Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl

83
Intel Coffee Lake
Intel Coffee Lake

K původně neočekávané a poté nepříjemně překvapující nekompatibilitě procesorů Intel „Coffee Lake“ se staršími deskami (s čipsety Z270, Z170 a dalšími) už toho bylo napsáno hodně. Pokud jste nedůvěřovali vysvětlení Intelu, že omezení těchto CPU jen na novou platformu Z370 je nezbytné kvůli posílenému napájení v nové verzi socketu a nových CPU, asi vás zaujmou slova, které k tomuto problému pověděl zástupce firmy Asus. Výroky Andrewa Wu, který má ve firmě na starosti highendové desky řady ROG, totiž úplně s oficiální linií nesedí.

 

Je to rozhodnutí Intelu

Wu je ve vztahu k základním deskám ROG produktovým manažerem a rozhovor s ním udělal web Bit-tech. Jedna z otázek směřovala na to, proč není Coffee Lake kompatibilní s deskami s čipsetem Z270. Andrew Wu na ni docela lakonicky odpověděl, že tato věc závisí na rozhodnutí Intelu a poté, že nejde o nějakou fyzicky danou bariéru.

To, že má upravená verze socketu LGA 1151 pro Coffee Lake přidáno větší množství napájecích pinů (viz zde), podle něj pro fungující kompatibilitu není zas tak kritické, byť tyto piny vytváří určitý reálný rozdíl v kvalitě napájení procesoru. Čipy by podle něj stále fungovaly i s omezeným napájením na předchozí verzi socketu LGA 1151 (což dává smysl – když jeho infrastruktura měla slušné rezervy na přetaktování Kaby Lake, měly by zvládnout i Coffee Lake, byť třeba s menším OC potenciálem). Z toho vyplývá, že Intel měl možnost kompatibilitu „zapnout“, ale rozhodl se to neudělat.

Část rozhovoru Andrewa Wu z Asusu s webem Bit-tech
Část rozhovoru Andrewa Wu z Asusu s webem Bit-tech

Podle Andrewa Wu je důvod nefungování starších desek a nových procesorů (což bohužel platí také obráceně, mezi novými deskami a starými CPU) primárně softwarový. Procesor vám nedovolí „nabootovat“ Intel Management Engine, tedy bezpečnostní a řídící jednotka platformy. Tento subsystém při spuštění komponenty autentizuje, takže může přerušit nabíhání PC, pokud nalezne hardware, který „není schválen“, nebo pro který nemá napsán odpovídající inicializační kód. Bohužel to asi znamená, že s tímto omezením samivýrobci desek nic nesvedou, jelikož ME má pevně pod kontrolou Intel. Dokud výrobcům nedodá aktualizaci tohoto softwaru, která by ve starších deskách spuštění procesoru Coffee Lake povolila, kompatibilitu nikdo přidat nemůže.

Snímek čipu Coffee Lake s šesti jádry a grafikou GT2. GPU nyní zabírá relativně menší část plochy
Snímek čipu Coffee Lake s šesti jádry a grafikou GT2

Podle Andrewa Wu by pravděpodobně taková úprava ME k zprovoznění Coffee Lake na starších deskách stačila. Je asi možné, že by třeba nestačila kvalita napájení u některých lowendových modelů, ale to by se dalo řešit individuálně seznamem podporovaných čipů, který je beztak pro každou desku veden.

Asi není na místě dělat z této věci nějaký velký skandál, protože podobná umělá omezení kompatibility nejsou zas tak vzácná. Intel k němu mohou vést i důvody jako snaha omezit objem potřebného testování a ověřování tím, že není třeba zkoušet fungování kombinace starších CPU a nových desek a vice versa. Případně mohlo jít o omezení rizika, že se někde nečekaně objeví problémy. Intelu se možná jednoduše nechtělo na možnost upgradu vynakládat úsilí, i když nelze vyloučit ani možnost, že motivací bylo přímo to, že upgrady nejsou tak výnosné jako prodej nového CPU spolu s novou deskou (do níž Intel prodá navíc čipset).

... a jejich role u čipů Coffee Lake
Piny socketu LGA 1151 u čipů Coffee Lake

Mini-ITX Maximus Impact na bázi Z370?

