Čína prý nejspíš zakáže Nvidii koupit ARM, říká akademik a bývalý šéfinženýr Lenova

104

Spojení procesorů ARM a výrobce GPU Nvidia, by mohla pro počítačový průmysl být obří událost. Ale podle zkušeného exponenta čínského průmyslu Čína obchod zablokuje na základě antimonopolních pravidel – kvůli napětí ve vztazích s USA.

Pro hráče asi zůstane hardwarovou událostí tohoto roku, že přišla nová generace grafických karet – zatím Ampere (GeForce RTX 3000) od Nvidie, ještě se pak přidají Radeony RX 6000. Ale pro celý počítačový průmysl bude asi mnohem zásadnější otřes či vlny, které vyvolalo, respektive zejména asi v budoucnu může vyvolat to, že společnost ARM licencující a vyvíjející stejnojmennou procesorovou architekturu teď kupuje Nvidia.

Nejprve vyvolalo značné pozdvižení, když prosákla zpráva o tom, že obě firmy jednají, poté se rozpoutalo v obecenstvu i na scéně vzrušené šeptání, když Nvidia všechno potvrdila a obchod byl skutečně uzavřen. Ovšem je ještě možné, že se mu postaví do cesty překážky, kvůli kterým by toto dalekosáhlé spojení mohlo zase vyšumět do ztracena (což by samo asi byla docela velká událost).

Každá takováto velká akvizice totiž prochází schvalováním úřadů pro ochranu hospodářské soutěže (také nazývaných antimonopolních), přičemž do obchodů „kecají“ orgány těch zemí, kde firma funguje, například ve formě poboček. ARM je sice původně britský, ale v Číně má založenou pobočku, respektive společný podnik s čínskou účastí, k čemuž jsou tam západní firmy nuceny. Mimochodem ARM má s tímto podnikem momentálně velké potíže, jeho CEO se takříkajíc vzbouřil proti mateřské firmě). Každopádně na základě tohoto působení v Číně mají tamní orgány právo veta podobně jako ty britské.

Čína v cestě

Spekulace (či obavy), že by obchod mohl narazit právě v Číně, se objevily prakticky ihned. I když to, že do obchodu Nvidia vůbec šla, jako by je trochu rozmělňovalo. Firma by totiž obvykle asi neměla toužit po absolvování třeba roku a půl příprav – tak dlouho může (ne)schvalování trvat – pokud by viděla vysoké riziko, že to nakonec nevyjde a všechno bude nutné odpískat a vrátit zpátky.

Podle čínských novin South China Post (anglické znění) se k tomuto problému vyjádřil na nějaké konferenci bývalý šéf-inženýr známého výrobce počítačů a dalších artiklů Lenovo a nyní už 81letý významný akademik v oboru Ni Kuangnan (anglická transkripce Ni Guangnan). Podle Kuangnana nebude pro Čínu akceptovatelné používat technologie od ARMu, pokud budou pod americkou kontrolou (ve vlastnictví americké firmy, která podléhá americkým zákonům a nařízením).

Podle Kuangnana je proto vysoce pravděpodobné, že čínské úřady spojení Nvidie a ARMu nepovolí a tím zablokují. Oficiální důvod by bylo riziko vzniku monopolu na IP pro navrhování čipů, což také asi není úplně bezdůvodné. Minimálně se dá říct, že spojením Nvidie s její současnou tržní kapitalizací a ARMu s jeho relativně malými tržbami, ale zato obrovským dopadem na počítačový svět, by vznikl příliš mocný hráč, který by mohl diktovat trhu podmínky a omezovat konkurenci.

Ni Guangnan
Ni Kuangnan (Zdroj: South China Morning Post)

Americká kontrola nad ARMem by mohla být pro čínský průmysl katastrofa

Nicméně Kuangnan i další komentátoři se shodují, že reálně by tady šlo o to, že by USA pak měly možnost na technologie ARMu uplatnit své exportní regulace a embarga. Ty momentálně směřují hlavně na koncern Huawei, který tak nemůže obchodovat třeba s Microsoftem (Windows), Googleem (Android) nebo Qualcommem (čipy SoC pro mobily). Ale nově má zablokováný přístup také výrobce čipů SMIC.

Tip: USA stupňují tlak na Čínu: sankcemi odřízly národní továrnu na čipy SMIC od technologií

ARM byl už částečně Amerikou i regulován, ale například IP procesorů ARM se nakonec podařilo pro Huawei povolit s tím, že jde o britskou technologii. Když se ale vlastníkem stane regulérně Nvidia, toto asi padne. Pak by asi zákaz vývozu pro Huawei, ale potenciálně i pro další firmy, byl skutečně zaveden, což by byl pro mnoho firem a odvětví velký problém. V Číně něco od ARMu licencuje na 200 firem, které údajně už vyrobily přes 19 miliard různých čipů s těmito technologiemi.

Čína samozřejmě může zvolit jinou architekturu CPU, ale migrace softwaru a už odladěných platforem a produktů by byl kolosální úkol, který by čínský průmysl v tomto oboru pozdržel či vrátil zpět o několik let.

HiSilicon Kirin 980
HiSilicon Kirin 980, HiSilicon (Huawei) je jen jedním z mnoha čínských výrobců používajících technologie ARM (Zdroj: Huawei). Další jsou třeba Allwinner, Amlogic, Rockchip, Spreadtrum, Phytium, ale i nespočet dalších, o nichž běžně neuslyšíte

Galerie: Křemíkové firmy, které vyrábějí procesory s technologií ARM

Epizoda v obchodní válce

Je třeba připomenout, že mezi USA a Čínou probíhá tzv. obchodní válka, kde se už oboustranně používá tlaku na firmy jako páky proti protivníkovi. Čína tak může blokovat koupi ARMu i jako odvetu za sankce na Huawei (a svým způsobem i jako rukojmí při vyjednávání). Tato opatření jsou už asi tak jako tak zpolitizovaná i na Americké straně.

