10nm proces Intelu zpět ve hře. Technologie SuperFin masivně zlepší takty, problémy pryč?

38

Opožděný a problematický 10nm proces Intelu se stal téměř vtipem. Ale v Tiger Lake překvapil, nová verze SuperFin je pokrok jako s úplně novou technologií.

Včera Intel odhalil najednou velkou řadu novinek ve svých technologiích v rámci akce Intel Architecture Day 2020. Nejpodstatnější z nich bylo odhalení či oznámení architektury nových procesorů Tiger Lake neboli Core 11. generace. Ještě předtím, než se k nim dostaneme v samostatném článku, se ale musíme zabývat výrobním procesem, na kterém vzniknou. Ten je nominálně 10nm, a tedy jako by zdánlivě nešlo o nic nového. Opak je však pravdou, 10 nm u procesorů Tiger Lake je zásadní změna a zdá se, že vlastně nejdůležitější součást jejich receptury.

Už delší dobu je známo, že procesory Tiger Lake přinesou vylepšený proces, kterému by dřív Intel říkal „10nm+“ (i když je možné, že tak chtěl Intel původně říkat už procesu Ice Lake a ten u Tiger Lake by byl „10nm++“). Toto včera Intel skutečně potvrdil, ovšem vypadá to, že ona zlepšení jsou opravdu hodně výrazná a budou dělat větší rozdíl, než by indikovalo jednoduché „plusko“. Intel tento vylepšený proces označuje značkou SuperFin, proces je tedy 10nm SuperFin nebo 10SF.

Mimochodem, Raja Koduri jako anekdotu řekl, že i samotní inženýři v Intelu prý někdy mají problém si zapamatovat, kolik plusek má oficiálně která verze procesů. I z tohoto důvodu bude odlišování vylepšených verzí výrobní technologie pomocí plusů opuštěno a nyní budou použita takováto označení.

10nm SuperFin: úplně jiný level 10nm procesu

Tento upgrade v rámci 10nm procesu, který s Tiger Lake přichází, je údajně dosud největší pokrok, jaký byl učiněn „vnitrogeneračně“. A má údajně dopad srovnatelný s přechodem na úplně novou generaci procesu (zlé jazyky to ale možná budou interpretovat tak, že konečně přinese takové zlepšení proti 14nm technologii, jaké se od 10 nm původně čekalo hned na začátku). Zatímco jednotlivá pluska u 14nm dávala podle Intelu vždy 4–6% zlepšení výkonu, proces 10SF údajně znamená proti původnímu 10nm procesu rozdíl celých 17,5 %.

Proces SuperFin přináší zlepšení srovnatelné s přechodem na úplně novou generaci procesu Zdroj: Intel

V procesu 10SF jsou jinak zachované technologické postupy původního/současného 10nm procesu. Je použitá self-aligned čtyřnásobná expozice a kobaltové kontakty, u nichž se spekulovalo, že stály za problémy Intelu (ale kdo ví…). Rovněž je potvrzeno použití techniky Contact Over Active Gate (COAG). O co jde, asi pochopíte ze slajdu, kde je vše znázorněno (vpravo).

Technologie 10nm procesu Intelu: COAG, kobaltové kontakty, Self Aligned Quad Patterning Zdroj: Intel

V klasickém tranzistoru FinFET musí brána zasahovat kousek mimo tranzistor, aby vzniklo místo, kam lze umístit kontakt pro vodič kovové vrstvy. U COAG je možné tento kontakt umístit rovnou na vršek brány přímo v místě nad procházejícími kanály tranzistoru. Toto je složitější na výrobu, ale je tak možno tranzistory více zahustit a zmenšit tím čip – respektive do stejné plochy dostat více tranzistorů.

SuperFin

Slovo „fin“ se používá pro strukturu kanálu v 3D tranzistoru Fin-FET. Kanál je v něm vertikální hranolek stoupající ze základní roviny; řídící brána tranzistoru je pak nanesena na tento fin, takže ho obklopuje zeshora a ze stran. Čím větší je takto obklopený obvod finu, tím efektivněji dokáže brána kanál „zavřít“. Díky tomuto FinFETy dokáží fungovat v podmínkách, kdy by se klasický planární tranzistor (s plochým kanálem a bránou sedící v rovině na jeho horní straně) už nechytal.

