Nvidia: potrvá ještě pár měsíců, než budou grafiky normálně dostupné. Krize je celosvětová

89

Bohužel to vypadá, že mizerná dostupnost grafik Nvidia GeForce RTX 3000 se jen tak brzo nezlepší. Podle firmy má problém celý průmysl a potrvá to aspoň ještě pár dalších měsíců.

Na začátku října jsme tu měli zprávu o tom, že podle šéfa Nvidie Jen-Hsun Huanga bude nedostatek grafik GeForce RTX 3000, na který si prakticky celý svět (tedy ten zajímající se o PC hraní) stěžuje, trvat možná až do konce roku. Možná vás napadlo, zda se třeba od té doby nepodařilo výrobu zrychlit a zda se prognóza nezlepšila. V tomto to bohužel nevypadá nadějně.

Nyní, když Nvidia oznámila rekordně výnosné čtvrtletí, padly v konferenčním hovoru k těmto výsledkům opět nějaká vyjádření k aktuální situaci. Bohužel nedávají moc nadějí na zlepšení.

Podle vyjádření šéfa Jen-Hsun Huanga a také CFO Colette Kress v konferenčním hovoru jsou problémy se zásobováním hardwarem víceméně celosvětové. Nejde tedy jen o Nvidii, ale o situaci v počítačovém průmyslu (a možná také v dopravě) vůbec. K nedostatečné kapacitě výroby zřejmě nemusí přispívat jeden faktor (tedy primární podezřelí Samsung a Micron), ale zpoždění nebo pomalé dodávky všeho možného – může jít o substráty pro čipy, wafery, samotné čipy, jiné komponenty pro karty, továrny na pouzdření čipů. Kromě jednoduché nedostupnosti údajně také různé služby a dodávky trvají delší dobu, takže celý cyklus výroby se protahuje.

Dost možná dochází k tomu, že jedna firma v řetězci zdržuje chod těch následujících a všechno se nabaluje. K tomu o stejné zdroje soupeří další firmy – nejen AMD nyní s Ryzeny 5000 a grafikami Radeon RX 6000, které jsou nedostupné také, ale třeba i výrobci mobilů. S výjimkou koronaviru se pak asi nedá ukázat na nějakého jednotlivého viníka.

PCB grafiky GeForce RTX 3080 Founders Edition s GPU Ampare GA102
PCB grafiky GeForce RTX 3080 Founders Edition s GPU Ampere GA102 (Zdroj: Nvidia)

Vedle toho svedení problémů na obecnou situaci v hardwarovém byznysu také bohužel CFO firmy sdělila, že v současných podmínkách bude nejspíš potřeba „ještě pár měsíců“ (přičemž použité slovo „few“ implikováno spíše tři než dva). Podle tohoto tedy nelze čekat ulehčení ani po Vánocích, ale nejdřív v únoru, možná březnu. Až tak dlouho má podle šéfúčetní trvat, než nabídka dohoní současnou poptávku a karty by tím pádem mohly být lépe dostupné a za dobré (tj. nenadsazené ceny).

Given industry-wide capacity constraints and long cycle times, it may take a few more months for product availability to catch up with demand – Colette Kress, CFO Nvidie

Je možné, že postupně aspoň dojde k nějakému dílčímu zlepšování, jako na příklad že se čekací lhůty na objednané grafiky zkrátí, k čemuž by mohlo dojít dřív. Ale celkově asi nejde čekat, že by se problémy do konce tohoto roku úplně vyřešily.

We would appreciate shorter cycle times. We would appreciate more agile supply chains. But you know the world is constrained at the moment. And so, we just have to make the best of it. – Jen-Hsun Huang (CEO)

Také podle Jen-Hsun Huanga současnou situaci jednoduše budeme muset vydržet. Z toho, co šéf Nvidie řekl, to nevypadá, že by se v bezprostředně nadcházejícím čase chystalo nějaké zlepšení, takže Nvidia má má pravděpodobně svázané ruce. Problémy tak asi budou trvat po celou (zbylou) dobu Vánočních nákupů. Pokud jste tedy chtěli dávat nebo dostávat počítačové dárky, je nejvyšší čas vymýšlet alternativy.