Americké úřady pravděpodobně akvizici schválí, regulaci provádějí v posledních letech poměrně málo (ač se například volá, že internetoví giganti typu Google a Facebook jsou příliš mocní). Ty britské asi také, jelikož Nvidia se zdá se zvlášť snažila potěšit Spojené království přísliby různých investic a udržení a rozšíření počtu pracovních míst. Čínské veto by tak asi mohlo být jediné, ale přesto by asi znamenalo konec. Máme tu už i precedent, kdy Čína zablokovala pokus Qualcommu spojit se s firmou NXP (dříve Freescale). Už u této události se má za to, že šlo o truc/odvetu v obchodní válce.

Toto je samozřejmě zatím jen jeden názor (byť člověka s velkou zkušeností a potenciálně ukazující na nálady ve vyšších čínských kruzích). Ale hrozba, že z této možná až historické akvizice nakonec nic nebude, asi i tak začíná být čím dál reálnější. Zvlášť pokud bude trvat nebo se stupňovat tlak z USA, je to asi hodně reálná možnost.

Asi se může stát, že nyní republikáni (prezident Trump) prohrají volby a poté nastoupí pragmatičtější vyjednávání, kde se mezi USA a Čínou podaří uzavřít dohodu. V takovém případě by pak možná obstrukce skončily. A je možné, že na nějakou takovou možnost kalkuluje i Nvidia, ale předpoklad, že změna vlády (pokud k ní vůbec dojde…) změní hned i politiku vůči Číně nemusí vyjít a konfrontace se vůbec nemusí uklidnit.

Ztroskotá spojení Nvidie a ARMu kvůli Číně?

Zdroje: South China Morning Post, techPowerUp

Čína prý nejspíš zakáže Nvidii koupit ARM, říká akademik a bývalý šéfinženýr Lenova
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.33%) 12 hlasů

104 KOMENTÁŘE

 1. podobných názorů se vyskytuje víc už dost dlouho … píší, že nvidia bude s čínou jednat, otázka je, jakými pravomocemi disponují, aby čínu zklidnili … proti vlastní vládě, kongresu jít nemohou, naslibovat můžou v podstatě cokoliv … Trump to nedělá dobře, otázka je, co dělá on, co ti za ním, kolem něj … ze začátku to vypadalo dobře s Ruskem, se Severní Koreou, s Čínou, teď je všechno v záchodku …

  • Tak v první řadě celým světem rezonuje to, co jsem tu psal i já – nvidia nekupuje za ty šílené peníze ARM proto, že by chtěla pomoci světu, ale proto, že na něm chce přímo či nepřímo vydělat. Druhá věc je politická rovina, a pokud tu je americko-čínská obchodní válka (ke které mimochodem Trump přispěl měrou vrchovatou), tak se není čemu divit, že Čína chce údery oplácet.

   K Trumpovi a jeho „úspěchům:“ obávám se, že ty úspěchy (a dobré výhledy) byly jen výsledkem řečnického cvičení Trumpa, který se nikdy nezapomenul pochválit, nicméně reálně se mu nepodařilo vyřešit vůbec nic, spíše naopak, svými hulvátskými a nabubřelými řečmi nadělal více škody. Putin ho má přečteného, pro Kima je to tajtrdlik a i Medvídek Pú si dovoluje čím dál tím víc, protože ví, že Trump je slabý jak čaj (pes který štěká, nekouše)

   • Ono asi nejde o “oplaceni uderu”, spise jako o zminovanem rozsahlem pouziti ARM a v pripade sankci prechod na jinou architekturu (a s tim i portovani SW). Je jasne, ze proti tomu se Cina bude branit, to by ale asi delala jakakoliv jina zeme take.

    • tak on to je úder v tom, že se ARM měl „přestěhovat“ do USA.

     A souhlasím s Gogem, že Trump ani Biden neměli vůbec kandidovat.

     Bohužel systém financování voleb v USA přeje „zabetonovaným“ klanům. Nicméně si myslím, že Biden je trochu menší zlo – u něj by mohlo dojít alespoň k menší normalizaci eskalované hysterie mezi demokraty a republikány.

     • Ja si treba myslim, ze biden je naopak „horsi“ v tom smyslu, ze se vlastne nevi, co od nej cekat. Trump ma styl kovboje, to je ‚nerizena strela‘, ale tam se da aspon odhadovat, kdyz vystreli, kam pujde. Biden je podle mne spis takovy ‚chameleon‘.
      Jinak k te obchodni valce..muj osobni nazor je ten, ze k ni stejne dojde at tak nebo tak. Pokud k ni dojde drive je to lepe, takze cim vice se opozdi a nebo pokud nahodou nenastane, tak to bude jeste horsi. Na USA muze clovek nahlizet ruzne, osobne si myslim ze jejich styl a ted uz bohuzel njen jejich, koroporaci je csta ke zkaze cele planety. Nicmene Cina je jeste horsi, at se to nekomu libi nebo ne. Proto prenechat Cine technlogicka prvenstvi a technologickou dominanci, bude jeste vetsi pruser, nez u USA.

      • Souhlasím s Vámi. Tahle situace mi připomíná doby kdy v USA vládl „kovboj“ Regan. Také se mu pošklebovali ale nakonec dostal Sovětské soudruhy na kolena.