U FinFETů je proto velmi důležitým parametrem výška onoho finu (výčnělku), protože čím vyšší, tím větší pokrytí branou se dá vytvořit. Zároveň teoreticky tímto nestoupá plocha zabraná tranzistorem (netrpí hustota tranzistorů), takže co největší výška je velmi žádoucí – ale vtip je v tom, umět to spolehlivě vyrobit v množství miliard na centimetr čtvereční. Nabízelo by se proto, že SuperFin zvýšil finy 10nm tranzistorů, ale toto Intel nikde neuvádí. Tranzistor je u SuperFin procesu „redesignovaný“, ale spočívá to zdá se hlavně v jiných věcech.

Snížená hustota kritických tranzistorů

Intel uvádí, že byla poněkud uvolněna (zvětšena) rozteč finů (ty jsou ve FinFETu často například tři, je to vidět na slajdech), což sice zhorší hustotu, ale zlepší výkon, protože tranzistor bude schopen propustit víc proudu. Kontakty na drain a source částech tranzistoru jsou tvořené vylepšenou metodou, která má snížit jejich odpor – opět s výsledkem, že tranzistor zvládá vyšší proud. Rozvolnění rozteče bylo mimochodem součástí některých 14nm „plusek“.

10nm proces SuperFin zvyšuje výkon tranzistorů Zdroj: Intel

Tato zhoršená hustota se nepoužívá všude, takže nemusí mít velké dopady na celkovou hustotu tranzistorů. Někdy kvůli zjednodušení mohou prý výsledné struktury být i menší.

Tenká bariéra

Intel také aplikoval novou technologii tenké bariéry mezi vodiči v kovových vrstvách, která umožnila snížit jejich odpor o 30 % (patrně proto, že ztenčení bariéry umožnilo zvětšit průřez samotných vodičů). Přesněji by zřejmě mělo jít o odpor vertikálních propojení (via) kovových vrstev. Odpor je přitom při zmenšování výrobních procesů kritickou limitací.

Kondenzátory SuperMIM mají až 5× lepší kapacitanci než u konkurence, tenká bariéra snižuje odpor propojení Zdroj: Intel

SuperMIM

Další velké zlepšení bude u kondenzátorů integrovaných v čipu. MIM (metal-insulator-metal) kondenzátory „SuperMIM“ použité v procesu 10SF mají údajně 5× vylepšenou kapacitu v porovnání s tím, co se standardně používá, při zachování stejně velké plochy v čipu. Tyto SuperMIM kondenzátory jsou tvořené strukturou superlattice z opakujících se vrstviček nového Hi-K materiálu s dvěma extra výkonnými vrstvami navrchu.

Tato vyšší kapacita dodá lepší schopnost eliminovat tzv. Vdroop (pokles napětí), který by jinak způsoboval nestabilitu. S redukovaným Vdroopem bude možné dosáhnout vyšších frekvencí se zachováním stability. Zlepší se tedy výkon. Intel mimochodem uvádí, že tyto kondenzátroy SuperMIM má jako první (je možné, že například TSMC ho v tomto bude následovat, samozřejmě).

Lepší výkon a současně efektivita

Výsledkem těchto zlepšení je takřka univerzálně lepší charakteristika čipu. Podle Intelu tranzistory SuperFin dosahují při jakémkoli zvoleném napětí vyššího výkonu (tedy výsledně frekvence), než předtím. Tranzistory mají větší dynamický rozsah mezi minimálním a maximálním napětím a současně je i větší nejvyšší povolené napětí (Vmax).

Díky tomu může procesor běžet na všech možných frekvencích vždy efektivněji (s nižší spotřebou). A zároveň se dostane na vyšší frekvence, na jaké se čip vyrobený původním 10nm procesem už vůbec nemohl podívat.

10nm proces Intelu SuperFin neboli 10SF Zdroj: Intel

5 GHz už i na 10 nm?

Zatímco Ice Lake končilo frekvencí někde u 4,0 GHz, Tiger Lake by mohlo spět (byť ne nutně úplně dospět, to uvidíme) až skoro ke 5,0 GHz. Jádro bude při stejném napětí dosahovat vyšší frekvence, ale současně umožní zvednout napětí výš a posunout takt ještě o to dál. Zde je to názorně na grafu.

10nm proces SuperFin zvýší frekvence ze zhruba 3,9 až 4,1 GHz až k 5,0 GHz Zdroj: Intel

Next-gen následník: 10nm Enhanced SuperFin

Proces SuperFin má eventuálně být ještě dále vylepšen. Podle Intelu budou následující procesory Alder Lake (které by mohly vyjít v druhé polovině roku 2021 a budou mít jádro s výrazně navýšeným IPC) vyrobené vylepšeným 10nm procesem s technologií „10nm Enhanced SuperFin“. Tento procesor se bude tedy zkráceně označovat 10ESF.

