Tržní podíly výrobců GPU: Nvidia ztratila v desktop kartách, ale AMD má pořád pod 20 %

73
Zdroj: ExtraHardware

Jak se vyvíjí souboj výrobců grafických karet? Máme nejnovější statistiky o tom, kolik procent mají GeForce a kolik Radeony.

Opět uplynuly tři měsíce, takže je čas na aktualizované statistiky o tržních podílech výrobců GPU, které tradičně zpracovává analytická firma Jon Peddie Research. Ta nyní vydala data za první čtvrtletí roku, tedy leden až březen.

Poslední výsledky jsme tu měli na začátku března, kdy šlo o data ještě za Q4 2020. Tehdy zejména klesl podíl samostatných grafických karet Radeon, a to na historická minima (která již ale předtím jednou byla dosažena) okolo 18 %. Teď tedy můžeme vidět, zda se propad zastavil, nebo dál pokračoval. Plus samozřejmě další pohyby, které se na trhu zmítaném nestíhající výrobou a krypotěžebním šílenstvím dějí.

Podle Jon Peddie Research se v prvním kvartálu prodalo 119 milionů PC grafik a procesorů pro PC s integrovanou grafikou (zatím jsou však v těchto statistikách jen x86 procesory, ačkoliv se již objevují notebookymini desktopy s ARMy). Je to značný nárůst oproti prvním třem měsícům roku 2020, prodaných kusů bylo meziročně o 38,74 % víc. Jde zřejmě o vliv zvýšených nákupů počítačů na distanční práci, výuku i zábavu.

Proti čtvrtému kvartálu roku 2020 nicméně už teď v Q1 2021 prodeje nenarostly (naopak nastal drobný pokles o 0,3 %). Normálně ovšem bývá první kvartál roku proti předchozímu čtvrtému o dost slabší, takže prakticky stejné prodeje GPU/iGPU můžeme brát jako projev poptávky neobvykle silné pro dané sezónní období.

Nvidia získala. Samostatné grafiky táhly, procesory a PC ne

Pokud se podíváme na ony téměř stejné prodeje více detailně, je vidět změna – méně se prodávaly procesory s integrovanou grafikou a více se prodávaly samostatné grafiky. Zřejmě tedy již celkové prodeje PC trošku polevily (podle JPR šly mezičtvrtletně dolů o 4 %), ale naopak se podařilo prodat více samostatných grafických karet. Ty proto asi mohly do značné míry směřovat na kryptotěžbu.

Tržní podíly výrobců GPU v Q1 2021
Tržní podíly výrobců GPU v Q1 2021(Zdroj: Jon Peddie Research)

Nejprve celková čísla. Podle Jon Peddie Research jsou integrované grafiky Intel stále výrazně dominantní řešení k zobrazování v PC, šlo o 68,18 % všech GPU, pokud počítáme samostatné i integrované. Ale Intelu v Q1 klesly prodeje asi o 1 %, takže se jeho podíl snížil (v Q4 měl 68,67 %, před rokem v Q1 2020 ale jen 66,91 %).

Stejný případ je AMD, kterému podle JPR také klesly prodeje o 1 % v průměru. Z čísel se zdá, že prodeje procesorů Ryzen s integrovaným GPU ve skutečnosti klesly ještě víc než o 1 % (viz tato data) a naopak prodeje samostatných grafik stouply a vytáhly průměr o něco výš. Výsledek je, že AMD z 16,77% podílu v Q4 kleslo v Q1 2021 na podíl 16,65 % (je to téměř stejně jako před rokem, v Q1 2020 bylo skóre 16,69 %).

Nvidia měla větší úspěch a prodej jejích výhradně samostatných GPU naopak stoupl, a to o 3,9 %, tudíž zákonitě přebrala ztracený podíl obou předchozích. Zatímco v Q4 2020 měla podíl jen 14,56 %, v prvním kvartálu letoška vyšplhala na 15,17 %. Je to ovšem zatím o pořád méně než před rokem v Q1 2020 (tehdy měla 16,4 %).

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Founders Edition 3
Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Podíly v samostatných grafikách pro desktop

Jak už bylo řečeno, prodej samostatných grafik na rozdíl od těch integrovaných (tedy procesorů s iGPU) stoupl, a to i AMD. Celkový nárůst samostatných grafických karet pro desktop byl totiž o 7 % proti čtvrtému kvartálu a tržní podíl AMD narostl, mělo tedy větší růst, než Nvidia (ale z výrazně menšího základu, samozřejmě).

