Core i7-11700K už bylo delidováno. Čip Intel Rocket Lake je opravdu velký

39

První majitel už provedl tzv. delid procesoru Rocket Lake. Máme díky tomu fotku samotného křemíku a už víme, jak velký po backportu z 10 nm na 14 nm je.

Když Intel teprve chystal procesory Rocket Lake, panovaly obavy, že portování architektury z 10nm procesu na starší 14nm proces s fyzicky většími tranzistory a horší hustotou by mělo čelit poměrně velkým problémům. Ve výkonu (IPC) se ale zdá se Intelu kupodivu vyhnuly a ani schopnost dosáhnout extrémní frekvence neutrpěla – Rocket Lake se má dostat na stejných 5,3 GHz jako Comet Lake.

Tato cena se asi aspoň trošku ukáže ve spotřebě, ale kde asi dopady „backportu“ budou viditelné jasně, by měla být velikost čipu. Tu jsme dosud neznali, ale nyní už jeden z prvních majitelů procesoru Core i7-11700K (díky tomu, že se v Německu začal prodávat předčasně) provedl delid, a máme tak obrázek odhaleného křemíku a tím i přibližně i velikost čipu. Ten proti předchozím desktopovým CPU narostl opravdu hodně, což zvedne Intelu výrobní náklady a podíl času továren, který Rocket Lake spotřebuje, ale pro vás je to zpráva celkem dobrá, protože se díky tomu CPU bude dát relativně lépe chladit.

Obrázky z delidu procesoru byly nasdíleny na fóru Overclock.net uživatelem s přezdívkou MoBen. Tomu se bohužel tato služba internetu nevyplatila, procesor při proceduře zřejmě byl poškozen a přestal fungovat. Není na něm sice vidět nějaké mechanické narušení, ale protože tyto procesory by měly mít připájený rozvaděč tepla, k delidu jsou třeba netriviální síly, takže je zvýšené riziko, že se v substrátu nebo napájení křemíku na něj pokazí. Obecně nedoporučujeme se o delid takových CPU pokoušet.

Výsledek můžete vidět na fotkách. Čip je výrazně obdélníkový, jak už ukazoval obrázek čipu publikovaný Intelem (kde ovšem nevíme, zda neproběhly nějaké manipulace). Substrát okolo čipu je po obou dlouhých stranách prázdný, ale o jedné kratší straně jsou hodně blízko drobné SMD součástky. Všimněte, jak relativně daleko k okrajům křemík zasahuje. Když ho osadíte do socketu na desce, měl by křemík obvykle být svisle. Ideální osazení vzduchového chladiče by mělo být tak, aby heatpipe šly kolmo na něj (tedy vodorovně, jako u dvouvěžových chladičů).

Procesor Intel Rocket Lake po delidu detail
Procesor Intel Rocket Lake po delidu, detail (Zdroj: Overclock.net/MoBen)

Plocha čipu vypadá podle rozměru celého substrátu (která je známá, protože pouzdro je pořád stejné LGA 1200 jako u Comet Lake) na zhruba 260 až 270 mm². Je tedy výrazně větší než desetijádrové Comet Lake, které je někde okolo 206 mm². Rocket Lake je ovšem jen osmijádro, takže bychom měli porovnávat s osmijádrovým Coffee Lake-S (Refresh), které měří 180 mm². To znamená, že Rocket Lake má o polovinu větší plochu, než 14nm architektury Skylake.

Toto zvětšení jde z části asi také za zvětšeným integrovaným GPU, která má 256 shaderů novější architektury Gen 12/Xe a také obsahuje novější multimediální blok. Něco také vezme zvětšení L2 cache z 256 na 512 KB v každém jádře. Ale i tak to znamená, že jedno jádro se proti Skylake výrazně zvětšilo – to je dopad onoho backportu z 10 nm. Jádro Ice Lake/Sunny Cove bylo totiž navrženo s ohledem na menší tranzistory (kterých tak mohlo použít mnohem více) a při překonvertování zpět na 14 nm se o hodně rozlezlo. V některých případech asi také musela být přidána logika navíc kvůli zvětšeným vzdálenostem, aby signál stíhal přecházet mezi nyní víc vzdálenými částmi jádra.

Osmijádrový čip Rocket Lake
Osmijádrový čip Rocket Lake (Zdroj: Intel)

Snazší chlazení

O padesát procent větší plocha má ale také pozitivní dopad. Pokud by jak 180mm² Coffee Lake, tak dejme tomu 270mm² Rocket Lake mělo stejnou spotřebu třeba 250 W, tak v případě většího procesoru bude výsledné teplo odváděno z čipu mnohem větší kontaktní plochou a bude se mu víc „chtít pryč“. U těchto CPU by tak měla být uchladitelná vyšší spotřeba, nebo budou mít při stejné spotřebě nižší teplotu.