Mimochodem, Andrew Wu byl v rozhovoru (který najdete celý tady) tázán na řadu dalších věcí týkajících se desek řady ROG. Jedna ze zajímavých otázek, která v něm padla, byla na Mini-ITX model Impact, což je série desek, do nichž Asus pomocí různých přídavných PCB natěsnal výbavu, která je na tento rozměr obvykle nemyslitelná. Podle toho, co Andrew Wu sdělil, bohužel asi příslušník série Impact nebude součástí nabídky modelů s čipsetem Z370. Tyto desky vyžadují údajně hodně úsilí a delší vývoj – přičemž trh pro ně je dost malý – a „v tomto kole“ na ni prý tudíž nedojde. Nicméně firma na tento produkt podle něj nezanevřela. Možná se tedy další ROG Maximus Impact objeví, až bude na trhu čipová sada Z390, nahrazující čipset Z370.

Ohodnoťte tento článek!

83 KOMENTÁŘE

   • Tak hlavne potrebujes 1080Ti, aby melo cenu neco takoveho vubec resit 🙂
    Krome toho, Ryzen (stejne i Intel) se da docela vytunit pri pouziiti LL pameti. Ty narusty treba u vegy byly docela slusne. To stejne nejspise na TI bude taky.
    Jinak bych rad videl prakticky ty lidi, co je pro ne par framu nahoru nebo dolu opravdu problem. Nehlede na to, ze Ti ma tak 2% hracu… 😀

   • skaven321 19.10.2017 at 8:00 „kup si 2K monitor, a kludne mozes ist aj do terajsieho ryzenu, rozdiel v fps je vacsinou 0-5“

    Tohle je samozrejme lez, Dle benchmarku je uz dnes dost her, pro ktere je ryzen limitem i ve 4k a s nastupem novych generaci grafik se budou rozdily zvetsovat, nikoliv naopak. Ale to prece amd ne-ovcim nevadi, protoze mohou snadno upgradovat na zen+, zen++ a pak zase, a to se vyplati! 🙂

     • Vsude. Hitman, Crysis3, WD2, Witcher3 uz vykazuji skalovani mezi cpu i ve 2160p. Zatim je to treba 20% ve 4k. Ale kolik to bude v breznu, az vyjde volta? Chapu ze objektivnim amd ne-ovcim se libi koukat dopredu jen u zpetne kompatibility, ale ono to funguje vsude 😉

     • Tak to bys měl doložit linkami. Částečně bych tomu věřil u Crysis, ale ten škáluje stejně tak dobře s frekvencí, tak s počtem jader, takže by tam Ryzen1800x a 6c/12t i7 měly být na plus mínus stejno.
      Ale jsou to všechno staré enginy, kdy se grafika fláká, takže tam nějaké rozdíly ve 2K být mohou, ale ve 4 K bys to měl dokázat.

     • Hnízdo, ty jsi fakt mimoň, všechno,co jsi napsal, jsou staré hry. Několik let.
      Nikdo nepopírá, že Intel i7Kaby a Coffe mají většinou větší herní výkon, než Ryzeny, ale prostě, když se zatíží grafika, tak ji nebrzdí ani jeden.
      Zatím tedy nevím o tom, že by v těch hrách to na 4K 1080TI dávala takovým způsobem, aby se projevily rozdíly v CPU. A dokonce i ve SLI mají často co dělat. TO bys mělk opravdu doložit, jelikož toto tvrzení je naprosto ojedinělé.

     • Dejte Hnízdovi ještě hodinku-dvě. Právě usilovně googluje výsledky s tím jeho bájným 20% rozdílem ve 4k. 😀 No nelže nám tu poprvé ani neposled, že ano..

      https://www.kitguru.net/components/cpu/luke-hill/amd-ryzen-7-1800x-cpu-review/11/
      „You are unlikely to notice any difference in performance between Ryzen 7 1800X and competing Intel processors when playing The Witcher 3 at 4K. The Titan X Pascal is hammering along at 99% load and Ryzen 7 1800X does not do anything to limit that.“

     • Jasne, jak rikam cokoliv co se nehodi do kramu je stare, zastarale, neoptimalizovane.

      https://arstechnica.com/gadgets/2017/10/intel-coffee-lake-8700k-review/

      Treba demagogem skavenem vypichnuty hitman ma jeste ve 1440p rozdil mezi 8700K a 1800x 40fps v prumeru a 25 fps v minimech. GTA-V to same. RotR obdobne. Ve 2160p je rozdil minimalni – ovsem co az prijde nova generace grafik? A;e zatim se venujme tem soucasnym.