Galerie: Výkon Nvidia GeForce RTX 3070 ve světových recenzích

Zdroj: VideoCardz

Nvidia: potrvá ještě pár měsíců, než budou grafiky normálně dostupné. Krize je celosvětová
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 15 hlasů

89 KOMENTÁŘE

  • Vy AMDisté se mýlíte skoro pořád a ve všem, ale že by jste si z toho vzali ponaučení to né. Když jsem říkal, že AMD bude dýchat RTX3080 na záda měl jsem pravdu. Nejvíc na tom je nešťastné, že si z toho zase nevezmete ponaučení a příště zas budete vykládat jakej je Crha troll, jak je blbej. Kolikrát jsem co předvídal co se splnilo, dokonce nekteří začli uvažovat jestli nejsem nějaký insaider. Ale vy né a né to docenit. Prostě nechápete, že jsem podnikatel a stejně přemýšlím. Proto ty kroky vidím jak přes kopírák a proto vím jaké kroky budou následovat, protože vím co bych dělal být na jejich místě. A to vy nejste, většina AMDistů jsou zaměstnanci, neboli dělníci, socialistická třída všichni jsme si rovni, AMD kartu do každé rodiny, protože s AMD kartou na věčné časy. Co mají podnikatelé? Aple, Intel, Nvidii, protože ty produkty mají přidanou hodnotu už jen svou značkou i svou podporou.
   Tak tady to máte, když kožeňák stylově jde předvést kartu je to show. je to show když ta karta je celou dobu na scéně a on ji vytáhne. Když se pak podíváte na prezentaci AMD, kde je Lisa oblečená tak jak je oblečená, tak to není show. A když to není show, tak ani ten daný prodkut není show.
   V mé brandži platí jedno pravidlo úplně nejvíc:
   „Úspěch firmy netvoří její produkt, ale její lidé!“

   • Ty jsi asi uplně blbej:

    „A nakonec Británie pak zveřejní záběry údajných ruských travičů novičkou a nevšimnou si že časové razítko na videjích jsou naprosto identické u obou podezřelých, což je kravina, že by dva lidé zapletení do otravy otevřeli na letišti dveře od nějakého terminálu ve stejný čas téměř na vteřinu přesně.“

    Kdybys někdy byl na letisti, věděl bys, jak to tam je. Ten usek, kterým lidi prochází, je dlouhý jen pár metru. Víš, co se stane, když dva lidi stojí u těch koridorů, baví se a pak se rozhodnout jim projit, každy v tom svém vlastním? To si snad myslíš, že na těch par metrech maji lidi natolik odlisnou beznou chuzi, aby jeden z nich prosel temi dvermi treba o sekundu nebo dve drive?

    Jako sorry, ale timhle ses definitivne odkopal. Jak někdo může být tak blbej, to opravdu nechápu.

   • Pane Crho. Zkuste před si vyjadřování k situaci zjistit o co se jedná. Nedávno jsem se jako Nvidot vyjádřil, že věřím jak budou nové karty od Nvidie pod stromečkem. Gogo s názorem jako fanATIk tipnul na jaro. Tento můj Nvidiotický názor se nyní ukázal být mimo. Proto ta omluva.

    To jednak ukazuje, že Vaše škatulkování mojí osoby do AMD fan klubu v mém případě není na místě. Vaše teorie jak jsou ti z AMD klubu socky je opravdu hodná pozornosti. Přiměla mne si pomyslet, že trocha skromnosti a pokory by Vám rozhodně prospěla.

     • To že mám nyní v počítači AMD vybavení znamená jenom, že v daném okamžiku pořizování HW mi poskytlo AMD lepší nabídku. Nyní čekám až bude k dispozici nový HW a chci mít možnost si vybrat od více konkurentů a nesledovat jednu značku. Proto bych byl rád aby i Nvidia dříve než na jaře konečně reálně vydala svoje karty.

      Jestli je tohle pro Vás AMD fandovství pak jsem fanda AMD.