Podle Jon Peddie Research proto podíl Nvidie drobně klesl ze 82 % v Q4 2020 na 81 % v prvním kvartále 2021. Tento rozdíl nabralo AMD, které mělo v Q1 podíl 19 %, zatímco v Q4 2020 drželo jen 18 %. Došlo u něj tedy k odrazu ode dna. Otázka je ale samozřejmě, zda natrvalo a AMD začne zase stoupat, nebo jde jen o dočasné výkyvy. Před rokem byl podíl AMD o dost vyšší, mělo 25 % a Nvidia 75 %.

Tržní podíly výrobců GPU v Q1 2021 jen samostatné grafiky pro desktop
Tržní podíly výrobců GPU v Q1 2021 jen samostatné grafiky pro desktop(Zdroj: Jon Peddie Research)

Tato tabulka ukazuje přibližná čísla. JPR bohužel zaokrouhluje tyto podíly na celá procenta, což při takovýchto malých změnách tvoří značnou nepřesnost. Nevíme, zda se AMD pohnulo třeba ze 17,5 % na 19,4 %, nebo jen z 18,4 % na 18,5 %.

Intel Iris Xe od Asusu 1600
Intel Iris Xe od Asusu (Zdroj: Intel)

Intel zatím v samostatných kartách není na radaru

Podíl Intelu na desktopu zatím není v statistice patrný. Firma vydala sice již jednu samostatnou kartu pro desktop (Intel Iris Xe), ale její záběr na trhu je asi dost malý a omezený na OEM sektor. Neočekáváme proto moc velké prodeje. JPR pořád uvádí Intelu 0% tržní podíl, takže i kdyby šlo jen o vliv zaokrouhlení, nemůže Intel být na více než 0,4 % trhu desktopových karet. Statistiku samostatných GPU pro notebooky, kde by na tom první GPU firmy (Intel Iris Xe Max) mohlo být o trošku líp, JPR zvlášť neuvádí.

Tip: První samostatná grafika Intelu pro notebooky vydána. Co přináší, jaký je výkon

Tip: Intel vydává desktopové grafiky Iris Xe: 640 shaderů s PCIe 4.0 a 4GB LPDDR4X, i pasivně

Pokračování telenovely (čímž myslíme výsledky za nyní probíhající druhý kvartál) by mělo být zase za tři měsíce, očekávejte je tedy někdy zhruba na začátku září.

Jakou značku GPU preferujete?

Zdroj: Jon Peddie Research

Tržní podíly výrobců GPU: Nvidia ztratila v desktop kartách, ale AMD má pořád pod 20 %
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.77%) 13 hlasů

73 KOMENTÁŘE

   • Nevidim dovod preco by sa mal niekto za vyrobcu kariet hanbit. Kupujem si predsa graficku kartu, ktoru si pre seba vyberam ako najlepsiu v danej dobe. Toto skor riesia fanusikovia AMD, ktori si casto vymyslaju dovody, preco neznasat ine firmy okrem svojej oblubenej. Je to pekna vyhovorka na to, preco kupovat karty od AMD a nahovarat si ze na to maju tieto dovody.

    • Ano tak jak píšete se chovám i já sám a proto i pro mně to je záhada. Nic lepšího mne nenapadá tak se pochlubte tedy Vy s lepší hypotézou proč jak Vlko píše „AMD by vyhralo aj olympiádu keby sme sa tu ludí spýtali“.

      • Tak mně to nestačí se podívat na pár příspěvků. Žádnou hypotézu nevidím. Mohl byste být konkrétnější?

      • Dedo, co zas nechápeš, ta narážka na Olympiádu značí premorenosť cnews
       AMD fans, což je v priamom rozpore
       s celosvetovým trendom, keď si AMD
       kartu kúpi len 19% popletencov…

     • Podľa príspevkov pod článkami na tomto webe by som povedal, že je to kvôli tomu, že v tunajších diskusiách je viac ludí, ktorí fandia AMD. Vlko to s olympiádov prehnal, ale myslím, že pointu trafil. 🙂

      • Vlko mířil na lišku a trefil Maryšku. Rozumně uvažující lidé vidí jak AMD na všech frontách táhne dopředu vývoj v počítačové branži. To se logicky projevuje v trochu silnějších preferencích právě AMD kteří. Tohle není o tom co mám v počítači ale co preferuji. Takže ani čísla co jsou uvedena o prodejích v článku neodráží anketu. Navíc tyhle technické weby čtou znalí jedinci. Není to tedy volba všech lidí ale tech co o ton vědí více než ostatní. I tady logicky vyhraje AMD.