      Zde je pekne videt na time uder 30 fps, ze 8700k ma ve 4k vice jak dvakrat lepsi minima:

      https://www.anandtech.com/show/11859/the-anandtech-coffee-lake-review-8700k-and-8400-initial-numbers/14

      Tolik ke skavenovu 10fps, ze. A kdyz uz jsme u toho jak neni potreba silny cpu na 4k gaming, tak je dobre se podivat, jak tam v timefrimes a propadech skalujou ryzeny treba v GTA.

      Takze kdyz se ted nahle cela ruda squadra zdesena z uspechu coffe lake nahle prepla do modu – „nikkdo nepotrebuje silnej cpu na 4k“, krasne se ukazuje, co to je za demagogicke lhare.

      Ale kazdej sveho stesti strujcem, kdo jim to zere, tomu to patri.

     • myslis? 🙂

      Vis kdyz si vytrhnes jednu vetu z kontextu a zbytek zahodis, nepomuzes si.

      „Zde je pekne videt na time uder 30 fps, ze 8700k ma ve 4k vice jak dvakrat lepsi minima“

      “ rozdil minimalni“ se jedna o prumerna fps, nicmene frametimes a time under fps limit skaluji nekdy o 150%. coz jak ruda squadra tvrdi je preci to jedine hlavni 😉

      Azznoha neni jen spatny sasek (nikoliv komik), ale usvedceny lhar a demagog 🙂

     • Kdyby jsi dal ty linky hned, bylo by to fajn.
      Zajímavé, že na té arstechnice sice ve 1440p je Kafe výkonnější, ale ve 4K většinou vedou Ryzeny. Ale to není tak zajímavé, jako tvůj argument aa Anandtechu. ANo,m v Aches to vychází, ale např. jsi pominul tvoje oblíbené GTA,
      (4K) GTX 1080, GTA V, Time Under 30FPS, TIME IN SECONDS (LOWER is BETTER)
      Všechny Ryzeny 0,08-0,13
      i7-8700K – 0,33!!!! Takže Kafe je několikrát HORŠÍ než všechny ostatní CPU, jak AMD, tak Intely (i5-8400 má např. 0,18). že to bude nějaká blbost v neoptimalizaci je jasné, ale hezky jsi si naběhl.

     • Mimochodem, ty čísla jsou tak malá ve všech těch testech, že to znamená, že tam je nějaká jedna, dvě špičky, které v jednom případě Intel, v druhém AMD zvládlo o chvilku hůře, což může být miliony okolnostmi. Opravdu ení rozdíl, jeslti se to jednou za mnoho minut škubne na 0,2, či 0,6 s.Jediný, kdo záměrně vytrhává věci jsi ty.

     • jfb 19.10.2017 at 15:08 „ANo,m v Aches to vychází, ale např. jsi pominul tvoje oblíbené GTA,“

      Ty jsi vazne specialni druh hlupaka. Sam jsem na tento jev upozornil. A ty si tam das jeste hromadku vykricnicku, bohajeho, skutecne plati co fanAtik to subinteligent.

      hnizdo 19.10.2017 at 14:30 „Tolik ke skavenovu 10fps, ze. A kdyz uz jsme u toho jak neni potreba silny cpu na 4k gaming, tak je dobre se podivat, jak tam v timeframes a propadech skalujou ryzeny treba v GTA. „

     • A k vyznamu propadu na plynulost hry, specialne vase squadra se tu pred nedavnem zaklinala tim jak ma sice ryzen v GTA-V nizsi fps, ale jak ma krasne hladky prubeh bez stutteringu! A najednou

      „Mimochodem, ty čísla jsou tak malá ve všech těch testech, že to znamená, že tam je nějaká jedna, dvě špičky, které v jednom případě Intel, v druhém AMD zvládlo o chvilku hůře, což může být miliony okolnostmi. Opravdu ení rozdíl, jeslti se to jednou za mnoho minut škubne na 0,2, či 0,6 s.“

      To uz je tak zoufala snuska demagogii a lzi, veletocu v nazorech a argumentacnich kolizi mezi nekolika prispevky na teze strance, a porad o tech samych sasku, ze uz to ani neni sranda.