Roadmapa: pro 10nm procesu SuperFin přijde vylepšení Enhanced SuperFin Zdroj: Intel

Na tomto procesu budou pak také vyráběná některá samostatná GPU Intelu nebo jejich části. Má jít například o Rambo Cache u HPC GPU Ponte Vecchio. Také serverové procesory Sapphire Rapids mají používat proces 10ESF. Naopak nyní přicházející generace Xeonů Ice Lake-SP zřejmě ještě nemá ani proces 10SF, takže jim bude upřeno navýšení výkonu, které SuperFin přináší.

Galerie: Intel Architecture Day 2020: vylepšený 10nm proces SuperFin (10SF)

Vyřešil Intel všechny problémy 10 nm?

Z těchto informací to vypadá, že inženýři Intelu podle všeho udělali na 10nm procesu obrovské množství práce. Je dokonce možné, že průšvih, který s ním nastal, byl do jisté míry impulzem k vlastnímu zlepšení a posílení (co mě nezabije, to mě posílí). Je možné, že zde opravdu je takovýto pozitivní efekt. Ale na druhou stranu je také třeba připomenout, že 10nm proces je opožděn o řadu let a tato zlepšení možná jen řeší napravují tyto nedostatky, než aby přinášely něco víc třeba i proti konkurenci; možná tedy lze říct že měly být součástí od počátku.

Jak vyplývá z nedávných zpráv, nyní má Intel problémy i na 7nm procesu. Je otázka, zda urputné snahy zachránit 10 nm zase neznamenaly odliv zdrojů z vývoje následující 7nm technologie, čímž se problémy zase přelily dál. Dohnat skluz, který má Intel na TSMC, tak možná bude vyžadovat ještě více, než teď Intel předvedl.

Tip: Tiger Lake odhaleno: architektura a novinky. Výkon zlepší hlavně takty, IPC stouplo málo

Opravil těmito změnami Intel vše, co bylo s 10nm procesem špatně? To zatím těžko říct. Až testy procesorů Tiger Lake potvrdí, jestli jsou frekvence a energetická efektivita skutečně dobré (a zda lze tedy třeba srovnávat tuto technologii se 7nm procesem TSMC, jak to původně mělo být).

Je také možné, že Intel sice vyřešil dosahované frekvence a energetickou efektivitu, ale dál se bude potýkat s nadprůměrnou mírou defektů a špatnou výtěžností, které budou bránit v tom, aby se všechny 14nm produkty masově nahradily novými 10nm. Parametry čipu a výtěžnost jsou dvě věci, které nemusí jít úplně ruku v ruce. Momentálně Intel předpokládá, že s rozjezdem 10nm produktů mu klesnou marže, nicméně současně navýšil o 20 % plán výroby proti tomu, co pro letošek plánoval dříve. 10nm procesorů by tedy mělo v generaci Tiger Lake jít na trh víc, než v generaci Ice Lake.

Myslíte si, že proces 10SF "SuperFin" opravil problémy, které Intel na 10 nm měl, a už konečně splní původní očekávání, která od nové technologie byla?

Zdroje: Intel, Tom’s Hardware, AnandTech

10nm proces Intelu zpět ve hře. Technologie SuperFin masivně zlepší takty, problémy pryč?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

38 KOMENTÁŘE

 1. Nevymýšlejte si nové názvosloví pro polem řízené tranzistory. Buď si zjistěte, jak se elektrody jmenují správně nebo názvy nepřekládejde, ostatně odborná literatura většinou používá právě anglické názvy.

 2. Opravil bych „…Vdroop (pokles napětí), který by jinak způsoboval nestabilitu. S redukovaným Vdroopem …“.
  Vdroop bude asi jen Vdrop, tedy V(oltage) drop (pokles napětí), jak pisete. Ale je to detail 🙂

 3. Zatím jenom slajdy které se dělají mnohem snadněji než výrobky. Takové to poukazování že k té konkurenci nemusíte chodit jsme Intel. Osobně tomu rozumím ale ruku na srdce tomuhle nebude nikdo moc věřit. Měli raději počkat až budou mít k tem slajdům i nějaké vzorky k dispozici i u nezávislého testera.