   • Pane Crho, i kdybyste někdy nakrásně měl pravdu, tak vás nikdo nemůže brát vážně. Důvodů je spousta, patří mezi ně například samochvála.
    Napadlo vás někdy, že byste měl více respektu, kdybyste některé skupiny obyvatel neshazoval a neponižoval? Řekněte mi, co by byl pan podnikatel bez dělníků, zemědělců, resp. obyčejných lidí? S čím by pan podnikatel obchodoval, nebýt těch nejníže postavených?
    Vy jste pane bezskrupulózní ******, které si myslí, že bohatší mají jiná, „vyšší“ práva, než ostatní. A mimochodem divil byste se, kolik manuálně pracujících lidí je pravicově/středově orientovaných. A kolik jich má nVidia karty o tom nemluvím.
    Vy neurážíte lidi, kteří kupují AMD. Vy urážíte všechny, kteří nevydělávají tolik, co vy. A narovinu radši si popovídám se sockou, která se nepovyšuje nad ostatní, než s vámi. Socka bude třeba smrdět korunou, ale aspoň bude rovně stát. A to je mi milejší, než vypulírovaný, namyšlený ******.

 1. Je podivné, že jindy novináři vyšťourají kde jakou blbinu a tady jde prakticky o celosvětový zádrhel a oni nic nezjistí? Zkusím si zaspekulovat. Co když je problém v tom , že Čína omezila dodávky surovin nutné pro výrobu čipů, jako odvetu za restrikce proti ní. Je přece známo že drtivá část ložisek těchto surovin se nachází v pevninské Číně. Věřím že politicky je pro západ nepřijatelné, aby přiznal, že mu Čína šlápla na kuří oko.

      • Ja v tom mam jasno, stacilo sledovat, jak Cina ve velkem skupovala po svete ochranne pomucky. Takze to tvoje „trochu premyslej“ beru jako spatny vtip. Myslim, ze by ses mel sam zamyslet. A taky popatrat, odkud se v minulosti vzaly vsechny vaznejsi formy techto typu infekcnich onemocneni.

      • a co jsi tím chtěl naznačit, že vykupovala ochranné pomůcky? Jak tohle souvisí s tím, že ten virus je na 99% umělý? Ten tvůj megablábol „zapad urcite muze i za COVID“ se dá klidně otočit opačně … tak jistě, čína může i za covid … že tam byl údajně první výskyt, nedokazuje vůbec nic, snad jen, že jim chtěl někdo „pomoct“ …

      • Vykupovanim pomucek v dobe, kdy o tom viru okolni svet zatim nemel ani potuchy.

       Sam pises na toto tema jeden megablabol za druhym, ale v klidu, ver si cemu chces, a druzi si taky s prominutim mohou verit cemu chteji. Takze to tvoje „trochu premyslej“ si priste nech od cesty…

       Osobne jakymkoliv soudruhum (je fuk, jestli jsou z Ciny, Ruska, KLDR nebo CR) z principu neverim, mam s nimi letite zkusenosti z minuleho rezimu…

      • tak jo, píši jeden blábol za druhým, ani jeden jsi nevyvrátil … že čína něco vykupovala svědčí jen o tom, že si hledí svého … nechápu jedno, proč sem někdo vždycky zasere politiku? Místo aby ses vyjádřil k tomu, co napsal rafan, zasereš do debaty politiku … chceš říct, že obchodní válka mezi usa a čínou začala kvůli covidu? Covid je svinstvo, ale aspoň odhalil slabiny zdravotních systémů všude po světě … při dnešní migraci kohokoliv kamkoliv, kdykoliv sem může někdo zanést mnohem větší svinstva. ..

      • @gogo: Prvni zacal s politikou Rafan, nebo neumis cist? 😀

       Ad obchodni valka – myslim, ze kazdy suverenni stat si muze urcovat pravidla (ne)prodeje svych produktu/sluzeb druhym dle sveho uvazeni. Zapad obecne udelal chybu, ze velmi dlouho nechal soudruhy kopirovat a krast dusevni vlastnictvi, a dlouhe roky tomu jen prihlizel a nic nedelal, protoze to pro nej do urcite doby bylo ekonomicky vyhodne. A ted se to snazi narovnavat, ikdyz je uz zrejme pozde.