     • Hele Hnizdile, bud dotahni konecne nejaky dukaz toho co tvrdis a nejlepe na konkretni videa, ktera jsem postoval a nebo laskave zavri klapacku. Vyblitky si nechavej u sebe doma, at to nemusime cichat tady.
      Dekuji

     • Bavíme se o K4K a tam všechny testy ukazují, že jakýkoliv slušnější CPU je s dnešními grafikami naprosto srovnatelný s jinými, rozdíl, max. 10 % to přeháním. Ty jsi tady operoval s nesmylsnými 20 a více procenty.
      Jseš jen sprostý demagog a lhář.

     • Jasne jsem prokazal, ze minima, frametimes a propady skaluji jeste mnohem vice nez puvodne predpokladanych 20%, viz anandtech testy. Zatimco ruda squadra lze a demagogicky prekrucuje moje tvrzeni.

      Kdo tu zacal urazet a napadat byl azznoha Aznohh 19.10.2017 at 9:32, nikoliv ja, a jediny kdo tu byl usvedceny ze lzi byl jfb viz hnizdo 19.10.2017 at 14:40 .

      Takze jediny, kdo tu je sprosty lhar, demagog a hrubian je ruda jednotka jfb+azznoha. tradicne a vyhradne.

     • Hnizdo..chapes vyznam slova dukaz? To ze nekdo prohlasi neco o nekom bez jakehokoliv dukazu, neni dukaz. A ty to tady davas k dobru. To je jako tvrdit o Tobe, ze jsi genialni. To sice tvrdit muzem, ale do pravdy to ma daleko.
      Takze jeste jednou…bud se chovej slusne a neshazuj prispevky o kterych NIC nevis a nebo predloz DUKAZ, ze ty prispevky nemaji hodnotu. V Opacnem pripade prosim drz papulku.

     • Pokud narazis na tveho oblibeneho minblanka (coz samo o sobe neco znamena), zeptej se Arga. Pokud to ani on nerozdychal, musi to byt snad horsi jak stachuj. Pro mne je minblank je lhar a jeho testum nelze verit. A ty to vis mozna lepe nez ja.

      A ne, nebudu drzet papulku. Na to jednou provzdy zapomen 😉

     • Hnizdo, mi je krteq tak arg tak dd tak ty ukradeny. Mi jen vadi, ze tady prudis, aniz by jsi za
      1/ si ty odkazy aspon prohledl
      2/ dehonestujes je jen k vuli nazvu autora
      3/ nejsi schopen predlozit jediny dukaz toho, co tvrdis
      4/odkazy na JPP (jedna pani povidala) bez jakekoliv argumentace si nech od cesty.
      Hlavne ze mas v oblibe Obrmajera s jeho testy, ze kterych si cely internet dela dobre rano. Ty jsi fakt humorna postavicka

     • Ja obermaierovy testy respektuju, ale VZDYCKY overuju. Nepovazuji je nikdy automaticky za duveryhodne. Narozdil od renomovanych magazinu, kde neco takoveho neni treba. Proto se vyhybam noobtooberum s pochybnou pvesti, ktere mas ty rad ze stejneho duvodu – protoze jsou neoveritelni a muzes si tak vzdy najit to co potrebujes k obhajobe svych lzi.

     • Hnízdile, nedokázal jsi naprosto nic. Jen jsi ukázal, že pod 30 fps jednou padne více ten a jinde druhý, ale že je to naprosto jedno, jelikož ty propady jsou časově minimální, i když procentuálně to vpadat může strašidelně.
      Ten údaj je zajímavý jen kvůli tomu, jestli nění někde nějaký problém s daný, CPU.
      Jinaká věc je opravdu průběh FPS, a to nejlépe asi na Anantechu ukazují 99 percentily, a tam jsou rozdíly velice malé, a ano, je tam Kafe lepší, ale rozdíly na 4K jsou max. do těch 10%, a to přeháním.
      Dále, já nejsem Aznohh, tak na mne neházej nic, co psal on, nebo někdo jiný. Do mne jsi se dnes navezl první ty. Nejsem v žádném gangu, mohu mít na něco podobné názory, jako někdo jiný, dokonce mám na některé věci stejné názory jako Crha a to jej nesnáším, ale nejsme v gangu, takže zase na mne neházej nic, co psal někdo jiný.
      Víš, nikdo nepochybuje, že Kafe jsou skvělé procesory, o fous lepší než Ryzeny, ale mají 2 velké problémy, 1) šedivka u K verzí. 2) sviňárny Intelu s čipsety.