  Doufám, že tohle nebude zase to zakrývání pravého stavu, a to toho že u modrých klesli daleko hlouběji než jsme si všichni kdy mysleli.

  • Můžete mi říci, co se vám na té prezentaci nezdá? Případně, z čeho usuzujete, že to je prezentace o tom, že zákazník nemá jít ke konkurenci?
   Vylepšili 10nm proces, což potvrzují i takty z úniků Tiger Lake. Že by se nějak srovnávali s konkurencí, jsem si v té prezentaci nevšiml. Tak čemu dědeček hříbeček nevěří? Že změnili tvar tranzistorů? Že používají jiné lepší kondenzátory?
   Ať koukám, jak koukám, není v té prezentaci nic, co by bylo zpochybnitelné. Otázkou je, jestli vy opravdu hodnotíte prezentaci Intelu a ne článek pana Olšana.

   • Víte tohle není o tom jestli se mi zdá nebo nezdá prezentace. Prezentace je jenom kus papíru který jak víme moc dobře snese vše. Vše co to potvrzuje „pravdivost prezentace“ jsou jenom úniky to je fakt a v tom máte pravdu. Ale máme tady další úniky které říkají, že situace v Intelu je zlá. To nehovořím o potvrzených zprávách a hlavně o odchodech lidí z Intelu.
    Intel v minulosti lakoval trh i akcionáře co všechno má v rukávě a to je právě pro to aby zákazníci neutíkali a vyčkali mnohem lepších produktů od Intelu. Případně akcionáři aby se nezbavovali svých akcií. Proč by si jinak přikrášlovali tu svoji nepříznivou pravdu. Právě u Vás jako u akcionáře Intelu bych očekával, že budete takové zprávy vnímat hodně citlivě. Neměl byste k akciím přistupovat jako fanda Intelu ale jako člověk který může přijít o peníze. Ale jsou to Vaše penáte a Vaše volba.
    Co hodnotím? Nic nehodnotím jenom přistupuji k informacím nebo příslibům od Intelu velice obezřetně protože nám všem k té opatrnosti už dal hodně důvodů

    • Situace v AMD byla velmi zla deset let, nikoliv dle uniku nebo neofiko zprav, ale dle prodeju a financich vysledku.
     Takze pokud dojde k jakekoliv reorganizaci, neznamena to apriori ani to ani ono. Proste se muze jednat o zmenu urcite strategie kvuli fokusu na urcitou vec, nebo taky cokoliv jineho.
     Co se tyce lakovani nekoho o produktu ktery ma prijit ted na trh , protoze se bavime o vyse uvedene prezentaci, je asi ponekud pozde, ze.

     • S tou reorganizací samozřejmě máte pravdu ale tady hovoříme o konkrétní situaci tedy o Intelu. Fokus a strategie se tedy asi nemění. Podotýkám, že když se jedná o prestižní společnost a prestižní posty tak se o takové pozice se lidi perou když je společnost která je v pořádku. Proto už je na pováženou když od nich někdo sám od sebe odejde. Odešel od ní ikonicky architekt Jim Keller. Odešel i vysoce postavený manažer Murthy Renduchintala který byl asi vyhozen. Objevili se spekulace o odchodu Raja Koduri. Tohle jsou jasné signály o nemalých problémech.
      Výše uvdené si spojte s odklady výroby a s tím jak se Koduriho grafiky budou vyrábět u Samsungu či i TSMC. Zagoglujte si slova Intel zpoždění a odklad a budete vidět, že tuto lakovací techniku už Intel v minulosti použil. proto na pořadu dne otázka proč si myslet, že nyní opět nepřecenili svoje schopnosti a zdravě pochybovat o jejich prezentacích. Bohužel v tom lakování nejsou u Intelu jediní kdo se takto chová.

      • Presne tak. V pripade Intelu je reorganizace celkem jasny signal (podle mne pozitivni), ze se bude snazit s altualni problematickou situaci neco delat. Jiny vyklad je imho nesmysl. Jak se to Intelu ve fazi ‚Managorizace‘ povede, se uvidi.