      • Myslím, že se dá celkem reálně očekávat, že bude umirněnější, protože dělat všude konflikt a rozbíjet doma pořádek a soudržnost mezi těmi dvěma politickými/společenskými tábory je přímo Trumpovo strategie pro budování vlastní popularity spíš než zásada/princip řízení státu. Pravda, zase tohle slepovat a vracet džiny do láhve bude mnohem těžší než je vypouštět. Ale to asi platí v té vnitřní politice, takže nemůžeme říct, že se změní i agresivita v té obchodní válce s Čínou.

      • IMHO ta „soudrznost doma“ je celkem pase a vyplyva to z mnohaleteho vyvoje. Neni to problem Trumpa, za nej to mozna jen vygradovalo, potazmo se to stale velice viditelne, ale ty problemy jsou tam dlouhodobe. Stredni trida chudne, „1%“ bohatych bohatne vesele dal. Resi se kraviny typu „genderova a rasova superkorektnost“, delaji se hony na kohokoliv v minulosti, ktery „neodpovdia dnesnimu zfanatizovanemu videni veci“, atd. Z toho duvodu si moc nemyslim, ze Biden na tom neco ve skutecnosti zmeni. Maximalne to prestane chvilku varit a bude to na „90C“ cekat, na dalsiho „Trumpa“.

      • No dobře, ale když se ty vášně aspoň trošku budou tlumit a ne naschvál zhoršovat, tak je to snad pořád lepší, ne? Když máme tlakovej hrnec bez pojistky, tak je 90C s rizikem, že jednou přijde blbeček a zapne to na 110C, pořád lepší, než rovnou schválně zavolat toho blbečka… Jen jsem chtěl říct, že i malý uklidnění by tam potřebovali, pořád lepší malý než žádný nebo opak.

      • Problem je ten, ze tim potencialnim „zklidnenim“ se to ale nevyresi. Ty problemy jsou dlouhodobe a sahaji daleko do minulosti. Pokud se nezmeni neco systemove, tak tech „90C“ zustane latentnich a je jen otazka casu, kdy to zase prejde do stavu „100C“.
       Trump jako fenomen prorazil diky frustraci, ktera v casti US spolecnosti panuje. Ta frustrace je zapricinena vladnima garniturama, ktere tam byli pred tim. Frustrace nezmizi tim, ze tam nebude Trump. Muze se zmensit jen pokud se zmeni podminky, nastaveni spolecnosti, atd. k vuli ktereym vznikla. Jinak bude porad latentne cekat na dalsi kolo. Z toho pohledu muze byt Biden i horsi, protoze se muze na povrchu zdat, ze se neco zmenilo, realita bude ale jina a problem se bude prohlubovat.

      • další věc je, že Biden tam bude stejně jen dočasně a pokud vydrží, pak jen na okrasu, však ho nemůžou pustit ani k mikrofonu, aby něco nedo …. takže … politiku bude dělat vicepresident/ka …

      • Pokud bude jen loutka, tak o to hur..protoze o to vic muzou radit ti, co se za nej schovaji..

      • to víš že budou … Trump až taková loutka není, stejně si ti za ním dělají co chtějí … může měnit jednoho za druhým, nic platné …

      • ten se nebude cpát nikomu, ani by k nim nedoletěl … a ta jeho viceprezidentka zrovna rudě nevypadá

      • Proč myslíš? Protože ho tak líčí Trump? Nezapomeň, že americké kampaně jsou plné špíny, která často ani není pravdivá.

       Viděl jsem kus tv debaty a Biden vypadal jako ten chytřejší.

      • gogo1963: Možná by to chtělo podívat se na její práci v senátu. Mnohdy je víc nalevo než Bernie.

       tynyt: Ne, tak Bidena líčila média už od nepaměti. Samozřejmě dneska už jsme jinde, takže o Taře Reade se vysílá pouze v Austrálii.

     • Tak tu hysterii mají na svědomí především demokraté. Problém je, že Harrisová je šílená, takže pokud bude zvolen Biden, tak to nebude Biden, kdo bude řídit. Co se Číny týče, tak ta podle všeho preferuje Bidena (tudíž by to nVidii mohlo pomoci, ale silně o tom pochybuji) stejně jako Irán. Trumpa zase Rusko.

  • „ze začátku to vypadalo dobře s Ruskem, se Severní Koreou, s Čínou, teď je všechno v záchodku …“

   Nic nevypadalo dobře. To jak je dobré si mohli myslet jenom absolutní naivkové. Vztahy s těmito státy se nemohou napravit pokud tam budou budou neseriózní autokratické režimy. Faktem je, že Spojeným státům nezbývalo nic jiného než takto zareagovat nebo nechat Čínu aby je vyšachovala z pozice světové velmoci. Ať bude presidentem USA zvolen kdokoliv můžeme očekávat, že situace bude gradovat.

   Moji rodiče zažili klasickou válku. Moje generace prožila studenou válku a tato generace si zažívá kybernetickou i obchodní válku.

     • jaké protikomunistické, retarde? Kde že vládne ten tvůj nenáviděný komunismus? Ve snu? V Rusku, dokonce i v Číně žádný podobný režim nefunguje a obyčejný lid to cítí na vlastní kůži v první řadě … co meleš furt o komunizmu, chlapče? Já to napsal jen proto, že máš těch soudruhů pořád plnou hubu a těm, které tam nazýváš, by se to asi taky nelíbilo … nakonec ty tvoje pochechtávačky o něčí inteligenci, ty jen dokazují, že s tím hovnem co máš místo mozku, neuděláš už vůbec nic … příroda se na tobě vyřádila …
      kdybys chtěl začít blábolit něco o „vládě jedné strany“, Čína určitě není jediná … že mají v názvu něco o komunistech, z nich žádné dobrodince nedělá … vláda jedné strany je de facto třeba i v USA …

      • Jo a Komunistická strana Číny se jmenuje komunistická protože protože s komunisty a komunismem nemá nic společného.