     • Hnizdo, nepridal jsi jediny argument pro sva tvrzeni. A nejen to, apriori dehonestujes jine autority nez ty „svoje“. Takze se tocime opet a tradicne v kruhu, kdy se clovek od tebe nic nedozvi a zvrtne se to akorat v urazky. Na to je mi opravdu skoda plytvat cas.
      Jinak ty svoje pindy o lhani si prosim te strc uz fakt za klobouk..tim uz na nikoho nemuzes zapusobit. Kazdy te uz zna..

     • Hnízdo: „Hitman, Crysis3, WD2, Witcher3 uz vykazuji skalovani mezi cpu i ve 2160p. Zatim je to treba 20% ve 4k.“
      Hnízdo za 30min marného googlování: „Ve 2160p je rozdil minimalni“

      20% jednoznačná lež, kterou jsi sám dalším příspěvkem potvrdil.
      HNÍZDO JE LHÁŘ. Tady není co okecávat.

      Jo, já jsem rudej jak prase, když mám 7700K a AMD jsem v PC 8 let neměl. 😀 Ale tak to už jsme si tu zvykli, že když ti dojdou argumenty, nebo když se náhodou najde někde jako já, kdo si nechce nechat od Intelu srát na hlavu, tak začneš za rudochy označovat všechny kolem. 😀

     • jfb 19.10.2017 at 16:19 Klasika. Testy ktere se ti nehodi do kramu jsou nepodstatne. Ostatni bagatelizovane. Vsiml sis aspon, ze se testuje 4k na 1080ce, nikoliv 1080Ti? Nevadi, ze? Najednou jsou prumerna fps to nejdulezitejsi, zatimco pri prichodu ryzenu jste se vsichni zaklinali plynulosti, frametimes a propady. A ted uz ani ty propady, ze? Z toho vaseho rudeho farizejstvi a lzi je mi zle.

      Aznohh 19.10.2017 at 16:23 Hlupacku, opakovani tehoz nesmyslu znovu a znovu ti nepomuze.

     • Zase lžeš, nepíšu průměrná, ale 99 percentil, což není průměr, ale právě jakžtakž ukazuje tu plynulost a propady. Dále zase argumentuješ něčím, co jsem nepsal, co psal možná někdo jiný,.
      Komentuji jen testy, které jsi vybral ty, to je tvůj problém, že se ti najednou nelíbí 1080. Jenže ty rozdíly s TI nejsou o moc větší.
      Ty jsi tady psal, že jsou ve 4K rozdíly až 20 % ve výkonnosti CPU, ale to není pravda, v průměrech, v percentilech atd. jsou rozdíly minimální, relativně velké, ale objektivně naprosto minimální jsou v těch propadech pod 30 FPS, ale zde je to u každé hry, a dokonce u každého testu jinak, záleží i na mnoha dalších aspektech. Prostě dnes stále nemáme grafiky, kde by se herní výkon CPU nějak výrazně lišil, jelikož ty grafiky to nezvládají dávat s potřebnou rezervou.

     • Hele Hnizdile, kdyz jsi takovy fanda do Obrmajera…asi vis, ze jediny, kdo byl opravdu usvedceny ze lzi a z falsovani testu byl sam Obrmajer. A treba i to, ze na nekteryh webech ma utrum a taky treba to, ze se na jeho testy treba nikdo moc neodkazuje (mysleno v zahranici, nikoliv obrmajeruv fanklub).
      Ale to ty urcite jako skalni fanda vis 😉

     • hnizdo> Priznám že úplne podrobne som celú diskusiu nečítal, ale ty si naozaj neuveriteľný.
      Najprv obviníš oponenta z lži, následne argumentuješ testami, ktoré popierajú čo si napísal a potvrdzujú čo napísal tvoj oponent, ale aj tak budeš ďalej tvrdiť, ako si niekoho usvedčil z lži. 😀 A to si dovolíš druhých obviňovať z demagógie… tak to bol dosť hlboký pád…