    • A to je přesně ono. Vy napíšete, že se objevují informace, že situace v Intelu je zlá. A věříte tomu, kdežto oficiální prezentaci nevěříte.
     Můžete se zkusit alespoň zamyslet? Zamyslet nad tím, jak podle vás vypadá zlá situace v nějaké firmě? Je zlé, když z firmy odejde jeden člověk ze 100 tisíc zaměstnanců? A je to vůbec překvapivé, že odejde? Kdyby byla průměrná doba zaměstnání u Intelu 20 let, tak každý rok odejde 5 tisíc lidí. A ono to bude asi méně. Já nikdy nevydržel nikde déle než 6 let. Kdyby byli zaměstnanci Intelu stejní jako já, odejde jich každý rok skoro 20 tisíc. Nebo čím může být situace ve firmě zlá? Nemá snad Intel peníze? Nemá na investice?
     A proč vykládáte o tom, jak Intel lakuje akcionáře? Zkuste si někdy prohlédnout ty prezentace pro investory. Ty nejsou o technologiích. Ty jsou o financích. A už víc jak 10 let se Intelu nestalo, že by nesplnil očekávání svých finančních výsledků. Naopak, vždycky investorům předkládá pesimistický scénář, který je následně překonán.
     Jako akcionář asi zprávy od Intelu vnímám jinak, než vy. Třeba zpráva, že Intel hodlá dělat grafiky mimo své fabriky, mě potěšila. Plyne z toho totiž, že si v těch grafikách věří. Kdyby si myslel, že jich prodá pět a půl, tak je splácá na svém výrobním procesu, a má splněno. Když objednává jinde, znamená to, že očekává, že se to bude prodávat, což je pro mě jako akcionáře pozitivní zpráva. Dosud byly tržby za grafiky nula. Pokud dokáže pár miliard utržit, budou to peníze navíc.
     A až zase budete hodnotit sliby Intelu, zkuste si ověřit, že jsou to opravdu sliby Intelu a ne žvásty nějakých „takynovinářů“ nebo něco, co jste se dočetl v nějaké diskusi.

     • logika pana Hřiba je, že se slajdy dělají, až když je k nim vzorek pro nezávislého testera („jak všichni dobře víme“) … na nic jiné není potřeba reagovat a k této logice snad jen silnější léky …

      • Už jste mi tady scházel. 🙂
       Jen tak mimochodem „Měli raději počkat až budou mít k těm slajdům i nějaké vzorky k dispozici i u nezávislého testera.“ se nerovná „slajdy dělají, až když je k nim vzorek pro nezávislého testera“. Říká se tomu lhaní.
       Zkuste zapracovat na pochopení psaného textu a když si nejste jist tak se zkuste zeptat.

      • DedekHrib:
       A ten nezávislý tester bude pod elektronovým mikroskopem zkoumat, jak vypadají tranzistory a měřit kapacitu kondenzátorů?
       Jste vážně tak hloupej, že nevidíte, o čem ty prezentace jsou?
       Tady máte originál:
       https://www.intc.com/investor-relations/events-and-presentations/presentations/default.aspx
       A vážně by mě zajímalo, jestli v té 233 stránkové prezentaci najdete něco, co by měl ověřovat nějaký nezávislý tester.
       Ono tam není ani nic o konkurenci. Ale rozhodně je to ispirující. Možná by vám to mohlo otevřít oči, abyste konečně pochopil jednak to, co všechno Intel dělá, a pak taky to, jak o tom Intel oficiálně informuje.

      • to: Radek Holeček napsal jsem tohle „Měli raději počkat až budou mít k tem slajdům i nějaké vzorky k dispozici i u nezávislého testera.“ Samozřejmě jsem myslel aby po tom svém neplnění veřejných příslibů přidali vzorky vyrobené technologií kterou tady Intel prezentuje.

       Intel toho dělá hodně a v poslední době prosunul hlavně chybami v procesorech, odchodem nebo vhazováním lidí z klíčových postů a veřejnými přísliby které už po několikáté nesplnil.

      • DedekHrib:
       Vidíte v té prezentaci nějaký slib? Jestli ano, tak se asi díváme každý na jinou prezentaci.