       Teď bych prosil ještě tu o šípkové Růžence.

      • další tvoje klasika pro hloupé a hloupější … dostuduj si základní pojmy, jejich význam a pak povykládej, co že je komunistické na tom jejich režimu?

      • Co že je komunistické na tom jejich režimu? No přece komunistická strana Číny.

      • Když já s Vámi tak rád diskutuji. Víte jste takové pole neorané.

      • režim v číně je jaký je, jeho změna jako třeba na Taiwanu nehrozí a myslím, že tam ani není nějaká vůle změnit ho … kdo chce podnikat, podniká, kdo chce cestovat, cestuje … jediná možnost by byl vojenský převrat, ale Čína je tak veliká a v ní tolik proudů, frakcí, že udržet to všechno pohromadě vojensky nelze, jen za cenu totálního teroru a to v dnešní době nelze pravděpodobně taky … takže zvykejme si

      • V tomhle nejsem zase takový pesimista. Stejně jako táta jsem zažil „Единый, могучий Советский Союз“ který se zdál být tady na věky. Nakonec padnul a s ním i jeho impérium. Putin se z toho nepoučil a na CCCP navazuje s tím že na to doplácejí všichni prostí Rusové. A Čína? Ta začala zlobit a ten blahobyt co jim zprostředkovali USA jim odejde. Věřím tomu, že i v Číně to dopadne stejně jako v Sovětském Svazu. Doufám, že se toho dožiju já i většina Číňanů.

      • nebýt Putina, žádné Rusko již není … máš v tom zmatek, opět … najdi si nějaká čísla, statistiky … o Rusku a Číně máš naprosto mylné informace … já neříkám a nikdy jsem neříkal, že to tam je ideální, ale může být mnohem hůř, tím pádem i pro tebe, mne, každého … stačí dostat se k moci Žirinovskému, nebo nějakému dalšímu Hočiminovi, Čankajšekovi… to bude jízda s těmi arsenály …

      • Rusko je bylo a bude. „nebýt Putina, žádné Rusko již není “ přesně tohle se snaží Putin vtlouci do hlav Ruským prosťáčkům. Chová se jako Hitler a po skončení jeho vlády to bude mít podobné následky jako vláda Hitlera pro Německo. Vláda Žirinovského je mimo realitu. jeho preference nejsou nijak oslnivé. Navíc Rusko doposud stejně jako Čína žije v informačním stínu. Takže tyto preference jsou tím i deformované.
       Informace o těchto zemích máme stejné jenom si je jinak vykládáme. Jsem jednom větší optimista na rozdíl od Vás.

      • ty jsi nemocný pablb, měli by ti zakázat psát kdekoliv, opravdu … kretén na tvém levelu má sedět v sanatoriu bez možnosti vycházek …
       Honzo (Olšane), dá se nějak zařídit, abych neviděl „příspěvky“ tohoto magora a aby on neviděl moje? Předpokládám, že ne, v tom případě budu muset rezignovat na účast na tomto jinak skvělém fóru, diskuzi … nedokážu ho prostě jen odignorovat …

      • a když jsem nemocný pablb dovedete si představit jak by mi to myslelo kdybych se z toho dostal. Já jenom že argumentačně Vás porazit je pro moji nemocnou duši hračka.

      • kde a kdy jsi mě argumentačně porazil? Ohníčky pod rozvaděčem? Výrobou všeho kdekoliv? Záměrným vynecháním zásadní položky ve wiki? Samostatností Taiwanu? Den ce den děláš ze sebe totálního vola … argumentačně porážíš svého ošetřovatele, když tě nechá každý den řádit u počítače …

      • Tak si to znova pročtěte ale jen tak mezi námi moc šancí že to pochopíte Vám nedávám.

      • DedekHrib
       Nevim, kolik jste toho z US a Ciny videl na vlastni oci, ja moc ne. Ale za to malo, ktere jsem videl musim rici, ze CR je nadherna zeme a nevymenil bych ji. Co se tyka „komunisticke Ciny“, tak to kdysi bylo, ted uz je to uplne jinak. Ono tak jak se mluvi o Cine z pohledu komunistickeho vedeni, tak ne, ze by USA byly jine. Vzdyt delaji to same co Cina, jen jinou formou. Jestli si myslite, ze v USA jste svobodnym clovekem zijicim v demokracii, tak na to rychle zapomente! Nebo mate pocit, ze „strana“ v USA nic nediktuje a neridi? Dalsi vec, staci jen do tech zemi odletet a uz na hranicich pri kontrole poznate, ktera zeme je ta, co vas svlekne i z kuze a kdy vam dovoli si prdnout a kdy ne. Okaty monitoring v Cine vidite hned na prvni pohled, ale to neznamena, ze v USA neni, kdyz ho nevidite 😀
       Nebo co presne pro vas znamena komunismus?

       Gogo1963
       Zbytecne se vzrusovat a byt vulgarni. Chapu, ze vas nastartovaly veci jako „naivka“ apod., ale hrubosti to nevylepsite a zbytecne se tu pak trkate o to, kdo „zvitezil“, zatimco se mene soustredite na argumenty a fakta.

      • Alich 6.10.2020 at 10:32

       V USA je na rozdíl od Číny svoboda. Je to pro mne menší zlo než to Čínské. I když diktát těch lidí co USA plivou na minulost a rozšiřují rasovou nenávist a popírají základní myšlenky svobody (rovnost, svornost a bratrství) jsou stejným nebezpečím jako Čínští komunisté.