Ovšem mohou nastat výjimky. Teoreticky by velká výhřevnost po backportu mohla vést k výraznějším tepelným špičkám v nejzatíženějších místech křemíku, kdy by lokální roztékání tepla nestíhalo tyto „hotspoty“ srovnávat s chladnějším zbytkem čipu. Zatímco celková průměrná teplota procesoru by tedy měla být relativně nižší proti Comet Lake, teoreticky by hotspoty mohly být horší. Ale to je jen teoretická možnost, zatím těžko říct, zda s tím v reálu nastane nějaký problém.

Rocket je při 260 až 270 mm² ještě výrazně větší než také poměrně rozložité Ryzeny 1000/2000, které měly čip o ploše 213 mm². Větší jsou ale procesory na platformě X299 (Skylake-X s 10 jádry mělo 320 mm²) nebo stará 32nm AMD FX (315 mm²). Procesory AMD Ryzen 5000 jsou čipletové, takže srovnání je komplikované. Jejich 12nm IO čiplet má 124,29 mm², v případě osmijádra (Ryzen 7 5800X) by pak k tomu byl jeden 7nm CPU čiplet s osmi jádry Zen 3 o ploše 80,7 mm² (proto se také obtížně chladí, tento čiplet má sice spotřebu maximálně jen 120 až 130 W, ale pro její odvedení má malou plochu).

Poznámka na konec: na fotce je procesor Core i7-11700K. Ale zatím to vypadá, že Intel bude vyrábět jen jeden křemík Rocket Lake. Takže všechny modely od šestijádrových Core i5 přes osmijádra Core i7 až po nejvýkonnější Core i9-11900K by měla být stejná a mít uvnitř to, co vidíte na fotce z Overclock.net.

Procesor Intel Rocket Lake po delidu

Zdroje: VideoCardz, Overclock.net

Core i7-11700K už bylo delidováno. Čip Intel Rocket Lake je opravdu velký
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.82%) 17 hlasů

39 KOMENTÁŘE

 1. Rocket Lake sa bude predávať o dušu, nehrajúci užívateľ má všetko pekne zabalené pod jedným víčkom. Intel Quick Sync
  dokáže rýchlo enkódovať i 4K video, sada nástrojov OpenVINO demonštruje ohromné výkonové zisky AI, výhody novej architektúry zvýšením IPC a zároveň vysoké frekvencie vyladeného procesu sú jasná voľba.

    • a/ reklamy nelžou ale manipulují tak jak to děláte i Vy. Manipulace je v odvádění pozornosti od výrobní impotence Intelu k Quick Sync, frekvencím, výkonu jednoho jádra, …
     b/ naštěstí AMD podobnou cestou jít nemusí. A držím palce Intelu aby problémy překonal a začal AMD konkurovat v těch podstatných věcech ne jen v okrajových parametrech.

     • Nové technológie sú pre teba odvádzanie pozornosti ??
      Prestaň blúznit dedečku, bo dopadneš jak AMD…
      Inak tvoje príspevky nekomentujem z úcty k starobe, perlíš jak sovietske šampanské…víme dedo…

      • Ne napsal jsem “ reklamy nelžou ale manipulují tak jak to děláte i Vy. Manipulace je v odvádění pozornosti od výrobní impotence Intelu k Quick Sync, frekvencím, výkonu jednoho jádra, …“

      • Hele, dedo, to tláchaní si nechaj pre starú…ak odborne vysvetlíš prečo QS + OpenVINO nemá prínos a technické opodstatnenie, omluvím sa ti, inak zostaneš mudrosráč na profilovku Holečka…

      • Zkuste se prosím vyjadřovat slušně.
       Jenomže ty technologie jsou bohužel zabité zastaralým výrobním procesem.

  • Intel Quick Sync je pouzitelne tak max. v notebooku, aj to len na rychly prevod videa, pre strih videa je to skoro nepouzitelne, tam treba vykonnu graficku kartu. Kto si kupi vykonny cpu, tak k tomu aj adekvatnu grafiku a neviem o tom zeby sa dalo uz prepinat graficke karty v desktope.