     • Az na to, velky vrchni uprasnovaci ifko, ze ty testy skutecne potvrzuji to co tvrdim, a to ze i ve 4k procesorovy vykon skaluje a to jeste daleko vice, nez jsem puvodne predpokladal. A nejen u CFL ale i u ryzenu, pres jejich (nebo presneji prave kvuli nemu) vykonostni postih.

      jfb 19.10.2017 at 17:16 Kam az zajdes se svym ztrapnovanim?
      “ Jenže ty rozdíly s TI nejsou o moc větší.“ ano? nepovidej 🙂 oBBjektivne?

      „ty jsi tady psal, že jsou ve 4K rozdíly až 20 % ve výkonnosti CPU, ale to není pravda, v průměrech, v percentilech atd. jsou rozdíly minimální, relativně velké, ale objektivně naprosto minimální “

      takze na propadech nezalezi (protoze jsou tam rozdily ve stovkach procent a to se nam nehodi do kramu), 99% percentile maji rozdily minimalni, relativne velke, ale ale objektivne minimalni :)))))))
      objektivne minimalni. to je novy amDDe fanboy termin, rozdily oBBjektivne minimalni? 🙂

      Podivejte se mili ctenari na ty nazorove veletoce, to je fanAtismus v praxi. Lzi, demagogie, prekrucovani, stupidita, agresivita. AMD komunita v cele sve nahote.

     • hnizdo> Tak to ani náhodou nepotvrdzujú. Ty si hore označil za klamstvo, že v 4k sú Ryzen a CoffeeLake takmer rovnocenné. Testy čo si linkol ukázali, že sú si naozaj v 4k rovnocenné. To neokecáš.

      Potom sa tu oháňaš parametrom, ktorého význam evidentne ani sám nepoznáš (áno, narážam na „time under“) a potom tu plácaš úplné hlúposti ako percentuálny nárast tohto parametra. 😀

      Ty už ani sám nevieš čo píšeš. Ako hovorím, hlboký pád kamoško…

     • Samozrejme ifko, to vis ze jo, jako obvykle, ze? My se zname uz dlouho. Demagog, a vytrhavac z kontextu, vrchni upresnovac pifko, neschopen dat dohromady jakykoliv prispevek k veci, pouze stourat klacikem do prispevku druhych, bez sebemensi znalosti problematiky, bez respektovani kontextu. Uz jsem ti parkrat napsal, ze na tebe nebudu nikde reagovat, ze?

      Takze naposled. Pokud se ty cpu lisi v nekterem z merenych parametru o stovky procent, jako rovnocenne je muze oznacit pouze vrchni upresnovac pifko. Notabene, nemejme strach ignorovat skutecnost, ze to 4K testujeme na 1080ce. Proc ne rovnou na 1050ce, tam budou ve 4k rovnocenne uplne dokonale!

      Takze ted si tu kvakej dal co chces.

     • Bludny Hnizdile..vim ze opdovidat je zbytecne…
      https://www.computerbase.de/2017-10/intel-coffee-lake-8700k-8400-8350k-8100-test/5/#diagramm-total-war-warhammer-3840-2160
      Prumer z 8 her 8% rozdil a to hlavne diky ProjectCars, ktera je jedna z mala her, ktera Ryzenu vubec nesvedci a bude tam proavdepodobne podobny problem jako mel TombRider, kde to vyresil patch pro Ryzen.
      A jinak ano, muze existovat hra, kde bude i poznatelny ve 4k rozdil, ale v tomto pripade je to ale vyjimka, potvrzujici pravidlo. Coz ty samorejme nechces priznat, protoze, pak by jsi se nemel o cem hadat 😀

     • ..a samozrejme jsou to mereni, ktera jsou pr RYzen NEvyhodna, protoze pouzivaji jen defaultni 2600 frekvenci. 3200+ a LL nebo VLL nastaveni pameti, ty rozdily dale snizuje. Ale zase, to by jsi musel delat neco jineho, nez se chodit do diskusi hadat a musel by jsi byt schopny i akceptovat nejaky argument nekoho jineho, nez jen tveho modreho fanatismu.