      • DedekHrib 6.10.2020 at 12:18
       „V USA je na rozdíl od Číny svoboda“
       Na zaklade ceho usuzujete? Mne prave rozdil neprisel skoro zadny, kdyz ty dve zeme srovnavam. V USA jsem se citil dokonce mnohem vic omezovany a hlavne daleko mene bezpecne.

      • Alich 6.10.2020 at 15:39

       Kolik je v USA politických stran? Kolik jich je v Číně? Jak dopadnete když o Trumpovi prohlásíte v USA že je … ? Když to samí prohlásíte v Číně o Si Ťin-pchingovi že je … ? Podnikání, …

       A to je jenom zlomek svobody o které píši.

      • DedekHrib 6.10.2020 at 16:38
       Jenomze vam, mily pane, unika zasadni podstata veci – a to jsou kulturni rozdily. A ty treba poznate tak, ze tu zemi navstivite a zjistite jakym zpusobem tam lide ziji, jak jsou vychovavani, jakou maji kulturu a proc uvazuji zpusobem, jakym uvazuji. Vy se na to divate pohledem Evropana ovlivneneho komunistickym rezimem a vlivem Ruska. Situace se od te doby hodne zmenila a to ne jen ideologicky.
       BTW: s Trumpetou matee pravdu. Kdyz na „spravnem“ miste reknete, ze Trumpeta je …., tak ve vasi drahe hlave bude o diru vic, protoze v teto uzasne zemi jsou dve nezvratitelna prava – pravo vlastnit auto a pravo vlastnit zbran. Takze kdejaky labilni magor si za opaskem nosi „strikacku“. Tim jsem chtel demonstrovat jen to, ze nic neni cerno bile a „forma svobody“ se da vylozit ruznym zpusobem.

      • Kulturní rozdíly jsou technický a nepodstatný detail. Podívejte se na Německo Japonsko nebo jižní Koreu. Všechno jsou propastně kulturně rozdílné země ale jsou jasným příkladem toho jak se tam dá implantovat politická soutěž, demokracie a jak se tam potom zabydlí prosperita ala USA. Podobně tomu bylo i za první republiky u nás. Nesouhlasím s Vámi, Totiž když si v USA kopnete do Trumpa tak Vás budou tamní zblbla ještě oslavovat.

       Víte to co píšete mne naplňuje smutkem. V tom slova smyslu jak si dnešní mladá generace neuvědomuje co to je žít pluralitní svobodné zemi a uchylují se ke glorifikaci toho režimu kterého jsme se po listopadu zbavili oslavováním Číny Ruska, …

      • DedekHrib 6.10.2020 at 17:52
       Ja ale Cinu neoslavuji, jen mam nejake svoje zkusenosti a poznatky a dovoluji si s vami nesouhlasit, protoze dle meho mate znacne zkresleny nazor z utvoreny lokalnimi medii. Naopak me presvedcujete o sutecnosti, ze „stareho psa novym kouskum nenaucis“.
       A do tretice, zrovna srovnani Nemecka a Japonska neni nejlepsi priklad, protoze tyto zeme jsou si v chovani velmi podobne (preciznost, rasova hrdost, pracovitost).
       Ad Kulturni rozdily – prave vsechny mozne studie ukazuji na propastne rozdily v chovani, komunikaci a nasledne nepochopeni na zaklade techto rozdilu. Jsou na to cele studie, kazdy korporat si timto prrosel a prochazi, protoze prave kulturni rozdily jsou to, co vyvolava velke problemy.
       Takze pokud chcete nekoho poucovat, tak prosim fakticky a misto staveni sveho veku jakozto mantry poznani, radeji nastudujte, zazijte a pak poucujte ostatni, jinak jsou to jen bezduche blaboly senilniho vseznalka. Howk.

      • Na nesouhlas pochopitelně máte nárok. Ale ty Vaše zkušenosti jsou zkušenosti které jsou ovlivněny lidmi co žijí v nesvobodě a státem kontrolovanými medii.
       Německo, Japonsko a Korea byly po druhé světové Válce kulturně totálně odlišní země. To jaké jsou dnes je výsledkem poválečného vývoje až ke dnešku. Pod diktátem USA. Zkuste si o tom něco zjistit než ze mne budete co píši budete vdávat za „bezduche blaboly senilniho vseznalka“

      • DedekHrib 6.10.2020 at 18:32
       „To jaké jsou dnes je výsledkem poválečného vývoje až ke dnešku.“
       Ale presne to tu ted resime – jake jsou ty zeme dnes, ne jake byly za cara Klacka. Teda opet nechapu, proc sem tahate sve predvalecne poznatky vasich prarodicu a sve tesne povalecne poznatky o tom, jak ty zeme tehdy vypadaly.
       Predmetem je Cina a USA v roce 2020.

      • Tak to mi zase dáte značku přemoudřelého všeználka. Opravdu platí, že abyste pochopil přítomnost a viděl do budoucnosti musíte nejdříve porozumět minulosti. Zkuste si něco přečíst o působení generála mc arthura v Japonsku. je to velice zajímavé jak změnil feudální zemi ve vyspělou demokracii. USA si udělali z poraženého nepřítele Japonska spojence a tvrdého konkurenta na poli průmyslu. Podobní platí o Německu a Koreji. My jsme nebyli poraženi ale byli jsme osvobozeni komunistickou zemi. Mělo to pro nás fatální následky. Víte jak jsem si přál být poražen USA namísto osvobození SSSR. Nedovedete si představit jak jsem toužil po svobodě a jak jsme byl šťastný po 89.

