prelustrujem:

  – DedekHrib – večne nechápavý popleta
  – Fokume – Wendak v maskáčoch /duševný mrzák/
  – vladarov tatko – Aznoha v prestrojení /zbabelec/
  – tombomino – največší hulvát webu /červená guma/

  No gratulujem, prekrásna partička nešťastníkov…

  • Já už jsem DeDe a Souček (podle Maudita), teď jsem se ještě naučil slovensky. Jde vidět, že vy hrábnutí fanatici máte stejné myšlení… Ale je pěkné, jakej jseš poslušnej pejsek a vidíš mě všude kolem.

     • Vidíš Aznohov tatko, teraz ti je do plaču…
      Do každého rýpeš a nemáš na to, zbabelo
      sa prihlasuješ cez dva účty….papierový
      geroj so slzami na krajíčku…
      To máš za všetkých diskutujúcich z
      ktorých si snažil urobiť idiotov…uži si…

      • Wow, ty jsi pořád ještě nerozdýchal, že jsem odhalil že jsi Jožkopower? 😀 Njn to bylo vtipný. 😀 Jinak ten screen tvýho desktopu kde je v názvu účtu uvedeno i tvoje příjmení tu mám k dispzici.. holt jsi se tehdy tak vehementně chlubil, že sis nezkontroloval co postuješ. 😀 Snad si to tehdy neuložil i někdo další, bylo by blbý, kdyby to sem někdo leaknul a doxxnul tě. 😀

      • Aznožko, to že si tichý blázen a slídiš po
       diskutujúcich, fotíš obrazovky, odkladáš
       staré príspevky uživateľov je všeobecne známa vec…hlupáčku, si myslíš, že ťa bude
       za to niekto obdivovať ?
       Bože, ty si prípad…

      • Bavím se tím, jak moc velkej blbec musí být někdo, kdo každej den pod závojem anonymity nadává desítkám ostatních diskutujících a pak sem omylem doxxne svoje příjmení, které je navíc dost neobvyklé. 😀

       Obdiv nehledám, kdybych hledal, tak píšu jak je Nvidie nejlpeší. 🙂

      • Ále prd Aznožko, práveže ja používam
       zdrobneliny a mierne výrazy…
       Pre nadávky a vulgarizmy sa obráť na
       svojho kámoša tombomiňa…čau…

      • Tak ty nedas pokoj Ementale co?
       Ono, kazdy neni tak pitomy jako jsi ty, aby nechapal, ze temi svymi „mekkymi“ vyrazy urazis dokolecka a dokola. Tak si laskave napred sam naflakej, nez se dokolecka do nekoho budes opirat.
       Skret jako ty, si ve vysledku nic nez posmesky a nadavky bohuzel nezaslouzi.

      • Azhňupe, tys tady jednou dobou někomu nadával do stalkerů a docela jsi se v tom rochnil, ovšem z mnoha tvých pozdějších příspěvků vyplývá, že ty jsi ten šmejd, kdo vytahuje z lidí info a pak je tady šíří a machruje, jaký je frajer, a jací jsou ti postiženi idioti … viz crha, hřib, teď c.k a kdo ví, kdo další jinde … chrapounům na tvém levelu by mělo být všemi prostředky zabráněno účastnit s jakýchkoliv nekontrolovaných debat na webu … v reálu podobné zmetky soudí a odsoudí … snad ta karma dohlédne i na tebe, špíno …

      • Na špínu Aznohu si všetci dávajte
       bacha, archivuje príspevky, aby ich
       v inom čase za úplne iných okolností
       a úplne inom kontexte vytiahol za
       účelom zhovadenia oponenta…

      • Člověk chvilku nekouká do diskuse a přijde o všechno tu zábavu, jak se ho tu nějaká anonymní labilní dvojka podkuřovačů snaží urazit. 😀 Gogo pěkný příspěvek, jen těch lží co sis tam vymyslel je poněkud moc. Chlapci, dejte si spolu někde sraz a můžete si tam navzájem brečet na ramena, jak o vás ten zlej Aznohh napsal pravdu na Cnews a vy jste to nerozdýchali. 😀 Nervovej meltdown v přímým přenosu… Gogo, ty náš vzore ctnosti, opři se do těch nadávek, dřív jsi v nich byl lepší, pusť ten tlak ze sebe ven… 😉

      • abych řekl pravdu, s c.k. bych na pivo klidně zašel a věřím tomu, že by jsme brečeli, ale smíchy, tobě bych se vyhl opravdu velkým obloukem, o společnost mentálně postižených nestojím, ne u piva … zlý Aznohh 😀 ty jsi opravdu idiot, nefalšovaný … kolik myslíš, že mi je, vokurko usoplená?