   • @Fever – zrejme ti ušlo, že podporu QS majú už dávno nelineárne strihové softy a to aj profesionálne, napríklad EDIUS…
    Prepínať grafiku môžeš pohodlne pri štarte systému, stačí navoliť profil v BIOS alebo prostredníctvom softu.
    Znova príklad – Power Director 365 /19/ – pri produkcii máš na výber CPU/QS/NVENC

    • KDe je QS super?
     Ja jsem pouzival QS v.6 a bylo to pro urcity typ scenaru nepouzitelne.
     QS je dobry mozna tam, kde bud nezalezi na vysledne kvalite nebo se pouzivaji vysoke bitraty u kterych se neprojevi komprimacni chyby HW encoderu.
     Takze z pohledu nekoho, komu zalezi na kvalite, potazmo na pomeru vel.souboru.kvalita, tak QS apriori pouzivat nebude.

    • @mittar – co ti na tom neni jasné ? Na počítači s výkonnou nVidia kartou použiješ nVidia enkóder, na notebooku alebo desktope bez nVidia karty použiješ Intel QS….
     Inak, mrkol som na ikony profesionálnych nelineárnych strižní Adobe Premiere Pro a Final Cut, výsledok – oba podporujú Intel Quick Sync….

 2. To, že je čip velký je jedině dobře, protože se bude dobře chladit. A pokud budu chtít používat AVX512, tak to sakra budu potřebovat! Právě velikost, resp. spíše „malost“ ryzenů 5000 je důvod, proč mají tak vysoké (běžně okolo 90°C) teploty. A ne, to, že vám Zen3 tolik nehřeje je samozřejmě možné, já sám se s 5800X v Prime95 dostanu sotva lehce nad 80°C s 360mm AIO. Ale dle ofic. AMD technického manažera Roberta Hallocka, jsou u 5000 ryzenů teploty okolo 90°C normální a očekávané. A je to právě proto, že čip je „moc“ malý, díky 7nm, a tak se vyprodukované teplo dostává ven z čipu hůř. Ono to souvisí i s tím, že čiplety a IO die pod IHS nejsou u ryzenů na úplně ideálním místě, ale to teď ponechme stranou. A tak, i když má ve srovnání s Intelem spotřebu srovnatelnou (ve hrách), nebo nižší (benchmarky, stress testy a pod.), tak „topí“ skoro stejně. Samozřejmě že Intel vyprodukuje více tepla „do vzduchu“, ale píšu teď o teplotě uvnitř CPU.

  • Teplota 100°C v CPU je kritická co pamatuji. (20 let). Takže výrobce od počátku navrhuje CPU aby se drželo pod 100°C. Pamatuji doby, kdy se PC při dosažení 100°C vyplo. Dnes se jen sníží takty a jede dál. To že AMD a intel „topí “ stejně je dáno fyzikou. Nic významného bych na tom nehledal. A už vůbec to není parametr, kterým se dá porovnávat. Jiných teplot se dosáhne až s přechodem od křemíku k něčemu jinému. Nejdřív za 10 let.

 3. Pane Olšán opravdu tu budete tolerovat toho trolla ?..
  Pokud chcete aby se tu slušně komunikovalo tak ban pro něj. Dost kazí diskuzi a myslím že hodně lidí kvůli němu nediskutuje. Myslím že na SK už jich má hodně ,proto hodí trollit sem.
  Je divné že tak schopný autor toto toleruje…

   • Ano musim si rypnout, kdyz 8jadro prodava za 540,- $. Nebude to mit celkovy vykon ani Top modelu predchozi generace. Nebude to ani vzdalene vykonove 5900X. Tohle je vysmech vsem, kteri to koupi. Jak jsem psal, kdyz to nema vysoky vykon, bude to mit aspon vysokou cenu.
    „a kolikže má nejlevnější osmijádro nové generace konkurence?“
    .. a co tim chtel basnik rict?
    Ale chapu, ze nic jineho jste napsat neumel 😉

    • Stejně jako u předchozích řad, top model si koupí ten, kdo na peníze nehledí. Pro ty ostatní jsou tu různé varianty, některé i výrazně levnější, než je konkurence.
     Cenové rozpětí 298-539 dolarů. Ale vám se to nelíbí, protože těch oficiálních 449 dolarů za jediný model u konkurence, je přece výrazně lepší nabídka, že?
     A to raději nesrovnávám šestijádro 5600X, za které chce AMD víc, než Intel za osmijádro. Když se u Intelu připlácí za teplo, tak u AMD se připlácí za co? Za ořezanou instrukční sadu?

     • Ne nelibi. A kazdy kdo ma v hlave mozek, misto modreho oblacku s akciovou kalkulackou, se to take libit nebude. Ale to by clovek chtel asi moc od nekoho, kdo povazuje penize za cislo 1.
      To ze Vam to nevadi, mne neprekvapuje. To ze jste takticky vynechal, ze novejsi produkt je z casti horsi jako predchozi, to jen dokresluje.
      ps: nezkousejte to hrat na technickou stranku s „instrukcni sadou“..jen se (opet) ztrapnite.