       Věřte mi, že si moc idealizujete Čínu a Číňany. Pro lidi co poznali socialismus to je hrozba. Ale je to Vaše volba.

      • DedekHrib 6.10.2020 at 18:59
       Tak hned nekde na zacatku jsem napsal, ze pro me neni ani Cina, ani USA varianta, kde bych chtel bydlet a zit.
       Co se tyka historie, ano je treba ji znat pro pochopeni pritomnosti a mozna i budoucnosti. Ale to je zase jine tema, ktere jste sem zapletl a s puvodni debatou nesouviselo.
       Mam proste dojem, ze kdyz jste zahnany do kouta – dojdou vam argumenty, tak zacnete mlzit a plest dalsi veci a motat dokola, jen abyste z toho nevysel jako nekdo, kdo se zmylil. A tohle pozoruji v kazde jedne debate s vami.
       Opet mi to takto stacilo, pekny vecer.

      • Snažil jsem se Vám vysvětlit proč je vliv USA lepší než Číny. To nebylo z mé strany mlžení.
       Rád jsem si s Vámi popovídal dobrou noc.

     • gogo1963 má pravdu, Příliš se necháváš ovlivňovat symboly. Komunistická strana Číny má společného s komunizmem už jen 2 věci. 1) Jméno. To je však jen nálepka. To je stejné jako když AMD má svou barvu zelenou a kam vlezu tak o nich mluví jako o rudých a dokonce tak graficky AMD vybarvují. Proč? Je to věcí historie z doby kdy AMD koupilo ATI, které mělo za barvu rudou. Novináři však zarputile přiřadili firemní barvu koupeného kupujícímu. 2) to druhé je že si jako relikt minulosti ponechali vládu jedné strany a však zemi řídí tvrdším kapitalizmem jaký nenajdete v žádné evropské zemi a dokonce ani v USA. Jestli si myslíš že jde vládě USA o demokracii v Číně, tak jsi hodně naivní. Jde tu o Dolar, coby rezervní měnu. Přes ní USA kontrolují obchod s ropou, plynem, zlatem atd. Pokud Čína ekonomicky porazí USA, Dolar coby rezervní měna skončí. To by samozřejmě ekonomiku USA ještě více oslabilo, ale nejednalo by se o fatální průser. Oslabilo by to USA hlavně politicky, a to samozřejmě USA velmi vadí. V historii už mnohokrát byl hegemon poražen. Mimochodem Čínská civilizace byla v rozkvětu, stavěla chrámy a paláce a už tenkrát byla hegemonem, zatím co západní žila ještě v norách.
      ps: Tak že se tu vlastně jedná v rámci celé historie o pár tiků historických hodin na kdy Čína ustoupila do pozadí nyní se jen vrací na výsluní.

      • To není nálepka. Nálepka to bude až bude v Číně poltická soutěž a demokratické volby. Do té doby je Čína komunistická jenom oportunisticky spolupracovala s USA. Vláda komunistů je základní pilíř komunistického státu.
       Tvrdý kapitalismus to není. Komunisti rozhodují. Kdyby to byl kapitalismus tak rozhodují peníze. Nakonec tahle čínská politika to dokazuje. Peníze diktují mír a podřídit se USA. komunisté chtějí moc i expanzi a směřují k válce informatické i obchodní.

      • hahaha tak v Číně nerozhodují peníze … teď tu o smolíčkovi … 😀

      • gogo1963 5.10.2020 at 12:50

       No moc invence neprojevujete ale aspoň jste vyměnil Růženku za Smolíčka.

       To jsem nenapsal. V Číně rozhodují o penězích komunisté. To je přesné tvrzení. A všichni moc dobře víme jací jsou komunisti hospodáři.

      • opět zajíždíš do naprostých nesmyslů a otřepaných klišé … nechme tuto kvazii politickou debatu, nedá se bavit s někým, kdo nemá nejmenší tušení, jak to kde funguje … na Taiwanu střídavě vládne dodnes Kuomintang na celonárodní i na místní úrovni … jejich ideologii a základní proncipy si můžeš dohledat … a funguje to tam? Funguje … ty bláboly o hospodaření komančů … bože … nebavíš se s usopleným pětiletým děckem …
       cituji tě „Komunisti rozhodují. Kdyby to byl kapitalismus tak rozhodují peníze“ … tak jak jsi to napsal? 😀 Já podle tebe nejsem důvtipný, zato ty jsi totální katastrofa … chceš slovíčkařit? Tak do toho … opět ze sebe uděláš nechytrého … „peníze rozhodují“??? Samy? Nebo přes kapitalisty? je to prašť jak uhoď …

      • Jenomže kapitalista se rozhoduje podle peněz a komunista podle ideologie.

      • ale hovno … jakáže je ideologie komunistické strany Číny? Kdyby se tam režim změnil hned zítra, strana se rozpustí a na její základech vznikne jiných 150 stran, do kterých nalezou všichni ti, co tam sedí dnes … jaká bude jejich „ideologie“? Nebo bude Čína čekat 3 generace na obměnu kádrů a pak to tam zázračně začne fungovat? Další memento je, kdo zaručí, že kapitalistická demokratická Čína bude mít menší chuť ovládnout svět ekonomicky i silově? Teď to alespoň tlačí přes obchod „hedvábní stezka“ … zas jen o penězích … Co dělají kapitalistické USA? co kultura, mentalita? Američané stavěli zeď u Mexika z jiných důvodů, než Číňané jejich velkou zeď …

      • Že nemá nič spoločné s komunizmom? Potlačovanie ľudských práv, cenzúra akejkoľvek kritiky na vládu, pracovné tábory, prenasledovanie náboženských a etnických menšín… Málo?