       Tohle jsem myslel tím styděním se v DedekHrib 9.6.2021 at 8:38

      • Aznohh 10.6.2021 at 8:07

       Zase emoční výlev bez jediného faktu.

      • Lenze vyvoj tiahnu aj Intel a NVIDIA. Intel sice zaspal posledne roky, ale verim tomu, ze sa to zlepsi. NVIDIA taha zatial stale. A to nielen vyvoj v pocitacovej grafike, ale aj na inych poliach ako AI alebo v streamovani hier. AMD nie je jediny tahun vyvoja.

      • jistě že ne, schopnost čistě vydělat peníze není hamižnost, to je představa těch co toho nejsou schopni.

      • ono to není úplně o tom, jestli jsou schopni … je to tak trochu i o zásadách, které spoustě lidí (i komplikovi) unikají …

      • hnizdo 9.6.2021 at 14:41

       Každý člověk má nějakou sadu zásad a preferencí. Hlavním důvodem proč jsem nikdy netěžil (a mám jich více) je to, že je pro mne jsou kryptoměny hra typu letadlo. Nikdy jsem do nějakého takového letadla nenastoupil a ani tak v budoucnu nebudu činit. Proto si myslím, že Komplik měl spíše použít slovo hamižnost namísto chytrosti v komplik 9.6.2021 at 7:47. Opravdu chytří lidé pochopí jaké nebezpečí je v kryptoměnách skryto a nebudou těžit.

      • Já považuju hráče, který těží krypto na své aktuálně nevyžité grafické kartě za chytrého, nebo možná to značme slovem smart. Pokud je to pro tebe hamižné označuj si to tak, mě je tu putna jak si tomu říkáš.

       Znám nemálo hráčů kteří prostě chtěli novou grafiku a pořídili si ji navzdory současným cenám. Holt ty peníze dostanou postupem času zpět a předpokládám až jim to pokryje rozdíl mezi tou cenou kterou zaplatili a kterou by platili kdyby to stálo „normálně“, tak toho nenechají, a nechají si to jako pasivní příjem, pokud to bude stále vydělávat.

      • Je to dement. Protože nebýt takových dementů, tak není problém s dostupností

      • A on problém s dostupností je? Ti „dementi“ si těch 30 grafik vyrobili sami? Ne koupili je, stejně tak si je může koupit kdokoli.

       Koukni do Alzy, spousta počítačů s novýma grafikama, stačí si tam zajít, objednat, zaplatit a za chvíli odcházíš s novou grafikou.

       Nebo koukni na různé inzerce, jsou lidé kteří ty rigy staví na zakázu a mnohdy mají ty karty skladem. Stačí napsat a domlouvit se, určitě ti rádi nějakou tu grafiku prodají a ne nejsou to překupníci co to někde výhodně koupili. Takoví už nejsou, v krámě už grafiku za MSRP nekoupíš, on ji už ani samotný výrobce nedá tak levněji. Třeba nedávno šlo info konkrétně o ASUS kde už grafiky co by stály 5-6 set dolarů z fabriky klidně lezou za 15-20 stovek., Pak je distributor a prodejce. Každý si přidá své… Malí obchodníci raději karty nenakupují protože ceny už jsou tak vysoké kdy ochota lidí to koupit je malá a nechtějí riskovat že jim to zůstane skladem, kdyby ceny šly razantně dolů.

 1. Prosím bylo by možní rozšířit anketu o nemám preferovanou značku. Rozhoduji se totiž podle aktuální situace. Když se podívám na historii toho co jsem kdy koupil tak to půl na půl mezi Nvidíí a AMD.

 2. V dobach takoveho previsu poptavky nad nabidkou a deformace trhu, kde jeste k tomu vetsina karet bude plnit jinou funkci nez herni, nema smysl podily na trhu resit. Spis je to ukazatel schopnosti, kolik je ktery vyrobce schopen dodat chipu na trh.