      • já číst umím, on nepíše nic o politice, ale o důsledncích obchodní války a zbytek dobře popisuješ i ty sám … a s tím, jak si každý suverénní stát může určovat pravidla 😀 ano, to je gól roku … opravdu každý? Nebo si každý na suverenitu jen hraje? Plná huba soudruhů, protože ty jsi je zažil, nikdo jiný ne … po těch letech už dost trapné …

      • „Věřím že politicky je pro západ nepřijatelné, aby přiznal, že mu Čína šlápla na kuří oko.“ – nauc se cist…
       Zbytek nema smysl komentovat. Zrejme jsem te s temi soudruhy osobne urazil…nicmene si dovolim mit na ne svuj nazor, a opet tu „plnou hubu“ si nech od cesty. Tim bych to za sebe uzavrel.

      • tak znovu, evidentně jsi to ty, kdo neumí číst, nebo jsi jen přehlédl … já se soudruhů opravdu nikdy a nikde nezastával a tyhle slaboduché řeči si klidně nech od cesty … pointa jeho příspěvku byla jinde, ale ty a pár dalších, jak vidíte slovo „politika“ ve spojení s čínou, máte rudě před očima … mě se za komančů nelíbilo, šel jsem ven jako osmnáctiletý … ano, měl jsem možnost a měl jsem zázemí na rozdíl od těch, kteří to štěstí neměli a museli se postarat sami … někdo neměl odvahu, nebo chuť, tak šel s proudem tehdy a dělá to i teď … co se týče soudruhů, já mám svědomí čisté … to, co tady blábolíš, není názor, jen opakování známých klišé … nevíš o číně ani hovno … Tím bych to za sebe uzavřel taky …

      • „to, co tady blábolíš, není názor, jen opakování známých klišé … nevíš o číně ani hovno …“ – je mi te az lito… 😀

       Jsi typicky pripad, kdyz nejsou argumenty, dostavaji se ke slovu nadavky…

      • no jistě 😀 tolik empatie 😀 neznáš mě, já neznám tebe, ale kdybys čínu znal, tyhle hlouposti nepíšeš, Klvaňo …

      • Tak pánové, začnu jinde ale dostanu se k tomu. Za původce otravy skripala a navalného novičokem, bylo označeno rusko a já si říkám, je tomu opravdu tak? Opravdu by taková mocnost jako rusko použilo jednu látku dvakrát když vědělo že poprvé selhala?
       Můžeme se bavit o litviněkovi, tam použili nějaký radioaktivní prvek, ale zase, proč by rusko používalo prostředek, kdy je schopen člověk ještě několik týdnů žít a vyslepičit na rusko úplně všechno? A nakonec Británie pak zveřejní záběry údajných ruských travičů novičkou a nevšimnou si že časové razítko na videjích jsou naprosto identické u obou podezřelých, což je kravina, že by dva lidé zapletení do otravy otevřeli na letišti dveře od nějakého terminálu ve stejný čas téměř na vteřinu přesně. Takže pro mě je podvrh video, které Británie zveřejnila a tím pádem celou absurditu s novičokem a obviněním ruska zničila.
       Ne, atentát se dělá instantně, tak jako v případě kimova bratra, kdy po potřísnění očí jakýmsi neurotxinem, byl instatně usmrcen a ty který na to byly namjmuty se odporoučeli taky, takže není koho vyslechnout kdo je poslal (ani mučit jej nelze).
       A nyní k USA, dočetl jsem se zajímavý dokument, kdy prý japonci kapitulovali, byla vyslána nějaká depeše, ale několik důstojníků, tuto depeši nevzali potaz jen proto aby mohli shodit atomový bomby na hirošimu a nagasaki. Aby si to mohli vyzkoušet.
       Kdo z Vás zná agenta orange ? Antifoliovník, který měl zlikvidovat džungli aby se v ní nemohli skovávat vietcongští vojáci ve válce o vietnam ? A dodnes se v v pokropených oblastech rodí postižené děti.
       A na AIDS se nějak zapomíná, že to je laboratorně vytvořená látka pro likvidaci africké populace, která se tak trošku vymkla kontrole.
       Mám věřit tomu, že se ztratí letadlo Boing s funkcí letu fly by wire, které stojí docela ranec peněz a nikdo ho dodnes nenašel, přičem na chlup stejné letadlo spadne nad ukrajinou a zrovna v době kdy se to hodí proti rusku.
       A najednou když je USA v „obchodní“ válce s čínou, tak najednou se objeví jakýsi covid, který tu už byl v roce 2017 ve francii jen v jiné mutaci.
       Jo aha, né za všechno může čína a rusko a USA je nejsluníčkovatější nejdemokratičtější stát na světě, kde ani volby nejdou zfalšovat korenspodenčními hlasy, které odněkud příjdou.
       Tak určitě…..