     • Pane Holečku Vy mne přesvědčujte, že nákup akcií Intelu je ve Vašem případě charita a ne investiční záměr. Víte nevěřím tomu, že byste nerozuměl tomu o čem píši. Kdybyste byl investorem tak tyto informace budete vnímat minimálně jako důvod ke znepokojení a ne důvod k obhajobě.
      Měl jsem na mysli informace které se objevili a to o odkladech výroby, problémech a odchodech lidí z klíčových postů jako Jim Keller, Murthy Renduchintal, a spekula ohledně Raja Koduriho. Akcionáři jsou znepokojeni odchody takových lidí a analyzují to. Vy nevidíte a argumentujete obecně fluktuací u Intelu.
      Lakování akcionářů? V době kdy má Intel s dírami v procesorech, není schopen splnit termíny výroby navíc ho opouštějí klíčoví lidé potřebuje uklidnit akcionáře. To co Intel předvedl je jenom papír tedy takové lakování zákazníků a akcionářů. Proto tomu moc nevěřím a myslím si, že měli ukázat něco hmataného.
      Tady máte jednu k tématu pohybu akcií ne jen na základě čísel ale o zpráv o dění ve společnosti https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/sef-intelu-prodal-akcie-v-dobe-kdy-uz-vedel-o-problemech-s-cipy_461491.html?showTab=nejctenejsi-7
      Tady máte doklad toho jak se chová akcionář. I když v tomto případě to je zavrženíhodný člověk který kouše do ruky která ho živí.

      • Akcie Intelu nesou aktuálně 2,72% dividendu. K tomu za poslední rok vzrostly o 5 %, za poslední 3 roky vzrostly o 40 %, za posledních 5 let vzrostly o 60 % a za posledních 8 let (to je doba, kdy jsem nakoupil první) o 145 %. Ale vy máte jasno, pro mě je nákup akcií Intelu charita.
       Pak vytáhnete prodej akcií jednoho manažerera a děláte z toho nějaké závěry. A přitom by se stačilo podívat, že ty akcie prodával za méně, než 45 dolarů jednu, což je cena, na kterou se od té doby dostaly jen jednou, v lednu 2019, kdy klesly k 44 dolarům. Po zbytek času se obchodují na vyšších hladinách + k tomu samozřejmě dividendy. Ale podle vás je to doklad toho, jak se chová akcionář. Nevím jak vám, ale mně se to jako moc chytrý prodej nezdá. Navíc lidi jako vy už neřeknou ani to, že Krzanich prodával akcie už předtím a tenhle prodej nebyl ničím výjimečný. Prostě dostal jako formu odměny opci na akcie, tak ji uplatnil. A napsat, že komise pro cenné papíry na jeho prodeji neshledala taky nic závadného, to už by vám přes pysky nešlo vůbec, co?
       Zjistit si fakta a s nimi pak argumentovat, je evidentně nad vaše síly. Místo toho vytahujete jen „jedna paní povídala“ a děláte z toho nějaké závěry.
       A dám vám jeden snadný úkol. Najděte mi, kde Intel slíbil nějaký termín výroby, který nedodržel. A ne, nechci přihlouplé články, chci konkrétní oficiální vyjádření Intelu. Když pořád melete o tom, jak Intel nedrží sliby a lakuje akcionáře, určitě to pro vás nebude problém.
       A na závěr ještě poznámka k Jimovi Kellerovi. Opravdu si myslíte, že člověk, co přijde odjinud, působí ve firmě 2 roky, je klíčovým zaměstnancem? A opravdu si myslíte, že když takovýto člověk odejde z firmy, značí to, že ta firma stojí za starou bačkoru? To by za starou bačkoru musely stát i AMD, Apple, Tesla či Broadcom, kde taky působil. Navíc odchod z Intelu je „nejklidnější“. Nikdo ho nepřetáhl, odešel z funkce a přesto se zavázal další půlrok pro Intel externě pracovat. Ovšem to je zase věc, která vás nezajímá. Vy jste se někde dočetl, že je to proto, jak je Intel neschopnej a tak to papouškujete, protože se vám to líbí.

      • Vy zase jedete..
       Vyhozeni muze c.1 pred 2 roky, vyhozeni muze c.2 ted, necekany odchod Kellera, ktery byl povazovany za ‚cerstvy vitr‘ v intelu, odchod nekolika dalsich klicovych osob v poslednich letech, ztraty podilu na trhu CPU napric vsemi hlavnimi segmemty..5 lety problemu s 10nm, potvrzeny odklad 7nm na 2023, technicky zastaralejsi portfolio produktu napric celym CPU segmentem (vyjma TL, ten vypada zatim hodne dobre),skokovy propad alcii o 16%..to jsou nejspis znamky firmy, ktera nema problem. Problem Intelu, neznamena jeho ‚bankrot‘, ale zaroven neznamena, ze ma clovek vypnout mozek a tvrdit, ze vsechny tyhle udalosti nic neznamenaji. Intel se z toho muze za 1-2 zase otrepat, ale v soucasnosti tam problemy byt musi.
       Vy tomu davate na frak.