      • Vy víte, jaký výkon bude mít ten 539dolarový model? Tedy mimo to, že to zcela jistě natře AMDčku tím, že má grafiku, za kterou byste si u toho AMDčka musel připlatit, tedy pokud by se vám podařilo nějakou sehnat.
       Já to nemám zkoušet hrát na technickou stránku? A ta spotřeba je jaká stránka? Netechnická?
       Já s váma souhlasím, že ta instrukční sada nemá nějaký zásadní význam. Asi jako ta spotřeba, která je vysoká v pár benchmarkách a v reálu je úplně jinde. Už se těším na ty recenze, kde bude na jedné straně napsáno, že AVX-512 je naprosto zbytečné a na druhé straně bude spotřeba měřena právě v něm. A troubové budou hýkat blahem.
       Peníze jsou samozřejmě číslo jedna. Nechá se na ně převést všechno. Dokonce i takové věci jako láska k rodině. Čas jsou peníze. A když máte peníze, máte i čas na to, co máte v životě nejraději.

      • Opet ne 🙂
       „Vy víte, jaký výkon bude mít ten 539dolarový model? “
       .. Vy jste nevidel neoficialni testy 10700k? Pokud ne, tak doporucuji si je projit.
       https://www.anandtech.com/show/16535/intel-core-i7-11700k-review-blasting-off-with-rocket-lake
       https://www.anandtech.com/show/16549/rocket-lake-redux-0x34-microcode-offers-small-performance-gains-on-core-i711700k
       Co myslite, jaky asi bude vykonostni rozdil mezi 11700k a 11900k, kdyz jsou to v podstate stejne chipy, akorat je rozdil ve frekvencich a to max o 300Mhz, v N-turbu dokonce jen o 100Mhz? To jako myslite, ze tad „delicka“ frekvecni nejak zazracne tomu prida +20%?
       „Asi jako ta spotřeba, která je vysoká v pár benchmarkách a v reálu je úplně jinde. “
       .. opet nesmyslne tvrzeni. Spotreba je celkem jedno u neceho jako jsou hry + office, ale v pripade treba Vaseho encodingu, ktery delate, tak to jedno urcite nebude. Tohle si na praci vs MT aplikacemi domu nikdo nekoupi.
       „Peníze jsou samozřejmě číslo jedna. Nechá se na ně převést všechno. okonce i takové věci jako láska k rodině.“
       .. je mi Vas lito.

      • „To jako myslite, ze tad „delicka“ frekvecni nejak zazracne tomu prida +20%?“

       Zrovna tu děličku prý AnandTech měl na 1:1 (ta deska, kterou používali, evidentně nešla podle té politiky Intelu).

      • JO
       Ja jsem to tam cetl, ale rikal jsem si, ze mozna bude dobry pockat na dalsi test, jestli to treba nebyla jen chybka v BIOSu. Pokud nebyla, tak je to vicemene jen o tech frekvencich, coz z toho i9 dela predrazeny pazmecht.

     • Pozorovat Vase myslenkove pochody je fascinujici. Intel zredukoval pocet jader z 10 na 8, nechal tomu stejne TDP. Bude to mit v lepsim stejny MT vykon jako predchozi generace, v horsim, to bude pomalejsi. K tomu prirazi dalsich 60$ navic, oproti predchozimu Top 10700k 8C modelu, dokone 175$ navic a Vam to nevadi..Takze si priplacite oproti minule generaci 175$ navic za AVX512 :))
      fascinujici

      • Fascinující je, jak porovnáváte různé modely. Pokud vidím, tak rozdíl ceny i7-10700K a i7-11700K je 20 dolarů. U i7-10700F a i7-11700F je to dokonce tak, že novější model je o 5 dolarů levnější.
       Ale chápu, že tahle čísla vás nezajímají. Ta už nezní tak úderně, jako 175 dolarů navíc za AVX-512.

      • Ja jsem si rikal, ze to bude na Vas prilis slozite..
       Vase uvahy jsou jedna lepsi nez druha 🙂 a da se rict, ze jen placate.
       i9 mel v 10xxx predchozi generaci o 2 jadra vice, stejne jako i7 mel o 2 jadra vice nez i5. Tim byly tyto tridy vykonove/marketingove od sebe rozliseny. Rocket Lake si z Vas dela akorat tak curinu, kdyz za i9 oznacuje neco, co je jen trosku nafouklejsi i7 a v principu to stale je i7.
       Takze Vase teorie jsou opet na vode.