      • Tys tu fakt chybel, ale rozumim tomu, ze s tvym povestnym rozhledem tomu i sam veris… 😀

      • Čemu jako mám věřit? Ty říkáš, že atomovky na hirošimu a nagasaki shodil někdo jinej než USA? Agent orange tam taky vysypal někdo jinej? Kadafí, kterej chtěl prodávat ropu za BRICS měnu byl odstraněn taky někým jiným. Korenspodenční hlasy pro trumpa poslal Putin, proto nepřišli, protože náklaďáky zamrzly ve vladivostoku… Takže i ta vojenská základna v kosovou taky patří někomu jinému než USA???
       A máš nějaký důkaz, který bych mohl vidět ?

  • právě proto novináři neví ani prd … přesně nad tímhle jsem přemýšlel ráno … ne že by to jako úplně zastavili, ale dávají najevo, že bez nich to tak jednduché nebude … náhradní kvalitní zdroje neseženeš ze dne na den. ..

  • Nevim, jak se to dotklo tebe (asi nijak), ale diky teto situaci mi objednavane velke systemy chodily misto beznych 21 dni vice nez 60 dni, a to mj diky tomu, ze byla uzemnena civilni doprava, protoze mnoho spediteru ji vyuziova…takze na me to treba dopadlo celkem dost. Obecne to zasahlo a zasahne vsechny svetove ekonomiky docela citelne, ale co tobe budu povidat, ze…

   Tvoje otocka na Ampere je jen detinska reakce, ale ja ti ji neberu. 🙂

   • Jiste, ja taky nikomu neberu koronavir, ta panika samozrejme zasahla vsechny. Jenze nelze donekonecna svadet vsechno na koronavir a byt NVidii, ktera si to posrala sama, tak radsi zavru hubu a mlcim.
    Nakonec se podivej, jak dlouho Huangovi vubec nejaka reakce trvala. A nedivim se mu, musel hodne dlouho vymyslet, jak to zaobalit, aby z toho nevysel jako uplnej blbec.

    Ono je to mozna dobre, pokud mu spadne trochu hrebinek. Mozna si byl uz tak jistej svou pozici, ze si prestal pripoustet chyby a jak se pise v jinem clanku, NVidia neuspech Ampere prezije a mozna to povede k dalsim skvelym grafikam jako jsme byli u NVidie zvykli.

     • Přesně tak, souhlas Jaycop.
      Ad Redmax… člověče, co to blábolíš? Jak si to nVidia posrala? Vždyť má díky Ampere rekordní tržby! Od Huanga to byl geniální tah, přejít k Samsungu. Hřebínek spadnul leda tak tobě, ale ten na vlasy.

      • Taky si říkám… Ono nechci anti AMD fan brát iluze, ale v obou případech dorazilo prakticky kulové… alias jen pár kousků…
       Byl to právě další multinickař JirkaK, který pronášel že nedostatek je dán nadměrným zájmem. Ne není tomu tak… Nedostatek tak jako v případě AMD je prostě dán tím, že dorazilo jen pár kousků… Nic víc nic míň… Jinak JirkaK samo s tou demagogií nebyl sám…

       To že se to nyní vrátilo i AMD se už taky vědělo předem… V obou případech co se nových GPU jde prostě zatím o nedostatek… Uvidíme, zda a kdy se to spraví. Hlavně díky různým vychcaným překupníkům, kterým nedostatek vyhovuje a tak jej můžou i úmyslně skupováním vytvářet…

      • Kochren: jj, jen s tím maličkým rozdílem, že AMD má ještě šanci na reparát s AIB modely (nevíme, kolik AMD objednalo referenček u Sapphire, resp. jaké mají dohody s AIB – je možné, že v rámci „my 6900XT, vy zbytek“ vypustili jen naprosté minimum karet). To se ukáže v následujících týdnech.

       u nvidie je to jasné, tam to už Huangíno odpískal.