  • No vtip je v tom, že ak nasaturuješ trh s GPU maximálnym množstvom (čo to len dá) a ťažiari vykúpia 90%, tak po skončení ťažby, budeš mať problém v PC segmente predať všetko zo starej generácie a aj low-end, či mainstrem s novej generácie…high end sa možno podarí udržať. Podľa všetkého Nvidia saturuje PC segment dosť a AMD len minimálne (hlavne OEM) a všetko tlačí radšej do konzol. Uvidíme, čo sa ukáže ako prezieravejší ťah.

   • k tomu koncu, no vážne neviem či sa dá hovoriť o nejakej prezieravosti resp. vôbec si nemyslím že by sa dalo nejako vy**bať s hypotetickou situáciou po konci ťažby na kartách a teda totálnej záplavy lacných mining kariet – to postihne nVidiu aj AMD karty drasticky bez ohľadu na to že AMD dodáva aj do konzol.

    Inak „Nvidia saturuje PC segment dosť“ ma napadá len a len jedno, železo sa kuje za horúca a tak sa vôbec nečudujem nVidii že podobne dodáva toľko koľko len môže (vidieť na ziskoch že?)

    A čo bude potom, no to sa bude riešiť potom.

    btw. samozrejme že chytré hlavy u nVidie zaručene riešia aj takéto „pominingové“ scenáre ale rozhodne im nikto nedovolí súčasné predaje akokoľvek korigovať a brzdiť zo strachu z toho čo príde potom…

    • +1
     Je jedno kdo teď mining trh zasytí, zaplavení bazarů pak postihne oba výrobce stejně. Ideálně aby měli v rukávu připravenou novou generaci a čekali na konec crypto craze. Sranda by byla, kdyby se Huang s Lisou domluvil na časování uvedení až po konci crypto craze. 🙂

     • +1 …za to „aby měli v rukávu připravenou novou generaci“

      Presne na to myslím aj ja, až krypto padne tak že sa na GPUčkach ťažiť neoplatí tak jediná cesta ako motivovať ľudí ku kúpe novej GPU a nie bazárovej za 30-50% ceny bude nová generácia s 50+% výkonom a lepšou spotrebou – a to i tak si (asi) dosť ľudí povie že im tá RTX3000 či RX6000 na to a to rozlíšenie a hry stačí a novú za 300-400-500€ aj tak nekúpia.

      + ale zase by som sa o tých chudákov v AMD a nVidii až tak nebál, AMD má konzole a CPU a nVidia už podobne neťaží len z hráčov ale aj zo serverov či profesionálov takže verím že ani po krypte neostanú na dlažbe 😀

      • pozor, dalsi generace gpu nebudou nejak levnejsi. cena procesu dramaticky roste, cipy jsu ale porad stejne velky. chiplety pomuzou predevsim dalsimu rozvoji smerem k vetsim cipum slozenym z cipletu, ale levnejsi to fakt nebude.

      • @hnizdo
       a práve preto hore píšem „a novú za 300-400-500€ aj tak nekúpia.“

       To že nové „post“ RTX3000/RX6000 grafiky budú štartovať obzvlášť pri uvedení na trh na 180-280€-USD ani nedúfam.

      • V tom taky vidím problém. Nová generace bude mít lepší poměr výkon/W a pokud na ni půjde těžit mohla by zase nastartovat novou vlnu.

   • AMD se teď vyplatí vyrábět spíše CPU/APU/konzole. V prvních dvou případech je zároveň i prodejce finálního výrobku a marže jde tak za ním, nemusí se dělit s AIB. U konzolí je pak jistota, že neskončí na mining trhu, navíc má AMD kontrakty, které musí plnit. Grafik IMHO vyrábí jen tolik, aby jeho dvorní AIB neumřeli hlady, resp. tolik, kolik dovolí výroba u TSMC.

      • Tak propad poptavky po splasknuti cryptobubliny zasahne oba vyrobce, Nicmene kdo jak vydelava je zrejme a je potom otazka, kdo bude na konci vitez.
       AMD nedodava do gondoli soucasnym pomerem vyroby z nejakeho pleziru, to neni nejak dramaticky vydelecny segment, ale Sony i MS na ne musi strasne tlacit. Na server i consumer cpu marketu by vydelali vic. A ten server market je strasne dulezitej, zejmena v dobe kdy trh roste, Intel jede na horsich procesech, a notabene je drahej. Tyhle podminky tu nebudou vecne.