     • hnizdo 23.10.2017 at 12:30> Ja ťa nenútim reagovať, rob si čo chceš, ale keď si tu písal o agresivite, stupidite atď. u „AMD komunity“, tak mne sa zdá, že to sedí skôr na teba.

      Pekne poporiadku…
      – ten parameter v ktorom sa líšia tak veľmi (time under) si vôbec nepochopil… ten ti o plynulosti v skutočnosti nič nepovie, a ako technicky zameraný človek by si to mal vedieť. Naproti tomu sú v tých testoch aj situácie, kedy má Ryzen mierne vyššie avg/min fps než CL.
      – ten test s GTX1080 si sem ako dôkaz linkoval TY SÁM, ak ti vadí spôsob prevedenia toho testu, nemal si ním argumentovať.

      Každý kto to tu číta môže sám zhodnotiť, kto je tu neznalý problematiky, kto je ako agresívny a pod. Si vždy veľmi pohotový označiť druhých za klamárov, ale aby si si priznal omyl (zámerne som nenapísal „lož“, ty sám vieš čo sedí lepšie), na to si už mäkký.

 1. To by nějakou neoficiální podporu mohl vymyslet ASRock jako specialista na takovéhle operace, ale obávám se, že když se snažili vyj*bat s Intelem naposled (mám na mysli BCLK OC), tak to nedopadlo úplně dobře. Možná už musí jen tiše šoupat nohama, což je škoda.

 2. Udajne pry chtel mit Intel stejne napajeni i pro budouci 8jadra, takze obetoval moznost updatu ze 4 na 6jadro. I pokud by to tak bylo, tak v te dobe, bude intel stejne bude mit novy chipsety, takze to nedava smysl. Nicmene, kdo dneska v tomhle Intelu veri….

 3. Takze o rok tu mame 8 jadrove ( a tiez 6, 4 a 2-jadrove ) Coffee Lake refresh na 14nm+++ technologii s Z470 chipsetom a socketom 1151, v ktorom nebudu fungovat sucasne Coffee Lake procesory a ani Coffee Lake refresh procesory nebudu fungovat v Z370 ani Z390 doskach 🙂

  Intel prejde na system kazdy rok novy procesor s novou doskou a novym chipsetom 🙂

  • Tohle asi nehrozí. Jestli fakt bude osmijádrové Coffee Lake se zatím neví (zatím mi to přijda jako čistě spekulace, a přidat dvě jádra znamená vyvíjet další čip, to nejde nějak rychle). Ale jestli bude, tak podle mě bude fungovat v těchhle Z370 deskách. Nekompatibilita s Z270 se dá pochopit, ale pokud by to Intel za půl roku udělal znovu, tak už ne. Maximálně ho třeba slabší modely nedají kvůli napájení/TDP.
   Ale jestli to CPU přijde, tak obecně v Z370 skoro určitě pojede. Z400 bude až nový socket a nové procesory Ice Lake.

   • On by ten osmijádrový procesor totiž pomalu musel existovat jako vzorek, takže jestli něco brzo neleakne, tak asi není.

    Pak mě ještě napadá taková divoká varianta, že by to třeba mohl být adaptovaný Xeon-D (tj. by to bylo Skylake bez grafiky). Těžko říct, jestli by to bylo proveditelné, a jestli by to třeba nemělo problém šplhat na vysoké takty (Xeony D se dělají pro efektivitu a cílem jsou o frekvence pod 3 GHz).

     • No mám za to, že Z390 bude prostě to, co měl být původně Z370, tj budou tam ty novinky z B350/H370 (nativní USB 3.1, integrovaná digitální část Wi-Fi adaptéru). Při původním plánu by asi vyšel normálně v zimě se zbytkem čipsetů a procesory, teď kvůli situaci s Z370 asi byl trošku odložený, aby desky s Z370 neměli příliš krátké „okno“ pro rozprodání.
      Nějaké speciální určení nad rámec toho tam IMHO nebylo a ani nebude.

  • Mam Intel procesor, chci rychlejsi. Jake mam moznosti: koupit vykonejsi Intel a novou desku nebo koupit vykonejsi AMD plus desku, takze sice vyhledove je mozne, ze s koupi AMD mohu usetrit, ale v tuto chvili neusetrim ani s koupi AMD, protoze desku musim menit tak jako tak.

   Pro Intel je tohle vyhoda, protoze to lidi netahne jinam.