      • Tvoje máma je damage control. Tohle je jen souhrn vašich mouder v posledních týdnech 😉

      • tynyt … ne nwegg jsou „referenčky“ od giga, asus, msi … všechno out of stock … že by si šetřili čipy na nereference? Kdo ví …

      • gogo1963 20.11.2020 at 14:35
       Jsou tam zatím nulové stavy, protože se to má teprve začít prodávat bych řekl. I když nevěřím na zázraky… Uvidíme.
       Ono už je vůbec zázrak co se AMD povedlo, že dohnalo nVidii. To asi čekal málokdo. Já rozhodně ne. Takže klobouk dolů a hurá zase tu máme konkurenci. Teď ještě ať se povedou grafiky Intelu.

     • Jaycop: já jsem nikde netvrdil, že AMD bude mít dost grafik. Např. zde: https://www.cnews.cz/amd-radeon-rx-6900-xt-pry-budou-nereferencni-verze-sapphire-toxic/#comment-242560

      Gogo: nereferenčky se ještě neprodávají. V ČR už má 100M zalistované Sapphire a Asrock, ale jsou taky ve fázi „Připravujeme“

      Kochren: já jsem srovnání kroku víceméně čekal, ona už Navi1 ukázala správný směr a při znalosti jak dobře teď šlape CPU divize se moc velký fail u GPU čekat nedal. AMD je z nejhoršího venku….

      • Jiste, ty jsi to netvrdil, ale Frank Azor z AMD rikal, ze se dostane na kazdeho zajemce a zatim to teda nevypada!

      • Neříkal jenom, že to nebude paper launch?
       Paper launch to nebyl (stejně jako nebyl paper launch u Ampere – to si akorát lidi předefinovávaj pojmy).

      • Nevim, JayzTwoCents to tlumocil takhle. Paper launch to byl jeste vetsi nez u NVidie.
       Ted se ceka na prodeje vyrobcu komponent, porad fanousci tvrdi, ze vyrobci budou zasobeni cipy lip. Ja tomu uz moc neverim.

      • Tak youtuber k tomu může povídat co chce (youtube kanály jsou show, tj. je pro ně ideální dělat drama a kravál), ale paper launch znamená, že firma „oznámí/odhalí“ třeba i hodně bombasticky novou grafiku třeba dejme tomu v létě, tváří se, jak to je game changer, třeba k tomu i ukážou nějaký sliby výkonu – jenže dostupnost karty, ve smyslu začátku prodeje je až třeba za dva měsíce, za tři měsíce, ještě dýl.

       Hodně let zpátky to u grafik bývalo, pak se začalo považovat za takový jako čistější, profesionálnější být prostě zticha, pak to oznámit a hned začít prodávat. Posledních pár let zpátky už zase bývá třeba 2 týdny, nebo teď třeba měsíc mezi takovým tím prvním odhalením s prezentací, informacema a pak termínem, kdy vyjdou recenze a začne se prodávat. V týhle situaci tomu termínu paper launch odpovídá spíš takový to první odhalení (tj. u Ampere ta akce 2.9. a u AMD 28. října). Ale regulérnější je tomu prostě říkat třeba odhalení/oznámení.

       Znovu, to hanlivý označení Paper Launch neznamenalo, že karet je při vydání relativně málo, jsou vyprodaný a na každýho se nedostane. Znamenalo to, že firma (zejména v situaci, kdy prohrávala a byla pod tlakem) s velkou slávou představila gamechanger kterej jako konkurenci zabíjí – ale ve velkým předstihu před tím, než se to fakt začalo prodávat.