      • tombomino:
       A copak z toho, co jsem napsal, není pravda?
       Opravdu nechápu, že pořád dokolečka opakujete to s výrobním procesem. To je samozřejmě nepříjemné, ale není to nijak fatální. Jak vidíte, tak přesto, že s 10nm procesem má Intel 5 let problémy, tak na hospodaření to vidět není. A můžete říkat, že v tom Intel utopil desítky miliard, ale byly to náklady, které dokázal sfouknout svým běžným hospodařením. Dokážete odpovědět na otázku, co by se stalo, kdyby nikdy svůj 7nm proces nedokončil? Dokážete říci, jak by se to projevilo na hospodaření? Nedokážete. Dokážete vyčíslit, kolik stojí zdržení nové výrobní technologie o jeden rok? Opět nedokážete. Dáte jen a pouze na dojmy, že je to špatně. Ale jak moc špatně to je? A je to špatně natolik, aby to nedokázaly vykompenzovat jiné příjmy? Zatím to totiž jiné příjmy evidentně bohatě vykompenzovat dokáží.
       Nebo to s tím 16% poklesem akcií. Jestliže stojej akcie o 5 % víc než před rokem, tak to znamená, že mimo 16% poklesu tu máme ještě o dost větší růst, o kterém vy taktně mlčíte. Váš závěr je: Investoři nevěří Intelu, protože mu klesly akcie o 16 %. Můj závěr je: Investoři vnímají Intel pozitivněji, než před rokem.
       A sorry, ale jestliže je vnímání firmy lepší než před rokem, vypadá to, že je firma na dobré cestě, nikoliv na špatné, jak ji tady malujete.

      • to: Radek Holeček Víte pane doposud si o Vám myslím, že jste seriózní diskutér. Máte ale nakročeno k tomu abych Vás tam již nezařazoval. Ale postupně.
       Ty Vaše akcie. Vybral jste si pohled který Vám vyhovuje tedy jenom období zvolného růstu a ignorujete ten veliký propad po roce 2000. Maxima 70.56 dosahovaly akcie Intelu 18.8.2000. dnes jsou 48.89. To je promiňte mi ale takové malé zavádění. Další zavadění je ignorace poklesů. maxima akcie dosáhly 31. 1. 2020 a to 63,93 a pak následovali dva poklesy a to 20. 3. na 45,83 a 30. 7. od tohoto data oscilují mezi 48 a 49 dolary. Takže žádné stoupání. To dává odpověď proč se ta presentace objevila nyní a můžeme si počkat jestli na tohle lakování trhy zareagují. Ale zatím se nic neděje. Tolik k té Vaší akcionářské odbočce.

       Mluvit o prodejcích akcií „jednoho manažera“? Ten manažer byl CEO Intelu. Člověk který věděl o společnosti nejvíce. Ukázal celému světu jak vidí jejich budoucnost. Doporučil jejich prodej a to nejen slovně ale činy. S tím souhlasím. To je zákonné ale tvrdím, že to shledávám jako neetické kousání do ruky co ho živila.

       Evidentně nemluvíte pravdu když tvrdíte že používám jenom argumenty „jedna paní povídala“. To jsem použil jenom v případě Koduriho. Keller a Renduchintal jsou jasná fakta která jenom bagatelizujete. Promiňte ale je to neuvěřitelná hloupost jestli budete tvrdit, že Keller nebyl na klíčovém postu. To už klidně můžete tvrdit, že Intel neživí hlavně procesory.

       Tady máte slíbenou výrobu přímo od Krzaniche 10 nm na rok 2017. a plním Vám Vaši potřebu „Najděte mi, kde Intel slíbil nějaký termín výroby, který nedodržel.“ Bylo to pro na lakování investorů tedy akcionářů. To jste asi nezaregistroval protože nejste akcionář ale Vy děláte charitu. https://www.techpowerup.com/238307/intel-10-nm-cpus-to-see-very-limited-initial-launch-in-2017#g238307-2

       Opravdu nechápu že máte potřenu se tady takto veřejně v diskusi deklasovat jenom kvůli Intelu. 🙁