   Co stve me mnohem vic nez vymena desky, je onen uzavreny Intel Management Engine, ktery je zabudovan v procesoru, spotrebovava energii a mne jako uzivateli akorat muze komplikovat zivot, neni to dobre vubec k nicemu. Asus v podstate jen potvrdil, ze Intel proste softwarov pomoci toho ME uzamkl Coffee Lake pro starsi desky, to povazuju za super sprostarnu.

   • „Pro Intel je tohle vyhoda, protoze to lidi netahne jinam.“
    Přesně naopak.. když už musí nasranej člověk měnit i desku, tak klidně přejde na AMD. Naopak kdyby měnit nemusel, vymění jen cpu a zůstane u Intelu.

  • Je zajimave, ze nejvic rvou porad ty stejne tzv. ne-ovce, jako tombo, tydyt, skaven, azznoha, jfb. Jejich stala pece o ty chudaky intel ovce je skutecne dojemna 🙂
   Ano, mne je zpetna kompatibilita skutecne u zadku – upgradoval jsem z ivy bridge na 8700K a mam zase na 5+let vystarano. Multivlaknovy vykon jako 1800x, ve hrach prumerne o 30-50% vic jak 1800x. A s prichodem volty a dalsich vykonnych grafik se budou rozdily prohlubovat ve prospech intelu. Zatimco ne-ovce budou marne cekat na zazrak v podobe Zen+,++,+++.

 4. Jedinkrát v životě jsem měnil procesor za výkonnější při zachování stejné desky. Koupil jsem 450MHz K6-3 místo obyčejné 266MHz K6. V Matlabu nebo kompilacích byl trochu rozdíl, ale moc to za to nestálo. Nehledě na to, že starý pomalý procesor bez desky byl neprodejný a daroval jsem ho kamarádovi na vystavení v poličce.
  Časy Intel overdrive a nebo socketu pga775 s téměř nekonečnou životností jsou pryč, ale mě už je to fuk. Jen se divím ASUSu, že si tolik kálí do vlastního hnízda. Intel tohle udělal hlavně jako úlitbu výrobcům desek, aby jim pomohl ke kšeftu. Měli držet hubu, už jen z vděčnosti.

  • Ne, Intel tohle udelal, aby prodal vyrobcum desek vic cipsetu. To ze vyrobci desek reptaji, mi prijde, ze se Intel chova tak arogantne, ze uz i vyrobcum desek to prijde silne pres caru, ikdyz to pro ne znamena spis prinos ve vice prodanych deskach.

   Jinak souhlas:
   Menil jsem P133 za P200MMX na stejne desce a potom P3 Celeron za P3 Coppermine, ktery jsem dostal zadarmo, jinak bych nemenil. Take mi je vymena desky vcelku ukradena.

   • Tak výrobce štve, že je to další řada desek v jednom roce, takže se jim tříští nabídka a blbě se jim odhaduje výroba, hlavně pro KabyLake. KabyLake se bude ještě určitě nějaou dobu prodávat, takže pro něj je potřeba dodávat desky, ale kolik, to jisté nemají. Kdyby Intel povolil alespoň zpětnou kompatibilitu, tedy, že na 300 čipsetech by šel Kaby a SkyLake, tak by prostě všechny staré z výroby vyřadily a dělali jen s novým čipsetem, zvlášt, když ten čipset je prakticky stejný.

   • Zajimave. V pripade Digitalni Destrukce nam je doporucovano ze kdyz se nam to nelibi tak tam nemame lezt a jinde o nem drzet hubu.
    Kdyz se to nekomu s tim Intelem tak moc nelibi, tak at proste koupi AMD a tim je potrestaji ze vseho nejvice.

    • Znám opravdu hodně lidí, co jsou u Intelu a trpělivě čekají co předvede AMD, aby mohli Intel pustit k šípku. Část z nich už přešla na Ryzen, část co řeší IPC (včetně mě) zatím ne. Jak říká jeden můj známej: „Nevím, zda mám rád AMD nebo jen nesnáším Intel“.

 5. bylo jasné že Intel si snížit zisk nenechá, tam kde ubere cenu přidá nutnost dalšího nákupu. Přeznačené dávno hotové čipsety uvedené jako „horké zboží“ jsou rázem dobrým doplňkovým zdrojem.