       Když se to používá na dnešní situaci, tak je to prostě bohapustý přehánění. Ti youtubeři stejně netuší, kolik přesně karet se do distribuce dostalo. Ale prostě když je drama a je na co si teatrálně stěžovat, tak to dělá kliky a sledovanost.

      • Tak MicroCenter je pomerne velkej obchodnik v USA a jestlize i tam dostali na launch 80 GeForce karet a nasledne 10 Radeonu, tak bych rekl, ze je to poradnej paper launch. Vyrobit par prototypu dokaze snad kazdej, ale o zavedeni grafik do obchodu se teda rozhodne nejedna!

      • tynyte, pri uvedeni je celkem normalni nedostatek karet, ale rozhodne neni normalni podobny nedostatek karet!

       Obzvlast co se tyka NVidie, tak od uvedeni uplynuly dva mesice, takze tam vymluva na uvedeni uz absolutne neobstoji. Kdykoli predtim s vyjimkou kryptohorecky uz karty mely byt normalne skladem.

       Jak to bude u AMD si netroufam predpovidat. Faktem je, ze AMD mela na uvedeni mnohem mene karet nez kdykoli predtim. Jestli udelala nejakou dohodu s vyrobci, ze to necha predevsim na nich, to uvidime 26.11, kdy by se mely objevit karty vyrobcu.

       Asus TUF RX 6800 XT vypada dost zajimave. 🙂

      • Jenom k tomu „paper launch“. Ja bych se zastal trochu Redmarxe (pro jednou zas 😀 )
       Osobne si myslim, ze to neni ani tak ani tak. Pokud jsou dodavky i 2 mesice po uvedeni na trh „kosmeticke“, tak si myslim, ze se tomu paper launch da v realite celkem i rikat navzdory tomu, ze to neodpovida uplne definici jako takove. Aspon ty informace z obchodu, ktere jsou znamy o tom takhle mluvi. Pokud by dodavky byly jako u normalnich karet a poptavka jen prevysovala poptavku, tak se ty poradniky celkem periodicky budou posunovat. Coz se pry moc nedeje.
       To stejne samozrejme plati i pro AMD, pokud budou dodavat nasledujici 2 mesice „kosmeticka“ mnozstvi, tak i to se da povazovat za „paper lunch“.

      • presne tak, pokud je nekdo v poradniku na RTX 3080 na prvnim miste a uz je na tom prvnim miste skoro dva mesice (toho cloveka znam), tak je to paper launch jak vystrihnutej.
       U AMD uvidime, jak jsem psal, od toho 26.11, jaka bude situace.

      • proč tedy nejsou ani 12nm Turingy? Nvidia neříkala nic o tom, že by se už neměly vyrábět? To TSMC nestíhá ani 12nm? Evidentně je problém někde mezi …

      • Pokud mne pamet neklame, tak bylo info nekdy v srpnu, ze se nejake turingy prestavaji delat, ale muzu se plest.
       Jinak pri zbeznem pohledu „na sklad“ do vyhledavace v Nemecku
       https://geizhals.de/?cat=gra16_512&xf=653_NVIDIA~9810_15+0007181+-+RTX+2060+SUPER~9810_15+0009062+-+RTX+2070+SUPER~9810_15+0011151+-+RTX+2080+SUPER~9810_15+0013448+-+RTX+2080+Ti&asuch=&bpmin=&bpmax=&v=k&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&plz=&dist=&mail=&sort=t&bl1_id=1000
       ..93 modelu karet „skladem“ do 4 dnu pro 2060S, 2070S, 2080S a 2080Ti. Nevim, jestli se da rict ze nejsou.

      • Jak pise tombomino, ta informace, ze vyroba vykonejsich Turingu konci, byla nekdy koncem leta. U nas nejsou, protoze je distributori uz nechteji brat, kdyz jsou nove karty a nechteji, aby jim nahodou stare zustaly. Jinde este jsou, ale je to proste uz jen doprodej.

   • Až bude zaveden nový světový řád, tak nebudeš žádnou nVidii ani speditérskou firmu potřebovat a budeš řešit úplně jiné a důležitější věci, než že si ti nějaká zásilka zpozdila.