      • „gogo1963 13.6.2021 at 10:55
       je to úchylák, nemá smysl ho řešit …“

       A přesto se ti o mě i zdá a řešíš mě každý den znovu. 😀 Ty mi nevadíš, nic proti tobě nemám, jsi jen vulgární nervák, jinak zcela nezajímavej, ale to že jsi ochoten paktovat se s homofobem C.k. vylhánkem, to o tobě prozrazuje něco víc. Nadávky mně obecně nevadí, ale mají svůj limit, ve chvíli kdy tu C.k. psychopat pokračuje v homofobních nadávkách Wendakovi, což už dělal pod nickem Jožkopower na SHW, ve chvíli kdy se tu Dědkovi směje, že je starej a stejně brzo umře, tak to je těžce za limitem. Proti C.k. proto budu vždy bojovat, což ho sere a tak se jako kojot přidržtaška přidává k těm tvým cholerickým výlevům a útokům v tlupě. Je smutné, že tobě ty jeho odporný nadávky nevadí a naopak si vymejšlíš imaginární šovinismus na jeho obranu.

       Nezbývá se než pousmát, kolik ti je fyzicky vím podle nicku, ovšem mentálně působíš jak nevyzrálý cholerický jedinec. Varoval jsem tě už předtím, pokud na to psychicky nemáš, tak na mě nereaguj, nerad bych si vzhledem k tvému věku způsobil nějaký kolaps. 😉

      • Aznohh 14.6.2021 at 10:24
       „kolik ti je fyzicky vím podle nicku“
       Neni. gogo to nekde zminoval, ze je mu podobne, ale nick obsahuje jine cislo, ktere pro nej ma osobni hodnotu.

       Kazdopadne se yu uplne zbytecne hasterite kvuli CeKackovi, ktery se ted nekde za rohem smeje a u toho laduje popcornem.

   • Tak to jste mne docela dost zklamal když jste mne nedávno nazval DeDe. Myslel jsme si, že v tom je nějaká Vaše osobní invence ale Vy se ani v tom urážení na nic nového nezmůžete a jenom jste použil plagiát Mauditova výroku o Vás.

 2. ten titulek neni IMHO formulovan správně, Aldebaran není chipletove GPU, ale MCM GPU. Jedná se o dvě identická die v zapojeni master – slave. ( Jako AMD Naples) Oba čipy obsahující veškerou logiku a mohou fungovat i samostatně.
  O chipletove GPU by se jednalo pokud by ty křemíky obsahovaly jen určitou část logiky GPU a nebyly schopné fungovat samy o sobě (od toho jmeno chiplet) a zbytek logiky by byl v nějakém řídícím čipu aka IO die.

 3. vžyt je to tam poměrně explicitně vysvětleno v tom odkazu:
  Epyc první generace není čipletové zapojení, je to MCM 4 rovnocenných Zepppelin CPU propojených přes IF fabric.
  „Each EPYC process includes 4 Zeppelin dies, which are also 2D MCM (Multi-chip module) packages.“
  MCM už byly i staré Opterony komunikující pomocí hypertransportu…. https://frankdenneman.nl/2011/01/05/amd-magny-cours-and-esx/

  oproti tomu Rome je čipletový design, bez IO die ty CPU čiplety nebudou fungovat , protože neobsahují kompletní logické obvody…..

  U GPU ALdebaran jde opět o MCM, jsou to dva plně funkční čipy komunijící spolu přes IF, není zde žádné IO die ( viz tweety) a z toho linuxového patche je zřejmé, že jen jedno z těch dvou GPU řídí komunikaci s CPU a power management, což znamená že jedno je primární (Master) a druhé sekundární (Slave)

  O RDNA3 není známo nic víc , že v nejvyší konfigraci budou dvě die