      • DedekHrib:
       Proč vytahujete 20 let starou dotcom bublinu? Vy mi vykládáte o tom, jak nákupem akcií Intelu provádím charitu. Já vám říkám, že charitu neprovádím, ale na Intelu vydělávám a ne zrovna málo. Jeho akcie jsem v roce 2000 opravdu nekupoval. První akcie Intelu jsem koupil v září 2012. Tedy údaje o růstu cen vám uvádím od té doby. Mimochodem, kdyby dal člověk na zdejší odborníky, tak akcie v roce 2012 musely být výrazně cennější, než dneska, protože AMD se na Ivy Bridge vůbec nechytalo, zatímco dneska se nechytá Intel na AMD.
       Dále je hezké, že mi napíšete minima a maxima v letošním roce, ale pokud dobře vidím, o letošním roce jsem nic nepsal. Srovnával jsem situaci dneska se situací před rokem. Navíc ta vaše čísla jsou dost divná. Podle vás dosáhl Intel maxima 31. 1. a to 63,93. Já jsem 24. 1. odprodal část svých Intelovských akcií za 68,992.
       To s tou prezentací nevím, jestli si děláte srandu. Ta prezentace se objevila nyní proto, že je to prezentace k Architecture Day 2020. Opravdu si myslíte, že tuhle akci naplánoval Intel před 14 dny? A tomu, že je Země placatá náhodou nevěříte?
       Prodej akcií vrcholných představitelů firem je naprosto běžná věc, i když vám to tak nepřipadá.
       Mimochodem je zajímavé, že nevěštíte problémy AMD, když jeho šéfka prodává akcie své firmy jako divá.
       https://finance.yahoo.com/quote/AMD/insider-transactions?p=AMD
       Ale chápu, že to nevíte. Nevíte to proto, že se o to nezajímáte, stejně jako se nezajímáte o to, jestli je normální, že manažeři prodávají akcie firem, které jako bonusy získávají. Ale vůbec vám to nebrání napadat ty, co o tom něco vědí. A tím neříkám, že jsem nějaký odborník. Jen už konečně pochopte, že s akciema obchoduju už čtvrt století, a že za tu dobu jsem už „pár“ věcí zjistil. A ano, taky se mýlím a dělám chyby.
       S těmi sliby Intelu jste to zase nepochopil. Proč mi dáváte odkaz na článek, kde se píše o tom, co „Intel řekl“? Dejte mi odkaz přímo na to CELÉ vyjádření a pak se můžeme bavit o tom, jestli ho splnil nebo ne. Ono totiž taková vyjádření bývají uváděna nějakými takovými slovy: „Before we begin, let me remind everyone that today’s discussion contains forward-looking statements based on the environment as we currently see it and, as such, does include risks and uncertainties. “
       Ve stručnosti: „Nic vám neslibujeme, všechno jsou jen očekávání.“
       Ovšem tohle vám už ti novináři, kteří „citují“, nenapíší. Ti vám z toho udělají slib.
       Mé potřeby neřešte. Mně bohatě stačí, když se najde pár jedinců, které mé odkazy poučí. A myslím, že mezi nimi budete i vy. Nemusíte se mnou souhlasit, ale když se podíváte třeba na ty prodeje akcií Lisy Su, tak už příště se budete dívat na prodeje jiných vrcholových představitelů trošku jiným pohledem.
       A stejně tak třeba budete více vnímat rozdíl mezi slibem a očekáváním.

      • Proč se vracím do minulosti? Myslím si, že trendy a chování společnosti je vidět právě na celí historii a ne jenom na krátkém úseku. Máte tam to zlaté období Intelu potí sešup a velmi dlouhé období pilné práce a na konci hodně turbulentní které zrcadlí právě tuhle kritickou situaci ve společnosti.

       Šéfka AMD to je jiná káva. Ona neudělala to, že před zveřejněním spatných zpráv neprodala jako vzpomínaný exšéf Intelu.
       Dobře že zmiňujete AMD podíval jsme se na akcie a před 5 lety v 2015 měli hodnotu 29 a nyní jsou na 81. To by byla investice.

       Sliby Intelu? Jsou to sliby s ručeným omezením. „„Before we begin, let me remind everyone that today’s discussion contains forward-looking statements based on the environment as we currently see it and, as such, does include risks and uncertainties. ““ ale tohle chápu, že tam kalkulují i nějaká rizika tedy „dnešní diskuse obsahuje výhledová prohlášení založená na podmínkách, jak ji v současné době vidíme, a jako taková zahrnuje rizika a nejistoty.“. Ale to je detail faktem je že 3 toky má tahle výroba zpoždění a to už je nebetyčný průšvih.

      • Akorát se vracíš do minulosti jen tam kde se ti to hodí. V případě cen akcií intelu se ti to třeba nehodí, že?