 2. Další novinář, který srovnává dostupnost grafik, které jsou na trhu pár dní, s jinými, které na něm jsou už dva měsíce. Radeony 6000 od jiných výrobců teprve přijdou, Geforce 3000 už tady dávno „jsou“.

  A ty přetaktované budou mít znatelně vyšší výkon proti referenčním. AMD nechalo v taktování dostatečnou rezervu, na rozdíl od Nvidie.

  • To mas sice pravdu, ale grafiky NVidia nejsou a jen tak nebudou, procesory AMD nejsou, konzole Playstation 5 neni, konzole Xbox SeX neni, ted vydane tovarni grafiky AMD nejsou, ….
   Je nejaky predpoklad, ze to s grafikama od vyrobcu bude lepsi? Neni.

   Otazka je jasna, proc nic neni. A lzi o obrovskem zajmu, at uz si zainteresovane firmy strci za klobouk. Jiste, ze je zajem, ale i tak meli z obrovskeho zajmu byt schopni pokryt alespon cast a to normalni cast zajmu. Stale by zustali neuspokojeni zakaznici, ale alespon by byla nadeje, ze se casem dostane na vsechny, jenze vsechny vyjmenovane produkty byly zatim dodany na trh v extremne malem mnozstvi, ktere absolutne neodpovida predchozim zkusenostem. Neco se deje, ale nikdo neni ochoten rici co, at se pak nedivi, ze jsou lidi nastvani, kdyz vsichni vyrobci akorat mlzi!

   • i kyby měli úplně všichni a ty ne, vřískal bys tady od rána do večera, jak Viktorka … když ti výrobce napíše, že karbid sulfátu ftalátu má o dvě procenta nižší viskozitu oproti normě, a že musí přenastavovat celý desetikilometrový řad navazujících mašin, co ty budeš z toho mít? Řekneš zase „kecy, jakýpak salát“

      • Jenze ja si v prubehu 2020 postupne koupil desku, procesor, pameti, SSD, monitor a zbyva mi jen grafika a na te mi to cele krachlo. :-/
       Ted mam PC bez grafiky a jeste stesti, ze jsem si stary komp nechal a hraju na nem.

      • tak to bych teda hral na tom novym se starou grafikou, nez porad na tom starym a pak jen tu grafiku vymenil, nez to pak montovat, ladit a vsechno instalovat

 3. Vzhledem k tomu že EU zakázala obyčejný žárovky už dávno tak vám EU tyhle neekologicke karty měla také zakázat. U koho ji najdou při kontrole odeslané telemetrie toho poslat na výchovné povýšení sociálního statusu. Program bude zahrnovat kopání brambor. Sběr odpadků. Sázení stromků atp. Nejaka otrocka práce podle ročního období se určitě najde. A hlavně trénujte zpěv.. budete zpívat všichni stejně. Aspoň nebudete zbytečně mlít pantem. Tak čest.. 😂

   • Zatímco v socialistických bytech v kuchyni nobvykke visela jedna usmolena žárovka a vůbec bylo na dnešní poměry v bytech dost šero. Dneska.koukam na strop a tam 11 led zdrojů. Takže ve finále žádná změna. A to se ještě nezhasina vždyť je to tak úsporný tak ať je všude světlo….

    • ach jo … kolik it je, osm? Zašel sis někdy třeba do divadla, nóbl hotelu? Tam byly těch žárovek tisíce a ve stodolách a garážích těch chudých usmolenců rovnou 200 wattové … plácáš kraviny na špatném místě …

     • Takhle ničit přírodu abyste mohli hrát a u toho čurat do pet lahve je třeba zakázat. Vy jste neposlouchali Gretu? Je Vám 100? S takovými dinosauři názory na důležité problémy dnešního světa? Neměli byste uvolnit místo mladším, dřív než to všechno znicite?

      • co kde ničím, synku? Mnoho krát jsem psal, že tyhle karty pro mě nejsou právě kvůli spotřebě a nejsem sám … když se potřebuješ z něčeho vykecat, zkus ošetřovatele, ten je za to placený … jako bych tě viděl … mydlíš si šaška před třímetrovou plazmou a nadáváš, jak má co vysokou spotřebu … Greta, to je tvoje modla, ne moje …