      • S tim se da vcelku souhlasit. Pokud AMD nekde muze ubrat, aby produkci posilili nekde jinde, tak se nabizeji prave grafiky.

      • na grafikach ubrat uz dlouho nemuze (pokud je chce delat), AIB by s ni skoncili.

      • „na grafikach ubrat uz dlouho nemuze (pokud je chce delat), AIB by s ni skoncili.“
       .. ehmmm.. takze kdyz se jim treba podari navysit kapacity u TSMC a ty navysene kapacity vrhnou na konzole nebo serverove chipy, tak Grafikam „neubrali“?
       Jinak apriori stejne pises nesmysl. Kolik ktera firma od AMD odebira grafickych chipu nevis. Kolik jich potrebuje odebirat, aby podle tebe „neskoncila s AMD“, taky nevis. Jake maji mezi sebou dohody, ktere dodavky resi, potazmo jak jim AMD muze neco kompenzovat, nemuzes tusit ani vzdalene.

       Cili tve tvrzeni je stejne postavene na vode, potazmo na tvych dojmech.

      • hnízdo: a to je ten paradox dnešní kryptokopové doby – na grafikách klidně ubrat může, protože ty marže jsou jak z jiného světa. Prakticky vzato, AIB můžou jít odhadem na cca 30-40% původních objemů výroby, a stále mít stejný vejvar – a to vše při daleko menších nákladech na produkci.

      • pořád ta ničím neopodstatněná představa že současné ceny určují AIB nebo dokonce výrobci čipů…. abych citoval tromba, nevíte nic.

      • „nevíte nic.“
       .. abych citoval opet sebe.. vymyslis si hnizdile, jelikoz ty jsi prisel prvni s tim, z AMD nemuze „snizovat“ dodavky grafickych chipu. Kompletne vycucane tvrzeni z palce u tve nohy…

     • Obchodně má z toho podíl na reálném herním trhu. A to podíl, který je „jistý“ po několik let. Ne že bych z toho byl odvázaný jako DD, ale ty synergie tam prostě jsou a je to patrné už několik let. Konzolový HW nikdy nebyl a nebude extrémně výdělečným, ale jsou to platformy, kde mají své IP. Kdyby to měly být jen „hozené vidle“ do nvidiáckých technologií (jako že nejsou, protože si tím AMD staví své vlastní function towers), které si na konzolích ani neškrtnou, tak jen to je docela k nezaplacení, protože to pak logicky neuzavírá trh na PC, který je jinak doménou nvidie.

      • Nvidia ma Nintendo (2X bigN 🙂 ). Teraz planuju pridat DLSS 2/3 na Switch takže zrejme tiež dačo robia …Pro verzia?

      • Vlko: nintendo je ale inherentně konzole pro specifickou sortu lidí. Tak je tomu už cca 30 let a nějaké kejkle s DLoSS nezajistí, že z nintenda bude „leading-edge“ HW platforma. Nintento má svůj byznys dlouhodobě založený na unikátnosti a hratelnosti (a částečně mobilitě), ne na špičkovém HW.

      • Hele, ona ty „gondolové technologie“ moc netáhnou, když má amd po těch letech v gondolích podíl v desktopu 1:5. S fyzikou musela přijít nvidia, s adaptive sync musela přijít nvidia, s raytracingem taky, s DLSS taky…

 3. Kryptorakovina opadla, bazáre preplnené…
  Vedúci pc bazára na Rudém namestí zaškoluje
  brigádnika:
  Tak Karle, vidíš tú haldu grafík, pekne ich
  poukladáš podľa značky, nVidia karty vpravo,
  AMD karty vľavo, jasné ?
  Jasné šéfe, ale prečo mám práve nVidia karty
  ukladať vpravo a AMD vľavo ?
  Pretože, vpravo čaká fronta zákazníkov
  a vľavo je zapnutý šrotár…

 4. preferuji aktualni vyhodnost, a ta v dobe nakupu aktualnich grafickych karet byla na strane Nvidie, az se vyhodnost zmeni vezmu treba AMD nebo pokud bude Intel, uplne stejne v procesorech, pametech, discich, deskach, zdrojich, snad jedinou stalici kterou nemam po rekneme mnoho a mnoho let menit je kejsa, zustavam verny Fractal Design Define XL a vesmes vodni okruh, ktery nechci kombinovat s jinym vyrobcem, tedy zustavam u EK