      • jasně že málo … cenzura je všude, ve větší, menší míře …jako první Google atd atd … pronásledování kterých náboženských a etnických menšin máš na mysli? Tybeťany? 😀 😀 Ujgury? To je jen dobře …taky bys tam mohl zajet, zeptat se místních … možná by ses něco dozvěděl … pracovní tábory … bylo by je potřeba i jinde … pro některé skupiny … potlačování lidských práv 😀 jajajaj komiku … kde žiješ? Ale naučil ses to dobře …

      • Miestni by mi len odkvákali, čo im nadiktovala komunistická aparatúra. Ale aspoň si sa verejne priznal, že si fašista.

      • tož ty jsi jen hlupák … kdejaký pablb je dneska znalcem za komunizmus, fašizmus a častuje oponenty těmito názvy … ničím jsi nepřekvapil, trte

      • gogo1963 5.10.2020 at 15:58

       Ještě že tu máme toho chytrého Gogo1963 co se nám blbcům tak snaží vysvětlit, že komunistická strana Činy není vlastně komunistická. Jistě za to Gogovi tleská celý ústřední výbor strany a bylo by to jistě na nějaký rudý řád.

      • jistě že není komunistická … pablbe … ty taky nejsi hřib … argumentačně jsi na úrovni tříletého děcka … když se nedaří, brečíš … teď jste na mě dva blbečci 😀

      • Jasně komunistická strana Číny není komunistická. A tráva je modrá, že?

      • ty jsi hřib, kokote? Máš to v názvu … já jsem asi Gogo … ne, nejsi hřib, jsi idiot … tímhle uzavírám naši debatu, seru na tebe, seru na tenhle server … teď teprve budeš na sebe hrdý … Hrdý Hřib …

      • No když Vás jako velikého znalce a obhájce komunistů vytáčím tak dehonestací rudé Číny to byste malý být spíše Vy rudý gogo1963. Co tomu říká Vaše logika?

      • Alich 6.10.2020 at 10:40¨

       Komunistický stát definuje vláda jedné strany (potlačení politické soutěže). To ten základ takového státu i Číny. U nás máme svobodné volby a občanské svobody. Opravdu nezáleží na tom, že nám vládne STBácká strana podporovaní sranou co se odloupla od komunistů a podporovaná komunisty. Takže ta Vaše otázka je mimo téma.

      • DedekHrib 6.10.2020 at 12:12
       No ja se prave ptam, co je vase definice. Jestli to musi byt primo strana, ktera se prezentuje jako komunisticka, nebo to muze byt strana, ktera o sobe tvrdi, ze je treba krestansko demokraticka, ale ma v cele byvale komunisty, nebo jina strana s agentem STB. Nebo je to strana, ktera nema byvale komunisty v cele, ale je podporovana komunistickym sponzorem.
       A co treba skutecnost, kdyz je vetsina lidi (stredni strida) spokojena? Z jakeho pohledu posuzujete „dobry“ / „spatny“ rezim? Na zaklade scych zkusenosti? Moralnich zasad? Vychovani?
       V USA jsou prakticky dve strany, ktere „berou vse“ a definuji tak cestu, tedy vlada jedne strany.
       Tak se ptam znovu, jake osobni zkusenosti s Cinou a USA mate? Rekreacni pobyt? Pracovni cesty? Knihy? Televize a noviny? Dobry pritel zijici v zemi? Kolegove?

      • Politická soutěž. Tedy strana která má rovné podmínky a možnost se účastnic férového politického boje a vyhrát ho.

       Cesta do Číny nebo do USA Vám nic nedají potřebujete informace na kterých můžete stavět.

      • DedekHrib 6.10.2020 at 16:48
       „Cesta do Číny nebo do USA Vám nic nedají“
       Nemyslim si to. A ty informace, na kterych mohu stavet musim nejak ziskat. A jen u jednoho zdroje (treba noviny) je urcite neziskam.

      • Alich 6.10.2020 at 16:56

       Za mého mládí bylo možné vycestovat so SSSR. Měl jste naplánovanou cestu a když jste se odchýlil tak Vás začali nahánět hoši od policie. Jinými slovy i když pojedete do Číny tak Vám ukáží jenom to co chtějí. Když se k nám někdo podíval tak s nám lidi hovořili ve smyslu komunistické doktríny a lhali aby neměli opletačky s komunistickým režimem. Stejně tak tomu bude v Číně. proto ten můj pesimizmus k cestě do komunistické
       Číny.

       Važte si toho že máte k dispozici internet a necenzurovaný. Tohoto luxusu se v Číně nedočkáte. Tam jsou cenzoři kteří kontrolují co se k lidem dostane stejně jako jsme si je tady užívali za komunistů.

      • DedekHrib 6.10.2020 at 18:09
       „Važte si toho že máte k dispozici internet“
       Ja jsem tam byl a zazil jsem si to na vlastni kuzi. Na druhe strane, pokud nejste pocitacovy analfabet, tak se k vam informace dostanou. Ono totiz nekam se proroutovat skrz cinsky FW trva asi 5min, pokud nemate pripravene zazemi. Pokud mate, tak je to otazka sekund.

       “ Jinými slovy i když pojedete do Číny tak Vám ukáží jenom to co chtějí.“
       Nemate pravdu. Moje zkusenost, zkusenost kamaradu a kolegu. Mylite se.

       „Stejně tak tomu bude v Číně.“
       U nekoho ano, u nekoho ne. Hodne toho je dano i kulturnim rozdilem, co byste mozna pochopil, kdybyste tam s temi lidmi zil, pracoval a videl je chovat se prirozene. „tak tomu bude“ chapu jako vasi domnenku, ovsem domnenka neni fakt.

      • Ano pokud nejste analfabet. Víte kolik je v Číně analfabetů a jsou právě tímto omezeným přístupem k informacím ovlivněni?

       Ano v Číně jsem nebyl ale vím jak mi brácha povídal jak si všechny lidi fotí a monitorují jejich pohyb. To se Vám ve svobodné zemi nastane. Vy jste si mohl popovídat s lidmi z Tibetu nebo s Ujgury? To byste teprve viděl kulturní rozdíly.

       Kulturní rozdíl a jaký kulturní rozdíl máte na mysli? To jako že milují Čínskou komunistickou stranu která se o ne postará?

 2. A nebo ARM tu čínskou pobočku hned zruší (stejně tam je rebelie), proběhne spojení s Nvidií a pak už spojení na čínský trh znovu vstoupí. Nebo možná bude ARMu stačit jen pohrozit odchodem z Číny, tak jako tak by Čína přišla o technologii.

  • myslím, že tak jednoduché to nebude … podobné, jako v radě bezpečnosti osn … právo veta se vztahuje i na vyloučení člena … sami proti sobě asi ne … samozřejmě nevím, jak to je v tomto případě, jen spekuluji

      • njn jinde. .. třeba jen Foxconn má v Číně 12 špičkově vybavených fabrik + přes půl milionu kvalifikovaných pracovníků … to je jen špička ledovce … tohle si Čína uvědomuje a vůbec ji to neštve …

      • Tak proč se tak čílí kvůli ARMu? Prostě jenom nemáte pravdu. Indie čeká na příležitost kterou Čína zahazuje. Doufám, že i u nás z toho budeme něco mít.

      • no jasně, ty když si nevíš rady, nebo tomu nerozumíš, vypadne z tebe „nemáte pravdu“ … ty nemáš pravdu, vůbec netušíš, o čem je řeč … čipy se vyrobí, třeba i jinde, co pak s nimi? Přilepíme a jede to? Nevím, jestli by se našla významnější hardwarová firma, která nemá fabriky v Číně … a že Indie na něco čeká … na to je potřeba biliony dolarů investic, kvalifikované lidi, spoustu času

      • Stejně jako se postavily z amerických peněz továrny v Číně stejně tak se mohou postavit někde jinde. Je to prosté a jednoduché.

      • jj prosté a jednoduché ve tvé jednoduché hlavě … realita je malinko jiná …

      • 1. Nevyrobí, protože svět dnes nemá ani výrobní kapacity, ani znalé lidi na linky a pomalu už chybí i know-how.
       2. Čína je dnes jedno z největších odbytišť (viz značky telefonů, které tu ani neznáme, v top10 celosvětových prodejů), takže lze čekat, že Čína si v takovém případě najde náhradu – RISC-V nebo MIPS.

      • tynyt 5.10.2020 at 14:59

       1. Ale to není důvod k nepostavení továren jinde. Dříve stály linky na výrobu chipů hlavně v USA. Stejně jak se přestěhovaly do Číny se mohou přestěhovat jinam. A již se i stěhují.
       2. To je sice pravda o té velikosti ale díky omezením se z čínského trhu může stát podobně zahnívající rybníček stejně jako se to stalo Sovětskému svazu. Podívejte se na Huawey.

      • gogo1963 5.10.2020 at 13:37

       To jsem nenapsal že je jednoduché tam továrny postavit. Psal jsem o jednoduchosti myšlenkového pochodu který máte problém pochopit že ten přesun výroby je možný. Ale já se na Vás za to Vaše nechápání nezlobím.

      • kokote, nejsem to já, kdo nechápe pointu … mám tě opravdu plnou řiť … nejprve píšeš ptákoviny, pak to není pravda, protože asi nikdo neumí číst … nikde jsi nenapsal, že ten „přesun výroby je možný“ a my se bavíme v rovině „ze dne na den“ … když něco bouchne … čína má v těch firmách, fabrikách účast, investice, zajištění přesně proti takovým šulínům a myšlení, jaké máš ty …

      • Ale jste to Vy kdo nechápe. Víte ono se říká komu není dáno v apatyce nekoupí. A abyste to pochopil ano píši o Vás.

      • DedekHrib
       Nezlobte se, ale jste uplne mimo. Kolegove se vam to tu snazili vysvetlit, ze neni, proste NENI mozne, jen tak postavit tovarnu kdekoliv a zacit si jen tak vyrabet CPU. Kdyby to bylo tak jednoduche, tak severske zeme, arabske emiraty, aj. uz dnes maji vyrobu svych CPU (a asi i GPU).
       Jen pro priklad, na ktery jsem si ted vzpomnel – kdysi (cca 15 let zpet) Maxtor zacal vyrabet disky v Rumunsku. Tyto HDD se daly jednoduse rozpoznat – pokazily se po cca pul roce pouzivani a masove se vracely prodejcum. A to slo pouze o zaznamove zarizeni.

      • Alich 6.10.2020 at 10:59

       Ale já reagoval na to že není možné postavit továrnu nikde. Argumentoval jsem že, dříve ty továrny byly v USA a přesunuly se do Číny. Stejně tak se mohou přesunout z Číny někam jinam. Opravdu jsem, si vědom, že to stojí čas a peníze. Proto jsem reagoval tak vzdálenou minulosti (kdy čipy ještě vyráběli v USA). Vašim kolegům stačilo se jenom trochu snažit pochopit co píšu.

       A s Vaším druhým odstavcem souhlasím bezezbytku.